FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Wykrycie zespołu Downa u dziecka w późniejszym okresie życia
Autor Wiadomość
Margola 
moderator
Członek Stowarzyszenia - rzecznik prasowy


Wiek: 50
Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 7779
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-05-22, 13:40   

Na pociechę przypomnę, że mam typową małpią bruzdę i małe małżowiny.
_________________
Margola Mama Karola 13.03.2002, Kasi 30.06.2010 i ciocia Marcinka z zD (08.05.07)

W ludzkim sercu toczą walkę dwa wilki. Jeden jest pełen złości i nienawiści. Drugiego przepełnia miłość, przebaczenie i pokój. Zwycięży ten, którego karmisz.
 
 
anonymous1
milczek

Dołączył: 17 Cze 2018
Posty: 5
Wysłany: 2018-06-18, 15:27   

Witam
Mam pytanie czy ZD może się ujawnić dopiero z wiekiem? Wiem, że to zespół wrodzony, ale czy cechy dysmorficzne mogą się ujawnić po dwoch latach?
Do tej pory myślałam, że mam zdrowe dziecko, ale teraz mam wątpliwości. Mój starszy syn jest badany genetycznie pod kątem łamliwego chromosomu x (nie spokrewniony genetycznie ze mna). Szukając informacji na ten temat wyczytałam o małych anomaliach dysmorficznych w chorobach genetycznych i zaczęłam oglądać dłonie oraz stopy starszego syna. Chcąc porównać z innymi dłońmi zerknęłam na dłonie malucha. Moim zdaniem ma on małpie bruzdy na obu dłoniach. Wiem ze sama bruzda o niczym nie swiadczy. Ale ma też zakrzywione male palce u stop i w dłoniach. Nie wiem czy ma bruzde sandalowa na stopie? Ma marne i rzadkie włoski. Ma też zmarszczki nakatne. Rozwój psycho-ruchowy oceniam na bardzo dobry, na pewno mieszczący się w normie.
Pediatra wypisał skierowanie do poradni genetycznej. Czekamy na termin. Ja nie widzę w nim ZD, ale może nie chce widzieć?
 
 
Rafał 
gaduła

Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 28 Lis 2014
Posty: 517
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-18, 16:49   

Poczekaj na wynik badań. Nie ma co panikować na zapas, ale lepiej być czujnym niż za kilka lat żałować. Ważne jest ja dziecko funkcjonuje, jak się rozwija i jakoś to się zawsze układa. Trzymam kciuki aby zamieszanie było na marne a cechy zostały samymi cechami.
_________________
Wymiana poglądów poszerza nasze horyzonty|Jeden procent ma moc
 
 
anonymous1
milczek

Dołączył: 17 Cze 2018
Posty: 5
Wysłany: 2018-06-18, 17:12   

Na wyniki badań to pewnie trochę poczekam. Trafiłam na stronę z informacją o częściowej trisomii 21. Nie wiedziałam że coś takiego jest możliwe. Nie znam się na tym zupełnie, ale wniosek jest taki, że takie osoby mogą sobie bardzo dobrze radzić poznawczo i mieć inteligencje
w normie. Jest tam link do bloga dziewczynki z USA, która właśnie ma częściową trisomię 21. Zupełnie po niej nie widać ZD.
Pozostaje mi czekać na wizytę u genetyka.
 
 
edyta.editt 
złotousty
editt


Wiek: 39
Dołączyła: 10 Cze 2008
Posty: 3291
Skąd: k/Poznania
Wysłany: 2018-06-18, 18:23   

Piękne oczka,jakoś typowego zespolaka to ja nie widzę...
Badania rozwieją wszelkie wątpliwości.
Po swoim doswiadczeniu wiem,że już powinno być coś nie tak,rozwój wolniejszy,zachowanie typowe dla zD
Są przypadki,że rodzą się zdolniachy,jednak ze wszystkich dzieci jakie było mi dane zobaczyć zawsze widziałam tam zespolaczki,czy po wyglądzie,czy zachowaniu i mimo,że miały tylko mozaikę,to widać to.
Takie jest moje odczucie i własne obserwacje.
_________________
Edyta-mama Amelci z zD(2007), Antosia Franciszka(2011),Adasia(2015).
Dobry człowiek jest jak małe światełko.Wędruje poprzez mroki naszego świata i na swojej drodze zapala zgaszone gwiazdy.
/Phil Bosmans/
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16863
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-06-24, 11:40   

Informacja o częściowej trisomii to pewnie masz na myśli mosaikę tzn.że nie we wszystkich komórkach organizmu jest dodatkowy chromosom , tylko w części. Oczywiście tak też się zdarza ...
Na pierwszy rzut oka z oczy to nie wygląda na prosty zespół Downa...ale tylko badanie kariotypu da Ci pełną odpowiedż.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
anonymous1
milczek

Dołączył: 17 Cze 2018
Posty: 5
Wysłany: 2018-07-11, 14:24   

Nie chodzi mi o mozaikowy. Jest diagnozowany "częściowy" zespól Downa. Gdzieś znalazłam stronę. Nie pamiętam jak się to nazywało po angielsku bo na polskich stronach niewiele jest. Czekam na wizytę w poradni i zobaczymy. Wiem napewno że mój syn jest wyjątkowy i waleczny bo wywalczył sobie życie choć lekarze mówili że nie będziemy mieć dzieci.
 
 
Rafał 
gaduła

Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 28 Lis 2014
Posty: 517
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-07-11, 17:20   

katebush napisał/a:
Na wyniki badań to pewnie trochę poczekam. Trafiłam na stronę z informacją o częściowej trisomii 21. Nie wiedziałam że coś takiego jest możliwe. Nie znam się na tym zupełnie, ale wniosek jest taki, że takie osoby mogą sobie bardzo dobrze radzić poznawczo i mieć inteligencje
w normie. Jest tam link do bloga dziewczynki z USA, która właśnie ma częściową trisomię 21. Zupełnie po niej nie widać ZD.
Pozostaje mi czekać na wizytę u genetyka.

Przepraszam ale sprowadzę Cię na ziemię. Wyjątki zdarzają się wszędzie i także wśród dzieci z ZD są takie które się rozwijają bardzo dobrze. Co do cech które tu na zdjęciach prezentujesz to wcale nie musi być ZD. Jednak tylko badania dadzą na to odpowiedź. Nasze dziecko ma pełną trisomię a rozwija się wyjątkowo dobrze jak na to. Są dzieci z mozaiką które nie rozwijają się najlepiej i są takie którym idzie całkiem dobrze. Są i zdrowe dzieci które nie grzeszą inteligencją. Niestety ZD niesie za sobą duże ryzyko opóźnionego rozwoju i trzeba to mieć z tyłu głowy. Daje się to wszystko jednak ogarnąć i systematyczna nauka, rehabilitacja oraz konsekwencja w wychowaniu dają naprawdę dobre rezultaty. Czasy się zmieniły pod tym kątem na lepsze.
_________________
Wymiana poglądów poszerza nasze horyzonty|Jeden procent ma moc
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16863
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-07-12, 17:59   

katebush napisał/a:
Nie wiem czy ma bruzde sandalowa na stopie?


nie ma
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
elizjum21 
milczek

Dołączyła: 28 Paź 2018
Posty: 5
Skąd: Siemianowice Śląskie
Wysłany: 2018-10-30, 09:42   

Witam serdecznie,
znalazłam Zakątek, ponieważ wyliczono nam w ciąży ryzyko ZD u naszego Stasia na 1:8. Zostało nam do porodu prawdopodobnie około 3 tygodni, jeśli synek się nie obróci, to będę rodzić cesarką (3 już). Szkoda gdybać jak będzie, bo będzie jak ma być. Wiele osób się modli z całej Polski o zdrowie Stasia. W badaniach wychodziło, że fałd karkowy jest w normie, kostka nosowa jest niewidoczna i ostatnio wyszło, że kostki udowa i ramienna są krótsze o 3 tygodnie rozwoju; waga Stasia - w normie, serduszko- wygląda na zdrowe. Jak będzie, to dam Wam znać na pewno. Ale chcieliśmy z mężem przygotować się pod względem medycznym, psychicznym, jeśli synek będzie miał ZD. Stad pytanie, drodzy Rodzice, czy żeby mieć pewność co do zaistnienia ZD należy zrobić badanie genetycznie kariotypu dziecka czy to wystarczy? Do jakich specjalistów trzeba udać się na początku po urodzeniu Stasia? Na co mamy zwracać uwagę? Pozdrawiam ciepło. Daria k/ Katowic- mama Janka, Lilii i Stasia - w brzuszku.
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16863
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-10-30, 13:27   

Generalnie kariotyp jest tym badaniem, ktore rozstrzyga czy jest dodatkowt chromoosom, czy nie.
Aczkolwiek lekarze już po wyglądzie mówią, że jest podejrzenie zD jeśli znajdą kilka cech dysmorficznych.
wtedy
Ze szpitala weżcie zaświadczenie do Ustawy za życiem, żebyście mieli krótkie terminy wizyt!

Warto zaliczyć wizytę u neurologa i dostać skierowanie na USG nózgu przez ciemiączko i w książeczce zalecenia co do szczepień bezkomórkowych
:arrow: szczepienia bezkomórkowe

Spotakać sie z jakimś fizjoterapeutą, żeby pokazał jak nosic dziecko o obniżonym napięciu mięśniowym. Zwykle robi się echo serca, nawet jeśli na USG w ciąży nie widać było nieprawidłowości. Zalecają badanie hormonów tarczycy...
No i audiolog z cała pewnością badanie przesiewowe. Dzieci z ZD mają wąskie przewody słuchowe i często niedosłuch przewodzeniowy.

:arrow: Informator dla osób z niepełnosprawnością
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
elizjum21 
milczek

Dołączyła: 28 Paź 2018
Posty: 5
Skąd: Siemianowice Śląskie
Wysłany: 2018-10-30, 13:38   

Dziękuję Ci za odpowiedź :) Spiszę wszystko, żeby potem nie mieć stresu, co robić ;) Pozdrawiam
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16863
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-10-30, 13:50   

Słusznie, zawsze dobrze na kartce mieć pytania, które chce się zadać lekarzowi , bo w trakcie wizyty może umknąc ważna kwestia.
:spoko:
trzymam kciuki, żeby jednak nasze Forum nie było Ci potrzebne :papa:
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Magdalelena
milczek

Dołączył: 31 Mar 2023
Posty: 14
Wysłany: 2023-03-31, 16:47   

Witam,
Odkopuje temat bo mam obawy że moja 7 tyg córka urodziła się z Zespołem Downa.
Mam wrażenie że jej rączki są krótsze niż ręce innych niemowlaków w jej wieku. Wszystkie ubranka jakie jej zakładam pasują na długość ale rękawy muszę podwijać.
Ma lekko skośne oczy, fałdę skóry przy szyi, mały nos i usta.
Na wizycie powiedziałam pediatrze że dziecko moim zdaniem ma za krótkie ręce ale stwierdziła że wymyślam dziecku chorobę.
W ciąży nie było żadnych podejrzeń, po porodzie również. Po urodzeniu chyba była proporcjonalna i wydaje mi się że dopiero teraz są widoczne dysproporcje.
Mała miała robione USG serca w którym wyszło wszystko ok, ale dr słyszy lekkie szmery nad sercem i mamy kontrolę za 3 miesiące (kardiolog która robiła USG również nie widzi nic niepokojącego w długości rąk i mówi że dziecko po prostu drobne i tak może być). W szpitalu miała również robione USG przez ciemiączko wynik również w normie.
Ja jestem panikarą i ciągle doszukuje się kolejnych objawów.
Urodzona sn 3070g 54 cm i 10pkt.

Czy białe plamki które mogą być ma tęczówce są już od narodzin czy mogą pojawić się w późniejszym czasie jak dziecku zmienia się kolor oczu?
Czy moga te dysproporcje wyjść w późniejszym okresie i przy porodzie lekarz badający tego nie zauważył?
Postaram się dodać zdjęcie córki.
 
 
Magdalelena
milczek

Dołączył: 31 Mar 2023
Posty: 14
Wysłany: 2023-03-31, 17:11   

Próbuje dodać zdjęcie ale wyskakuje mi błąd i nie potrafię.
Wielkość zdjęcia zgodna z wytycznymi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu