FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Odraczać czy nie odraczać od szkoły
Autor Wiadomość
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2015-10-04, 08:50   

Dzięki szałwia.

Temat odraczania był i jest dla nas także bardzo ważny. My mieliśmy jeszcze możliwość odroczyć Anię do 10 lat, i skorzystaliśmy z tej możliwości. Mieliśmy takie odroczenie z poradni PP ale w związku z nową ustawą postanowiliśmy nie przeciągać i w tym roku - w wieku 9 lat - nasza Ania poszła do szkoły specjalnej.

Powiem Wam, że już w ubiegłym roku mieliśmy wielkie obawy czy zostawiając Anię w przedszkolu robimy dobrze dla niej czy raczej źle, był nawet moment, że po rozpoczęciu roku chciałam ją na gwałt przenieść do szkoły ale po rozmowie z Ani przedszkolną wychowawczynią uspokoiłam się i nabrałam wiary i przeświadczenia, że robimy dobrze dla Ani zostawiając ją jeszcze w przedszkolu. Teraz też już wiem, że pobyt Ani w przedszkolu specjalnym do 8 lat to był bardzo dobry czas dla Ani a 9 lat dla naszej Ani to bardzo dobry a nawet wręcz idealny czas na rozpoczęcie szkoły.
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
emka205 
złotousty
z kosmosu


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 15 Lip 2008
Posty: 3463
Skąd: z kosmosu
Wysłany: 2015-10-05, 20:29   

Dokładnie to samo co Marzena powiedziałabym o nieodraczaniu Filipa i wysłaniu go do szkoły w wieku 7 lat. :-)
Najważniejsze, że każda z nas zadowolona jest ze swojej decyzji, a dzieci szczęśliwe i gdyby każda z nas miała stanąć przed podjęciem decyzji jeszcze raz to zdania by nie zmieniła.
Dlatego szałwia to co zadecydujesz, to z czasem przekona Cię, że dokonałaś słusznego wyboru. Jest tylko jeden warunek: dziecko musi być szczęśliwe i zadowolone. :-)
_________________
nic nie dzieje się przypadkiem..(Filip 2005)
 
 
Joanna 
trajkotek
joanna


Wiek: 47
Dołączyła: 05 Gru 2006
Posty: 2185
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2015-10-06, 15:09   

Dziewczyny ja odraczałam Maję do 8 roku max jak mogłam choć szczerze mówiąc w szkole byłoby jej lepiej już jako 7 latce, to co mną kierowało i dlaczego zamierzam skorzystać z możliwości odroczenia jej na każdym etapie to fakt, że zależy mi na przetrzymaniu jej możliwie długo w szkole bo inaczej co warsztaty... dorosłość przyjdzie szybciej niż nam się wydaje...
_________________
Asia mama Mai 23.09.2006 i chłopaków
 
 
emka205 
złotousty
z kosmosu


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 15 Lip 2008
Posty: 3463
Skąd: z kosmosu
Wysłany: 2015-10-06, 15:40   

a dlaczego my się tak boimy tej dorosłości naszych dzieci? Warsztaty to kolejny etap w ich życiu, tak jak studia, jak praca w życiu innych.
Nie róbmy z nich wiecznych dzieci. Zdaję sobie sprawę, że pewnie nie przeskoczy się pewnych zachowań, ale chociaż "nie sprzyjajmy" ich rozwojowi.
_________________
nic nie dzieje się przypadkiem..(Filip 2005)
 
 
szałwia 
złotousty


Pomogła: 2 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 24 Paź 2009
Posty: 2515
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2015-10-06, 17:55   

Igor pyta mnie wczoraj wieczorem, już w łóżku : Jutro - do szkoły?
Mówię: Nie, jutro jest wtorek, idziesz do przedszkola. A do szkoły dopiero w piątek. Jeszcze wtorek, środa, czwartek... A on przyłącza się do mówienia dni tygodnia i już sam dopowiada piatek, sobota, niedziela! Normalnie, prawie się poryczałam! Pytam zdziwiona: to Ty umiesz wszystkie dni tygodnia? A on: tak! Ciocia Ania nauczyła! I znów liczy na paluszkach i mówi cały tydzień! A zaraz potem : UWIELBIAM SZKOŁE!

Dziś rano chwalę się mężowi, wołam Igora żeby się pochwalił, a on : Ble, ble, ble, nie umiem.... :cool2:


Ja tez się boję warsztatów ;-) Ale tak sobie myślę, że chyba studiów bałabym się tak samo... ;-)
_________________
Sylwia - mama Wiktora (ur.21.02.2006) i Igorka z zD (ur.05.08.2009)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-10-08, 12:38   

emka205 napisał/a:
a dlaczego my się tak boimy tej dorosłości naszych dzieci? Warsztaty to kolejny etap w ich życiu, tak jak studia, jak praca w życiu innych.
Nie róbmy z nich wiecznych dzieci. Zdaję sobie sprawę, że pewnie nie przeskoczy się pewnych zachowań, ale chociaż "nie sprzyjajmy" ich rozwojowi.


Emko, to chyba nie chodzi tylko o banie się. W dużych miastach ludzie z zD są ogarnięci placówkowo najczęściej, ale jak tak rozmawiałam swego czasu z rodzicami dorosłych ludzi, ale z małych miejscowości, nawet nie wsi, to już nie jest takie wprost: po szkole warsztat. Nie zawsze jest warsztat, nie zawsze są miejsca itd.
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
emka205 
złotousty
z kosmosu


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 15 Lip 2008
Posty: 3463
Skąd: z kosmosu
Wysłany: 2015-10-11, 22:17   

wiem, wiem kabatko o czym mówisz, ale też zdaje mi się, że wszystko zależy od nas samych. Czy duże, czy małe miasto moim zdaniem można zorganizować życie naszym dorosłym dzieciom w taki sposób, żeby nie spędzały cały dzień w domu i to wcale nie muszą być warsztaty. To może być pomoc sąsiadom, pomoc w lokalnym sklepie itd. itp.
Oczywiście wszystko będzie uzależnione od nastawienia lokalnej społeczności, pewnie też od stopnia niepełnosprawności naszych dzieci. Niemniej jednak nie uciekniemy od problemu, odroczymy w czasie.Tyle, że odraczanie w przypadku naszych dzieci gra na ich niekorzyść. Pamiętajmy, że one starzeją się szybciej i późniejsze wprowadzanie ich w otaczający nas świat może być dla nich nie do przeskoczenia, bo za leniwe, bo niechętne na zmiany itd. itp.
_________________
nic nie dzieje się przypadkiem..(Filip 2005)
 
 
Kalinka 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2015-10-12, 23:22   

Hmmm.....fajna wizja. Szkoda że napisać trzeba, pogadamy za kilka lat.
_________________
Kala 16 lat, Kasia 15 lat i reszta towarzystwa
 
 
emka205 
złotousty
z kosmosu


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 15 Lip 2008
Posty: 3463
Skąd: z kosmosu
Wysłany: 2015-10-13, 13:53   

hahahah, Kalinka, dokładnie to chciałam napisać na koniec swojej, jak to nazwałaś "wizji".
"pogadamy za kilka lat". Chciałam, ale nie napisałam, bo wierzę, że będzie git. Wierzę i do tego będę dożyła, ale oczywiście pogadamy :-)
_________________
nic nie dzieje się przypadkiem..(Filip 2005)
 
 
Joanna 
trajkotek
joanna


Wiek: 47
Dołączyła: 05 Gru 2006
Posty: 2185
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2015-10-16, 20:26   

emka205 napisał/a:
a dlaczego my się tak boimy tej dorosłości naszych dzieci? Warsztaty to kolejny etap w ich życiu, tak jak studia, jak praca w życiu innych.
Nie róbmy z nich wiecznych dzieci. Zdaję sobie sprawę, że pewnie nie przeskoczy się pewnych zachowań, ale chociaż "nie sprzyjajmy" ich rozwojowi.


Emko to nie strach przed dorosłością Mai, ale świadomość że te warsztaty mogą być na całe życie, więc dłuższy pobyt w szkole może być bardzo bardzo potrzebny... chyba nie do końca zdajesz sobie sprawę jak to wszystko wygląda, to nie praca którą zmienisz jak nie pasuje. Dlatego moim zdaniem lepiej Mai będzie w życiu jak wydłużę jej każdy etap bo każdy wniesie coś innego do jej życia, a warsztaty z tego co wiem nie są aż tak dostępne a nawet jeśli się dostanie to trochę tam pobędzie.

A tak na marginesie ja mało bojaźliwa jestem... ;-) i wciąż mam nadzieję że damy radę inaczej bez warsztatów ale przezorny ubezpieczony.
_________________
Asia mama Mai 23.09.2006 i chłopaków
 
 
emka205 
złotousty
z kosmosu


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 15 Lip 2008
Posty: 3463
Skąd: z kosmosu
Wysłany: 2015-10-16, 21:47   

Joanna napisał/a:

chyba nie do końca zdajesz sobie sprawę jak to wszystko wygląda,


:-) )))
_________________
nic nie dzieje się przypadkiem..(Filip 2005)
 
 
szałwia 
złotousty


Pomogła: 2 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 24 Paź 2009
Posty: 2515
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2016-01-09, 10:19   

Pogodziłam się już z informacją, że odroczenie jest jednorazowe i Igor w przyszłym roku szkolnym pójdzie do szkoły... A tu informacja z przedszkola, że w związku z cofnięciem reformy sześciolatków, mogę ponownie odroczyć dziecko i może zostać jeszcze raz w zerówce. :wow:
I znów dylemat....
_________________
Sylwia - mama Wiktora (ur.21.02.2006) i Igorka z zD (ur.05.08.2009)
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5876
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2016-01-11, 07:16   

Nam się przez zmianę ustawy z kolei poszczęściło ;-) Miałam w tym roku starać się o odroczenie Julka, zacznę dopiero za rok. A jeszcze potem się zobaczy.
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
gosik2 
nawijacz

Dołączyła: 01 Lip 2011
Posty: 588
Skąd: śląsk
Wysłany: 2016-01-11, 15:22   

baronek napisał/a:
Nam się przez zmianę ustawy z kolei poszczęściło ;-) Miałam w tym roku starać się o odroczenie Julka, zacznę dopiero za rok. A jeszcze potem się zobaczy.


To tak jak u nas :tak:
My tylko zyskaliśmy, że Gosia ma już w tym roku obowiązek przedszkolny, bo dostajemy z gminy zwrot kosztów dojazdu :spoko:
_________________
Ewa, mama Małgosi z zd 22.11.2010
 
 
Tośka 
gaduła

Wiek: 47
Dołączyła: 28 Sie 2010
Posty: 412
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2016-01-11, 20:35   

Ja nie chciałam odraczać, zamierzałam puszczać Antosia w tym roku do szkoły i.. niestety mi reforma pozmieniałą plany ;/ Przedszkole Antka idzie do remontu, przez kolejny rok będzie nieczynne, dyżurów wakacyjnych też nie będzie przez dwa kolejne lata, czeka nas zamiast zmiany na stałe, zmiana co roku. Boję się tej przyszłorocznej tułaczki, a trzeci rok w przedszkolnej zerówce też chyba nam już dużo nie da. Nie podeszła mi ta zmiana. Ech.
_________________
Antoni z zD (04.04.2010), Helena i Staszek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu