FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Robale komputerowe i inne zagrożenia - uwaga!
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-21, 10:28   Robale komputerowe i inne zagrożenia - uwaga!

Robak w Skype

Za pośrednictwem popularnego komunikatora Skype rozsyłany jest nowy koń trojański służący do wykradania danych i haseł użytkownika.



Robak występuje w postaci pliku o nazwie "sp.exe" (możliwe są także inne nazwy), po zainstalowaniu na komputerze przesyła do swojego twórcy dane użytkownika oraz stara się rozesłać do osób z naszej listy kontaktów. Przedstawiciele firmy Skype twierdzą, że koń trojański nie wykorzystuje żadnej luki w programie, a jedynie funkcję przesyłania plików.

Zalecamy szczególną ostrożność przy otwieraniu plików przesyłanych poprzez Skype (dotyczy to także innych komunikatorów i poczty elektronicznej), także w przypadku, gdy pochodzą one od naszych znajomych. Wszystkie tak otrzymane pliki należy skanować programem antywirusowym z aktualnymi bazami wirusów.

:arrow: źródełko

________________

A zatem jeśli komunikator informuje Was, że ktoś chce Wam przysłać jakiś plik, na dodatek plik ten ma rozszerzenie *.exe - NIE ODBIERAJCIE TEGO ZAŁĄCZNIKA, NIE ROZPAKOWUJCIE GO, USUWAJCIE!
 
 
trigo 
nawijacz


Wiek: 66
Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 894
Skąd: Jeden Świat ;)
Wysłany: 2009-01-05, 22:24   

Moniko, zobacz, co za numer... właśnie tak dziwny komunikat mi się wyświetla (czy tylko mnie i czy tylko w tym miejscu forum?)

Cytat:

Ostrzeżenie: Odwiedzenie tej witryny może spowodować uszkodzenie komputera.
Witryna www.zakatek21.pl zawiera elementy z witryny www.jgora.darzycia.org zawierającej złośliwe oprogramowanie, które może uszkodzić komputer lub w inny sposób działać bez zgody użytkownika. Samo odwiedzenie witryny, w której przechowywane jest złośliwe oprogramowanie, może spowodować zainfekowanie komputera.
Więcej informacji na temat problemów występujących we wskazanych elementach znajduje się na stronie Strona diagnostyczna Safe Browsing dla domeny www.jgora.darzycia.org.
Więcej informacji na temat ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem w internecie.
Rozumiem, że odwiedzenie tej witryny może spowodować uszkodzenie komputera.


dziadostwo powyższe pojawia mi się pod takim linkiem:

https://forum.zakatek21.pl/viewtopic.php?t=222&postdays=0&postorder=asc&highlight=b%B1d%BC+zdr%F3w&start=30

Po prostu szukam w zakątku frazy "bądź zdrów" (chodzi mi o stary program z Małgosią) i wyrzuca mi m.in. wątek fotek Małgosi i jak wchodzę na 3 stronę wątku - wyświetla mi się to "cudo"
_________________
Grażyna i: Adam 21.11.85, Aga 07.11.94, Zosia-Ola 01.10.96, Magosia z zD 16.05.98!!!
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-05, 22:51   

trigo sprawdź teraz?
Jaki program pokazuje Ci ten komunikat: to Ci się w narzędziu forum pokazuje, czy komunikat jest z jakiegoś Twojego programu antywirusowego?
Jest to związane z zhakowaniem strony stowarzyszeniowej Janusza. Na stronie 3 w wątku Małgosi były dwa gifki, które zamieszczone zostały na serwrze Janusza, więc one też były "zarażone". wykasowałam je - powinno być ok.
Mi się nic nie wyświetla, bo na stronę Janusza nie wchodziłam, więc nic sobie nie zaraziłam :idea:
Jak wchodzisz do wątku Michałka Janusza też masz taki komunikat?
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
trigo 
nawijacz


Wiek: 66
Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 894
Skąd: Jeden Świat ;)
Wysłany: 2009-01-05, 23:03   

No to tak:
- na tej stronce fotkowej Małgosi już jest OK
- już na pierwszej stronce Michaszka jest identyczny komunikat
- na strone Janusza wchodziłam jakies pół roku temu
- nie wiem czy to narzędzie Forum czy mój antywirus, za słaba jestem w te klocki - nie wiem, gdzie to mogłabym sprawdzić. Na dole jest tylko (oprócz wklejonego tekstu) możliwośc wyboru, czy chcę bezpiecznie opuścić stronę czy iśc dalej.
_________________
Grażyna i: Adam 21.11.85, Aga 07.11.94, Zosia-Ola 01.10.96, Magosia z zD 16.05.98!!!
  
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-01-05, 23:08   

trigo to znaczy, że od momentu, kiedy Janusz napisał o ataku na stronę nie wchodziłaś do nich na www?
Zobaczymy w takim razie, jak już Janusz usunie problem ze swojej strony, czy nadal będziesz miała te komunikaty.
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
trigo 
nawijacz


Wiek: 66
Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 894
Skąd: Jeden Świat ;)
Wysłany: 2009-01-05, 23:12   

Nie, nie wchodziłam od kilku miesięcy. Mało bywam na stronkach ostatnio, taki czasu brak :-D
_________________
Grażyna i: Adam 21.11.85, Aga 07.11.94, Zosia-Ola 01.10.96, Magosia z zD 16.05.98!!!
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2331
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2009-01-06, 10:55   

Problem jest już usunięty, ale witryna jgora.darzycia.org jest zgłoszona, jako dokonująca ataków, więc komunikat będzie się pokazywał.

Na razie stronę "schowaliśmy" pod nieco innym adresem, została kilkakrotnie przeskanowania po wcześniejszym usunięciu wirusów, wszystko jest już OK i niebawem wróci na stary adres.
Wtedy wystąpimy do Google o ponowne przeskanowania przez ich roboty i usunięcie z listy stron dokonujących ataków.

Tak, że ostrzeżenia można śmiało ignorować.

Był to atak nie na naszą stronę, ale na cały serwer, gdzie nieodpowiedzialni administratorzy sami zaczęli po ataku mieszać w plikach i wyłączyli ochronę.
Teraz strona jest na innym, dobrze zabezpieczonym serwerze.

Możnaby zmienić adres, ale w tak wielu miejscach jest już podany, że strasznie dużo byłoby kłopotu.
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2014-03-10, 09:56   

Wczoraj mnie podkusiło, żeby ściągnąć i zainstalować takie coś: Pazera Free FLV to AVI Converter :] . Chciałam zamienić film flv na avi.
Ile dziadostwa sobie z tym ściągnęłam to szkoda gadać. Cały wieczór spędziłam na szukaniu odpowiedzi i próbach usunięcia niechcianych gości z komputera. Odinstalowałam wszystko co wczoraj zainstalowałam, zrestartowałam kilka razy przeglądarkę, przeskanowałam komputer a i tak nie jestem pewna czy to wystarczyło.

A mój odtwarzacz DVD i tak nie odtwarza tego filmu :roll: . Chyba za dobra wersja(HD).
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2014-09-04, 07:56   

Humor z samego rana popsuł mi mail z nieznanego adresu o zaległej fakturze na sporą kwotę :-? . Faktury nie otworzyłam więc nawet nie wiem co tam było.
Dziwne jakieś. Na sto procent to nie jest moja płatność.
Postanowiłam to olać, ale spokoju mi nie daje. Po głowie chodzą mi różne pomysły. Kolejny sposób rozsyłania wirusów? Ktoś buchnął moje dane i coś za mnie kupił? I teraz nie chcę ale i tak będę o tym myśleć.
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
magda 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Pomogła: 1 raz
Wiek: 51
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6708
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-09-04, 08:59   

My dostaliśmy też taką wiadomość.
_________________
Magda - mama Karolinki (24lat) i Kubusia z zD (17lat)
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2014-09-04, 09:02   

Czyli co? Olać?
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
magda 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Pomogła: 1 raz
Wiek: 51
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6708
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-09-04, 10:11   

Wygląda na to, że tak. Jeszcze można coś dosadnego odpisać ;-) (np. że zgłosi się na policję chęć wyłudzenia )
_________________
Magda - mama Karolinki (24lat) i Kubusia z zD (17lat)
 
 
gosia73 
trajkotek


Wiek: 50
Dołączyła: 13 Lis 2006
Posty: 1885
Skąd: okolice Radomska
Wysłany: 2014-09-04, 15:19   

Ja dostałam takiego emaila 17 lipca z numerem faktury z 16 czerwca (automatycznie wygenerowany raport na jeden z moich emaili).
Wiadomość była pusta, więc albo to pomyłka, albo...?
Nie odpowiedziałam, do tej pory jak na razie cisza.
_________________
Gosia-mama Weroniki (2001) i Ani z zd (01.02.2007)
Nasza historia
Moje foto
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-09-04, 22:04   

Jako że do nas przyszedł taki mail na zakatkową skrzynkę, ja odpisałam nawet formalnie, że prosimy o szczegóły, ponieważ załącznik jest w niestandardowym formacie (*.pif) i... mail się odbił... (czyli jakby nadawca nie istniał) :roll:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2014-09-04, 22:52   

Na WP jest wyjaśnienie sprawy z fakturą.

Uwaga na naciągaczy! Tak wyłudzają od nas pieniądze

Faktura do zapłacenia

"Witam, przypominam o konieczności zapłaty zaległej faktury: 365846455 z dnia 29.08.2014 z terminem na 05.09.2014 na kwotę 1.416,50 PLN. " - maile o takiej lub podobnej treści dostajemy codziennie nawet my na służbową skrzynkę. Do tej pory otrzymywaliśmy fałszywe faktury od Orange, Netii, UPC, Poczty Polskiej, t-mobile, allegro i jeszcze kilku innych, powszechnie kojarzonych firm. Zazwyczaj do maila dołączony jest załącznik, po otworzeniu którego nasz komputer zostanie zainfekowany wirusem.

Często maile są dłuższe w treści, do tego schematem przypominają te naprawdę rozsyłane przez firmy, pod które oszuści się podszywają. To, co może je zdradzać, to kiepski styl językowy, brak polskich znaków, słaba kiepska interpunkcja. Niestety, oszuści się wprawiają i coraz częściej ich maile wyglądają tak jak te prawdziwe

Żródło:
klik
_________________
"Wieczność przed nami i wieczność za nami, a dla nas chwila między wiecznościami." Jan Izydor Sztaudynger
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu