FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
alimenty a św.pielęgnacyjne i zas.rodzinny
Autor Wiadomość
Sylwia23 
milczek

Dołączyła: 11 Lut 2009
Posty: 2
Wysłany: 2009-03-09, 15:49   alimenty a św.pielęgnacyjne i zas.rodzinny

Z narzeczonym jesteśmy od 2004 roku. Mamy 1,5roczne niepełnosprawne dziecko. Narzeczony rozwiódł się w 2008 r,z poprzedniego związku ma 2 dzieci. Wszystko odbyło się polubownie,nie było żadnych wojen itd. Została ustalona kwota przez alimentów 700zł ,co msc ok 15 była zona dostaje alimenty,lub ja jej przelewam na konto. Mam kilka pytan... Synek ma óswiadczenie o niepełnospr.,które uprawnia go do otrzymania świadczenia i zasiłku pielęgnacyjnego.Wcześniej mieszkaliśmy w innym mieście i dostaliśmy bez problemu.Teraz mieszkamy w innym mieście i dowiedzialam się że nie dostanę na syna zarówno rodzinnego,rehabilitacyjnego jak i św.pielęgnacyjnego,gdyż w 2007 roku nie było wyroku sądowego ustalającego alimenty.Pani z urzędu nie odliczy od dochodu tych alimentów i nie zmieścimy się w kryterium dochodowym.Alimenty narzeczony płaci od 2004 roku,na potwierdzenie mamy tylko kartki podpisane przez byłą żonę że otrzymuje pieniążki na dzieci.To był błąd że nie robiliśmy przelewów niestety( mamy tylko pare przelewów w ciągu tych lat). Ja nie mogę pósc do pracy gdyż muszę zając się rehabilitacją syna. Co możemy zrobic w takiej sytuacji? Mamy byc pozbawieni środków do zycia? Wynagrodzenie narzeczonego nie wystarczy nam na życie.
 
 
Evita42 
gaduła


Wiek: 62
Dołączyła: 14 Gru 2008
Posty: 228
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2009-03-09, 20:00   

Sylwio .Zasiłek pielegnacyjny przysluguje kazdemu kto ma orzeczenie o niepełnosprawności,bez zaświadczen o dochodach .Natomiast ażebyś mogła ubiegać się na syna o wszystkie świadczenia które wymieniłas to musisz założyć sprawę o alimenty i na tej podstawie bedziesz miała wszystkie dodatki .Procedura jest głupia ale tak to wygląda .To jest tylko po to ażeby mops miał podkład .Jeśli narzeczony uznal syna jako swoje dziecko.
_________________
Ewa, mama Juleńki (ur. 15.01.2008 r. z zD) i Angeliki 11 lat i trzech doroslych synów
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2009-03-09, 20:06   

Skoro to Twój narzeczony tzn że nie macie ślubu.
Jak nie jesteście małżeństwem to formalnie jesteś matką samotnie wychowującą dziecko.
I jako samotna matka bez dochodów (ew alimenty od narzeczonego) możesz starać się o wszystkie świadczenia.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2009-03-09, 21:59   

no, tak, ale żeby była matką samotnie wychowującą dziecko, musi narzeczonego podać o alimenty, takie teraz są przepisy. Nie wystarczy tylko nie mieć ślubu. A nie wiadomo, czy narzeczonemu będzie to pasowało mieć trzy wyroki alimantacyjne. Zbyt dużo osób rozwodziło się, by być samotnie wychowującym dziecko i prawo zostało znowelizowane w tej kwesii.

Co do MOPSu, to niestety tak jest, jeżeli nie ma zaśw. o przelewach alimentów, to MOPS nie może tego odliczyć od dochodu, nawet jeżeli wyrok o alimantach byłby sprzed kilku lat. Nie ma potwierdzenia, nie odliczają. Kartki z podpisami się niestety nie liczą.
W tej kwestii nie da się nic zrobić. Zasiłek rodzinny i cała reszta dodatków więc przepada :-(
TRzeba podać narzeczonego podać do sądu o ustalenie alimentów.. :-?

Ale zasiłek pielętnacyjny jak najbardziej :-) to dostaje się na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności.
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
dorota3 
trajkotek
JULCIA


Wiek: 51
Dołączyła: 26 Paź 2008
Posty: 2182
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2009-03-10, 07:45   

Nefre, nie do końca jest to prawdą.
Ja po mimo tego, że nie mam sądownie orzeczonych alimentów otrzymuję na Julkę rodzinne i wychowawczy.
Wystarczyło w Mopsie wypełnić wniosek mówiący ,że z ojcem Julki tworzymy rodzinę .
Oczywiście musiał on wykazać się stosownymi dokumentami i zaświadczeniem o zarobkach.
Z tego co pamiętam było trochę załatwiania,ale nikt nam nie robił problemów. :-)
_________________
Dorota mama Oli 24 lat , Julci ur(27.02.2008)z zd i Krzysia ur.23.07.2010.




https://www.facebook.com/julciakontrabialaczka
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2009-03-12, 09:41   

Dorota3 :-) ja też mam wychowawczy i rodzinne, a nie mam na Natusia orzeczonych alimentów. Nie jesteśmy małżeństwem, my tylko mieszkamy razem ;-)

Chodzi o alimanty na dzieci z poprzedniego związku. Jeżeli nie mam udokumentowanych przelewów z banku dot. tych alimentów, to MOPS nie może ich odliczyć od dochodu, by dochód był mniejszy i rodzinne plus dodatki do rodzinnego (np. wychowawczy) się należały.
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
dorota3 
trajkotek
JULCIA


Wiek: 51
Dołączyła: 26 Paź 2008
Posty: 2182
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2009-03-12, 11:15   

Cytat:
Dorota3 :-) ja też mam wychowawczy i rodzinne, a nie mam na Natusia orzeczonych alimentów. Nie jesteśmy małżeństwem, my tylko mieszkamy razem ;-)


To, tak jak My :lol: :lol: :lol:

Sory Nefre nie doczytałam o co tak dokładnie chodzi :oops: ,poprawię się :-)
_________________
Dorota mama Oli 24 lat , Julci ur(27.02.2008)z zd i Krzysia ur.23.07.2010.




https://www.facebook.com/julciakontrabialaczka
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16863
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-16, 14:36   Alimenty dla kogo

Udostępniam notatkę z grupy Prawa Osób Niepełnosprawnych na FB
:arrow: o alimentach
dla tych co nie mają konta
Komu są przyznawane alimenty i czemu mają służyć? -
mówi o tym Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów z dnia 7 września 2007 roku (Dz.U.2018.poz.554)

Otrzymanie alimentów opiera się o dwie podstawowe zasady:
1.Interpretację urzędnika przepisów zawartych w ustawie
2.Kryterium dochodowe uprawniające do uzyskania świadczeń alimentacyjnych zasądzonych prawomocnym wyrokiem od rodzica, przy bezskutecznej egzekucji.


Do prawidłowego zdefiniowania ustawy jest wyszczególniony w ustawie Art.2.Katalog pojęć podstawowych: jeżeli mowa jest o:
12.RODZINIE - oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: rodziców osoby uprawnionej, małżonka rodzica osoby uprawnionej, osobę, z którą rodzic osoby uprawnionej wychowuje wspólne dziecko, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia oraz dziecko, które ukończyło 25. rok życia otrzymujące świadczenia z funduszu alimentacyjnego lub legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1952 oraz z 2018 r. poz. 107 i 138) albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U. z 2017 r. poz. 2092), a także osobę uprawnioną;
do rodziny nie zalicza się:
a) dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego,
b) dziecka pozostającego w związku małżeńskim,

Powyższy zapis dobrowolnie interpretują niektóre gminy uważając, iż dochód w gospodarstwie domowym powinien być dzielony na jedną osobę, jeżeli jest nią dziecko o znacznym stopniu niepełnosprawności całkowicie ubezwłasnowolnione otrzymujące rentę socjalną.
W tak interpretowanej sytuacji warunkując otrzymanie alimentów progiem dochodowym wynoszącym 725 złotych na osobę w rodzinie ALIMENTY NIE PRZYSŁUGUJĄ . Według naszej opinii oraz analizy całego zapisu jest to niezgodne z ustawą.

UZASADNIENIE: Punkt a) dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego – dotyczy dziecka do 18 roku życia (opiekuna prawnego wyznacza sąd i nie może być nim rodzic), a nie osoby dorosłej całkowicie ubezwłasnowolnionej z powodu sprzężonych niepełnosprawności - powyżej 25 roku życia. Jeżeli opiekunem prawnym jest matka, która na całkowicie ubezwłasnowolnione dziecko pobiera świadczenie pielęgnacyjne - to dochód musi być dzielony na dwie osoby: matkę i osobę pełnoletnią mającą wyrok na zasądzone alimenty (najczęściej) od ojca, i zaświadczenie od komornika o bezskutecznej egzekucji.
Do dochodów, aby otrzymać świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, nie wlicza się świadczenia pielęgnacyjnego, nie wlicza się świadczeń rodzinnych, ani zasiłku pielęgnacyjnego (natomiast wlicza się dochody opodatkowane z PiT, wynagrodzenia, emerytury, renty). Brany jest pod uwagę dochód osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, a każda ma socjalną rentę, bo niepełnosprawność powstała przed 18. rokiem życia.

Renta socjalna we wniosku do gminy o przyznanie świadczeń alimentacyjnych z FA jest dzielona na dwie osoby: osobę uprawnioną do alimentów i jego rodzica-opiekuna prawnego, jeśli dziecko jest całkowicie ubezwłasnowolnione. Jednoosobowe gospodarstwo domowe może prowadzić tylko osoba zdrowa, a nie całkowicie ubezwłasnowolniona, a dochód może być liczony tylko na 1. osobę wówczas, gdy są zasądzenia alimentów od ojca i od matki (od obojga rodziców) - wtedy osoba uprawniona do alimentów gospodaruje samodzielnie. Takie liczenie dochodu jest korzystne dla osób bez dochodów, czyli uczniów ewentualnie z niewielkimi stypendiami szkolnymi.
Przepis, aby dzieci niepełnosprawne o znacznym stopniu niepełnosprawności otrzymywały świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego bezterminowo, bez względu na ich wiek - wywalczyły matki w 2007 roku, przywrócił alimenty ówczesny premier Jarosław Kaczyński, a prezydent Lech Kaczyński potwierdził ustawę podpisem.

W 2007 roku ustalono kryterium dochodowe do FA w kwocie 725 złotych na osobę w rodzinie, było to dużo w porównaniu z kryterium do świadczeń rodzinnych (512 zł). Kryterium zostanie podwyższone do 800 zł/os w rodzinie dopiero od 1 lipca 2019 roku, więc dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli dochód będzie liczony na 1.osobę, ustawa jest martwa, bo renta socjalna obecnie wynosi 878,12 zł na rękę.

Fundusz Alimentacyjny z powodu kuriozalnych przepisów stopniowo ulega likwidacji. Mimo zapisu w ustawie, nie ma możliwości skorzystać z alimentów z gminy osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności porzucona przez rodzica, gdyż jej dochód z renty przekracza nawet 800 złotych obowiązujące od lipca br. Ustawodawca podwyższając kryterium dochodowe do 800 złotych argumentował, że wzorem jest ustawa "Rodzina 500 Plus" z takim samym kryterium. W programie 500+ kryterium dochodowe w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym wynosi 1200 złotych na osobę. Domagamy się, aby w Funduszu Alimentacyjnym zastosowano przynajmniej próg dochodowy na tym samym poziomie, wówczas dzieci niepełnosprawne będą miały możliwość korzystać z ustawy - bezterminowo, tak jak brzmi obecny zapis. opracowała I. Dąbrowska, G. Rosołowicz
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
aga.d 
gaduła


Dołączyła: 21 Sie 2009
Posty: 287
Skąd: Woj.mazowieckie
Wysłany: 2021-11-08, 20:04   

Witam dziewczyny potrzebuje pomocy odnośnie porady co do alimentów dla mojej Majki, mąż zostawił nas pół roku temu....nie mogę się pozbierać jeszczę ....ale potrzebuję pomocy muszę się wreszcie za to wziąć napisać wniosek o rozwód i alimenty dla Majki nie mam pojęcia o co wnioskować? ilę? Czy jest wśród nas kto może mi pomóc podpowiedzieć... ktoś kto niedawno miał z tym do czynienia....
_________________
Agnieszka mama Mai z ZD ur.(25 04 08)i Pauliny ur .(20 02 98)
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2021-11-08, 20:28   

Ja moge popytać w pracy, na jakiej wysokości dziewczyny maja ustalone alimenty. Jak Cie to urzadza oczywiscie.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5778
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2021-11-08, 22:45   

aga.d napisał/a:
Witam dziewczyny potrzebuje pomocy odnośnie porady co do alimentów dla mojej Majki, mąż zostawił nas pół roku temu....nie mogę się pozbierać jeszczę ....ale potrzebuję pomocy muszę się wreszcie za to wziąć napisać wniosek o rozwód i alimenty dla Majki nie mam pojęcia o co wnioskować? ilę? Czy jest wśród nas kto może mi pomóc podpowiedzieć... ktoś kto niedawno miał z tym do czynienia....


:wow: Agnieszka, co ty mówisz ?
Strasznie mi przykro :przytulanie: :przytulanie:
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16863
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-11-09, 11:46   

Trzymaj się Aga :*
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu