FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Kolejne dziecko a dziedziczenie zespołu Downa
Autor Wiadomość
Artur21 
złotousty


Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 2709
Skąd: ...z lodówki
Wysłany: 2009-10-14, 00:59   

My po potwierdzerdzeniu że Franek ma trisomię prostą rozmawialiśmy o tym z lekarką w IMiDZ która już się troszkę tym zajmuje i odrobinke zna :-)
Powiedziała że ryzyko wynosi 0,5% i jest takie samo jak ryzyko utraty ciąży w wyniku amniopunkcji...
Np. Dr Ganowicz nie spotkała się z takim przypadkiem.
Wspierając się statystyką można przypuszczać że ryzyko wypadku podczas jazdy autem jest wyższe. Tyle statystyka
Pozostaje pytanie co będzie gdy się okaże że płód ma wadę...
W naszym przypadku takie badanie nic nie zmieni więc go nie robimy bo gdyby się okazało że "coś jest" nie tak to mamy kilka miesięcy z bani... :-?
Boimy się (zwłaszcza ja) tego ryzyka ale Franek będzie miał rodzeństwo. Postanowione! :-)
Co do ilości dzieci zawsze Madzia nagabywała mnie na trójkę ale nie było zgody w tej kwestii bo dwoje całkowicie zaspokaja moje ambicje prokreacyjne :-D
Jedna z dziewczyn na spotkaniu powiedziała także jedną mądrą uwagę która jednak mnie przekonała do trójki- trzeba myśleć także o przyszłości dziecka z ZD. Dzielenie opieki przez dwójkę rodzeństwa jest łatwiejsze dla rodzeństwa i bezpieczniejsze dla Zespołowca
Tak więc zbliża się całkiem fajny czas zapewniania Frankowi rodzeństwa :lol:
Tym optymistycznym akcentem wszystkich serdecznie pozdrawiamy! :papa:
_________________
Pozdrawiamy całym zespołem- Magda & Artur & Franek 31.08.2009 oraz Antek 09.10.2011
 
 
Roma 
gaduła
Maciuś z zD (2009-04-28)


Wiek: 47
Dołączyła: 18 Maj 2009
Posty: 434
Skąd: POZ/WAW
Wysłany: 2009-10-14, 12:45   

Artur21 napisał/a:
Jedna z dziewczyn na spotkaniu powiedziała także jedną mądrą uwagę która jednak mnie przekonała do trójki- trzeba myśleć także o przyszłości dziecka z ZD. Dzielenie opieki przez dwójkę rodzeństwa jest łatwiejsze dla rodzeństwa i bezpieczniejsze dla Zespołowca
Tak więc zbliża się całkiem fajny czas zapewniania Frankowi rodzeństwa :lol:
Tym optymistycznym akcentem wszystkich serdecznie pozdrawiamy! :papa:


To chyba nawet ja powiedziałam ;-) , ale to truizm.
Artur21, co do rodzeństwa dla Franka, pozostaje mi jedynie życzyć długich jesiennych wieczorów i owocnych prób ;-) ))) Ja jeszcze poczekam z rok.
_________________
Roma
mama Mateuszka (7l) i Maciusia z zD (3 latka)
 
 
liontko 
mruczek


Wiek: 44
Dołączyła: 02 Paź 2008
Posty: 152
Wysłany: 2009-10-17, 20:10   

My z mężem też doszliśmy do takich wniosków i oczekujemy juz trzeciego malca. Danielek będzie miał dwójkę rodzeństwa. Mamy nadzieję, że zaopiekują się nim na zmianę. :-)
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2009-11-07, 00:06   

Wracam do tematu, bo jest na :arrow: downsyn nowy wątek o dwójce biologicznych dzieci z zD w jednej rodzinie (próbowalam odnależć wczesniejszy wątek ale nie ma szans) http://www.downsyn.com/ph...ic.php?t=42559.
Mama która zaczęła wątek urodziła własnie drugiego chłopca z zD który ma Mozaikę, pierwsze dziecko też chłopiec ma Trisomię Prostą, ale chcą powtórzyć badanie żeby stwierdzić na pewno czy to nie Mozaika jak u brata.
Potem niżej piszą rodziny które też mają dwoje dzieci z zD i tak w tym wątku są jeszcze 3 rodziny które mają dwoje dzieci z zD ; dwie rodziny gdzie obydwoje dzieci ma Trisomie Prostą i jedna rodzina gdzie obie dziewczynki mają Translokację a rodzice nie są nosicielami i mieli powiedziane że ryzyko urodzenia drugiego dziecka z Translokacja kiedy nie są nosicielami jest .001% , a jednak, druga córka też ma Traslokacje.
Więc jak widać dziwne rzeczy sie dzieją, Translokacja u obu córek a rodzice bez obciążenia :shock:
Jest na tamtym forum więcej rodzin z dwójka, bo pamiętam poprzedni wątek i było ich więcej , więc może jeszcze się odezwą.
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
Artur21 
złotousty


Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 2709
Skąd: ...z lodówki
Wysłany: 2009-11-07, 00:21   

Hmmmmm, mam teraz gwoździk :shock:
_________________
Pozdrawiamy całym zespołem- Magda & Artur & Franek 31.08.2009 oraz Antek 09.10.2011
 
 
Joanna 
trajkotek
joanna


Wiek: 47
Dołączyła: 05 Gru 2006
Posty: 2185
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2009-11-07, 13:16   

Dziewczyny przecież urodzenie raz dziecka z chorobą genetyczną nie daje gwarancji na przyszłość że więcej sie tak nie zdaży. Tak samo kariotyp rodziców może byc oki ale komórki będą sie dzieliły nieprawidłowo częściej niz u innych i nic na to nie poradzimy ja mam jedno zdrowe jedno nie i ciążę poroniona więc niekoniecznie jest super ale badania genetyczne nic nie wykazały ani u mnie ani u męża, więc pozostaje nam "rosyjska ruletka". i troche optymizmu. :-)
_________________
Asia mama Mai 23.09.2006 i chłopaków
 
 
romaya 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 3402
Skąd: Łomża
Wysłany: 2009-11-07, 18:40   

magdalenka napisał/a:

Mama która zaczęła wątek urodziła własnie drugiego chłopca z zD który ma Mozaikę, pierwsze dziecko też chłopiec ma Trisomię Prostą, ale chcą powtórzyć badanie żeby stwierdzić na pewno czy to nie Mozaika jak u brata.


Przeczytałam i urzekła mnie autentyczna radość mamy z drugiego dzieciątka z zD. Cieszy się, że chłopcy będą mieli siebie nawzajem, że nie zaznają odrzucenia. Inna mama dwójki zespołowej potwierdza, że to dobre dla dzieci i rodziców. To może wszyscy planujący i zaciążeni niech się nie martwią - co ma być to będzie, a będzie dobrze :-)
_________________
Magda, mama Majki (02.02.2004) i Filipka z zD (29.05.2009)
Fifi podbija świat
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2009-11-07, 23:34   

romaya nie zapominaj że tamto to jest amerykańskie forum, to to samo jakbyś czytała forum z innej planety, to są nawiedzeni ludzie , czym więcej ich czytam tym bardziej się o tym przekonuje.
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
romaya 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 3402
Skąd: Łomża
Wysłany: 2009-11-08, 06:27   

Masz rację, magdalenka. W pewnym momencie wydawało mi się, że skrypt ze spotkania sekty zD czytam :lol: . Ale miałam też malutki wyrzut sumienia, że ja raczej z drugiego zespołowego dziecia bym się nie cieszyła. I jeszcze tam chyba którać napisała, że lepiej niech dwójka ma trisomię prostą niż jeden mozaikę, a drugi klasyczną :shock: . Pierwszy raz wchodziłam na to forum, ale pewnie jeszcze zajrzę dla poprawienia nastroju :-)
_________________
Magda, mama Majki (02.02.2004) i Filipka z zD (29.05.2009)
Fifi podbija świat
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2009-11-10, 10:36   

kiedyś koleżanka mnie zapytała, czy się nie boję myśleć o drugim dziecku.. myśleć się nie boję ;-) ale autentycznie zajść w ciąże, to tak..
Powiedziałam jej, że musiałabym mieć ogromnego pecha, by drugie dziecko miało zD... ale skoro jeden pech nas doświadczył, to czemu drugi nie mógłby??
i strach jest jeszcze większy..
kiedyś myślałam, że ryzyko drugiego dziecka z zD, jeżeli jedno w rodzinie już jest, jest mniejsze, a okazuje się, że jest większe.. (ktoś chyba pisał na Zakątku o tym).. i tutaj pojawia się w/w przez Artura "gwoździk"
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2009-11-10, 10:40   

Weż jeszcze pod uwage fakt że ktoś w Polsce musi być pierwszy :nzastanawianie: ;-) (skoro nikt o takim przypadku w Polsce nie słyszał ).
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
Roma 
gaduła
Maciuś z zD (2009-04-28)


Wiek: 47
Dołączyła: 18 Maj 2009
Posty: 434
Skąd: POZ/WAW
Wysłany: 2009-11-10, 10:54   

No właśnie... i co tu robić?? Nigdy nie chciałam, żeby mój Mateusz był jedynakiem. Nie chciało mi się jednak zachodzić w drugą ciążę.... dodatkowe kilogramy, zgaga, nogi jak balony, problemy ze spaniem, a potem pieluchy, uwiązanie... to wszystko już przeżyłam i nie chciało mi się przechodzić przez to po raz drugi. Choć wspomnienie o tym okresie przy pierwszym dziecku jest bardzo miłe (ale tylko wspomnienie ;-) ) W końcu jednak racjonalne argumenty dotyczące posiadania dwójki dzieci przeważyły i w mgnieniu oka byłam w drugiej ciąży. Kiedy urodził się Maciuś to było coś strasznego... w końcu plan był inny.
Teraz bardzo chcę mieć trzecie dziecko... i argumentacja też się zmieniła. Znowu chcę mieć nieprzespane noce, pieluchy, kupy :-D i... zdrowe dzieciątko. Dla Maciusia, dla Mateusza... ale też dla mnie. Jak już zajdę w ciążę, to na pewno zrobię amniopunkcję i wierzę w to, że wynik będzie ok. (i proszę nie pytajcie co zrobię gdyby było inaczej!).
Znowu chyba chęć posiadania dziecka, i myśl o tym jak fajnie będzie moim chłopakom z jeszcze jednym bratem, albo siostrzyczką (wtedy chyba w ogóle bym oszalała z radości) są silniejsze niż strach.
_________________
Roma
mama Mateuszka (7l) i Maciusia z zD (3 latka)
 
 
Artur21 
złotousty


Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 2709
Skąd: ...z lodówki
Wysłany: 2009-11-10, 13:05   

Jak zwykle trzymam kciuki za powodzenie :spoko:
_________________
Pozdrawiamy całym zespołem- Magda & Artur & Franek 31.08.2009 oraz Antek 09.10.2011
 
 
djulia 
nawijacz


Wiek: 42
Dołączyła: 25 Sty 2007
Posty: 927
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2009-11-10, 13:19   

magdalenka napisał/a:
Weż jeszcze pod uwage fakt że ktoś w Polsce musi być pierwszy :nzastanawianie: ;-) (skoro nikt o takim przypadku w Polsce nie słyszał ).


Magdalenka jest już taka rodzina w Polsce nie wiem czy jedna ale jest
_________________
Julia- mama Kingi z zD 07.03.2007 i Kuby 28.03.2013
 
 
Roma 
gaduła
Maciuś z zD (2009-04-28)


Wiek: 47
Dołączyła: 18 Maj 2009
Posty: 434
Skąd: POZ/WAW
Wysłany: 2009-11-10, 13:39   

Ciekawa jestem jaki rodzaj trisomii został rozpoznany u tych dzieci. Jeżeli translokacja, to mamy wytłumaczenie i jeżeli nasze dzieci mają trisomię prostą, to ryzyko urodzenia kolejnego dziecka z zD jest MINIMALNE. Jeżeli jednak rodzeństwo, o którym piszesz djulia nie ma translokacji, to... (ARTUROWY) GWOŹDZIK :-?
_________________
Roma
mama Mateuszka (7l) i Maciusia z zD (3 latka)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu