To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Przedszkole - Papierkologia przedprzedszkolna

Iga - 2009-05-25, 22:40

Na jakiej zasadzie działa grupa integracyjna? Czy tam jest dodatkowy opiekun?

Czy przedszkole integracyjne to nie jest to samo co przedszkole masowe z gr. integracyjną? A co w tym wszystkim robi jeszcze oddział specjalny?


Jeszcze jedno. Jeżeli dziecko ma upośledzenie lekkie to może chodzić do przedszkola integracyjnego? W której jest wtedy grupie? Tej co się integruje z niepełnosprawnymi? Czy w tej co jest integrowana?

Beata - 2009-05-25, 22:54

w przedszkolu integracyjnym do którego chodziła Emilka jest tak: grupa integracyjna liczy od 15-20 dzieci, w tym 5 niepełnosprawnych-z opinią lub orzeczeniem. Jest 2 opiekunów+pani do pomocy. Poza tym w każdym przedszkolu integr. jest jeszcze oddział specjalny ok.8 dzieci, ale tylko dzieci z orzeczeniem do kształcenia specjalnego. Pisząc o przedszkolu masowym miałam na myśli zwykłe przedszkola publiczne. Więc jeśli dziecko ma upośledzenie w stopniu lekkim może być w przedszkolu integracyjnym, a także publicznym, lub prywatnym...ale wtedy konieczna jest dobra wola dyrektorki ...
magda - 2009-05-25, 22:55

W grupie integracyjnej jest mniej dzieci. Zdaje się, że może być 17 zdrowych i 5 z orzeczeniem. W grupie integracyjnej jest dodatkowy pedagog (u nas jest to pedagog specjalny). Dzieci z orzeczeniem biora udział w programie masowym i dodatkowo mają zakreślony swój, indywidualny program nauczania.
Masz rację, przedszkole integracyjne to to samo co przedszkole z gr. integracyjnymi. Grupa specjalna to grupa gdzie są tylko dzieci z orzeczeniami i jest ich ok.9 w grupie.
Niestety nie potrafię Ci odpowiedzieć na pytanie jakie dziecko może być w grupie integracyjnej bo Kuba nie ma określonego stopnia upośledzenia. Ja dałabym do integracji, jak sobie nie da rady dasz ja do gr.specjalnej. Na to masz czas. Takie jest moje zdanie.

Iga - 2009-05-26, 08:21

Właśnie muszę się określić w najbliższym czasie. Bo może od września się uda..... tylko, że Majka potrzebuje orzeczenia albo opinii... zgupiałam.
bebe - 2009-05-27, 22:52

W naszym miescie bylo 9 przedszkoli i 2 żlobki.Przyszło nowe i władzy wydawało sie ,że dzieci przestaną się rodzić.Zliwidowali żlobki ,zostały 3 przedszkola.Jest grupa specjalna.Mama Bartka byla u każdej dyrektorki.Pierwsza powiedziala co pani ja nie mam miejsca dla zdrowych dzieci.Druga szkoda słów.Trzecia pozwolila przychodzic z dzieckiem na godzinę codziennie.Córka złozyla dodumenty z poradni.Od wczoraj Bartek jest na liście dzieci przyjętych do grupy szesciolatkow.Dziadek powiedzial Bartuś teraz musisz liczyc i czytac ,Bartek na to Dziadku i ty przeciwko mnie.Pozdrawiam wszystkie mamy cięzko pracujące ze swymi pociechami :papa:
kafe - 2009-08-17, 17:18

u nas jest to tak:

Jula chodziła dwa lata do oddziału specjalnego w przedszkolu z oddziałem integracyjnym i specjalnym. Przyjęto ją na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego i gdzieś tam oceniono jej upośledzenie jako umiarkowane (ale jakoś papierka na to nie mam :oops: poradnia pp ma )
teraz po dwóch latach i jakichś tam przedszkolnych wewnętrznych testach dyrekcja postanowiła ją dać do oddziału zwykłego (masowego) - z braku miejsc w oddziale integracyjnym, ale po moich natrętnych namowach i utyskiwaniach, po kilku zawiłych rozmowach, pani dyr zdecydowała że da ją do o/integracyjnego. Ma tam funkcjonować "na opinii" (mniemam że chodzi o opinię o wczesnym wspomaganiu). W grupie ma być 20 dzieci "zdrowych", 4 dzieci z orzeczeniem (ruchowe niepełnosprawności, niedosłuch, niedowidzące) i Julia z zd z opinią o wczesnym wspomaganiu. Mają tam być 2 nauczycielki po oligofrenopedagogice z 20letnim doświadczeniem i pomoc nauczyciela. Mają być wszelkie zajęcia rehab, hipoterapia, wszystko to co miała w specjalnym tylko w zakresie adekwatnym do stopnia rozwoju (dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka - podobno)

ale trochę musiałam o to powalczyć bo jak już napisałam - pani dyr chciała się "pozbyć kłopotu" i dać dziecko do zwykłej grupy (bez zajęć ze specjalistami, bez dodatkowego nauczyciela)

teraz dzieci dostaną nową salę, nowe pomoce :jupi: tylko trzeba było trochę powojować
nie powiem że to akurat moja zasługa, ale innych wojujących rodziców (bo od zbliżającego się roku przedszkolnego powstaje nowa, druga grupa integracyjna w tym przedszkolu!)

nefre - 2009-08-17, 22:19

kafe, no to super :-)
ja nadal nie bardzo się orientuję o co chodzi w tym orzeczeniu i opinii.
Wiem tylko, że na dniach mam dzwonić do PPP umówić się na wizytę.

[...]

kabatka - 2009-08-18, 17:12

Dziewczyny posty o zajęciach w ramach wczesnego wspomagania :arrow: są w tym miejscu. Poczytajcie wątek, z którym scaliłam Wasze posty - może coś Wam się więcej rozjaśni :-)
bawa - 2010-02-28, 15:07

Słuchajcie, oświećcie mnie (już się w tym wszystkim gubię :-( )
Jaki papier trzeba przynieść do przedszkola chcąc zapisać dziecko do grupy integracyjnej :?:
Radek ma na razie opinię z ppp o potrzebie WWR
:prosze:

groszek - 2010-03-01, 14:13

Musisz mieć orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a w nim, że dziecko powinno być w przedszkolu integracyjnym.
Manu - 2010-03-01, 15:25

Basiu właśnie byłam dziś w przedszkolu zapytac i jednak musi byc oswiadczenie o kształceniu specjalnym do grupy integracyjnej :-? my mamy jeszcze większy problem bo jesteśmy z poza rejonu i moga nam Hanki nie przyjąć,ale jest szansa na przedszkole koło nas więc jesteśmy dobrej myśli :-)
bawa - 2010-03-01, 20:15

Dzięki dziewczyny, wystąpiłam właśnie o takie orzeczenie. Byłoby wszystko prostsze gdyby Radzio już skończył 3 latka. ;-)
Manu, nie wydaje mi się, żeby obowiązywała rejonizacja w przypadku przedszkoli integracyjnych :nie:

MadziaZA - 2010-03-01, 20:34

Rejonizacja dzieci z orzeczeniem niby nie obowiązuje, ale zazwyczaj w statusach stoi, że gdy mają chętnych z rejonu, to są oni przyjmowani w pierwszej kolejności - i bez znaczenia jest, że ktoś z poza rejonu pierwszy złożył podanie.
Niekiedy jedynym rozwiązaniem jest czasowe przemeldowanie dziecka i opiekuna w rejon - ;/ niestety .

Manu - 2010-03-01, 21:52

MadziaZA napisał/a:
Rejonizacja dzieci z orzeczeniem niby nie obowiązuje, ale zazwyczaj w statusach stoi, że gdy mają chętnych z rejonu, to są oni przyjmowani w pierwszej kolejności - i bez znaczenia jest, że ktoś z poza rejonu pierwszy złożył podanie.
Niekiedy jedynym rozwiązaniem jest czasowe przemeldowanie dziecka i opiekuna w rejon - ;/ niestety .


Masz racje tak mi też powiedziała pani dyrektor w przedszkolu nic pożyjemy zobaczymy :-)

groszek - 2010-03-01, 22:42

Maksio chodził na Ochocie, my jesteśmy z Bielan, ale to są różne dzielnice miasta.natomiast nie chcieli przyjąć nikogo spod W-wy.
Koleżanka mieszka w Ożarowie i powiedzieli jej, że jak będzie miała zgodę burmistrza to przyjmą jej dziecko do przedszkola w Błoniu!



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group