To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek prawny - Opieka nad niepełnosprawnymi

trigo - 2010-06-29, 00:59
Temat postu: Opieka nad niepełnosprawnymi
W świetle obecnych przepisów, osobom zmuszonym do rezygnacji z pracy zawodowej ze względu na konieczność zapewnienia opieki niepełnosprawnym dorosłym członkom rodziny nie przysługują świadczenia pielęgnacyjne (np. gdy żona lub mąż opiekują się współmałżonkiem). Swoje wątpliwości, czy jest to zgodne z ustawą zasadniczą, zgłaszał już RPO i Trybunał Konstytucyjny. Obecnie Zastępca RPO Stanisław Trociuk poprosił o zajęcie stanowiska Komisję Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP
więcej = >

groszek - 2010-06-29, 18:51
Temat postu: Zakłady pracy chronionej
Temat odległy dla nas rodziców maluchów, ale czas płynie, warto nawet teraz gdy są mali wiedzieć co i kto chce w tym temacie zrobić ZPCH
grażyna - 2012-03-12, 13:46

Nie wiedziałam gdzie to wetknąć. Co myślicie o tych ciekawostkach w rodzaju bonów opiekuńczych? Co prawda w tytule jest o seniorach, ale rzecz chyba dotyczy wszystkich osób niepełnosprawnych. A czas płynie, powtórzę za groszkiem. Zresztą kilkoro pełnoletnich już jest na Zakątku, a inne niedługo będą.

Artykuł

kaczka1980 - 2012-03-20, 11:34

Nie mam pojęcia gdzie o tym napisać więc napiszę tutaj a moderatorów proszę o ewentualne przeniesienie. Czy wy macie też od tego roku problemy z łączeniem zajęć w różnych ośrodkach? Tzn. w województwie śląskim jest to już niemożliwe!!!!! Rehabilitację i terapię mieliśmy dotąd w w naszym OWI w Jaworznie a do logopedy i psychologa jeździliśmy do Siemianowic do Pani Łady, wszystko na NFZ. A od marca wybuchła afera że za dni kiedy korzystaliśmy z obu ośrodków w jednym dniu, żaden nie dostanie za nas pieniędzy. Ok da się zrobić umawiać się tak żeby zajęcia się nie pokrywały. Ale od zeszłego tygodnia wiadomo już że w ogóle można korzystać tylko z jednego ośrodka. Ponoć NFZ zorientował się w śląskim bo mamy karty, ale zaczynają kontrole w innych województwach. Dramat!!!!! Szlag mnie trafia bo dziś także nasłuchałam się opowieści o tym czy ktoś ma zostać w naszym ośrodku czy w ośrodku gdzie nie ma rehabilitacji ale jest surdologopeda!!! Niezły wybór!!!! czy mama chłopca, który jest po guzie mózgu chodzi do przedszkola w OWI ale respirator w domu, który jest niezbędny w nocy ma wynajęty z innego ośrodka.!!!!!! czyli co przedszkole czy życie????!!!!! A przecież w nie we wszystkich ośrodkach są wszyscy specjaliści!!!! Siedzę i rycze. Wiecie coś o tym? Jak jest u Was?
Maciejka - 2012-03-20, 13:56

We wrześniu 2010 podpisywałam oświadczenie w przedszkolu specjalnym, gdzie Jaś uczęszcza i ma rehabilitację, że dziecko nie będzie korzystać z rehabilitacji w innych ośrodkach w ramach NFZ.
anna30 - 2012-03-20, 14:02

Ja też takie oświadczenie corocznie podpisuję w naszym OWI. Ale u mnie zupełnie inna historia, bo my mamy w Miliczu kompleksową rehabilotację w ramach WWR ( w tym logopedę, pedagoga, SI, hipo i dogoterapię, zajęcia grupowe i cuda wianki jeszcze), a do tego przedszkole integracyjne i poradnie specjalistyczne w tym samym miejscu... Ale jeśli na jakimś terenie tak kompleksowego ośrodka nie ma, to kicha zupełna. Co taki rodzic ma zrobić? Zrezygbować z jednych zajęć na rzecz drugich? Jak wybrac, co ważniejsze, skoro dziecko potrzebuje szerokiego spektrum terapii? :wow:
sobalinka - 2012-03-20, 14:45

Ja też musiałam podpisać oświadczenie,że będąc "pacjentem" naszego ośrodka, nie możemy korzystać z zajęć gdzie indziej na NFZ. Na szczęście mamy 2 alternatywy: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom TĘCZA i oczywiście od niedawna FUNDACJA KROK PO KROKU.
No i oczywiście przedszkole integracyjne, gdzie Michaś chodzi...także my na brak rehabilitacji nie mamy co narzekać :tak:

vagabunda8 - 2012-03-20, 18:14

I ja podpisywałam lojalkę, jak chodziliśmy do OWI, że jak tam w ramach NFZ, to już gdzie indziej nie lzja.
kaczka1980 - 2012-03-20, 19:30

A dziewczyny ze śląska? U was też teraz dopiero to wyszło?
nefre - 2012-10-10, 22:03

Nie wiem, czy w dobrym miejscu wklejam ciekawy artykuł, jeśli nie, proszę o przeniesienie :tak:
:arrow: Nowy zawód - opiekun niepełnosprawnego

Alicja - 2012-10-10, 22:07

Tylko kiedy?
o tym mówi się od lat ;/

grażyna - 2012-10-10, 22:20

Może jak my się zestarzejemy ;-)
emka205 - 2012-10-10, 22:22

grażyna napisał/a:
Może jak my się zestarzejemy ;-)

to byłoby piękne gdyby chociaż wtedy, mnie się zdaje że pierwej pomrzemy.

nefre - 2012-10-10, 22:56

:lol: u nas wszystko możliwe :okular:
iwi - 2012-10-19, 22:40

Może pozwolą nam pojąć pracę na świadczeniu pielęgnacyjnym?
Artykuł (klik)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group