To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Teoretycznie o zespole Downa - Kolejne dziecko a dziedziczenie zespołu Downa

Roma - 2009-09-22, 15:13

Ja mam pytanie teoretyczne dotyczące ewentualnego dziedziczenia zD. Co prawda mamy już pewność, że Maciuś ma pełną trisomię, to gdzieś obiło mi się o uszy, że tylko jeżeli rozpoznana zostaje trisomia translokacyjna, to taki podział komórek u dziecka mógł wynikać z nieprawidłowości przekazanych w genach rodziców. Nie wiem czy dobrze się wysławiam, ale chodzi mi przede wszystkim o to, że bardzo chciałabym mieć trzecie dziecko i chcę mieć 100% pewności, że mogę spokojnie zachodzić w ciążę. Oczywiście kiedy już się to stanie, to zrobię wszystkie możliwe badania prenatalne. Myślę, że Maciusiowi będzie raźniej w "większym" gronie rodzeństwa.
Marta Witecka - 2009-09-22, 15:44

O trisomii translokacyjnej możesz poczytać :arrow: tutaj

Roma napisał/a:
Nie wiem czy dobrze się wysławiam, ale chodzi mi przede wszystkim o to, że bardzo chciałabym mieć trzecie dziecko i chcę mieć 100% pewności, że mogę spokojnie zachodzić w ciążę. Oczywiście kiedy już się to stanie, to zrobię wszystkie możliwe badania prenatalne. Myślę, że Maciusiowi będzie raźniej w "większym" gronie rodzeństwa.


Ja też po Szymku bardzo chciałam mieć kolejne dziecko (takie mieliśmy plany od początku), ale 100% pewności nie można mieć. Szymek ma translokację, więc z drżeniem czekałam na wyniki naszych badań, jednak nie jesteśmy nosicielami translokacji. Opisałam to szczegółowo w wątku o translokacji.
Po Szymku urodziłam jeszcze dwoje dzieci i rzeczywiście w gromadzie jest dobrze, choć nie wiem jak jest bez gromady ;-) .
Dodam też, że nie potrzebowałam robić wszystkich badań w czasie ciąży i byłam zupełnie spokojna.
Jeśli Twój Maciuś ma trisomię prostą, to nie ma możliwości dziedziczenia, choć zawsze jest pewne ryzyko urodzenia dziecka z zD.

kabatka - 2009-09-23, 18:06

Roma napisał/a:
[...] Nie wiem czy dobrze się wysławiam, ale chodzi mi przede wszystkim o to, że bardzo chciałabym mieć trzecie dziecko i chcę mieć 100% pewności, że mogę spokojnie zachodzić w ciążę. Oczywiście kiedy już się to stanie, to zrobię wszystkie możliwe badania prenatalne. Myślę, że Maciusiowi będzie raźniej w "większym" gronie rodzeństwa.


Roma obawiam się, że przed ciążą żadne badanie nie da 100% pewności, że przyszłe dziecko nie będzie miało wady genetycznej. Trisomia prosta to ruletka, ot zły podział komórki w pierwszej fazie dzielenia - niektórzy dopatrują się winy w Czarnobylu, inni w konserwantach, zanieczyszczonym powietrzu. Jak jest naprawdę - nie wie nikt. A może właśnie wiadomo - po prostu nie mamy na to wpływu. Pocieszające jest tylko to chyba, że jest bardzo mało przypadków, żeby w jednej rodzinie urodziło się dwoje dzieci (nie bliźniaków) z trisomią prostą. W Polsce chyba nie słyszałam o żadnym.

Marta Witecka - 2009-09-23, 20:36

Ja też nie, w warszawskim OWI były bliźniaczki jednojajowe z zD i magdalenka pisała o takiej rodzinie z dwoma córeczkami z zD, ale one nie były bliźniaczkami. W każdym razie jest to niezwykle rzadkie. :tak:
djulia - 2009-09-23, 22:45

W CZD w poradni genetycznej pani kierownik w całej swojej karierze zawodowej miała rodzinę wielodzietną w której urodziło się 2 dzieci z trisomią prostą
joa - 2009-09-25, 14:58

Pani Ola Łada mówiła to samo-miała taki jeden przypadek, który opisała djulia. I ktoś tu na forum też pisał jeszcze o jednym nie tak dawno.
armadia - 2009-09-25, 15:13

Tak, dziewczyny mają rację...ja też słyszałam o takim przypadku od genetyczki. Jedna pani z laboratorium ,gdzie badano mnie ostatnio w trakcie ciąży z Adasiem, mówiła o przypadku występowania w pewnej rodzinie trisomii prostej i innej wady genetycznej, także zespołu, ale teraz nie pamietam nazwy ;/
mamagugu - 2009-09-25, 22:01

I w poradniku BK było zdjęcie mamy, która urodziła bliźnięta: chłopca i dziewczynkę, oboje zespołowi.
kabatka - 2009-09-25, 22:05

Dlatego zaznaczyłam, że osobiście nie słyszałam o rodzeństwie z zD w Polsce - nie bliźniaków, bo o tej mamie z Krakowa z informatora pamiętam :tak:
natan - 2009-09-26, 06:32

Byłam ostatnio u genetyka i powiedział mi,że na całą swoją karierę poznał jedną kobietę,która urodziła jedno dziecko z trisomią prostą i drugie też.
Rzadko,ale sie zdarza.

Joanna - 2009-09-27, 18:19

mamagugu napisał/a:
I w poradniku BK było zdjęcie mamy, która urodziła bliźnięta: chłopca i dziewczynkę, oboje zespołowi.


No ale to tak jakby urodziła dwoje bo chłopiec i dziewczynka zawsze są dwujajowi.

magdalenka - 2009-09-27, 18:53

A na downsyn jest kilka takich rodzin ( downsyn to amerykanskie forum dla rodzicow dzieci z zD) , nie pamietam ile ale chyba z 8 czy 10, no ale to jest forum gdzie udzielaja sie wszystkie anglojezyczne kraje wiec jest ogromne.
Roma - 2009-09-29, 13:39

Powiem Wam szczerze, że bardzo sceptycznie podchodzę to stwierdzenia "to bardzo rzadkie". Od mojego lekarza (prowadzącego ciążę) też słyszałam, że zespół Downa w moim wieku zdarza się bardzo rzadko ;-) ))) Skoro mam takie szczęście, to dzisiaj zagrałam o 40 mln w totka... to też rzadkie ;-) ))))))))
Co do trzeciej ciąży, to jak tylko zmienię mieszkanie, to będę się starała o dziecko, ŻEBY NIE WIEM CO! :) Pozostanie mi wiara, że wszystko będzie dobrze i dokładne badania prenatalne (o których poczytam na forum jak tylko znajdę odrobinę czasu - tydzień temu wróciłam do pracy).
Dzięki dziewczyny za dodanie odwagi :)

skarbeczek82 - 2009-10-13, 16:15

Ja tez nie słyszałam, żeby była dwójka zespołowych dzieci , w jednej rodzinie
Manu - 2009-10-13, 16:29

Ilona kiedys pisała o takim przypadku,że w rodzinie było dwoje z zd ale jak sie okazało ojciec miał mozaikę i nie wiedział o tym . Potem po zrobieniu badań wyszło na jaw. :-)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group