To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Ciekawostki i nowości medyczne - Genetyczne badania nad chorobami

anna30 - 2013-07-18, 14:41

Chorzy zwykle mają obniżone zdolności intelektualne, często postrzegani są jako naiwni.
:lol: rozbawiło mnie to stwierdzenie w tak naukowym artykule.

Ciekawe czy kiedyś uda się wykorzystać ten gen XIST do "cofania" zD. Może nie samego zespołu jako tako, ale np. problemów, które są jego konsekwencją - wady poszczególnych narządów i układów, opóźnienie umysłowe itp. Tylko czy kogoś badania dr Jeanne Lawrence zainteresują? Czy pójdą dalej? Byłby to przełom.

Tin - 2013-07-18, 20:19

Biorąc pod uwagę:

1. Ta wiadomość obiegła dzisiaj świat. Czytałam o niej na kilku anglojęzycznych portalach nie związanych z ZD ani medycyną.

2. Jednym z najpoważniejszych wyzwań cywilizacyjnych (tak!) Europy w najbliższych 20 latach będą choroby neurodegeneracyjne, których częstotliwość dramatycznie się zwiększa wraz ze starzejącym się społeczeństwem. W tym roku masa badań w neuro-naukach była poświęcona przełomom zarówno w ZD, SM, jak i Alzheimerze, a to dlatego, że wszystkie są ze sobą powiązane. Ergo? To właśnie populacja osób z ZD jest szansą na znalezienie leku dla bardziej powszechnych dolegliwości społeczeństwa, więc pieniądze na badania będą, siłą rzeczy, musiały iść w tym kierunku.

W przeciwieństwie do osób z Alzheimerem, SM, czy Parkinsonem, o których nie wiemy, że są chore dopóki objawy właściwie wykluczają możliwość leczenia - osoby z ZD mają te czynniki ryzyka wpisane od urodzenia i są łatwe do zidentyfikowania. Może się okazać w przyszłości, że osoby z ZD są dla naszego społeczeństwa błogosławieństwem. :-)

groszek - 2013-07-29, 13:10
Temat postu: Zmutowany wirus HIV wyleczył ciężkie choroby genetyczne

źródło tu



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group