To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Przedszkole - asystent w przedszkolu?

angelika kuspa - 2013-07-01, 22:17

O kształcenie specjalne starasz się PPP .
szczepka22 - 2013-07-02, 08:59

W takim razie wszystkiego sie dowiem i o ksztalcenie specjalne bedę sie starała dla Filipka ;-)
szczepka22 - 2013-07-02, 09:14

Dziewczyny a moglybyscie mi napisac co jest potrzebne, aby starac sie o to ksztalcenie specjalne?
robcio_ir - 2013-07-02, 13:28

Składasz wniosek w PPP z prosba o wydanie opinii o potrzebie kształcenia specjalnego, tam Ci wszystko powiedzą jakie dokuemnty masz złożyć :-)
szczepka22 - 2013-08-22, 20:57

O kształcenie specjalne będziemy się starać od września bo mamy wizytę u psychiatry i u psychologa, więc od tego zaczniemy i dalej do PPP. W zeszłym tygodniu zaniosłam pismo do burmistrza z prośbą o zatrudnienie jakiegoś asystenta lub jakąś pomoc do przedszkola do opieki nad Filipkiem aby mógł codziennie chodzić chociaż na 2- 3 godz. a nie 2 razy w tyg. na 3 godz. i niestety dziś dostałam odpowiedź- niestety negatywną. Uzasadnili, ze Filip ma 8 godzin miesięcznie wczesnego wspomagania rozwoju z terapeutami a to jest maximum. Tylko on nie ma tych zajęć z rówieśnikami tylko 1:1, a mi zależy no i z resztą w zaleceniach ma z PPP , że systematyczne zajęcia z grupą rówieśniczą, nauka poprzez naśladownictwo itp. Będę się odwoływała- chociaż nie robię sobie żadnych nadziei :-(
mad - 2013-08-22, 21:58

Opiszę, jakie my mamy orzeczenie i jak składałam wniosek, może komuś się przyda.

Jasiu chodzi do przedszkola publicznego. Mamy orzeczenie ze sprzężeniem: niepełnosprawność umysłowa, ruchowa i niedosłuch, byliśmy w poradni specjalistycznej ze względu na niedosłuch. Tam prosiłam, żeby w orzeczeniu było zaznaczone, że jest konieczność nauczyciela wspomagającego, i taki zapis mamy.
W zeszłym roku Jasiu chodził do przedszkola na 3 h. i miał 1 raz w tygodniu logopedę,codziennie 1,20 h. olinofrenopedagog i resztę w grupie,ale nie było zapisu, o osobie wspomagającej, w gminie twierdzili, że w zaleceniach musi być taki zapis, to wtedy dadzą nauczyciela.
Ponadto jeszcze mamy zajęcia z WWR,w innym ośrodku 3 razy w tygodniu po 2 h.

Ostatnio jak byłam w PPP, to podsłuchałam też, że zmieniły się przepsiy i jest możliwość zapisu w orzeczeniach o nauczycielu wspomagającym, lub pisze się jakiś wniosek w PPP o takie zalecenia. A wtedy chyba łatwiej byłoby uzyskać nauczyciela, jeżeli jest to w zaleceniach.

szczepka22 - 2013-08-23, 08:58

Mad a w jakiej poradni Wam napisali, że wymagany jest nauczyciel wspomagający??
mad - 2013-08-23, 14:35

W specjalistycznej PPP ze względu na niedosłuch.
Joan - 2013-08-23, 15:15

czasem warto też skontaktować się z placówką,jeżeli ma się już wypatrzoną - moga podpowiedzieć, czego potrzebują. :)
szczepka22 - 2013-08-23, 17:20

Właśnie ta nasza placówka to nic nie pomorze- to oni właśnie Filipka nie chcą brać codziennie bo nie mają do pomocy nikogo ;/
dorotka8s - 2013-08-24, 23:59

Agnieszko, Ania chodziła do zwykłego masowego przedszkola i nie miała asystenta. Panie musiały sobie radzić, gdy trzeba było ją przebrać robiła to sprzątaczka, pomagała również podczas spaceru. Czasem pojawiały się stażystki do pomocy, ale to okresowo. Asystenta dostała dopiero wtedy, gdy objął ją obowiązek szkolny (pięciolatki) i dostała orzeczenie o nauczaniu specjalnym.
Joan - 2013-08-25, 14:46

Agnieszko, a może jest możliwość asystentki-wolontariuszki -najlepiej studentki pedagogiki specjalnej. Sama w czasie studiów byłam wolontriuszką (asystowałam dziewczynce w szkole integracyjnej) i wiem że sporo moich koleżanek też się aktywizowało w ten sposób na róznych szczeblach edukacji. :-)
szczepka22 - 2013-08-25, 19:27

Joan, ale ktoś musiałby taką wolontariuszkę zatrudnić- a oni robie wielki problem z wszystkiego :-(
Joan - 2013-09-12, 09:30

szczepka22 napisał/a:
Joan, ale ktoś musiałby taką wolontariuszkę zatrudnić- a oni robie wielki problem z wszystkiego :-(


tak na prawdę taka wolontariuszka też byłaby im na rękę :) - jedne ręce więcej do pracy

mad - 2013-09-12, 14:49

my mamy w zapisie z PPP że jest konieczność nauczyciela wspomagającego, i Jasiu jest 5h w przedszkolu publicznym ( ma nauczyciela wspomagającego). Proście w PPP o taki zapis, wtedy gmina musi realizować takie zalecenia.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group