FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Zasiłek pielęgnacyjny
Autor Wiadomość
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2011-09-06, 21:56   

U mnie tam gdzie wnioski o zasiłki rodzinne w Urzędzie Gminy czy Miasta.
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
Margola 
moderator
Członek Stowarzyszenia - rzecznik prasowy


Wiek: 50
Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 7779
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-07-17, 06:03   

Podaję, bo to może dotyczyć dorosłych niepełnosprawnych :arrow: ZUS z automatu przyznaje, nikt nic nie wie, uwaga na podwójne świadczenie
_________________
Margola Mama Karola 13.03.2002, Kasi 30.06.2010 i ciocia Marcinka z zD (08.05.07)

W ludzkim sercu toczą walkę dwa wilki. Jeden jest pełen złości i nienawiści. Drugiego przepełnia miłość, przebaczenie i pokój. Zwycięży ten, którego karmisz.
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2012-07-17, 09:10   

Margola napisał/a:
Podaję, bo to może dotyczyć dorosłych niepełnosprawnych :arrow: ZUS z automatu przyznaje, nikt nic nie wie, uwaga na podwójne świadczenie

Aneta(a właściwie ja na nią) bierze zasiłek pielęgnacyjny z MOPS. Ciekawe czy może przejść na ten dodatek z ZUS. Jest wyższy :-? .
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
mimi3 
trajkotek

Wiek: 47
Dołączyła: 10 Lut 2009
Posty: 1723
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-07-17, 09:29   

Grażynka ale tam piszą że on jest przyznawany automatycznie więc może Aneta go dostaje już ? lepiej sprawdź bo po co później problemy

Przyznaje się go z urzędu osobom, które mają prawo do emerytury lub renty i zostały uznane za niezdolne do samodzielnej egzystencji lub osiągnęły 75. rok życia. Dodatek pielęgnacyjny wypłaca się na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Ze względu na zbieżność nazw i przeznaczenia, świadczenia te są często mylone przez ubiegających się o nie.
_________________
marzenia
mama Rafała 11.1999 z zd i Eryka 7.1998 oraz Wiktora 1.2010
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2012-07-17, 09:58   

Nie, nie dostaje. Nawet na komisji ZUS lekarka się pytała, czy dostaje ten zasiłek z MOPS.
Tylko ten z ZUSu jest większy i się zastanawiam czy można na niego przejść czy już się jest przypisanym do tego z MOPS Który otrzymywało się wcześniej.
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2012-07-17, 13:18   

Margola, tutaj jest wątek o świadczeniu pielęgnacyjnym.
Link z dyskusją trzeba przenieść do wątku o zasiłku pielęgnacyjnym

Grażyna,

Skąd to zamieszanie? "Pielęgnacyjne" są dwa: dodatek ZUS-u i "miejski" zasiłek. O "miejski" zasiłek niepełnosprawny czy chory może wystąpić w każdym wieku. ZUS-owski dodatek zaś jest przyznawany automatycznie, gdy uprawniony do renty lub emerytury ukończy 75 lat. O ile emeryt pobierał wcześniej zasiłek "miejski", musi z niego zrezygnować. Problem w tym, że według ustawy, ZUS nie ma obowiązku poinformować o przyznaniu dodatku listem poleconym. Część emerytów nie wie nawet, że go dostaje, nie rezygnują więc z zasiłku "miejskiego". ZUS nie ma obowiązku skutecznie poinformować, że coś przyznał, za to obywatel ma obowiązek poinformować miasto, że coś dostał.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
beticz 
złotousty


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 30 Sie 2008
Posty: 3629
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-04-23, 13:00   

Może ktoś będzie mi w stanie pomóc.

Dorosła (dziecko) osoba posiada orzeczenie o niepełnosprawności, ma przyznany zasiłek stały ze względu na ubóstwo i niepełnosprawność. Czy to jest to samo co zasiłek pielęgnacyjny.

Przy rozliczaniu rodziców chcę skorzystać z ulgi prorodzinnej i nie wiem czy mogę. W urzędzie mi mówią, że musi mieć przyznany zas.pielęgnacyjny lub rentę socjalną, a one nie wiedzą co to ten zasiłek stały.
_________________
Beata mama Zuzi z ZD (27.08.2008), Bartusia (27.04.2004),Mateuszka (23.02.2011)
foteczki Zuzi
Zakątek Zuzanki
 
 
julkakulka 
złotousty

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 06 Kwi 2011
Posty: 2832
Skąd: z dużego pokoju :)
Wysłany: 2013-04-23, 13:22   

zaaiłek stały to CHYBA to samo co renta socjalna ...tak mi się wydaje a w decyzji d.s. zasiłku jakim tytułem został przyznany
?
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2013-04-23, 13:33   

julkakulka napisał/a:
zaaiłek stały to CHYBA to samo co renta socjalna ...t :prosze:


Zasiłek stały wypłaca MOPS a rentę ZUS, więc to chyba nie to samo :nzastanawianie:
(...)W przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku stałego i renty socjalnej zasiłek stały nie przysługuje.

Zasiłek pielęgnacyjny to nie zasiłek stały
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2013-04-23, 13:51   

Zasiłek stały to nie to samo co renta socjalna.
Renta socjalna przysługuje pełnoletniej niepełnosprawnej osobie gdy niepełnosprawność powstała przed 16 lub 18 rokiem życia. Przyznaje i wypłaca ją od 2003 r. ZUS (wcześniej była świadczeniem w systemie pomocy społecznej).

Zasiłek stały natomiast przysługuje:
- pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy (musi mieć orzeczenie o conajmniej umiarkowanym stopniu niepłnosprawności) jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej (obecnie542 zł)
- pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy (orzeczenie jak wyżej), jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (obecnie 456 zł).

Zasiłek stały ustala się w wysokości:
- w przypadku osoby samotnie gospodarującej - różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby, z tym że kwota nie może być wyższa niż 529 zł miesięcznie
- w przypadku osoby w rodzinie - różnicy pomiędzy kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.
W przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku stałego i renty socjalnej, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zaiłku opiekuńczego lub dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania, zasiłek stały nie przysługuje.
(ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społejcznej - t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 182).

Zasiłek stały jest świadczeniem w systemie pomocy społecznej i najogólniej mówiąc przysługuje w sytuacji gdy dorosły, pełnoletni człowiek stanie się niepełnosprawny i niezdolny do pracy z jakiejś przyczyny (choroba, wypadek itp. lub wiek - teraz chynba już 67 lat), nie ma dochodu (np. nie wypracował minimalnego stażu pracy uprawniającego do renty z ZUS) lub ma bardzo niski dochód on lub jego rodzina. Żeby ubiegać się o taki zasiłek musi okazać się orzeczeniem o niepełnosprawności i udokumentować dochody lub ich brak. Świadczenie, ponieważ jest przyznawane przez OPS przyznaje się decyzją po przeprowadzeniu wywaidu środowiskowego, który musi być aktualizowany nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.

Zasiłek pielęgnacyjny (153 zł) należy do świadczeń wynikających z ustawy o świadczeniach rodzinnych i p rzysługuje:
- dziecku z orzeczeniem o niepełnosprawności
- osobie niepełnoisprawnej powyżej 16 roku zycia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
- osobie która ukończyła 75 lat
- osobie niepełnosprawnej powyżej 16 roku życia z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do kończenia 21 roku życia.
Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się niezależnie od dochodu.
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
beticz 
złotousty


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 30 Sie 2008
Posty: 3629
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-04-23, 19:59   

Irenko, fajny opis wkleiłaś, właśnie ma ten zasiłek stały (tak pisze w decyzji z MOPS), czyli rozumiem, że on nie jest zasiłkiem pielęgnacyjnym, reasumując, czyli nie mogę rozliczyć tej ulgi?
_________________
Beata mama Zuzi z ZD (27.08.2008), Bartusia (27.04.2004),Mateuszka (23.02.2011)
foteczki Zuzi
Zakątek Zuzanki
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2013-04-23, 20:30   

:nie:

a ta osoba nie ma zasiłku pielęgnacyjnego?
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
beticz 
złotousty


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 30 Sie 2008
Posty: 3629
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-04-23, 20:51   

No właśnie nie ma, renty nie ma bo nie wypracowanych lat, a niepełnosprawność powstała stosunkowo niedawno.
_________________
Beata mama Zuzi z ZD (27.08.2008), Bartusia (27.04.2004),Mateuszka (23.02.2011)
foteczki Zuzi
Zakątek Zuzanki
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2013-04-24, 09:56   

Od zasiłku stałego nie odprowadza się podatku, więc ulgi też nie można odliczyć.
Od zasiłku stałego odprowadzana jest jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne, chyba że świadczeniobiorca ma ww. ubezpieczenie z innego źródła (np. mąż ma rentę lub pracuje, żona ma zasiłek stały to ona jest przypisana do ubezpieczenia zdrowotnego męża i OPS nie opłaca w takiej sytucaji składki zdrowotnej).


Beticz, czyli rozumiem, że osoba o której piszesz ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności a niepełnosprawność powstała już w dorosłym życiu? I dlatego nie ma renty socjalnej ani zasiłku pielęgnacyjnego?
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
beticz 
złotousty


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 30 Sie 2008
Posty: 3629
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-04-24, 10:14   

Tak własnie było jak mówisz, jest dorosła, niepełnosprawnośc powstała w zyciu dorosłym, nie dadzą jej renty bo nie ma wypracowanych lat i w decyzji z mopsu pisze że otrzymuje zasiłek stały. I w pierwszej chwili pomyslałam sobie, że moga skorzystac z ulgi, ale okazuje się, że chyba nie. Na krajowej informacji podatkowej pani tez mi nie powie, mówi, że to ma być zasiłek pielęgnacyjny lub renta.
Od renty leci podatek, a od zsiłku pielęgnacyjnego też?

Nie wiem czy mam gdzieś dzwonić jeszcze czy odpuścić, choć te pieniądze bardzo by im się przydały.
_________________
Beata mama Zuzi z ZD (27.08.2008), Bartusia (27.04.2004),Mateuszka (23.02.2011)
foteczki Zuzi
Zakątek Zuzanki
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu