To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek prawny - ZUS - świadczenia

Margola - 2012-08-07, 05:11

Gminy zapłacą składki emerytalne po nowelizacji ustawy
vagabunda8 - 2012-08-07, 07:30

To super wiadomość, dla takich jak ja :jupi: :jupi: :jupi:
wikam - 2012-08-07, 08:06

Właśnie osiągnęłam owe 20 lat i wczoraj byłam w MOPSie podpisać jakieś tam zaśw.w tej sprawie. I nic mi babeczki nie mówiły. No cóż, przejdę się jeszcze raz … na spacerek ;-)
edytkaedi - 2012-10-15, 11:29

Nie wiem czy to w tym wątku, ale mam pytanie: od stycznia wracam do pracy. Teściowa opiekuje się teraz siostrzeńcem i ma na niego umowę o nianię. Od stycznia chcieliśmy żeby ona była dla nas nianią. Ale nie wiem, czy jest taka możliwość, żeby ona pełniła taką funkcję i dziecko jednocześnie było 2-3 godz w żłobku? Chcę posłać Olcię do żłobka, do którego chodziła moja starsza córka, ale nie wiem, czy to zgodne z tym projektem niani. Teściowa strasznie boi się ZUSu i nie chce niczym ryzykować. :cry: Czy ktoś z Was orientuje się w takim temacie?
nefre - 2012-10-15, 11:36

A ugadać się z nią nie możecie tylko tak?? ona chce na umowę, czy bez?
moja teściowa z Natim była bez umowy, po prostu do ręki jej płaciłam.

edytkaedi - 2012-10-15, 12:11

no właśnie jej zależy na tych składkach, a nie na pieniążkach od nas.
ateczka77 - 2012-10-15, 12:28

edytko, ZUS płaci składki, jeśli dziecko nie skończyło 4 lat.

http://wyborcza.biz/finan...4,10413437.html

nefre - 2012-10-15, 12:55

aha :-)
myślę, że jeżeli dziecko jest w żłobku te 2-3 godziny, to chyba nic się nie stanie. Niania przecież może odebrać dziecko ze żłobka i opiekować się nim do czasu powrotu rodziców z pracy...

edytkaedi - 2012-10-15, 13:05

tak to wiem, ale teściowa coś mówiła, że dziecko będąc pod opieką niani nie może chodzić do żłobka :-( musi być 8 godz opieki niani w ciągu
Alicja - 2012-10-15, 13:35

Z linku podanego przez ateczkę77

I jeszcze jedna ważna rzecz. Zakład Ubezpieczeń Społecznych opłaci składki za nianie tylko wtedy, gdy rodzice (obydwoje!) pracują.

Muszą więc mieć umowę o pracę albo być zatrudnieni np. na umowę-zlecenie (ale już nie na umowę o dzieło). Rodzice mogą też prowadzić firmę. Poza tym ZUS zapłaci składki, gdy dziecko nie chodzi do żłobka czy klubu dziecięcego.

edytkaedi - 2012-10-15, 13:40

ale też tak to rozumiecie, że w ogóle nie może do żłobka chodzić??? szkoda, bo chciałam, żeby mała obcowała ze zdrowymi dziećmi :-(
BeataR - 2012-10-15, 13:45

Moja Natalka miała 1,5 roku gdy poszla do żłobka i była tam pełne 8 godz. Kto poznał Natalkę wie, że krzywdy tym jej nie zrobiłam :tak:
hoobs - 2012-10-15, 14:17

Trzeba też wiedzieć, że mając nianię zgłoszoną do ZUS-u, w momencie kiedy jest potrzeba wzięcia zwolnienia na dziecko, nianię trzeba wyrejestrować na ten czas.
kapi40 - 2012-10-15, 14:21

Mój Kacper też poszedł do żłobka jak miał 23 miesiące i chodził tam 2 lata. Nieżałowałam tej decyzji nigdy,choć na początku zawoziłam go z wielkim żalem w sercu.Zostawał tam na 8 godzin. Koszt żłobka był o wiele niższy niż opiekunki
nefre - 2012-10-15, 20:12

edytkaedi napisał/a:
ale też tak to rozumiecie, że w ogóle nie może do żłobka chodzić??? szkoda, bo chciałam, żeby mała obcowała ze zdrowymi dziećmi :-(


Edytko, z tego co Alicja podała, dziecko nie może chodzić do żłobka ani klubu dziecięcego.. :nie:



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group