To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Usprawnianie mowy - Komunikatory, urządzenia pomagające w porozumiewaniu się.

zula - 2011-12-13, 19:08

No to ja mam podobne znalazłam zdjęcia gdzie Kamil się śmieje i nagrałam komunikat że jestem wesoły itd,Kamil ogólnie jest szczęśliwy.A rzeczywiście muszę mojego M przycisnąć by to on nagrał .Kamil będzie miał na pewno ogromna frajdę.
Tuśka nie mogę teraz z niej zrezygnować bo Agata też do niej chodzi ćwiczyć wyrazy z sz.Ale podobno idzie jej tak dobrze że w lutym skończymy.

Tuśka - 2011-12-13, 19:12

To jest Ula moje zdanie, bo teraz chyba trzeba się trzymać tego kto podejmuje jeden front z rodzicami a nie sugeruje jakieś małologiczne mym zdaniem rozwiązania.
vagabunda8 - 2011-12-13, 19:24

Ula, jeśli mogę, to Tuska ma racje. Inaczej pracuje logopeda ze zdrowym dzieckiem, inaczej z naszym. Powinien stosować zupełnie inne metody. Domyślam się że wygodniej jeździć z dwojgiem dzieci do jednego, ale jeśli ta pani stosuje równo te same "sztuczki", to może zrobić Kamilowi kuku. Trudno mu będzie poznawać nowe zasady pracy. Być może się mylę, ale moim zdaniem jest to szalenie ważna sprawa, jednakowa metoda i system. Najlepiej by było gdyby wszystko było tak samo jak w szkole, jednak tam spędzi najwięcej czasu.
martas - 2011-12-13, 20:41

Jeszcze kwestia tego, że jak nauczy Kamila w ten sposób się porozumiewać to chłopak będzie musiał się dwa razy uczyć mówić na dobrą sprawę. Tak samo jak ze zdrabnianiem. Dzieciak któremu wiecznie się zdrabnia nie będzie ogarniał, że majtusie to to samo co majtki. To jst moje zdanie i ja praktykuje "normalne" gadanie do dziecka.
zula - 2011-12-13, 21:40

Generalnie muszę przebrnąć do września jak Kamil pójdzie do szkoły.W szkole właśnie są specjaliści od różnych rodzajów terapii w komunikowaniu się.Nawet organizują warsztaty.W przedszkolu logopedę ma świetną tylko ze Kamil często choruje .Ja wiem co mam z nim robić ale czasem potrzebuję jakiejś porady .A że Agata sepleniła to znalazłam blisko dodatkową logopedę. W sumie muszę przyznać że od tej poznałam jak pracować na sylabikach a od tamtej z przedszkola inne pomocne Kamilowi rzeczy.Tak więc co 2 głowy to nie jedna .Ale dla mojego wewnętrznego spokoju będzie lepiej jak będzie go prowadziła jedna osoba przez kilka lat.
Tuśka - 2011-12-13, 21:49

No ale ta teoria dotycząca komunikatorów to naprawdę jakaś z kosmosu jest. Nie udała się kobiecie.
zula - 2011-12-13, 22:10

:lol: w kwestii komunikatora raczej jej nie posłucham :roll: bo jakoś nie widzę sensu nagrywania krótkich wyrazów np.Buła ,baba itd Konkretną rzecz pokaże makaronem a prośby o chwile odpoczynku już nie.
martas - 2011-12-14, 14:17

zula napisał/a:
:lol: w kwestii komunikatora raczej jej nie posłucham :roll: bo jakoś nie widzę sensu nagrywania krótkich wyrazów np.Buła ,baba itd Konkretną rzecz pokaże makaronem a prośby o chwile odpoczynku już nie.

Nie wiem czy celowo, ale fajnie wyszło :lol:

zula - 2011-12-14, 15:01

:lol: no to sie sama z siebie pośmiałam :lol: :lol: :lol:
morał z tego taki że o tej porze co to pisałam powinnam spać ;-)

mgl - 2011-12-19, 14:03
Temat postu: Komunikatory i gry edukacyjne
Hej,

To moj pierwszy post na tym forum, chcialbym wiec sie przywitac!

Mam nadzieje, ze pomozecie mi w ocenie sensownosci pewnego pomyslu. Nie mam zadnych doswiadczen z osobami dotknietymi zaburzeniami komunikacji, czytajac w jednym z ostatnich tygodnikow o tym problemie zdziwilem sie, jak wiele osob ma w ten sposob ograniczone mozliwosci interakcji ze swiatem.

Sam jestem natomiast programista aplikacji komputerowych i zaczalem sie zastanawiac, w jaki sposob mozna pomoc w codziennym zyciu takim ludziom. Pierwsze poszukiwania zakonczyly sie odnalezieniem takich urzadzen jak komunikator glosowy oparty na piktogramach, jak np.(...) i podobne, lecz cena takich pomocy (700-800 PLN) wydaje sie bardzo wysoka.

Czy macie doswiadczenia w korzystaniu z takich urzadzen? Jak latwe w praktyce jest uzyskanie dofinansowania na ich zakup? W jaki sposob mozna je ulepszyc?

Jesli Wasze doswiadczenia wskazuja na to, ze dostepnosc takich urzadzen z uwagi na ich cene jest zbyt mala, to moze dobrym pomyslem byloby zbudowanie duuuzo tanszej aplikacji dzialajacej na kazdym telefonie komorkowym z kolorowych wyswiatlaczem i majaca spora baze pieknych duzych piktogramow? Dzieki temu kazdy telefon mozna byloby zamienic w takie urzadzenie, a wiekszosc z nas ma juz jakis starszy model telefonu kurzacy sie w domu, ktory moglby wykorzystac jako "podstawe" do takiego urzadzenia.

Co o tym sadzicie? Czy chcielibyscie skorzystac z takiego programu? A moze widzicie wieksza przydatnosc czegos innego, jak np. gier edukacyjnych? Bylbym niezwykle wdzieczny za Wasze opinie i pomysly!

Pozdrawiam,
Michal

Nie zamieszczaj reklam - zapytaj najpierw o zgodę na ich umieszczenie (info@zakatek21.pl).
Alicja
--Wybacz Alicjo, dziekuje za zwrocenie uwagi - nie chcialem podawac tego linku jako reklamy, a tylko wskazac podobny produkt z przykladowa cena, ale rozumiem - nie bede wrzucac linkow bezsposrednio do produktow, itd.

Tuśka - 2011-12-19, 14:26

Czytałeś regulamin? Jeśli tak to wiesz, że w zakątku używamy polskich znaków, bardzo proszę pisz po polsku.
groszek - 2011-12-19, 18:20

Telefon komórkowy ma moim zdaniem za małe klawisze, ale oczywiście z uwagi na to, że można zwiększyć pamięć do 4mb, można by zainstalować różne ilustracje , które osoba niemówiąca identyfikuje bezbłędnie jako komunikat, który chce wypowiedzieć i wybierając go naciska duży klawisz uruchamiając fonię komunikatu.
Też o tym myślałam, ale na nintendo DS

Tuśka - 2011-12-19, 18:32

Ciekawe czy znalazłby się ktoś mądry by dostosować taki komunikator do potrzeb widzącego i niemówiącego dziecka i niewidomego rodzica.
Niewątpliwie byłby bardziej poręczny no i to zmienianie plansz i pól by odpadło.

Iwona K - 2011-12-19, 20:56

Ale na małym ekraniku komórki dziecko niedowidzące sobie nie poradzi.
Nam pozostają plansze i to na dużym pojedynczym polu Partnera.

kropka79 - 2011-12-20, 09:45

Od pewnego czasu posiadamy komunikator GO TALK 9. Poleciła nam go nasza logopeda. W ośrodku do którego wcześniej jeżdziliśmy spotykałam mamy które były bardzo zadowolone z pracy dzieci z komunikatorami. Ja jednak mam obawy że Maciuś zastąpi sobie komunikatorem potrzebę mówienia i na razie komunikator leży na półce.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group