FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Konferencja we Wrocławiu
Autor Wiadomość
Joanna 
trajkotek
joanna


Wiek: 47
Dołączyła: 05 Gru 2006
Posty: 2185
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2007-05-18, 19:20   

my też jedziemy no to chyba się spotkamy
_________________
Asia mama Mai 23.09.2006 i chłopaków
 
 
Norelka 
nawijacz


Wiek: 54
Dołączyła: 06 Paź 2006
Posty: 1399
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-05-19, 21:37   

Dzisiaj odbyła się konferencja: "Razem na rzecz osób z Zespołem Downa", w której miało przyjemność uczestniczyć m.in. kilkoro mam i tatusiów z Zakątka.

Niestety żadnych materiałów nie dostaliśmy, ponieważ było to "spotkanie robocze".
Także postaram się trochę streścić, mam nadzieję, że inne uczestniczki mi pomogą

Program konferencji wyglądał tak:
1) Informacje ogólne na temat Zespołu Downa, genetyka, historia, perspektywy - prowadziła Cora Halder - prezes Europejskiego Stowarzyszenia osób z Zespołem Downa z Niemiec.

Były to informacje początkowe, jak dochodzi do powstania Trisomii 21 i jej rodzaje (prosta, mozaika, translokacja), poparte oczywiście odpowiednimi ilustracjami.

2) Film na temat ZD - Cora Halder.

Film przedstawiał dzieci z ZD z całego świata m.in. chińskie, japońskie, afrykańskie - ich wygląd i funkcjonowanie.

3) Terapia u osób z Zespołem Downa - prof. Etta Wilken z niemieckiego Instytutu Pedagogiki Specjalnej.

4) Dlaczego potrzebne jest Stowarzeszenie dla ludzi z Zespołem Downa - Cora Halder.

Było to bardzo skrótowe sprawozdanie z tego jak Europejskie Stowarzeszenie działa na terenie Niemiec i innych krajów europejskich. Cora Halder wypowiadała się o prowadzonych przez nich działaniach i walce o akceptację dzieci (i dorosłych osób) z ZD w społeczeństwie.
O kampaniach reklamowych, które mają na celu pokazanie dzieci z ZD z pozytywnej strony, pokazywała broszurki, które to Stowarzyszenie drukuje nt ZD, plakaty, na których sfotografowani są znani ludzie (np. popularni aktorzy lub sportowcy) w towarzystwie dzieci z ZD.

5) Jak wychowywać dzieci z ZD powyżej 6 roku życia - Etta Wilken.

Prof. Etta Wilken prezentowała tutaj przede wszystkim metody porozumiewania się z dziećmi poprzez mowę ciała, obrazki, gesty. Także różne formy terapii oraz nauki mowy przez zabawy.
Bardzo podkreślała konieczność wyboru takich zabaw, które maksymalnie rozwijają wyobraźnię i pamięć.

5) Artterapia - wykład i prezentacja filmu przez panią Lourdes Gutierrez - z Meksyku.
Prezentowany był tutaj film, w którym brało udział kilkoro aktorów z upośledzeniem umysłowym (nie tylko ZD) i odgrywane były w nim sceny z życia Van Gogha. Film robił niesamowite wrażenie.

Konferencja trwała 7 godzin. Ja jestem bardzo zadowolona, że wzięłam w niej udział :-)
Sporo się dowiedziałam, no i oczywiście zobaczyłam. W sumie było ok. 100 osób, część rodziców przyjechała ze swoimi dorosłymi lub prawie dorosłymi dziećmi z ZD.

Przepraszam za chaotyczność relacji, ale spieszyłam się, żeby Wam wszystko zrelacjonować ;-)

Proszę o uzupełnienie mojej wypowiedzi przez pozostałe uczestniczki.
_________________
Maja - mama Michała 18 l. i Adasia ur. 04.06.06 z zD www.adas.tomanik.eu
 
 
olcik 
trajkotek

Wiek: 49
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 1834
Skąd: Wrocław Bolesławiec
Wysłany: 2007-05-20, 07:15   

Norelka przedstawiła program. Ja powiem co zapamiętałam ważnego dla naszych dzieci.
Wyobraźnia. Kształtowanie wyobraźni przez zabawę. Naśladowanie jazdy samochodem, karmienie lalki.
W Meksyku kaszałtują wyobraźnię biorąc udział w wykopaliskach, tworzeniu filmu, audycji radiowych. Dzieci ,które mają problem z mówieniem otwierają się przed mediami.
Nauka mówienia za pomocą gestów. Nauka czytania i mówienia przy pomocy specjalnych kart. (W nocy wkleję przykładową kartę.) Dzieci powinny coś same odkrywać , tworzyć, my możemy im delikatnie, niezauwazalnie pomagać i nakierowywać. Podobała mi sie prezentacja gry na instrumencie strunowym z podkładką-ściągą. Super pomysł. Narysowny wykres z zaznaczonymi punktami (miejscami do szarpnięcia struny).
Wykładowcy podkreślali ,że bardzo ważne jest indywidualne podejście do każdego dziecka z ZD ponieważ się różnią . Nie można traktować ich szablonowo. Pedagog powinien tworzyć indywidualny program dla każdego z nich. (W szkole integracyjnej). My to wiemy , ale ...
W nocy napiszę więcej .
Konferencja dużo daje mi do myślenia i już planuję nawe zabawy rozwojowe z Hanią.
_________________
Olga-mama Hani z ZD ur. 20.10.2005r i Tomka ur. 08.08.2008r
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4838
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-20, 09:37   

To bardzo pocieszające, że jesteście zmobilizowane dziewczyny! Miło tego słuchać. :-)
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
GRADKA12 
nawijacz

Wiek: 48
Dołączyła: 26 Paź 2006
Posty: 863
Skąd: legnica
Wysłany: 2007-05-20, 10:30   

Ja także jestem bardzo zadowolona z wykładów.
Wszystkie dzieci zaprezentowane w filmach uczęszczają do szkół integracyjnych. Nie ważne jest w jakim stopniu dziecko jest upośledzone, wszystkie w tym samym wieku chodzą do tej samej klasy. Uczniowie, którzy gorzej sobie radzą mają swojego nauczyciela wspomagającego.

Szkoda,że z władz Legnicy nie było nikogo na konferencji. Może w końcu otworzyły by się im oczy i zrozumieli by, że dzieci z zD powinny przebywac w grupie rówieśników zdrowych.
_________________
MAMA MICHAŁKA 25.05.2005 zD, Dominika i Bartosza
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16898
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-20, 12:20   

To musiała być super konferencja. Pewnie ktoś tłumaczył z Niemieckiego?! Jak macie jakieś konkretne pomysły zabaw to koniecznie je opiszcie.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Aga S. 
gaduła


Wiek: 48
Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 290
Skąd: Legnica
Wysłany: 2007-05-20, 14:25   

Konferencja była naprawdę super, dużo nowych wiadomości i ciekawe propozycje do pracy z dziećmi z ZD. Na naszym blogu Marcin opisał to bardzo ładnie i wkleił fotki zapraszamdo oglądania.
_________________
Aga, Maks i Kajtuś ZD (30.04.2006)
 
 
olcik 
trajkotek

Wiek: 49
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 1834
Skąd: Wrocław Bolesławiec
Wysłany: 2007-05-21, 08:42   karty do nauki mówienia



Takie karty kosztują 96 euro. Dla młodszych i starszych dzieci.Razem 600 kart. Jak na moją kieszeń to bardzo dużo. Widzieliśmy na filmie jak dzieci się za pomocą nich uczą i jakie są efekty.
_________________
Olga-mama Hani z ZD ur. 20.10.2005r i Tomka ur. 08.08.2008r
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2007-05-21, 08:54   

Ola, przecież można sobie samemu zrobić na komputerze i wydrukować.
_________________
mija - mama Bianeczki ur. 11.04.2005 r
 
 
olcik 
trajkotek

Wiek: 49
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 1834
Skąd: Wrocław Bolesławiec
Wysłany: 2007-05-21, 09:21   

mija napisał/a:
Ola, przecież można sobie samemu zrobić na komputerze i wydrukować.

Myslałam już o tym. Ale gdzie znajdę obrazki?
Może poszukam w necie?
_________________
Olga-mama Hani z ZD ur. 20.10.2005r i Tomka ur. 08.08.2008r
 
 
GRADKA12 
nawijacz

Wiek: 48
Dołączyła: 26 Paź 2006
Posty: 863
Skąd: legnica
Wysłany: 2007-05-21, 17:30   

Aga S. napisał/a:

Na naszym blogu Marcin opisał to bardzo ładnie i wkleił fotki zapraszamdo oglądania.


Oczywiście przeczytałam i obejrzałam :-)
Marcin :spoko: :prosze:
_________________
MAMA MICHAŁKA 25.05.2005 zD, Dominika i Bartosza
 
 
olcik 
trajkotek

Wiek: 49
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 1834
Skąd: Wrocław Bolesławiec
Wysłany: 2007-05-21, 18:38   

groszek napisał/a:
To musiała być super konferencja. Pewnie ktoś tłumaczył z Niemieckiego?! Jak macie jakieś konkretne pomysły zabaw to koniecznie je opiszcie.

Zabawy pamiętam 2. Jedna to układanie MEMORY. Druga to układanie figurek zwierząt 4 -5 sztuk jeden za drugim. Chowanie zwierząt i zgadywanie jakich brakuje i w jakiej kolejności były ustawione. Może dziewczyny coś jeszcze pamiętają.
_________________
Olga-mama Hani z ZD ur. 20.10.2005r i Tomka ur. 08.08.2008r
 
 
Bogusława
mruczek

Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 61
Wysłany: 2007-05-21, 18:50   karty do nauki mowy

Witajcie, karty do nauki mowy i dodatkowo dźwików mowy są juz w przygotowniu (z Makatonem) i będą dużo tańsze, niz 600 euro i mam najdziję, że się wszystkim nam przydadzą.
 
 
Norelka 
nawijacz


Wiek: 54
Dołączyła: 06 Paź 2006
Posty: 1399
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-05-22, 09:13   

:jupi: super
_________________
Maja - mama Michała 18 l. i Adasia ur. 04.06.06 z zD www.adas.tomanik.eu
 
 
magda 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Pomogła: 1 raz
Wiek: 51
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6708
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2008-01-25, 10:31   

Konferencja na temat Zespołu Downa we Wrocławiu w 2008 roku :arrow: TU
_________________
Magda - mama Karolinki (24lat) i Kubusia z zD (17lat)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu