FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Orzeczenie o niepełnosprawności
Autor Wiadomość
GRADKA12 
nawijacz

Wiek: 47
Dołączyła: 26 Paź 2006
Posty: 863
Skąd: legnica
Wysłany: 2007-01-19, 22:51   

"Dla Waszego dobra?" chyba nie rozumiem :nie:
_________________
MAMA MICHAŁKA 25.05.2005 zD, Dominika i Bartosza
 
 
magda 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Pomogła: 1 raz
Wiek: 51
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6708
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2007-01-19, 22:59   

Dotyczy to pkt.7, który mówi o konieczności stałej lub długotrwałej opieki...W naszej decyzji jest, że nie wymaga. Jeżeli natomiast dostałabym decyzję do 16 r.ż. a stan zdrowia pogorszyłby się i koniecznym byłoby moje zwolnienie się z pracy, nie przysługiwałby nam zasiłek. A od decyzji można się odwoływac tylko po jej wydaniu a nie w trakcie trwania.
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-01-20, 15:10   

magda napisał/a:
Dotyczy to pkt.7, który mówi o konieczności stałej lub długotrwałej opieki...W naszej decyzji jest, że nie wymaga.


Jezu,no jak nie wymaga???
dziecko UPOŚLEDZONE i z zDOWNA nie wymaga?
toż to jakieś kpiny!!!
Magda jak tylko dostaniesz papierek do ręki to odwołuj się po raz drugi.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2007-01-20, 15:47   

Magda, a punkty: 6 i 8, jak macie? Wymaga, czy nie wymaga?
Bo ja właSnie od tych punktów odwoływałam się, bo bez nich nie mielibyśmy zasiłku.
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
magda 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Pomogła: 1 raz
Wiek: 51
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6708
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2007-01-20, 17:16   

Asiu, 6- nie dotyczy a 8 - wymaga. Od 6 się odwoływałam i Pani mi powiedziała, że ten pkt. nie dotyczy dzieci. Nawet w swoim arkuszu nie miała tego pktu. :-(
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2007-01-20, 17:31   

7 i 8 tak, te sa wazne.
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
  
 
 
sylpa 
trajkotek


Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1516
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2007-01-20, 19:14   

Dziewczyny, a w orzeczeniu Patrycji wydanym w 2003 nie ma 10 wskazań, tylko 4 plus dopisek pod nimi: inne wskazania, że spełnia art8 ust.1 o ruchu drogowym. Nigdy wcześniej nie zastanawiałam się co to znaczy. Orzeczenie wydali nam do 2009 roku, czyli Pacia będzie miała 8 lat. Nawet wtedy nie myślałam, żeby się odwoływać. A teraz jak pomyślę znów o tych formalnościach! :evil:
_________________
"Nie poddaj się, bierz życie jakim jest. I pomyśl, że na drugie nie masz szans."
Myslovitz
________________________________
Sylwia - Mama 13,5-letniej Patrycji z zD
 
 
Ela 
gaduła

Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 176
Wysłany: 2007-01-20, 19:31   

Sylpa,właśnie mam przed sobą nasze orzeczenie,a w nim ,prawo o ruchu drogowym-nie.Mamy ważne do 2008r.Czy to znaczy,że autobusami też nie mogę jeżdzić jako opiekun/chociaż jeżdże od początku/Teraz już będę mądrzejsza.
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-01-21, 22:40   

Sylpa masz stare orzeczenie i jesli tylko chcesz możesz powtórnie złozyć wniosek lub czekać do 2009.

Ela macie na nie,bo ten punkt dotyczy dzieci z MPD (używają sprzętu typu wózek,balkonik,chodzik)

Wklejam nowe punkty,abyśmy wiedziały o czym mówimy:

W orzeczeniu o niepełnosprawności, poza ustaleniem stopnia niepełnosprawności, powinny być zawarte - z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji danej osoby - wskazania dotyczące:

1.odpowiedniego zatrudnienia uwzględniającego psychofizyczne możliwości danej osoby

2.szkolenia, w tym specjalistycznego

3.zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej

4.uczestnictwa w terapii zajęciowej

5.konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby

6.korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki

7.konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji

8.konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji

9.spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w ustawie prawo o ruchu drogowym (i niestosowania się do niektórych znaków drogowych - zobacz: Transport)

10.prawa do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju (dla określenia normatywnego metrażu w trakcie ubiegania się o dodatek mieszkaniowy)

W przypadku gdy osoba niepełnosprawna posiada prawo jazdy lub pozwolenie do kierowania tramwajem, zespół orzekający o niepełnosprawności zawiadamia o wydaniu orzeczenia organ właściwy w sprawach wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.


magdo i maciejko --> argumenty do odwołania się:

Wśród kryteriów, na podstawie których dokonuje się oceny niepełnosprawności u osoby w wieku do 16 lat, rozporządzenie wymienia m.in.:

-przewidywany okres trwania upośledzenia stanu zdrowia przekraczający 12 miesięcy,

-niezdolność do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, takich jak: samoobsługa, samodzielne poruszanie się, komunikowanie z otoczeniem, powodującą konieczność zapewnienia stałej opieki lub pomocy, w sposób przewyższający zakres opieki nad zdrowym dzieckiem w danym wieku, albo

-znaczne zaburzenie funkcjonowania organizmu, wymagające systematycznych i częstych zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych w domu i poza domem.

Ponadto, przy ocenie niepełnosprawności dziecka bierze się pod uwagę:

-rodzaj i przebieg procesu chorobowego oraz jego wpływ na stan czynnościowy organizmu,

-sprawność fizyczną i psychiczną dziecka oraz stopień jego przystosowania do skutków choroby lub naruszenia sprawności organizmu,

-możliwość poprawy stanu funkcjonalnego pod wpływem leczenia i rehabilitacji.

:arrow: POCZYTAJCIE WIĘCEJ !!
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
magda 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Pomogła: 1 raz
Wiek: 51
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6708
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2007-01-22, 08:30   

Wielkie dzięki Alu. Gdyby nie Zakątek to nie miałabym pojęcia, że coś w naszym orzeczeniu jest nie tak. Taka ze mnie "sierotka" :lol:
 
 
Maciejka 
nawijacz


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 1260
Skąd: Poznań okolice
Wysłany: 2007-01-22, 09:42   

Alicjo, dziękuję za podpowiedź dotyczącą odwołania.

Mam jeszcze jedno pytanie do Was:
Jeśli w pkt 5 "konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby" mam zgodnie z zaleceniem lekarza leczącego, to czy dla celów podatkowych lepiej mieć to zalecenie na piśmie? I w jakiej formie? Czy przy każdym takim wydatku biegać do lekarza, by mi to podpisał?

Rozumiem, że często jest różne podejście w różnych Urzędach. Ale w Urzędzie to czasem strach pytać, bo gdy nie pytamy to im to do głowy nie przyjdzie, a jak się dopytuję to zaczynają wymagać. :-)
Dlatego też pytam Was, czy macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

Dodam, że w książeczce zdrowia mam wpis: wymaga rehabilitacji ruchowej i wzroku. Może więc to by wystarczyło przy tego typu ponoszonych kosztach?
  
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-03-05, 13:22   

Dziewczyny odwoływałyście się?
I co?
napiszcie :-)
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
dawid legnica 
nawijacz


Wiek: 41
Dołączyła: 07 Paź 2006
Posty: 870
Skąd: legnica
Wysłany: 2007-03-13, 12:44   

dziewczyny naipszcie mi - mamy z dawidkiem orzeczenie do 30.04.2007 roku kiedy możemy składać wniosek na kolejna komisję???
_________________
Basia mama Dawidka z ZD ur 02.12.2005 i Natalki ur 16.04.2008
"Nawet w najciemniejszym miejscu zawsze jest nadzieja na światło"
 
 
Maciejka 
nawijacz


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 1260
Skąd: Poznań okolice
Wysłany: 2007-03-15, 10:10   

Alicja napisał/a:
Dziewczyny odwoływałyście się?

My z Jasiem się nie odwoływaliśmy. Byliśmy w szpitalu i tak wyszło.
_________________
Beata, mama Natalki oraz Jasia z ZD
 
 
myl 
mruczek


Wiek: 44
Dołączyła: 12 Sty 2007
Posty: 81
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-03-17, 12:39   

Witam.otrzymałam wkońcu orzeczenie o niepełnosprawności dla Klaudii.Mam pytanie do Was czy powinnam się odwoływać. Od urodzenia do ukończenia 16 roku życia.Symbole mam:05-R,10-N
Punkty od 1 do 4-nie dotyczy
5-wymaga,zgodnie z zaleceniami lekarzy specjalistów
6-nie dotyczy
7-nie wymaga
8-wymaga
9-spełnia
10-nie
Będę się starała o zasiłek rodzinny,rehabilitację dziecka niepelnosprawnego oraz zasiłek pielęgnacyjny,opieka na dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowaczego.Czy wszystko będzie w porządku z tym orzeczeniem i dostanę bez problemu,czy powinnam się odwolywać do jakiegoś punktu bo przez to nie dostanę pieniędzy?Jak sądzicie?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu