FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Światowy Dzień Zespołu Downa
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-15, 22:49   Światowy Dzień Zespołu Downa



Światowy Dzień Zespołu Downa przypisany został dniu 21 marca.

Krótka notka przetłumaczona przez magdalenkę z :arrow: oficjalnej strony World Down Syndrome Day.

W tamtym roku Światowy Dzień Zespołu Downa odbył się w Singapurze. Jego celem było poinformowanie społeczeństwa o możliwościach ludzi z zD.
Tego dnia odbyły się różnego rodzaju imprezy:
- gry w kręgle dla organizacji charytatywnych
- wyścigi,
- przedstawienie z udziałem ludzi z zD,
- zbieranie funduszy.
Zorganizowane zostały konferencje i seminaria.

Janusz napisał/a:
Kolejnym punktem porządku zebrania była informacja o przygotowaniach do Światowego Dnia Syndromu Downa (World Down Syndrome Day), którego obchody zainaugurowane zostały w 2006 roku.
Nieprzypadkowo wybrany został dzień 21 marca - dwadzieścia jeden i trójeczka, to jakże bliskie nam wszystkim liczby.
W roku ubiegłym nie ukazały się w Polsce niemal żadne informacje na ten temat (na polskojęzycznych stronach nie znaleźliśmy nic).

:arrow: z tego wątku>>>

Ano właśnie Janusz, nie było nic, a wiesz dlaczego między innymi nie było? Chyba nie zdradzam żadnej tajemnicy :nzastanawianie: W Stowarzyszeniu Bardziej Kochani wisi na ścianie odpowiedź z Telewizji Polskiej na ten temat... :oops:
Mianowicie Stowarzyszenie BK wysłało do TVP prośbę o zarezerwowanie czasu antenowego z okazji tego dnia, tak jak są dni solidarności z chorymi na schizofrenię, dotkniętych depresją, z niepełnosprawnymi (najczęściej w domyśle chodzi o tych niepełnosprawnych ruchowo, nie intelektualnie), tak mogłaby się odbyć kampania społeczna oswajania z zD - bo nasze społeczeństwo chyba najpierw tego potrzebuje, zanim zaczniemy mówić o integracji...
Pismo zostało wysłane w styczniu, a odpowiedź przyszła na tydzień przed 21 marca. A odpowiedź - żenująca... :oops:
TVP nie podejmie się organizacji takiej kampanii społecznej z okazji tego dnia, ponieważ realizuje swoim programem misję społeczną, jaką jest m.in. integracja z osobami z zespołem Downa :shock: A jak jest to realizowane zapytacie - otóż TVP uważa, że realizuje te cele telenowelą "Klan"...

Mam propozycję :cool2:
:arrow: Tutaj są wymienione kontakty do TVP, może napiszemy szablon listu w sprawie i każdy z nas wyśle mailem do TVP maila (na podobnej zasadzie jak Greenpeace broni Rospudy)? Jak dostaną 50 takich maili, a może więcej, bo gdyby każdy z nas dał też swoim znajomym, którzy sprzyjają ludziom z zD, taki list - wtedy Bardzo Ważni Panowie z telewizji może by zauważyli, że osób z zD też jest dużo, że to nie jest marginalny problem :-?
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Sylwia M. 
mruczek

Wiek: 50
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 158
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-02-16, 07:30   

Jestem za Twoim apelem Kabatko! Piszmy petycję do TVP :shock:
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2007-02-16, 09:04   

Ja również popieram tą akcję. :brawo:
 
 
dawid legnica 
nawijacz


Wiek: 41
Dołączyła: 07 Paź 2006
Posty: 870
Skąd: legnica
Wysłany: 2007-02-16, 10:02   

popieram i z chęcią się dołącze
_________________
Basia mama Dawidka z ZD ur 02.12.2005 i Natalki ur 16.04.2008
"Nawet w najciemniejszym miejscu zawsze jest nadzieja na światło"
 
 
GRADKA12 
nawijacz

Wiek: 47
Dołączyła: 26 Paź 2006
Posty: 863
Skąd: legnica
Wysłany: 2007-02-16, 10:15   

My oczywiście też się dołączamy
_________________
MAMA MICHAŁKA 25.05.2005 zD, Dominika i Bartosza
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-16, 10:26   

No dobra - fajnie, że się wszystkie piszemy, ale trzeba ten list napisać. Myślcie nad zdaniami, które mają się w nim znaleźć :cool2: ja też myślę :spoko:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2007-02-16, 16:53   

:jupi: ....i ja myślę :spoko:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2007-02-16, 17:09   

I ja myślę.
Może trzeba napisać że dość już ignorowania ludzi z upośledzeniem,
film nie załatwi niczego. W żadnym razie nie przybliży problemu ani go nie rozwiąże.
Trzeba spytać skąd się wzięła taka niechęć TV do dzieci z ZD ?
Przecież integracja jest teraz w modzie ?
Dlaczego tyle gadania o przemocy a ani słowa o wolontariacie ?
Może poproś tą fajną dziennikarkę Annę Dziduk - która ma córkę Basię -
może ona coś ruszy ?
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-16, 17:19   

Mija, ten list na pewno nie powinien być zbiorem żądań, musimy to napisać, co my, rodzice czujemy, bez napastliwości, że żądamy itd.
Zdaję sobie sprawę, że on w zasadzie nic nie załatwi, ale my będziemy mieli poczucie, że coś zrobiliśmy.
Do Pani Dodziuk nie będę pisać, no bo w jakim celu, po co jej głowę zawracać. List to sobie same napiszemy :spoko:
Dobra, już nic nie piszę, jaki on ma być, tylko jak skończę to, co mam rozgrzebane, usiądę i napiszę to :-D
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-19, 17:10   

A zatem moja propozycja jest taka:
- Ci, którzy chcą się dołączyć, przyślijcie mi na priv: imię, nazwisko, miasto i wiek dziecka, np.:
Anna Kowalska, Zamość, mama 4-letniej Karolinki z zD
Powiedzmy do czwartku do południa czekam na privy (zatytułujcie go: list do TVP), w piątek rano wyślę.

- ja napiszę maila, spiszę wszystkie nazwiska w jednym mailu i wyślę z zakątkowego adresu jako admin (tak sobie myślę, że taki mail może profesjonalniej wygladać, niż jak będziemy pojedynczo wysyłać :nzastanawianie: co sądzicie?).
No i zobaczymy, co dalej. Tak jak wspominałam, nie sądze, aby coś to podziałało, jest już dosyć późno - został miesiąc, oni pewnie na samą odp. mają może nawet ze 4 tygodnie. Ale jestem bardzo ciekawa - co odpowiedzą... :roll: A może da to coś na przyszłość, w końcu ów Dzień będzie każdego roku :-)

List, który naskrobałam, brzmi:

Szanowny Panie Prezesie,

Już niedługo, bo 21 marca będziemy obchodzić po raz drugi Światowy Dzień Zespołu Downa.

Zespół Downa jest jedną z najczęściej występujących wad genetycznych. W Polsce żyje ok. 60 tysięcy osób z zespołem Downa. Oprócz nich są ich rodziny, nauczyciele, terapeuci.
Wizerunek osób z zespołem Downa jest w Polsce wciąż jednostronny; chorzy postrzegani są tylko jako upośledzeni umysłowo. Większość Polaków nie wie, że ludzie Ci są często uzdolnieni muzycznie, plastycznie, mają potencjał, któremu trzeba tylko pomóc się rozwinąć. Piotrek Swend jako Maciek w telenoweli "Klan" nie jest w stanie uświadomić w tym zakresie całego społeczeństwa.

Telewizja Polska SA wypełniając misję publiczną, zobowiązana jest ustawowo m.in. do oferowania społeczeństwu zróżnicowanych programów i innych usług w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu. Wychodząc naprzeciw tym zadaniom, są organizowane m.in. różnego typu akcje społeczne.
Czy w związku ze Światowym Dniem Zespołu Downa Telewizja Polska SA mogłaby przybliżyć także możliwości, problemy, życie ludzi z zespołem Downa i ich rodzin?

Z poważaniem

____________________

Informację, o liczbie osób z zespołem Downa w Polsce wzięłam :arrow: [URL=http://merkuriusz.id.uw.edu.pl/numer_13/opinie/Zespół_Downa__-_piętno...,367.html]stąd[/URL]. Czy ktoś ma jakieś aktualne dane w tym zakresie?

Coś trzeba dodać, coś zmienić? - dzielcie się sugestiami.
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2329
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2007-02-19, 18:49   

kabatka napisał/a:
Telewizja Polska SA wypełniając misję publiczną, zobowiązana jest ustawowo m.in. do oferowania społeczeństwu zróżnicowanych programów i innych usług w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu.
Ja bym tu wręcz nawiązał do tego, że publiczna radiofonia i telewizja ma ustawowy obowiązek wynikający z art. 26 ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie informowania o działalności opp, ale to chyba tylko w przypadku, gdy pismo składałaby organizacja, taka, jak BK lub nasza.

Twój list mi się podoba, taki, wynikający z potrzeby rodziców dzieci z zD.
Tylko, że w ostatnim zdaniu, zamiast zadawać pytanie umieściłbym wniosek o przybliżenie problemów, mozliwości i życia osób z zD.

Ale to tylko moje sugestie.

Pozdrawiam wszystkich.
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2007-02-19, 19:11   

Podzielam zadanie Janusza.
Ja bym nie pytała.
Ja bym wymagała jako widz co chcę oglądać.
 
 
Megi 
nawijacz

Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 910
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-02-19, 20:31   

Cytat:
Oprócz nich są ich rodziny, nauczyciele, terapeuci.
...i przyjaciele.
Cytat:
mają potencjał, któremu trzeba tylko pomóc się rozwinąć.
są uczuciowi i pełni wewnętrznego ciepła, którym obdarzają innych. Może jeszcze coś w tym stylu?
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-19, 21:11   

Ponieważ występujemy jako rodzice, zwykli szarzy obywatele, to marketingowo rzecz biorąc, niedobrze im grozić :cool2: i pisać wprost o ustawowym obowiązku. W pierwszej wersji tak napisałam:

Cytat:
Telewizja Polska SA zobowiązana jest ustawowo do wypełniania misji publicznej, która przewiduje m.in. oferowanie społeczeństwu[...]


potem jednak zmieniłam szyk, groźba trochę zmiękła, TVP poczuje się pochwalona, a jednocześnie damy sygnał, że wiemy o ustawowym obowiązku :okular:

Megi, przyjaciół, uczuciowość i wewnętrzne ciepło też oczywiście dodamy. Na tym bym poprzestała, żeby list nie zrobił się długaśny, powinna w nim być tylko kwintesensja, bez nadmiaru słów przybliżonych.
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2007-02-19, 21:16   

Tak, tak musi być krótko, zwięźle i na temat. Mi się podoba. :spoko:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu