FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Niepełnosprawność sprzężona a edukacja
Autor Wiadomość
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2008-10-11, 17:04   

:arrow: Przeczytaj tekst w portalu.

Alicja napisał/a:
Sprzężenie niepełnosprawności, w rozumieniu przepisów prawa oświatowego, nie występuje u dziecka z upośledzeniem umysłowym i przewlekłą chorobą, bowiem formy i metody pracy dydaktycznej z tym dzieckiem odnoszą się głównie do upośledzenia umysłowego.


Jagoda od września ma nowe orzeczenie o kształceniu-właśnie ze względu na niepełnosprawność sprzężoną.
Dostała też dodatkowe zajęcia indywidualne (m.in terapię Biofeedbackiem)
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-11, 17:08   

No proszę :-) Pamiętam jak wspominałaś o tym, że próbujesz załatwić - czyli udało się :-)

A napisz moja droga - było poprzednie orzeczenie i do czego zaczęłaś, żeby je zmienić: gdzie skierowałaś swoje pierwsze kroki i z czym?
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16800
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-08-13, 14:00   

No właśnie dla Maksa orzeczenie o niepełnosprawności sprzężonej jest jedyną szansą na OREW. Muszę wziąć zaświadczenie od Ortopedy i znowu ruszyć na podbój naszej PPP ;/
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2009-08-13, 15:00   

Aniu ja donosiłam zaświadczenie od :
okulisty (niedowidzenie znacznego stopnia)
laryngologa (obustronny niedosłuch),
psychologa (upośledzenie umysłowe w st. znacznym-Jaga nie chciała współpracować z p.psycholog i stąd na moją prośbę taka diagnoza.)

Życzę powodzenia!
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16800
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-09-04, 08:51   

Właśnie na 11 idę do PPP, żeby zanieść zaświadczenie od ortopedy, że choroba Perthesa upośledza narząd ruchu i mam nadzieję, że w końcu zmienią Maksowi orzeczenie o kształceniu specjalnym, na zajęcia rewalidacyjno wychowawcze.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
ania_as 
trajkotek


Wiek: 53
Dołączyła: 31 Paź 2006
Posty: 2078
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-09-04, 10:43   

A ja mam pytanie: czym różni się orzeczenie o kształceniu specjalnym od zajęć rewalidacyjnych?
_________________
Ania, mama Łukaszka z ZD (ur. 14. 08. 2006r.), Sylwii(22l) i Szymona (19 l)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16800
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-09-04, 19:45   

Tego nie wie nikt! ;-)
Wniosek który wypełniamy ma 3 opcje - 1 kształcenie specjalne i tu wpisują przedszkola specjalne, integracyjne i co lepsze komisje inne ośrodki
2 opcja, to zajęcia rewalidacyjno- edukacyjne , które są w OREW-ach, ale w myśl nowych przepisów OREW tylko dla głęboko upośledzonych, albo o sprzężonej niepełnosprawności.
3 to zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju. Opcja ta powstała z myślą o małych ośrodkach, w których są PPP, a nie ma takich OWI< czy innych ośrodków.

Prosty wniosek, jak ubiegasz się o 1 to już nie o 2 i odwrotnie. A jak już wiemy wcześniej wydawano orzeczenia , w których możliwe były połączone opcje1+2
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
joll23 
milczek

Dołączyła: 28 Wrz 2009
Posty: 5
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: 2009-09-28, 15:27   

Mój syn Piotr uczęszcza do OREW grupa edukacyjna ma zD i nie posiada sprzężonej niepełnosprawności bo ponoć zD do tego się nie zalicza. Czy przez to skreślą go z listy uczniów i wydalą z ośrodka? :-(
 
 
dushka 
cichosza

Wiek: 44
Dołączyła: 23 Wrz 2009
Posty: 24
Skąd: Zagłębie
Wysłany: 2009-09-28, 15:34   

Sprzężenie następuje zawsze wtedy, gdy mamy do czynienia co najmniej z 2 rodzajami niepełnosprawności - wg ministerstwa ma to miejsce "O niepełnosprawności sprzężonej w rozumieniu prawa oświatowego możemy mówić wówczas, gdy u konkretnego dziecka w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna wskaże co najmniej dwie niepełnosprawności, z których każda wymaga specjalnej organizacji nauki i odrębnych metod pracy dydaktycznej. Taka sytuacja występuje np. przy realizowaniu procesu dydaktycznego u dziecka głuchoniewidomego czy niewidomego i upośledzonego umysłowo."

Ewentualnie upośledzenie umysłowe + ruchowe, upośledzenie + niedosłuch/niedowidzenie itp.
 
 
joll23 
milczek

Dołączyła: 28 Wrz 2009
Posty: 5
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: 2009-09-28, 16:07   

niestety w przypadku Piotra upośledzenie umysłowe wynika z zD, a astygmatyzm który ma też się nie zalicza (chyba).Moja koleżanka stwierdziła że mam zdrowe dziecko( w rozumieniu prawa oświatowego)a że ma zD od urodzenia to już nie problem .
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-09-28, 17:20   

Joll, przeczytaj wyżej posty, choćby Jaga Alicji ma właśnie niepełnosprawność sprzężoną - zatem wszystko zależy od chyba... Twojej determinacji...
Zapraszam do :arrow: Czas się przedstawić - przywitaj się z nami :-)
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16800
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-09-28, 18:48   

joll23 napisał/a:
Mój syn Piotr uczęszcza do OREW grupa edukacyjna ma zD i nie posiada sprzężonej niepełnosprawności bo ponoć zD do tego się nie zalicza. Czy przez to skreślą go z listy uczniów i wydalą z ośrodka? :-(


Można być w OREW-ie na dwa sposoby.
1. korzystać z dwóch rodzajów zajęć np.rehabilitacji i logopedii, albo zajęć z pedagogiem specjalnym.Te zajęcia opłacane są z NFZ, dla dzieci z upośledzeniem umysłowym.
2. OREW-y prowadzą też zajęcia typu przedszkolnego i szkolnego i na nie trzeba mieć Orzeczenie o Potrzebie kształcenia Specjalnego. W takim orzeczeniu psycholog orzeka o stopniu upośledzenia, a lekarz o ewentualnej niepełnosprawności sprzężonej.

Jeśli kogoś już przyjęto do OREW-u na podstawie 2, a miał w orzeczeniu stopień upośledzenia umiarkowany, to na pewno, go nie wyrzucą, bo prawo nie działa wstecz, a poza tym nadrzędną sprawą jest dobro dziecka ( przynajmniej powinno być)

Maks ma niepełnosprawność sprzężoną upośledzenie ruchu - choroba Perthesa i upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Grażyna O. 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 04 Sie 2007
Posty: 6425
Skąd: tutaj
Wysłany: 2009-09-28, 20:15   

Tomek również ma niepełnosprawność sprzężoną - upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym i niepełnosprawność ruchową( związaną z ogólnie obniżonym napięciem mięśniowym, koślawością kończyn dolnych, rozluźnionym aparatem torebkowo-więzadłowym kolan).

Przeszłam batalię w PPP, ale udało mi się. Tomek chodzi do OERW i nie "uwstecznia" się jak twierdziły panie z poradni.
_________________
Zakątek Tomka (30.12.2003)
 
 
aga77 
cichosza

Wiek: 46
Dołączyła: 11 Lip 2009
Posty: 37
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 2009-09-28, 20:31   

podaję Wam odpowiedź Ministra Edukacji na interpelację posła Zbysława Owczarskiego, "w sprawie prawa dzieci z zD do uzyskiwania orzeczeń o możliwości kształcenia specjalnego z uwagi na sprzężone niepełnosprawności."

odp:" dzieci z ZD, z uwagi na uposledzenie umysłowe w stopniu znacznym i umiarkowanym, mogą realizować obowiązek szkolny również w ośrodkach wymienionych w art. 2pkt 5 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty tj. w specjalnych ośrodkach szkolno- wychowawczych lub specjalnych ośrodkach wychowawczych.
specjale ośrodki wychowawcze są prowadzone w szczególności dla dzieci i młodzieży ze sprzeżonymi niepełnosprawnościami, a także z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym. (...)
dzieci z zD z uwagi na upośledzenie umysłowe w stopniu znacznym i umiarkowanym realizują podstawę programową określoną w Załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół( Dz.U.Nr4 poz17) (...)"
podpisał Podsekretarz Stanu w MEN- Zbigniew Włodkowski

dla placówek OREW to oznacza, że dzieci z zD są traktowane w ustawie jak dzieci ze sprzężeniami. nasza Pani dyrektor OREW otzymała to pismo z innej placówki. pismo jest datowane na 09.09.2009. i być może jest już ogólnie dostępne. mam nadzieję, że to raz na zawsze zakończy nasze batalie o orzeczenia dla naszych dzieci :tak: , a wybór placówki nie będzie zależał od urzędników tylko od rodziców :spoko: . życzę Wam powodzenia w starciach urzędniczo- rodzicielskich :papa:
_________________
mama Patryka ZD (16.09.2003.) i Huberta (30.06.2010.)

Życie można przeżyć tylko na dwa sposoby: albo tak, jakby nic nie było cudem, albo tak, jakby cudem było wszystko.
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-09-28, 21:10   

Aga serdecznie dziękujemy za tę informację o interpelacji :arrow: wstawiłam to na portal :-)
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu