To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Teoretycznie o zespole Downa - Siatki centylowe

aniak - 2012-03-05, 23:36

kacha_wawa napisał/a:
Aniu, konkretnie mój Oliś :-D


Nie no, Kaśka, sprawdziłam. Oliś jest w 50 centylu półtorarocznego dziecka :spoko:
Nie dramatyzuj matka ;-) :lol:

kacha_wawa - 2012-03-06, 00:02

O w mordeczkę, toż to olbrzym ;-) :lol:
aniak - 2012-03-06, 00:04

A mój stoi zaraz za nim :spoko:
anna30 - 2012-03-06, 14:22

Manu napisał/a:
A ja na to tata jej ma 150 dlatego córka taka mała. :-D

Ja się zawsze uśmieję, jak ktoś "nieznający się" (czyli taki, który nie wie, że zespołowe dzieci są na ogół niziutkie), spyta ile Paula ma lat. Jak powiem prawdę, że 3,7 to taaaaakie oczy :wow: I każdy pyta - po kim Ona taka mała i drobna? :lol: Bo ja kawał babki jestem, grubo ponad 170 cm mam. A jeszcze weselej jest jak jesteśmy oboje z mężem, a mąż ma 2 metry wzrostu :lol: I Paula, taki kurdupelek ;-)

mona31 - 2012-03-07, 06:27

Witam, mam takie pytanko, jak idziecie do lekarza to w/g jakiej siatki centylowej sprawdzają wasze maluch, bo mojego w/g zdrowych dzieci, ci moi lekarze momentami zachowują się jakby zd nie było, albo innych siatek nie mają :-?
moni - 2012-03-08, 07:47

Majkę tez "mierzą" wg standardowych siatek. Chodzi chyba o równy przyrost wagi i wzrostu, wszystko jedno wg jakich siatek. Co to zmienia ze wg siatek zwykłych jest na 10 centylu a wg "naszych" siatek jest na 50? Byle szła równo.
Maja ma 4 lata, wazy 14,5 i ma 95 cm.

Ania-wiosna08 - 2012-03-08, 08:32

wg mnie bez sensu jest wrzucanie naszych dzieci w standardrowe siatki centylowe
wiadomo że dzieci z zD : jedne są dużo niższe niż zdrowy rówiesnik inne sporo ważą...

my od zawsze wagowo na najniższym centylu ale nasza endo nie każe się przejmować tym i nie wrzuca go w te siatki tylko bierze pod uwagę inne czynniki
u pediatry nie ważę i nie mierzę chyba że tak kontrolnie jak nasza pediatra zechce go raz na jakiś czas obejżeć po stronie dzieci zdrowych :spoko:

a tak apropos: Szymek ma 4 lata (za mieś) i waży 13 kg a ma ponad 105 cm...
chudy jest jak dziecko z Oświęcimia ale za to wysoki jest i podobno mamy się nie przejmować tym bo ma tak po tatusiu :roll: (tak czy siak ja się przejmuję że mam dziecko szkieletora.... ;/ )

Manu - 2012-03-08, 10:44

mona31 napisał/a:
Witam, mam takie pytanko, jak idziecie do lekarza to w/g jakiej siatki centylowej sprawdzają wasze maluch, bo mojego w/g zdrowych dzieci, ci moi lekarze momentami zachowują się jakby zd nie było, albo innych siatek nie mają :-?

Jak ide do pediatry to mierzy według zwykłej siatki centylowej ,natomiast u endokrynologa ma i taka i taka i porównuje .

Grażyna O. - 2012-04-20, 12:17

emka205 napisał/a:
mama kubusia napisał/a:
Czy można wkleić plik PDF?

Mam najbardziej aktualne (z 2011r.) siatki centylowe ze Szwecji i UK dla dzieci z Zespołem Downa
Ciekawostką jest to, że różnią się nieco między sobą, ale są wg mnie o wiele realniejsze od tych, które są tutaj podane(chyba są z 1988r.) bo wg nich Kuba ma wzrost na ok 110 centyl.

oo to ciekawe
może adminki by na portal wrzuciły..haaalooo panowie i panie administratorzy, mówi się !!!!! :-)



Trochę to trwało, ale jest :arrow: Wykres wzrostu dla dzieci z zespołem Downa 0-18 roku życia, czyli po naszemu: siatki centylowe

Za materiały dziękujemy mamie kubusia :kwiat3:

mama kubusia - 2012-04-20, 17:21

Nie ma za co dziękować. A kto to przetłumaczył?- jemu też się należą wieeeelkie podziękowania :-)

Grażka, mój nick piszę się ze spacją, ale to pikuś :-)

Poprawiłam się :oops: przepraszam
Grażyna O.

klooocuszek - 2012-04-20, 17:42

Hmm... Aniu, dlaczego na każdym wykresie jest po kilka kresek,zwykłych i przerywanych? Rozumiem, że ta w środku to średnia czy norma?
Jak Kuba ma teraz 94cm i 3,5 roku skończone to jak ma się to na wykresie? Wyszła mi jakaś przerywana linia :nzastanawianie:

Grażyna O. - 2012-04-20, 17:55

mama kubusia napisał/a:
Nie ma za co dziękować. A kto to przetłumaczył?- jemu też się należą wieeeelkie podziękowania :-)



Tłumaczenie zrobił młody student, w ramach szlifowania języka . Podziękowałam :tak: mu osobiście.

okruszkowa - 2012-09-07, 21:55

A nam udało się wskoczyć na 3 centyl normalnej siatki akurat na 2gie urodziny. :jupi:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group