FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Co to jest wczesne wspomaganie
Autor Wiadomość
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2006-10-11, 13:10   Co to jest wczesne wspomaganie

Czym jest :arrow: Wczesne wspomaganie rozwoju?

Wczesne Wspomaganie Rozwoju to pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia pierwszych sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Zajęcia prowadzone są przez zespół specjalistów, posiadających przygotowanie do pracy z małymi dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym: Pedagog, Psycholog, Logopeda, inni specjaliści w zależności od potrzeb dziecka i jego rodziny Zadania zespołu to m.in. ustalenie kierunków i harmonogramu działań w zakresie wczesnego wspomagania i wsparcia rodziny dziecka, opracowanie indywidualnego programu terapii, koordynowanie działań specjalistów prowadzących zajęcia, analizowanie skuteczności udzielanej pomocy, ocenianie postępów dziecka.* * Opracowano na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dn. 4 kwietnia 2004 r., w sprawie warunków organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci.

Przebieg wczesnego wspomagania rozwoju

Ustalenie wielospecjalistycznej i kompleksowej diagnozy zaburzeń rozwoju dziecka Opracowanie przez zespół specjalistów indywidualnego programu terapeutycznego Prowadzenie różnorodnych form terapii i modyfikowanie ich zgodnie z aktualnymi potrzebami dziecka Realizowanie programów terapeutyczno-edukacyjno-profilaktycznych dla rodzin Udzielanie rodzinom wskazówek co do metod i technik usprawniania rozwoju dziecka w warunkach domowych

Pamiętaj!

Wspomaganie rozwoju dziecka należy rozpoczynać możliwie jak najszybciej! Najważniejszą rolę w tym procesie powinni odgrywać rodzice! Specjaliści podają tylko wskazówki do pracy z dzieckiem! Nieważne iloma metodami posłużysz się usprawniając swoje dziecko! Najważniejsze jest to, czy akceptujesz swoje dziecko i masz z nim dobre relacje!

Czy Wasze dziecko uczęszcza na takie zajęcia? Podziel się informacjami, spostrzeżeniami :-)
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-10-18, 12:04   

Tak, wczesne wspomaganie rozwoju jest bardzo ważne :spoko:
Martynka uczestniczy w zajęciach indywidualnych w poradni - z logopedą, psychologiem i pedagogiem (raz w tygodniu). Dodatkowo jeździmy do sąsiedniej miejscowości na spotkania stowarzyszenia dzieci niepełnosprawnych, gdzie są prowadzone zajęcia grupowe ze specjalistami. Bardzo jestem zadowolona i Martynka chętnie w nich uczestniczy, z trudem wraca do domu :-D Na tych spotkaniach zarówno w poradni, jak i w stowarzyszeniu - instruowani są również rodzice, jak pracować z dzieckiem, na co zwrócić szczególną uwagę, dostajemy konkretne wskazówki i zalecenia do pracy z dzieckiem. Jest to bardzo ważne, aby współpracować z terapeutą, aby w domu "nie odpuszczać" dziecku.
W przedszkolu ma również zajęcia indywidualne dla dzieci z różnymi deficytami w rozwoju, obok tych grupowych, jest tam również logopeda, psycholog...
Czekamy jednak na badanie psychologiczne w poradni w celu określenia stopnia upośledzenia u Mati. To tylko "papierek", bo przecież osoby pracujące z Martynką znają jej poziom, ale formalności nigdy dość :-( ....jakoś się boję, niby wiem, że ma ale.....czuję się dokładnie tak, jak wtedy, gdy czekałam na wynik badania genetycznego - doskonale wiedziałam o zD, a jednak.....
Przepraszam, zboczyłam trochę z tematu ;-)
Stawiam na wczesne wspomaganie rozwoju dziecka - jest bardzo ważne i skutkuje :spoko:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
  
 
 
Norelka 
nawijacz


Wiek: 54
Dołączyła: 06 Paź 2006
Posty: 1399
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2006-10-19, 14:53   

My z Adasiem też chodzimy do ośrodka wczesnej interwencji. Adaś tam ma oczywiście rehabilitacje metodą Bobath, zajęcia z logopedą, kontrole u ortopedy, neurologa, psychologa.
_________________
Maja - mama Michała 18 l. i Adasia ur. 04.06.06 z zD www.adas.tomanik.eu
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-10-29, 16:58   

Babki Drogie, czy tylko Kalinka i Asia uczęszcza z dziewczynkami na WWR (nie mylić z OWI ;-) )?
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2006-10-29, 17:06   

Nie wiem czy u Jagi jest to wczesne ;-) ,ale napewno dalsze wspomaganie rozwoju.
Mimo różnorodnych zajęć w szkole dodatkowo raz w tygodniu zaprowadzam ją na rehabilitację ruchową,zajęcia z pedagogiem i terapię zajęciową.
Twierdzę,że warto.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
sylpa 
trajkotek


Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1516
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2006-10-29, 20:43   

Ja z Patrycją chodzę do Poradni Polskiego Związku Głuchych,
która w naszym mieście podpisała z NFZ kontrakt na kompleksowy program terapeutyczny. Mogą tam chodzić dzieci z bardzo różnymi problemami, nie tylko z zaburzeniami słuchu.

Patrycja ma raz w tygodniu logopedę i pedagoga (terapia zajęciowa). Inne dzieci mają też np. rehabilitację ruchową, ale ona akurat tego nie potrzebuje.

Oprócz tego oczywiście ma na stałe w przedszkolu logopedę, rytmikę, dogoterapię i gimnastykę korekcyjną.

Odwiedzamy też Poradnię Psych.- Pedag., gdzie korzystamy z neurokinezjologii. Teraz głównie robimy to w domu.

Na szczęście Patrycja lubi te wszystkie zajęcia, chociaż czasem ledwo się z tym wszystkim wyrabiamy.
_________________
"Nie poddaj się, bierz życie jakim jest. I pomyśl, że na drugie nie masz szans."
Myslovitz
________________________________
Sylwia - Mama 13,5-letniej Patrycji z zD
 
 
Megi 
nawijacz

Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 910
Skąd: śląskie
Wysłany: 2006-10-29, 23:17   

My mamy zajęcia indywidualne z psychologiem, logopedą, rehabilitantem i pedagogiem w
przedszkolu do którego chodzi Jarek. W miesiącu są 4 zajęcia po 1 godz. z każdym specjalista.Jak był malutki to jeżdziliśmy 1x w tyg. na zajęcia rehabil.metoda Vojty do Mikołowa.Oprócz tego teraz zaczęliśmy jeszcze dodatk. zajęcia z logopedą w Przychodni 1x 15 min. na tydzień.Przez krótki czas chodził jeszcze na terapię manualną 1x w tyg. na pół godz.
 
 
Ela 
gaduła

Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 176
Wysłany: 2006-10-30, 09:38   

Ewelinka także ma w przedszkolu zajecia indywidualne z psychologiem,logopedą i rehabilitantką.Oprócz tego co 2 tygodnie chodzimy na 45 min do logopedy.
 
 
Evela_ud 
milczek

Wiek: 37
Dołączyła: 17 Sty 2007
Posty: 6
Skąd: Ustrzyki Dolne
Wysłany: 2007-09-07, 21:09   Wczesne wspomaganie

Mam pytanie gdzie złożyć taki wniosek... Kacper uczęszcza na zajęcia do OWI wiem tez że zajęcia rewalizacjne są w naszym przedszkolu ale właśnie myślałam że te zajęcia to jest to samo co wczesne wspomaganie gdzie można złożyć taki wniosek... Kacper ma 10 miesięcy czy nie jest za mały na takie zajęcia Proszę o odpowiedź
 
 
Megi 
nawijacz

Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 910
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-09-07, 23:20   

U nas wniosek o potrzebie wczesnego wspomagania składa się w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.Jeśli jest to pierwsza wizyta umawia się z psychologiem na rozmowę i na podst. jego badania i innych dokument. np. z OWI Zespół Orzekający PPP wystawia taką opinię, którą zanoszę (sama) do przedszkola.
Cytat:
Wczesne Wspomaganie Rozwoju to pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia pierwszych sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania do podjęcia nauki w szkole podstawowej.
. Poczytaj też ustawę o systemie oświaty z dn. 7.09.1991 art.71b.
 
 
Basica 
mruczek


Wiek: 42
Dołączyła: 22 Lut 2008
Posty: 83
Skąd: Bytom
Wysłany: 2008-03-12, 22:44   

Hm... my niby jesteśmy objęci opieką specjalistów ( oprócz różnych lekarzy to jeszcze logopeda, psycholog i od niedawna pedagog),ale wszystko mamy w innym miejscu i ubolewam nad tym bo wolałabym, żeby było skumulowane w 1 ośrodku. Żeby jakaś jedna osoba prowadziła syna, kontrolowała jego postępy i ustalała dalszą pracę z nim. A tego nie ma, nasza pediatra w ogóle sie nim nie interesuje i dla każdego jest anonimowy:-/
Niewiem, może teraz jak trafię do Stowarzyszenia "Szansa" coś sie zmieni, może tam będę uczestniczyć w tych wszystkich zajęciach? Zobaczymy.
_________________
Baśka-mama cudownego Karolka ( 3 latka z ZD) i Lenki (6 m-cy) :-)
 
 
dorotka8s 
nawijacz
mama Aneczki


Wiek: 57
Dołączyła: 24 Lut 2007
Posty: 718
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2008-03-13, 23:26   

Właśnie otrzymałam z poradni orzeczenie o potrzebie wczesnego wspomagania. Tylko, że nie bardzo wiem co z tego wynika. Dopóki Ania nie pójdzie do przedszkola, to na nic się takie orzeczenie nie przyda. W naszej okolicy nie ma OWI. Dopiero przymierzają się stworzyć taki ośrodek, może za dwa, trzy lata... :cry:
_________________
mama Dorota z Anią z zD (ur.2.12.2006)
 
 
Iwona K 
nawijacz

Pomogła: 1 raz
Wiek: 62
Dołączyła: 03 Lis 2006
Posty: 1021
Skąd: Konin
Wysłany: 2008-03-13, 23:41   

Wczesne wspomaganie może być również realizowane przez przedszkole,Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy,pedagogów specjalnych pracujących w klasach integracyjnych,Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.W wielu miejscowościach nie ma OWI i jakoś lepiej lub gorzej te godziny są realizowane.

Rozejrzyj się,może jednak jakaś instytucja podejmie się tego,a może trzeba ją nakłonić , tylko żeby to było dobrze prowadzone .
_________________
Mama Wojtka z zD ur.13 luty 2004
 
 
aqua 
nawijacz

Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 1323
Wysłany: 2008-03-14, 03:57   

Dorota a czy niewspominalas o zapisaniu malutkiej do przedszkola??
Jesli niema nic w okolicy to realizuje to Poradnia Psychologiczno-pedagogiczna lub przedszkole-o ile posiada kadre.
 
 
dorotka8s 
nawijacz
mama Aneczki


Wiek: 57
Dołączyła: 24 Lut 2007
Posty: 718
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2008-03-17, 00:28   

Na przedszkole Ania jest jeszcze za mała. Na razie udało mi się wydębić dwie godziny zajęć w miesiącu w PPP. I na razie tyle.
Oprócz tego jeździmy na zajęcia (logopedia i rehabilitacja) do Poniatowej, ale to dość daleko i częściej niż raz w tygodniu nie uda nam się zorganizować. Dlatego ciągle szukam bliżej miejsca zamieszkania, ale tak jak już pisałam dopiero przymierzają się do stworzenia OWI. Z tego co się jednak dowiedziałam, to ma to być ośrodek bez rehabilitacji, jedynie opieka logopedyczna, psychologiczna i pedagogiczna. Ale i to na razie tylko w planach.
_________________
mama Dorota z Anią z zD (ur.2.12.2006)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu