To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Teoretycznie o zespole Downa - zespół Downa w liczbach

kabatka - 2008-10-12, 11:15

Ale Karolina napisała wyżej, że przeczytała o tym w Cogito Nr 16/08 z 30 września 2008 :tak:
PaulinaGD - 2008-10-12, 23:09

Zajrzałam do artykułu. Jako źródło danych wskazano Bardziej Kochanych.
justyna3003 - 2008-10-15, 18:16

kabatka napisał/a:
Ale Karolina napisała wyżej, że przeczytała o tym w Cogito Nr 16/08 z 30 września 2008 :tak:

tak zauważyłam, ale wiedziałam, że oni muieli coś cytować-tylko co?
Kupiłam tą gazetkę, ale niewiele mi to dało, artykuł jak dla mnie kiepski ;/

karolina1 - 2008-10-15, 18:56

Dane które podałam są na str26.
aqua - 2008-10-15, 22:19

A moze w jakims pismie genetycznym-medycznym sa dane.
Moze podczas wizyty u genetyka warto sie spytac , lub pediatry gdzie szukac swiezych danych.
Moze jakis student medycyny??

Maciejka - 2008-11-26, 11:02

Brytyjczycy kochają dzieci z zespołem Downa




W Wielkiej Brytanii w dobie badań prenatalnych rośnie liczba dzieci z zespołem Downa. Jest ona dziś wyższa niż pod koniec lat 80., kiedy nie było jeszcze możliwości wykonywania tego typu badań.
Brytyjki chętniej dziś rodzą dzieci z tym syndromem, niż to miało miejsce w niedalekiej przeszłości - twierdzą naukowcy. Wynika to z większej akceptacji społeczeństwa, co pokazują badania przeprowadzone przez socjologów.


Odkąd w 1989 roku rozpoczęto spisy dzieci urodzonych z zespołem Downa, liczba ta z roku na rok spadała. W 2000 roku wynosiła ona zaledwie 594 w porównaniu z 717 urodzeniami 10 lat wcześniej.
Na początku obecnej dekady trend ten się jednak odwrócił - dwa lata temu zanotowano aż 749 urodzeń, co oznacza wzrost o 15 proc. W Polsce każdego roku rodzi się około tysiąca dzieci z rozpoznawanym zespołem Downa.

Przyczyną tej choroby są zaburzenia programu genetycznego komórek rozrodczych rodziców, w których zamiast prawidłowej liczby 23 pojawiają się 24 chromosomy. Dzieci z zespołem Downa mają charakterystyczne płaskie twarze i skośne oczy, przez co zespół Downa nazywany jest też mongolizmem. Osoby na niego cierpiące nie są wysokie, mają około 150 cm wzrostu. Często też muszą zmagać się z chorobami serca, a także wzroku i słuchu. Z powodu upośledzenia umysłowego osoby takie mają poważne kłopoty z nauką. Mężczyźni są zwykle bezpłodni.

Wprowadzone również w 1989 roku testy prenatalne, takie jak ultradźwiękowe badanie krwi, pokazują kobietom w ciąży, jak wysokie jest prawdopodobieństwo urodzenia upośledzonego dziecka. Wstępny wynik jest następnie potwierdzany przez testy inwazyjne. Próbka płynu pobrana z macicy lub tkanki łożyska pokaże ostatecznie, czy płód cierpi na ten zespół. W tym momencie kobieta musi ostatecznie podjąć decyzję o kontynuacji lub przerwaniu ciąży.

Stowarzyszenie osób z zespołem Downa razem ze stacją telewizyjną BBC poprosiło o wypełnienie ankiet tysiąc swoich członków. Miały one pokazać, dlaczego tak wiele kobiet decyduje się na urodzenie dziecka z zespołem Downa mimo dostępności badań prenatalnych.

Wyniki pokazały, że zdaniem wielu rodziców poziom życia i podejście społeczeństwa do takich dzieci zmieniło się na lepsze. Inni twierdzą, że zdecydowali się na urodzenie dziecka z zespołem Downa, bo znają dotknięte nim dorosłe osoby i wiedzą, na czym polega ich choroba.

źródło

magura - 2008-12-03, 18:44

Alicja napisał/a:
magdalenka może otworzysz ośrodek,założysz stowarzyszenie?
piękne pole do działania..

Tja i następnie ściągnie do siebie naszych najlepszych rehabilitantów bo przecież za funty lepsza praca ;-)

Alicja - 2008-12-03, 19:19

magdalenka może otworzysz ośrodek,założysz stowarzyszenie?
piękne pole do działania..

joa - 2008-12-03, 19:54

Na mój gust, to ktoś źle to przeniósł, hihi, bo kolejność postów była odwrotna, i tak by wynikało z treści. :lol:
bety - 2008-12-03, 20:06

A już myślałam, że tylko ja mam problemy z czytaniem ze zrozumieniem ;-)
Alicja - 2008-12-04, 08:38

joa napisał/a:
Na mój gust, to ktoś źle to przeniósł, hihi, bo kolejność postów była odwrotna, i tak by wynikało z treści. :lol:


tylko pogratulować gustu :lol:

Manu - 2008-12-05, 20:11

Alicja napisała


Zaznajomiony ze mną ginekolog powiedział,że u mnie w mieście nie rodzą się takie dzieci.
Oczywiście guzik prawda...


Pewno że guzik prawda w tym roku 5 dziewczyn urodziło dzieciatka z zd a o ilu jeszcze nam nie wiadomo dużo nas. :-)

Alicja - 2009-03-20, 16:51

Wg Stowarzyszenia "Bardziej Kochani" :
Liczba urodzeń osób z zespołem Downa utrzymuje się na stałym poziomie. Czy ktoś zastanawiał się ile osób z tą wadą genetyczną żyje w Polsce? Jeśli potrafimy wyobrazić sobie średniej wielkości miasto, to taka właśnie będzie odpowiedź. Dość szokujące, prawda? W Polsce żyje około 45 - 60 tysięcy osób z zespołem Downa. W ciągu jednego dnia rodzi się ich troje.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group