FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Nie daj się oszukać
Autor Wiadomość
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2009-11-15, 21:53   

Uwaga na niektóre testy internetowe mające na celu np. określenie online poziomu naszego IQ, lub określenia czy nasze objawy chorobowe to świńska grypa, a może tylko zwykle przeziębienie. Pod koniec proszą nas o wysłanie smsa- koszt np. 25 groszy. Dziś rano moja koleżanka wypełniła taki test, wysłała smsa i z konta jej telefonu "połknęło" 70 zł. Biedna oprócz tego dostała odpowiedź, że to już świńska grypa :cool2: . No, nie dziwię się ja bym chyba choroby wściekłych krów dostała jakby mi zwinęli 70 zł zamiast 25 groszy :evil: . Druga koleżanka w ten sam sposób straciła niedawno 30zł, kiedy sprawdzała online poziom swojego IQ. Na pocieszenie zostało jej to, że miała wysoki. Choć z drugiej strony skoro się dała nabrać...
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16861
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-15, 21:56   

Grażynko jesteś Boska! Dzięki za ostrzeżenie...
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
martas 
złotousty
martas

Pomogła: 3 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 24 Sie 2008
Posty: 3953
Skąd: Stargard
Wysłany: 2009-11-15, 21:59   

Moja koleżanka też dala się nabrać na test na inteligencję :lol: A jej mama na to: "I widzisz dziecko, jaka mądra jesteś??? '' :nchichot:
_________________
moja ekipa:
Hania 6.05.2008
Ant 15.01.2013
Szympans 17.01.2017
 
 
Grażyna O. 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 04 Sie 2007
Posty: 6425
Skąd: tutaj
Wysłany: 2009-11-15, 21:59   

Raz chciałam obejrzeć jakiś program w necie (nie pamiętam już co to było), też wysłałam sms, miał kosztować 2 zł + VAT, kosztował mnie 27 zł. a programu i tak nie odblokowało.
Ale znowu czegoś nowego się nauczyłam - :] nie należy we wszystko wierzyć
_________________
Zakątek Tomka (30.12.2003)
 
 
Grażyna O. 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 04 Sie 2007
Posty: 6425
Skąd: tutaj
Wysłany: 2010-04-13, 12:11   

:arrow: Cyber przestępcy żerują na polskiej tragedii

Cytat:
Specjaliści ds. bezpieczeństwa ostrzegają internautów, by szukając informacji o katastrofie samolotu z prezydentem Kaczyńskim na pokładzie nie używali wyszukiwarek. Już w kilka godzin po tragedii cyberprzestępcy zaczęli wykorzystywać ją do swoich celów.

Jerome Segura, analityk z firmy ParetoLogic znalazł "zatrute" wyniki wyszukiwań w Google'u. Odnośniki prowadzą do szkodliwych witryn, na których może dojść do ataku na komputer użytkownika. Za pomocą innych linków internauci mogą trafić na witryny reklamujące fałszywe oprogramowanie antywirusowe lub wręcz na strony, na których otrzymają nieprawdziwą informację o wykryciu infekcji, z poradą, by zainstalowali dostępny na danej witrynie rzekomy program antywirusowy. Najczęściej tego typu oprogramowanie zawiera konie trojańskie, a infekcja kończy się podłączeniem komputera do botnetu oraz kradzieżą danych jego właściciela.

Segura zaleca, byśmy odwiedzali tylko zaufane witryny znanych mediów, na których znajdziemy informacje o katastrofie.

Cyberprzestępcy od lat "zatruwają" wyniki wyszukiwarek i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, by zaatakować internautów szukających informacji na temat aktualnych wydarzeń.


:-( smutne do czego ludzie są zdolni.
_________________
Zakątek Tomka (30.12.2003)
 
 
magura 
moderator
zakręcony tata Cysia


Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 4076
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2010-04-15, 11:54   

Grażyno, zapytanie jak zapytanie. Ważniejsze by internauta był po prostu świadomy. Nieświadomy i bez specjalnej okazji prędzej czy później trafi na jakiś haczyk. Wystarczy korzystać z nowszych przeglądarek (np. Google Chrome), które po prostu nie wpuszczą cię na witryny, co do których potwierdzono rozsyłanie różnego rodzaju śmieci i zarazków ale i tak musimy zdawać sobie sprawę, że grzebiemy w śmietniku ;-) (czyt. internecie)
_________________
:arrow: Liski_5 to Lusi, Michał (vel magura) i nasze Liski-urwiski: Paweł (14), Marcinek z zD (08.05.07) oraz Zosia (8).
 
 
neo
gaduła
Tam dom twój, gdzie twoje anteny ;-)


Dołączył: 08 Maj 2010
Posty: 275
Skąd: Opole
Wysłany: 2010-09-21, 22:16   

Kolejny przykład na to, jak w okamgnieniu stracić kasę:

Cytat:
"Sygnał" za 10 zł - nowy sposób oszustów

Zamieszczający ogłoszenia na internetowych portalach od niedawna dostają smsy z prośbą o oddzwonienie na numer zaczynający się na 704. Kiedy ogłoszeniodawca oddzwania na ten numer, dowiaduje się, że za połączenie zapłacił prawie 10 złotych.

"Interesuje mnie Państwa ogłoszenie , proszę o sygnał kiedy będzie już zasięg, na pewno oddzwonię" - takiej treści smsa z numeru 704-604-998 mogą dostać osoby, które handlują lub zostawiają ogłoszenia w internecie.

- Gdy zadzwonimy na podany nummer telefonu miła pani poinformuje nas o tym, że "koszt połączenia 9,90 brutto" - pisze Kris na Alert24

- Niczego się nie spodziewałem - pisze inny Alertowicz, Eugeniusz. Jego konto zostało obciązone 10 złotową opłatą.

Numery zaczynające się od 704 to numery tzw. pay per call - używane do głosowań audio-tele, czy przy płatnościach elektronicznych.

- Jestem zszokowany - mówi Piotr Dziubek, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nigdy nie spotkał się z podobnym przypadkiem wykorzystywania numerów pay per call. - Rejestrujemy numery, jednak nie jesteśmy w stanie ich wyłączyć - mówi. Radzi, by oszukani zgłaszali takie sprawy na policję lub do UOKiK.

- Kilka dni temu do UOKiK wpłynęła jedna, przesłana pocztą elektroniczną skarga osoby, która padła ofiarą numeru 704 604 998, analizujemy przesłane materiały - odpowiada Ernest Makowski z biura prasowego UOKiK. - Wstępna ocena informacji wskazuje, że opisany przypadek powinny wyjaśnić organy ścigania - dodaje.


Źródło: :arrow: Alert24.pl
_________________
--
Michał [neo]

Czarna Madonno, weź mnie w ramiona
Czarna Madonno, ratuj bo skonam
Nim nas rozdziobią kruki i wrony
Zanim przybędą śmierci szwadrony
 
 
dorota3 
trajkotek
JULCIA


Wiek: 51
Dołączyła: 26 Paź 2008
Posty: 2182
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2010-09-22, 18:07   

Dzisiaj dostałam od znajomej e-malia o tej treści...

> >> Witajcie-dostałem to w poczcie i postępuję zgodnie z instrukcją...
> >>
> >>
> >> Dnia 15 września 2010 15:45 "Ewa" <ewatobola@op.pl> napisał(a):
> >>
> >> OSTRZEŻENIE !!!
> >> Wyślij to ostrzeżenie przyjaciołom, rodzinie i firmom z którymimasz
> >> kontakt. W następnych kilku dniach nie próbuj otwierać maili wysłanych z
> >> tytułami *"POCZTOWKA Z HALLMARK"* niezależnie od kogo je dostaniesz.
> >> Jest to pocztówka ze zdjęciem, które "spali" cały twardydysk C na
> >> twoim
> >> komputerze.
> >> Ten wirus możesz otrzymać od każdego kto ma Twój adres E- mailowyw
> >> swojej liście z kontaktami. Dlatego powinniściezawiadomić wszystkie
> >> osoby, które macie w skrzyncekontaktowej i z którymi mailowo wymieniacie
> >> korespondencję -lepiej jest dostać to ostrzeżenie nawet 25 razy niżraz
> >> otworzyć mail z tym wirusem.
> >> Jeśli dostaniecie wiadomość nawet od przyjaciela z pocztówkąnie
> >> otwierajcie go. Wymażcie go natychmiast i natychmiastwyłączcie komputer.
> >> Według CNN jest to najgorszy wirus jaki znano. Przez Microsoftoceniany
> >> jako najbardziej niszcz?cy wirus do tego czasu.
> >> Wirus ten został odkryty przez McAfee przedwczoraj i nieistnieje
> >> jeszcze
> >> program do naprawy po zniszczeniu danychprzez ten wirus.
> >> Wirus ten niszczy twardy dysk w miejscu, gdzie kompletujesię
> >> najważniejsze dane.
> >> Prześlij to ostrzeżenie wszystkim. Pamiętaj, wysyłając
> >> oostrzeżenie -
> >> skorzystają z tego wszyscy.
> >>
> >>
> >> Pozdrowionka dla Wszystkich...


> >>
> >>
> >>
> >>
> >> __________ NOD32 Informacje 5461 (20100919) __________
> >>
> >> Wiadomosc zostala sprawdzona przez System Antywirusowy NOD32
> >> http://www.nod32.com lub http://www.nod32.pl
> >>
> >>
> >
> >

Nie wiem ile w tym prawdy ,ale lepiej być czujnym.
_________________
Dorota mama Oli 24 lat , Julci ur(27.02.2008)z zd i Krzysia ur.23.07.2010.




https://www.facebook.com/julciakontrabialaczka
 
 
neo
gaduła
Tam dom twój, gdzie twoje anteny ;-)


Dołączył: 08 Maj 2010
Posty: 275
Skąd: Opole
Wysłany: 2010-09-22, 19:37   

Droga Doroto,
ten e-mail to akurat fałszywka.
Polecam serwis o którym pisała już kabatka: atrapa.net - tu można sprawdzić wszelkiego rodzaju ostrzeżenia przed "wirusami", przekonać się, czy łańcuszek e-mailowy jest prawdziwy i czy np. chore dziecko dostanie 3 grosze od każdej wysłanej wiadomości. Takie "wyślij to do wszystkich" generuje tylko niepotrzebny ruch w sieci, a ostatecznie konsekwencją są nagle tony niechcianych wiadomości z nieznanych nam adresów. Przy okazji niepotrzebnie ujawniłaś adres nadawcy e-maila ;/
Moja dobra rada: sprawdzić prawdziwość danego e-maila albo go po prostu zignorować; poniżej mój ulubiony łańcuszek:
Cytat:
To jest idiotyczny łańcuszek S..NIA NA ŁAŃCUSZKI. Jeśli s..sz na
łańcuszki szczęścia wyślij ten łańcuszek wszystkim (łącznie ze mną).
Jeśli wyślesz to:
5 osobom - nic się nie stanie.
10 osobom - nic się nie stanie.
15 osobom - tez pewnie nic się nie stanie.
20 osobom - zgadnij co się stanie.
666 osobom - tez się k...a nic nie stanie.
Otóż to: Nic się k...a nie stanie!
Ania nie wysłała łańcuszka i nic się jej nie stało.
Grześ wysłał łańcuszek i nic mu się nie stało.
Robert nie wysłał łańcuszka i zap.....lił go tramwaj, ale nie wiadomo
jaki był związek z łańcuszkiem.
Powiedzmy razem: S..MY NA ŁAŃCUSZKI!

;-)
_________________
--
Michał [neo]

Czarna Madonno, weź mnie w ramiona
Czarna Madonno, ratuj bo skonam
Nim nas rozdziobią kruki i wrony
Zanim przybędą śmierci szwadrony
  
 
 
dorota3 
trajkotek
JULCIA


Wiek: 51
Dołączyła: 26 Paź 2008
Posty: 2182
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2010-09-22, 19:50   

A,no widzisz ,dobrze wiedzieć na przyszłość. :-D
Ja tam zielona w takich sprawach i można mi taki kit wcisnąć :roll:
Dzięki za odp.
_________________
Dorota mama Oli 24 lat , Julci ur(27.02.2008)z zd i Krzysia ur.23.07.2010.




https://www.facebook.com/julciakontrabialaczka
 
 
neo
gaduła
Tam dom twój, gdzie twoje anteny ;-)


Dołączył: 08 Maj 2010
Posty: 275
Skąd: Opole
Wysłany: 2010-12-01, 10:02   

Cytat:
Klikając w www.polskieserce.pl serca nie budujesz
judy 2010-11-30, ostatnia aktualizacja 2010-11-30 22:58

Instytut Kardiochirurgii w Zabrzu nie istnieje, a klikanie w serduszko na stronie  www.polskieserce.pl nie zapewnia ani grosza na fundusz budowy sztucznego serca.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu wydała oficjalne oświadczenie, w którym informuje, że nigdy nie inicjowała akcji rozsyłania informacji na temat strony www.polskieserce.pl za pomocą listów łańcuszków. "Listy łańcuszki agitujące do wsparcia, które krążą w internecie, ze względu na swoją formę i treść uważamy za niepoważne i wielce nietaktowne" - czytamy w oświadczeniu.

List, o którym mowa, dotarł już jednak do tysięcy internautów, wymieniają się nim m.in. użytkownicy portali społecznościowych takich jak Facebook. Autorzy listu informują, że Instytut Kardiochirurgii w Zabrzu (w rzeczywistości instytucja o tej nazwie nie istnieje) buduje sztuczne serce i istnieje strona, na której zbierane są na to pieniądze. "Wejdź na nią. Naciskając na skarbonkę w kształcie serca, wspomożesz akcję o 5 groszy. Możesz kliknąć na nią tylko raz dziennie. UWAGA, jeśli wyślesz to: 15 osobom - jesteś gość, 10 osobom - jesteś człowiekiem, 0 osobom - nie masz serca" - zachęcają autorzy listu [pisownia oryginalna - przyp. red.].

- Ludzie te słowa odbierają jako emocjonalny szantaż. Dlatego całkowicie się od nich odcinamy. Nigdy nie robiliśmy akcji "pieniądze za kliknięcie". Oczywiście cieszy nas każdy gość na stronie www.polskieserce.pl, bo stworzyliśmy ją, żeby uhonorować naszych sponsorów. Bezpośrednio z klikania w serduszko nie mamy jednak żadnych pieniędzy. To fałszywa informacja. Prosimy o przerwanie łańcuszka z tym listem - mówi Andrzej Bida z FRK.

:arrow: Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
_________________
--
Michał [neo]

Czarna Madonno, weź mnie w ramiona
Czarna Madonno, ratuj bo skonam
Nim nas rozdziobią kruki i wrony
Zanim przybędą śmierci szwadrony
 
 
neo
gaduła
Tam dom twój, gdzie twoje anteny ;-)


Dołączył: 08 Maj 2010
Posty: 275
Skąd: Opole
Wysłany: 2011-08-24, 15:01   

Cytat:
Nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy - uważaj do kogo oddzwaniasz
c. nadesłał Mroovek
2011-08-24, ostatnia aktualizacja 53 minuty temu

Numer premium *74646 dzwoni do Ciebie? - Nie oddzwaniaj. Możesz słono zapłacić.
Nasi czytelnicy poinformowali nas o nowej metodzie na wyłudzanie pieniędzy.

- Od kilku dni do użytkowników telefonów w Orange i Plus (najprawdopodobniej tylko do tych sieci) dzwoni numer *74646. Numer ten po jednym sygnale się rozłącza. Nieświadomy użytkownik, który oddzwoni na taki numer i odsłucha nagrany tam komunikat zapłaci prawie 5 złotych za każdą minutę połączenia, jest to numer premium - informuje "Mroovek" w wiadomości przesłanej na Alert 24

Pierwszy taki przypadek w Polsce

- Sprawdzamy informację - powiedział nam rzecznik Urząd Komunikacji Elektronicznej. - Numery premium są wykorzystywane do konkursów i usług SMS i nie zdarzyło się żeby były wykorzystywane w ten sposób - dodał.

Na chwilę obecną nie wiadomo czy właściciel numeru działa z zgodnie z prawem.

:arrow: Źródło: gazeta.pl
_________________
--
Michał [neo]

Czarna Madonno, weź mnie w ramiona
Czarna Madonno, ratuj bo skonam
Nim nas rozdziobią kruki i wrony
Zanim przybędą śmierci szwadrony
 
 
affelti 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Sie 2008
Posty: 1416
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2011-08-24, 15:35   

Wczoraj właśnie z tego numeru do mnie była próba połączenia, dobrze że nie mam w zwyczaju oddzwaniać :roll: numer mam w plusie.
_________________
Iza- mama Dawida lat 17
Sukcesy Dawida
Foteczki Dawida
 
 
Wojtala 
złotousty


Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 08 Lut 2010
Posty: 3129
Wysłany: 2011-08-25, 08:59   

Oj, ja też nigdy nie oddzwaniam, chyba, że ktoś mnie o to poprosi zostawiając wiadomość w poczcie głosowej. Ale na uwadze muszę to mieć, bo jestem w jednej z wymienionych sieci. Dzięki.
_________________
Lucyna - mama Wojtka z zD 22.01.2010 i Amelki Aniołka (13tc)
 
 
neo
gaduła
Tam dom twój, gdzie twoje anteny ;-)


Dołączył: 08 Maj 2010
Posty: 275
Skąd: Opole
Wysłany: 2011-08-26, 19:35   

I już po tej sprawie:

Cytat:
Numer do wyłudzania pieniędzy wyłączony - Interwencja UKE
c.
2011-08-26, ostatnia aktualizacja 2011-08-26 11:21

Numer *74646 zostaje wyłączony - W poniedziałek informowaliśmy o krótkich sygnałach z numeru premium które otrzymywali nasi czytelnicy. Po oddzwonieniu, rachunek dzwoniącego był obciążany kwotą 5zł

Po naszej poniedziałkowej informacji o nowej metodzie na wyłudzanie pieniędzy interweniował UKE - Po interwencji Urzędu Komunikacji Elektronicznej spółka MNI Premium SA oświadczyła, że wyłącza usługę do czasu wyjaśnienia sprawy oraz pozytywnie rozpatrzy wszystkie reklamacje od osób, które uważają, że zostały oszukane - poinformował nas rzecznik urzędu.

Ponadto spółka w piśmie skierowanym do UKE wyjaśniła, że powyższy numer znajduje się w ich dyspozycji, usługa jest jednak świadczona przez zewnętrzny podmiot, firmę M.G.R.E. Unitem Ltd z siedzibą na Cyprze. Polega ona na wypełnieniu ankiety w akcji wspierającej wybór Mazur do listy cudów natury które jest nagradzane cennym upominkiem w postaci przewodnika turystycznego.

- Nie mamy absolutnie nic wspólnego z akcją prowadzoną za pomocą numeru *74646 - w rozmowie telefonicznej poinformowała nas Lidia Panfil z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie który koordynuje akcję Mazury Cud Natury

Z ustaleń UKE wynika, że to są łącza jednokierunkowe można zadzwonić pod ten numer, ale niemożliwe aby ktoś do nas z niego zadzwonił

- Oczywiście nadal to sprawdzamy. Póki co, abonenci powinni składać reklamacje, bowiem, zgodnie z deklaracjami spółki, zostaną one rozpatrzone pozytywnie - przekazał nam Piotr Dziubak rzecznik UKE

Jeszcze przed naszym artykułem UKE otrzymywało informacje od osób które czuły się oszukane.

:arrow: Źródło: gazeta.pl
_________________
--
Michał [neo]

Czarna Madonno, weź mnie w ramiona
Czarna Madonno, ratuj bo skonam
Nim nas rozdziobią kruki i wrony
Zanim przybędą śmierci szwadrony
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu