To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Wczesne wspomaganie - Zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju dla dziecka

hanka - 2007-10-25, 19:34

To są właśnie problemy rodziców mieszkających na wsi. Ja też myślę co będzie dalej z przedszkolem dla Małgosi. Ja pracuję w przedszkolu specjalnym ale niestety dojeżdżam do pracy 30 km.W pobliżu mam 15 km przedszkole integracyjne tyle że jakby w drugą stronę .Tak , że czeka mnie decyzja może w przyszłym roku a może trochę póżniej : dać dziecko do p-la specjalnego i wozić 30 km,albo zrezygnować z pracy i wozić do pobliskiego integracyjnego. Chodzi o to, że pracując daleko od domu nie byłabym w stanie odwozić i odbierać dziecka z p-la.
Teraz od września jeżdżę z małą na wczesne wspomaganie 1- tydzień.Mała ma przyznane 4 godziny na miesiąc. Ciekawa ile mają wasze dzieci, napiszcie.

monikaks - 2008-06-12, 21:43

Witajcie
ja mieszkam w Warszawie a dostęp do kompleksowej opieki jest strasznie utrudnione. Najgorsze jest to że jeżeli jesteś w jednym ośrodku to musisz podpisac lojalkę, że nigdzie więcej nie można chodzic. W związku z tym mamy rehabilitację i logopedę raz w tygodniu, pedagoga na którym mi bardzo zależy niestety nie ma. Jest oczywiście kwestia dowożenia dziecka = dlatego staram się wybierac jak najbardziej optymalne wyjście żeby Karol się nie umęczył. Karolek skończy w sierpniu 2 latka. Prawdę mówiąc miałam nadzieję że pójedzie na 2 latka ale chyba nic z tego nie będzie/
Pozdrawiam Monika

Irenka - 2008-06-13, 08:52

Dziewczyny, to Wy i tak jesteście w luksusowej sytuacji.
U nas wczesnego wspomagania w zasadzie nie ma....
Wizyta u logopedy tak średnio raz na półtorej - dwa miesiące, to samo psycholog.
Lokalne władze nie dostrzegają problemu, uważają że nie ma potrzeby tworzenia ośrodka wczesnego wspomagania bo jest za mało niepełnosprawnych dzieci na terenie :wow:
Wszystko oddalone, związane z dojazdami, nawet gdybym chciała prywatnie cokolwiek to nie ma, dołuje mnie to strasznie.
Jesteśmy właściwie zostawieni sami sobie z rehabilitacją i stymulacją rozwoju Agatki.
Przedszkole integracyjne - o tym możemy zapomnieć, w okolicy nie ma takowego.
Agatka idzie od wrzesnia do zwykłego wiejskiego przedszkola, co prawda opinię o wczesnym wspomaganiu z Por. Psych.-Pedgaog. będziemy chyba mieć (chyba , bo czekamy już kilka miesięcy) ale z tego i tak nic nie wynika. Poprostu rece opadaja....

LidkaN - 2008-06-13, 13:46

Ja mam dobre wieści, choć mieszkam na wsi prawdopodobnie Marcinek od września zacznie wczesne wspomaganie w najzwyklejszym wiejskim przedszkolu (Dziergowice wioska obok). Mam już "OPINIE o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka" wydana przez Publiczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Kędzierzynie Koźlu, mam trzy egzemplarze jeden oddaję w Urzędzie Miejskim w Kedzierzynie, jeden oddałam w przedszkolu i jeden dla nas. Pani dyrektor była bardzo miła i powiedziała że wszystko dalej załatwi, czyli przygotuje propozycje pracy z dzieckiem i przedstawi w Gminie.
karolina1 - 2008-06-13, 15:21

Irenko to wcale nie musi tak być jak piszesz na wsi tez można wiele zdziałać,może wystarczy rozmowa z panią z przedszkola ja kiedy zapisywałam Nicolke do przedszkola rozmawiałam z panią i powiedziałam jej co dla Nicolki jest ważne Pani była bardzo chętna do pomocy.W tej chwili czekam właśnie na opinie o wczesnym wspomaganiu program nauczania już jest przygotowany Panie zaprosiły mnie na zebranie żebym mogla zapoznać sie z programem jest bardzo szczegółowo opisane co będą probowali z Nicolka osiągnąć,opowiedzieli mi jak dokładnie będzie to wyglądać.Jestem zadowolona strasznie ze Nicolka chodzi do zwykłego przedszkola i ze pracują tam takie świetne panie.Moze idź i porozmawiaj,i sie zdziwisz ile można zdziałać w zwykłym przedszkolu.
Irenka - 2008-06-14, 07:09

Co do przedszkola nie mam obaw, wiem że pracują tam wspaniałe osoby, mam z nimi kontakt. Agatka już odwiedziła przedszkole i została w nim wspaniale przyjęta, ale nawet sama pani dyrektor przedszkola mówi że niewiele mogą zdziałac same w zakresie wczesnego wspomagania. Wiem że panie będą się starac ale one są przedszkolankami, tu chodzi o kontakt dziecka ze specjalistą od wczesnego wspomagania, logopedą a takich osób w tym przedszkolu nie ma. Pani dyrektor próbuje zdobyc środki na przyjęcie takiej osoby chocby kilka godzin tygodniowo bo to jest małe przedszkole ale niestety okazuje to się że jest to chyba niemożliwe.
Poza przedszkolem też nie funkcjonuje wczesne wspomaganie choc jest tu ładna poradnia psych.pedagog. która chwali się takim profesjonalizmem, fachowcami.
A poza tym czekam już kilka miesięcy na opinię, ciągle mam obiecane że będzie gotowa i nadal nie ma jej.
A może ja za wiele wymagam......

LidkaN - 2008-06-14, 12:04

Irenko a czy komisja się już zebrała? bo z tego co mi mówiono to po wydaniu decyzji przez komisje maja dwa tygodnie na wydanie Opinii na piśmie.
Jeśli chodzi o wspomaganie w przedszkolu to z tego co wiem gmina powinna przeznaczyć środki na zatrudnienie specjalisty który przychodziłby do przedszkola pracować z dzieckiem. Podobno nikt łaski nie robi bo naszym dzieciom należy sie to wczesna wspomaganie, więc chyba trzeba uderzyć do gminy o pieniądze, spytaj w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.

Irenka - 2008-06-15, 08:27

Lidko, ja pracuje w GOPS-ie i te środki napewno nie są zależne od GOPS-u, to nie jest w kompetencjach GOPS-u, my zadań oświatowych nie możemy realizowac, ale dzięki za podpowiedź może trzeba pytac w Wydziale Oświaty.
LidkaN - 2008-06-15, 08:32

Irenko skoro tak to na pewno masz rację, w GOPS-ie załatwiałam rehabilitacje ruchowa (oni płaca) przyznali mi 1 godz. w tygodniu.
W końcu to ma załatwiac dyrektor przedszkola, zobaczymy jak będę wiecej wiedziała to napiszę. :spoko:

Grażyna O. - 2008-06-17, 22:07

monikaks napisał/a:
Najgorsze jest to że jeżeli jesteś w jednym ośrodku to musisz podpisac lojalkę, że nigdzie więcej nie można chodzic.


Dziwne.
Tomek ma zajęcia z wczesnego wspomagania (pedagog, psycholog, logopeda) w 2 różnych ośrodkach (Cieszyn i Ustroń Nierodzim). Oprócz tego ma zajęcia z logopedą w PPP w Skoczowie. Wszyscy wiedzą, gdzie uczęszczamy, mało tego panie często pytają co robimy w drugim ośrodku. Uzupełniają się.
Jedyny problem w tym, że zajmuje nam to 3 dni w tygodniu.
Nikt nie kazał mi niczego podpisywać.

W przedszkolu (od września idzie do normalnego przedszkola na warunkach normalnego przedszkolaka) pani dyrektor dała mi do zrozumienia, że dzieci z zD już u siebie mieli i żadne nie wymagało zatrudniania specjalistów, gmina na to pieniędzy nie da i koniec.

magda77 - 2008-06-18, 05:09

A nasza Agatka idzie od września do "pięciolatków', ale pani dyrektor, zastrzegła sobie, że jeśli dziecko jest agresywne lub będzie stwarzać inne problemy, to bez zastrzeżeń zrezygnujemy. Jedyny argument to brak obowiązku szkolnego.
Wsi spokojna, wsi wesoła...

Irenka - 2008-06-18, 06:08

Ja pytałam w wydziale oświaty i w pierwszej chwili ujrzałam w oczach pani wielką niechęc.
Niby jest to wczesne wspomaganie (a raczej ustawa o wczesnym wspomaganiu) ale jeszcze nigdy jej nie realizowano :wow: no ale to się zobaczy....
Myślę że z tego nic nie będzie i chyba i tak powinnam się cieszyc że bez problemów przyjęłi Agatkę do przedszkola.
A w Poradni Psych.-Pedagog. zaginęła karta Agatki.... Ręce opadają, na opinię sobie jeszcze poczekamy.

danuśka - 2008-06-29, 14:35

Witam Was serdecznie Mateuszek od roku czasu uczestniczy we wczesnym wspomaganiu . My skupiliśmy sie w większośći na Logopedzie w tym roku bowiem niestety to jest tylko cztery godziny miesiącznie . Mateuszek dzieki Wczesnemu wspomaganiu przeszedł muzykoterapie i uczęscza obecnie na hipoterapie . Logopedycznie jest coraz lepiej , coraz wiecej mówi i chce sie uczyć . Jestem bardzo zadowolona . Nadmienaim że Mati ma dopiero 2 latka i dwa miesiące :-)
danuśka - 2008-06-29, 14:37

A jeszcze jedno Matus od wrzesnia idzie do przedszkola bedzie najmłodszym przedszkolaczkiem na forum :jupi:
kabatka - 2008-06-29, 16:38

Danusiu, taka malutka uwaga: nie piszemy post pod postem. Jeśli coś chcesz dodać, a nie minęło pół godziny od wysłania poprzedniego posta - edytuj swój post i dopisz co trzeba :tak:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group