To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Dofinansowania i zasiłki - Renta socjalna

grażyna - 2014-09-28, 17:12

Odpowiedziałam :tak: .
A w poście wyżej strzeliłam byka. Aneta pobiera właśnie rentę socjalną, nie rodzinną :roll: .

DawidK - 2014-09-29, 00:20

Renta socjalna - 534,48 zł
Zasiłek pielęgnacyjny - 153 zł

Ewentualnie coś jeszcze z MOPS jak są niskie dochody w rodzinie.

grażyna - 2014-09-29, 07:20

Renta socjalna jest teraz wyższa po podwyżkach.
Ale wiesz, DawidK, raczej za nią nie popijemy, aż tak dużo wyższa nie jest :okular: . Więc może i polecana przez Ciebie strona nie będzie nam potrzebna.
Okropnie denerwuje mnie ta nowa forma reklamowania stron.

Alicja - 2014-09-29, 08:10

Zgłaszać Graza do mod
kabatka - 2014-09-29, 09:36

grażyna napisał/a:
[..]
Okropnie denerwuje mnie ta nowa forma reklamowania stron.


wyższy poziom :okular:

Już.

Ola1968 - 2016-12-28, 11:27

Jutro mój Michał ma komisję w ZUS. Jak to wygląda ,co ze sobą wziąć [oprócz tego że złożyłam dokumentację medyczną w oryginale]Czy jest podobnie jak przy orzeczeniu ?
groszek - 2017-11-13, 11:00
Temat postu: Petycja w sprawie podniesienia renty socjalnej dla ON
Stowarzyszenie BK zachęca nas do wysłania petycji w tej sprawie sprawie .
Petycja w sprawie podniesienia renty socjalnej
dla osób z niepełnosprawnością


Szanowni Państwo,
przesyłam informację, związaną z podwyższeniem renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, a nie uwzględnieniem tego w uldze rehabilitacyjnej.
Proszę zapoznać się z Petycją, wysłać ją mailem lub listem.
Poniżej bardziej szczegółowe informacje.
Podaje adres do przesłania petycji:

Pan Mateusz Morawiecki
Minister Finansów
ul.Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa

lub mailem ze swoim osobistym adresem, wtedy to jest pismo urzędowe
kancelaria@mf.gov.pl

Pozdrawiam
Ewa Suchcicka
:arrow: link do pobrania petycji


Witam! Wg obecnych przepisów prawo do odliczeń tzw.ulg rehabilitacyjnych mają opiekunowie/rodzice ON o ile dochody tychże nie przekraczają rocznie 9120 zł. Wiadomo iż w tym roku renciści socjalni przekroczą ten próg. Trwają prace w M.Finansów i sejmie.:

- 1) Zwiększy się limit dochodu niepełnosprawnego. Podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną będzie mógł odliczyć od dochodu wydatki na cele rehabilitacyjne, jeżeli dochody tej osoby nie przekroczą 10 080 zł (dziś 9120 zł). Oprócz uwzględnienia koniecznej zmiany dot.progu dochodu są przewidywane kolejne zmiany:

- 2) samochód. Chodzi o wydatki na utrzymanie samochodu osobowego, którego właścicielem (współwłaścicielem) jest osoba niepełnosprawna bądź podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną.
Po pierwsze, przy korzystaniu z ulgi nie będzie już miała znaczenia grupa inwalidztwa (dziś dotyczy ona osób z I i II grupą niepełnosprawności oraz dzieci do 16. roku życia). Wydatki na auto będzie mógł zatem odliczyć każdy, kto ma orzeczoną niepełnosprawność, lub jego opiekun.
Po drugie, nie trzeba już będzie wykazywać, że przejazdy były związane z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Będzie można w ramach ulgi jeździć do lekarza, do pracy, na zakupy – wynika z uzasadnienia do projektu. Ministerstwo Finansów napisało w nim, że zmiana ta „przyczyni się do ułatwienia codziennego życia niepełnosprawnego”.
W ramach ulgi będzie więc można odliczyć wydatki na „używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

- 3) Wydatki na utrzymanie psa asystującego do wysokości 2280 zł będzie mógł odliczyć każdy niepełnosprawny. Dziś preferencja ta dotyczy osób niewidomych lub niedowidzących zaliczanych do I lub II grupy inwalidztwa oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczone do I grupy inwalidztwa.

Stowarzyszenie One.PL:

mimi3 - 2017-11-19, 11:36

Dzień dobry
Pozwoliłam sobie na umieszczenie tego posta na fb

pozdrawiam :papa:

groszek - 2017-11-19, 20:08

Dzięki Mimi :papa:
groszek - 2018-02-10, 11:00
Temat postu: W marcu nastąpi wzrost rent i emerytur
:arrow: wzrost rent i emerytur
renta socjalna wzrośnie z 840 zł do 865 zł brutto.

groszek - 2018-02-10, 11:42
Temat postu: ZUS chciał zabrać rentę socjalną osobie która pisała na FB
Jak widać nasza aktywnośc w mediach społecznościowych może być dla nas kłopotliwa
:arrow:
odpowiedź sądu na zabranie renty socjalnej przez ZUS

Sąd Okręgowy w Siedlcach uznał, że nie ma związku pomiędzy znajomościami zawartymi w internecie, a możliwością wykonywania pracy. To odpowiedź na decyzję ZUS, który zabrał kobiecie rentę, ze względu na jej aktywność na Facebooku – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

groszek - 2019-04-23, 20:01

Rząd zrównał rentę socjalną dla osób z niepełnosprawnością z najniższą rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wypłacaną przez ZUS.

Zrównanie renty socjalnej z minimalną, w połączeniu z polityką systematycznego podwyższania najniższych świadczeń emerytalno-rentowych, zaskutkowało wzrostem renty socjalnej o 48,7 proc. w ostatnich czterech latach. Od marca wysokość tej renty to 1100 zł, a więc o 360 zł więcej niż w 2015 r.
Obecnie jest to ok. 280,5 tys. osób i wszystkie one w maju otrzymają dodatkowe świadczenie „Emerytura plus”, czyli tzw. trzynastkę w wysokości około 888 zł netto
:arrow: źródło

groszek - 2023-08-01, 11:33

Dostałam orzeczenie od lekarza z ZUSu, że Maks jest trwałe niezdolny do pracy i niesamodzielny...
:jupi:
I bez komisji na podstawie dokumentacji od neurologa.
I tu muszę napisać,że nasz ZuS( Praga płn) i komisje lekarskie( Tomek był na dwóch po zatorze płucnym) są w porządku.
Uff.
A WCPR nadal milczy...

Maria74 - 2023-08-01, 13:14

Super!
baronek - 2023-08-01, 14:06

Ale ulga! I super, że zaocznie bez potrzeby stawania na komisji. :spoko:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group