FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Sepsa
Autor Wiadomość
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-05-13, 22:35   

:arrow: Zapalmy światełko Izuni
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-21, 20:11   

Dzieci z krakowskich żłobków zostaną zaszczepione przeciwko meningokokom
Nauka w Polsce PAP
20.06.2007

Około 1,3 tys. dzieci, które chodzą do żłobów w Krakowie, zostanie w tym roku zaszczepionych przeciwko meningokokom typu C - bakteriom, które mogą wywołać zapalenie opon-mózgowo rdzeniowych i posocznicę, zwaną sepsą.

Według władz miasta to pierwszy taki program profilaktyczny w Polsce. Został uruchomiony z inicjatywy prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Szczepienia zostaną sfinansowane z budżetu miasta, a wykonane w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika. Jeszcze w czerwcu szczepionki otrzyma około 600 dzieci, po wakacjach kolejnych 700.

"Jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które podejmuje program szczepienia przeciwko meningokokom. Wybraliśmy dzieci najmłodsze, do lat 3, które przebywają w żłobkach, czyli w skupiskach, a to czynnik ryzyka" - mówił PAP dyrektor biura ds. ochrony zdrowia w Urzędzie Miasta Krakowa Andrzej Bohosiewicz. "Nazwiska dzieci ze żłobków zostały już przekazane do szpitala, gdzie rodzice ustalają termin wizyt" - dodał.

Hanna Czajka z Wojewódzka Poradni Szczepień mówiła PAP, że szczepionka zabezpiecza przed meningokokami typu C, a to właśnie ten typ w latach 90. i na przełomie tej i minionej dekady wywoływał w wielu krajach wzrost zachorowań. "Masowe szczepienia w Belgii, Holandii, Hiszpanii, Irlandii, Anglii spowodowały opanowanie sytuacji" - dodała Czajka.

W 2006 r. w Krakowie do żłobków uczęszczało 1525 dzieci. Programem objęte zostały niemal wszystkie, z wyjątkiem tych, które zostały już zaszczepione przez rodziców lub co do których są przeciwwskazania.

Gmina sfinansuje także szczepienia przeciwko pneumokokom dla 50 dzieci z rodzin wielodzietnych i dla stu wcześniaków zakwalifikowanych przez Klinikę Neonatologii Collegium Medicum UJ.

Na program szczepień przeciwko meningokokom miasto wyda 127 tys. zł, na sczepienia przeciw pneumokokom ok. 70 tys. zł.

Meningokoki to bakterie wywołujące zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych i posocznicę. Istnieje wiele grup tych bakterii, w Europie i w Polsce występują najczęściej bakterie z grupy B i C. W 2005 r. stwierdzono w Polsce 208 potwierdzonych przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej, w 2006 r. - 232 przypadki, a do 15 marca tego roku - 109.

Z kolei pneumokoki często wywołują ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zatok i spojówek, a także zapalenie opon mózgowych u niemowląt i małych dzieci.

:arrow: źródełko
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-03, 11:57   

Strzykawki zarażały sepsą?
RMF FM, PU

Stowarzyszenie Pacjentów "Primum Non Nocere" domaga się zbadania związku między partią brudnych strzykawek, a wzrostem przypadków zachorowań na sepsę w pierwszej połowie tego roku - poinformowało radio RMF FM.

Zdaniem stowarzyszenia, sepsę wywoływały bakterie z rodziny meningokoków, które wcześniej nie pojawiały się masowo w naszym kraju.

Jak mówi szef stowarzyszenia, Adam Sandauer, sprawą powinno się zająć Ministerstwo Zdrowia. Jego zdaniem trzeba jak najszybciej przeprowadzić badania bakteriologiczne i porównać kody genetyczne bakterii wywołujących sepsę i bakterii znalezionych w strzykawkach.

- Gdyby się okazało, że rzeczywiście były to meningokoki, to ci którzy ucierpieli wówczas z powodu sepsy mają winnego - mówi Sandauer. - Zarażeni mogliby wtedy domagać się zadośćuczynienia – uważa lekarz. Sprawa brudnych strzykawek to kolejny dowód na to – zdaniem Sandauera - że polski pacjent traktowany jest jak obywatel trzeciego świata.

:arrow: źródełko
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-12-04, 21:17   

Nie pić z jednej butelki i... szczepić się
Rzeczpospolita

Zaradzą panice. Jak można się zarazić meningokokami wywołującymi sepsę, jakie są objawy choroby – o tym informują ulotki sanepidu, które pojawiają się w stolicy

– Chcemy zahamować początki paniki, jaką obserwujemy po ostatnich przypadkach zachorowań na sepsę w stolicy – mówi rzecznik sanepidu Wiesław Rozbicki, dodając, że akcja jest ogólnopolska. – W ulotkach piszemy m.in., jak uniknąć zakażenia meningokokami, np. nie pić z jednej butelki, nie jeść tej samej bułki.

Materiały informacyjne trafiły do szkół, przedszkoli, przychodni. Zostały rozwieszone na słupach ogłoszeniowych. Informują o objawach i przebiegu choroby. Przypominają, że można się zaszczepić przeciwko meningokokom wywołującym chorobę.Aptekarze przyznają, że rodzice coraz częściej pytają o szczepionkę.

– W minionym tygodniu sprzedałam kilkanaście sztuk, a w poprzednich latach żadnej – mówi pani Dorota z apteki na Targówku. Dodaje, że farmaceuci sami są w trudnej sytuacji. O szczepionce wiedzą niewiele, bo do tej pory nikt się nią nie interesował. Nie wiedzą, co radzić, zwłaszcza że NeisVac-C, jedyny taki preparat na polskim rynku, jest drogi (kosztuje ok. 160 zł) i uodparnia tylko na meningokoka C, jednego z wielu sprawców sepsy. Lekarze w przychodniach przyznają, że rodzice pytają, czy szczepić dzieci.

– A my najpierw uspokajamy, informujemy o sposobach zarażenia i o tym, że ważne jest zachowanie higieny. Ale o szczepieniu też mówimy i właściwie je zalecamy – przyznaje Anna Boguradzka, lekarka z przychodni Orlik na Pradze-Południe. – Przecież zmniejsza ryzyko zachorowania.

Ale nie wszyscy lekarze są podobnego zdania. – Sepsa była, jest i będzie. Można szczepić, ale nie jest to konieczne. Przecież wywołują ją nie tylko meningokoki typu C, ale także inne bakterie – mówi doktor Maria Chądzyńska z przychodni przy ul. Otwockiej.

Epidemiolodzy radzą szczepić osoby znajdujące się w zamkniętych skupiskach, np. w wojsku. Za grupy podwyższonego ryzyka uważają też uczniów i przedszkolaki. Szef Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków dr Paweł Grzesiowski mówi wprost: – Gdyby to ode mnie zależało, szczepienie przeciwko meningokokom wprowadziłbym jako obowiązkowe. Stosuje się je u dzieci brytyjskich i holenderskich, częściowo w Niemczech, planują szczepienia Hiszpanie. Wiem, że i u nas pracuje się nad takim projektem.

NeisVac-C znany jest u nas od dziesięciu lat, a w Europie od ok. 20. Ma polskie i europejskie certyfikaty jakości. Jest uważany za szczepionkę bezpieczną – efekt uboczny to zazwyczaj tylko obrzęk w miejscu iniekcji. Preparat można kupić w aptekach na receptę oraz w przychodniach.

Zakażenie meningokokowe grupy B i C ma bardzo gwałtowny przebieg. Zaczyna się objawami grypopodobnymi. Prawie 10 proc. zachorowań kończy się zgonem. Wyleczenie umożliwia szybkie podanie odpowiedniego antybiotyku.

:arrow: źródełko
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
eelusiaa 
trajkotek
Ela - mama anielskiej Izy, Adama, Nataniela, Maksa


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 25 Sty 2007
Posty: 2352
Wysłany: 2008-05-06, 21:37   

Niech ta wiedza nigdy nikomu się nie przyda, ale warto mieć świadomość.
:arrow: sepsa - odpowiedzi na niektóre pytania
_________________
Ela, mama Adasia z zd ur. 31.08.2008 r., Izy 05.05.2006 - 10.05.2007 r., Nataniela, Maksymiliana, Amelii i Ani
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2012-07-12, 10:02   

Kochani trzymajcie kciuki za mojego brata, który od 3 dni walczy z sepsą :cry:
Jest w śpiączce farmakologicznej, pod respiratorem, ale już nerki i wątroba ruszone są :cry:
Ma ostre zapalenie płuc i z tego jeszcze zrobiła się sepsa. Jest stan krytyczny. Nie mam już siły. Już mam jednego brata na cmentarzu, w ubiegłym roku pochowałam tatę teraz jeszcze TO! Dlaczego??????
Przepraszam, jak nie w tym wątku ale nie mam już głowy, gdzie o tym się z Wami podzielic. Proszę Was o modlitwę za Darka :cry:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
magda 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Pomogła: 1 raz
Wiek: 51
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6708
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2012-07-12, 10:06   

Asiu trzymam kciuki i ślę modlitwę :-(
_________________
Magda - mama Karolinki (24lat) i Kubusia z zD (17lat)
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2012-07-12, 10:08   

Dzięki Madziu :*
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2012-07-12, 10:13   

Jesteśmy z Tobą :npocieszenie: i zaciskamy kciuki z całych sił.
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
eelusiaa 
trajkotek
Ela - mama anielskiej Izy, Adama, Nataniela, Maksa


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 25 Sty 2007
Posty: 2352
Wysłany: 2012-07-12, 10:14   

Asiu, modlitwą jestem z Tobą.
Życzę Ci, żeby tym razem modlitwa nie zawiodła...
_________________
Ela, mama Adasia z zd ur. 31.08.2008 r., Izy 05.05.2006 - 10.05.2007 r., Nataniela, Maksymiliana, Amelii i Ani
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2012-07-12, 10:15   

Asiula, jesteśmy z Wami. Trzymaj sie kochana :*
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
magdowka 
trajkotek


Wiek: 48
Dołączyła: 03 Sty 2009
Posty: 1552
Skąd: Prochowice
Wysłany: 2012-07-12, 10:19   

Asiu jestem z Tobą, trzymam kciuki za brata
_________________
Tymek 24.12.2006
Zosia 17.12.2008 z zD
http://zofifi.blox.pl/html
 
 
izakrupska 
trajkotek


Pomogła: 2 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 27 Kwi 2008
Posty: 1992
Skąd: Chester UK
Wysłany: 2012-07-12, 10:29   

Asiu, jesteśmy z Tobą
_________________
mama Zuzi z zD 21.09.2004, Asi 10.07.2008 i Filipa 22.06.2014
Zuzanna
Sukcesiki Zuzanny
"bo jesteś Ty ..."
 
 
ewelin27 
złotousty
Ewelina mama Kuby(03.07.2004)


Pomogła: 2 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 02 Kwi 2010
Posty: 3650
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2012-07-12, 10:35   

Asiu jestem z Tobą :* Pomodlę się za Twojego brata i szybki powrót do zdrowia :*
_________________
Kiedyś chciałam mieć wszystko a teraz nie mam nic.
Dookoła mnie śmiech i radość, a u mnie cisza i spokój.
 
 
kacha_wawa 
złotousty


Pomogła: 34 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 7353
Skąd: Belfast/UK
Wysłany: 2012-07-12, 11:49   

Asiu trzymam kciuki za Twojego Brata :spoko: A Ciebie Kochana mocno przytulam :npocieszenie:
_________________
Mama Olisia z ZD (03.12.2007), Jessiczki (31.01.2010), Laury (18.09.2011) i Trójki w innym wymiarze
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu