FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Niepełnosprawność sprzężona a edukacja
Autor Wiadomość
mamusiaPiotrusia 
nawijacz


Wiek: 42
Dołączyła: 27 Lut 2009
Posty: 882
Skąd: Miłość k. Koziegłow
Wysłany: 2013-05-23, 19:46   

Ja mam pytanko, Piotruś ma niepełnosprawność sprzężoną i orzeczenie o kształcenie specjalne. Chodzi do przedszkola od roku integracyjnego, razem z dwójką dzieci niepełnosprawnych, z Autyzmem i niedowidzącą dziewczynką , jest jedna pani i jedna wspomagająca od września ma być 5 z niepełnosprawnością, z Autyzmem , niewidome , niedowidzące na wózku i Piotruś czy jest jakaś szansa by dyrektorka zatrudniła jeszcze jedną panią czy jest to nie możliwe ?
_________________
Monika mama Piotrusia z ZD (ur. 10.02.2007)
:arrow: Piotrusiowi blog


zrzutka
 
 
plaza 
trajkotek

Dołączyła: 14 Lis 2007
Posty: 2074
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2015-09-28, 12:03   

Odświeżam wątek

Czy są jakieś przepisy któż określają maksymalną ilość uczniów w oddziale szkoły specjalnej, gdy jedno z dzieci ma niepełnosprawność sprzężoną ? Dwoje z upośledzeniem znacznym pozostałe umiarkowane. Pilnie proszę o linka do źródeł :prosze:
_________________
Mama Szymka z zD ur 30.09.2007
i Marcina który przerósł swojego tatę
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2015-09-28, 13:10   

Znalazłam coś takiego:

§ 4.

4. Liczba uczniów w oddziale szkoły specjalnej oraz w oddziale specjalnym w szkole
ogólnodostępnej powinna wynosić:

1) w szkole (oddziale) dla uczniów z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
lub z niepełnosprawnościami sprzężonymi – do 4;
2) w szkole (oddziale) dla uczniów niesłyszących i słabo słyszących, dla uczniów
z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym – do 8;
Mówi o tym rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół. (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.). Oto fragment załącznika nr 2 dotyczącego statutu szkoły podstawowej:


§ 5. 1. Podstawową jednostką organizacyjną szkoły jest oddział.
2. Liczba uczniów w oddziale szkoły integracyjnej oraz w oddziale integracyjnym w szkole ogólnodostępnej powinna wynosić od 15 do 20, w tym od 3 do 5 uczniów niepełnosprawnych.
3. Liczba uczniów w oddziale szkoły specjalnej oraz w oddziale specjalnym w szkole ogólnodostępnej powinna wynosić:
1) w szkole (oddziale) dla uczniów niesłyszących i słabo słyszących - od 6 do 8,
2) w szkole (oddziale) dla uczniów niewidomych i słabo widzących - od 8 do 10,
3) w szkole (oddziale) dla uczniów z chorobami przewlekłymi - od 10 do 16,
4) w szkole (oddziale) dla uczniów z zaburzeniami psychicznymi - od 6 do 8,
5) w szkole (oddziale) dla uczniów z niepełnosprawnością ruchową - od 8 do 12,
6) w szkole (oddziale) dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim - od 10 do 16,
7) w szkole (oddziale) dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym - od 6 do 8,
8) w szkole (oddziale) dla uczniów z autyzmem i z niepełnosprawnościami sprzężonymi - od 2 do 4,
9) w szkole (oddziale) dla uczniów niedostosowanych społecznie, zagrożonych niedostosowaniem społecznym, zagrożonych uzależnieniem lub z zaburzeniami zachowania - od 10 do 16.
4. W przypadku gdy u co najmniej jednego ucznia w oddziale występują niepełnosprawności sprzężone, określoną w ust. 3 liczbę uczniów w oddziale można obniżyć o 2.
5. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego szkołę, liczba uczniów w oddziale może być niższa od liczby określonej w ust. 3 i 4.
6. W szkole mogą być tworzone oddziały przedszkolne realizujące program wychowania przedszkolnego.
7. W szkołach działających w szczególnie trudnych warunkach demograficznych lub geograficznych dopuszcza się organizację nauczania w klasach łączonych, w tym połączenie zajęć prowadzonych w oddziale przedszkolnym dla dzieci 6-letnich i zajęć prowadzonych w klasie I.
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2015-09-28, 13:49   

Zadania i zasady organizacji szkoły i przedszkola publicznego

Ramowy statut określa cele i zadania oraz zasady organizacji przedszkola, szkoły publicznej każdego typu, rozporządzenie MEN z dnia 21 maja 2001 roku w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół Dz.U. Nr 61, poz. 624, zmiana: Dz.U. Nr 10, poz. 96 z 2002 roku; Dz.U. Nr 146, poz. 1416 z 2003 roku


plaza pomoc możesz uzyskać także pisząc do Pomoc dla rodziców gdzie konsultantki odpowiadają na pytania rodziców dzieci z niepełnosprawnościami z obszaru edukacji, służby zdrowia, orzecznictwa, prawa pracy i pomocy społecznej.

Polecam! Bardzo szybko i rzeczowo, zgodnie z aktualnymi przepisami odpowiadają :tak:
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
plaza 
trajkotek

Dołączyła: 14 Lis 2007
Posty: 2074
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2015-09-28, 20:27   

Dziękuję też znalazłam to rozporządzenie ale zastanawia mnie pkt 8
8) w szkole (oddziale) dla uczniów z autyzmem i z niepełnosprawnościami sprzężonymi - od 2 do 4

u nas w klasie jest jedno dziecko ze sprzężeniem i nie wiem czy przepisy mają zastosowanie
_________________
Mama Szymka z zD ur 30.09.2007
i Marcina który przerósł swojego tatę
 
 
ania_as 
trajkotek


Wiek: 53
Dołączyła: 31 Paź 2006
Posty: 2078
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-09-28, 22:50   

Jak byłam na drzwiach otwartych przed zapisaniem mojego Łukasza do pierwszej klasy, to dyrekcja szkoły specjalnej mówiła, że dziecko ze sprzężeniem zajmuje jakby dwa miejsca w klasie, przekłada się to na to, że obowiązkowa liczba uczniów w klasie pomniejsza się o 1.
_________________
Ania, mama Łukaszka z ZD (ur. 14. 08. 2006r.), Sylwii(22l) i Szymona (19 l)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2015-09-29, 15:00   

ania_as napisał/a:
Jak byłam na drzwiach otwartych przed zapisaniem mojego Łukasza do pierwszej klasy, to dyrekcja szkoły specjalnej mówiła, że dziecko ze sprzężeniem zajmuje jakby dwa miejsca w klasie, przekłada się to na to, że obowiązkowa liczba uczniów w klasie pomniejsza się o 1.


:tak:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
plaza 
trajkotek

Dołączyła: 14 Lis 2007
Posty: 2074
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2015-09-29, 15:27   

Dzięki :spoko:
_________________
Mama Szymka z zD ur 30.09.2007
i Marcina który przerósł swojego tatę
 
 
szałwia 
trajkotek


Pomogła: 2 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 24 Paź 2009
Posty: 2458
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2022-11-18, 14:27   

Czy w waszych szkołach dzieci z dodatkowa niepełnosprawnością ruchowa maja jakieś zajecia rehabilitacyjne ?
U Igora w klasie jest dziewczynka z rozszczepem kręgosłupa. Chciała uczestniczyć w zajęciach w-f , żeby przebywać z innymi dziećmi. Ale poproszono rodzica o zwolnienie z w-f gdyż nauczyciel nie może poświecić jej dodatkowej uwagi. Moim zdaniem powinna mieć w tym czasie zapewnione inne zajecia. Zwolnienie i szkoła umywa się od tematu … ;/
_________________
Sylwia - mama Wiktora (ur.21.02.2006) i Igorka z zD (ur.05.08.2009)
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5809
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2022-11-19, 08:11   

Nasza szkoła ze względu na brak dostowań architektonicznych nie przyjmuje dzieci z niepełnosprawnością ruchową.
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-11-19, 10:39   

No ale niektórzy mają sprzeżenie. No. Maks i to ruchowe.
U nas są zajęcia rewalidacyjne w trakcie lekcyjnych. No i Maks ma 3 logopedę i korektywę i coś z byłą albo obecną wychowawczynią.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9667
Skąd: Dębica
Wysłany: 2022-11-19, 11:19   

Ja nie wiem co ma Maja. Naprawdę. Nie potrafię dojść ładu i składu.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
szałwia 
trajkotek


Pomogła: 2 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 24 Paź 2009
Posty: 2458
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2022-11-19, 15:05   

baronek napisał/a:
Nasza szkoła ze względu na brak dostowań architektonicznych nie przyjmuje dzieci z niepełnosprawnością ruchową.

U nas tez nie ma … Są 2 dziewczynki na wózkach i 2 panowie ( Woźni ) znoszą wózki ręcznie … Winda ma byc , ale ciagle kasy brak … ;/
Bo ale mi właśnie chodzi , ze powinna mieć coś zamiast tego w-f, w tych konkretnych godzinach … Bo plan jest specjalnie tak ustawiony, ze wf jest na początku lub na końcu i niby kłopot z głowy …
_________________
Sylwia - mama Wiktora (ur.21.02.2006) i Igorka z zD (ur.05.08.2009)
 
 
angelika kuspa 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 23 Paź 2007
Posty: 3719
Skąd: Kołaczkowo
Wysłany: 2022-11-19, 23:52   

Ada ma sprzężenie ale na wzrok( bo taki profil szkoły ) i dodatkowo ma rehabilitację wzroku, gimnastyki korekcyjnej nie mają tylko zwykły wf.
_________________
Angelika, mama Weroniki 23l.,Kornelii 17 l. i Adrianny (17.09.07 r. z zD)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu