FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Od kiedy zacząć rehabilitację?
Autor Wiadomość
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-01-23, 10:03   Od kiedy zacząć rehabilitację?

Bea napisał/a:
Ja probuje sie dowiedziec czy powinnam juz cos robic z moim Oliverem (2 tygodnie), jakies moze cwiczenia, jak go stymulowac itp. Tutaj wszyscy mi mowia ze za wczesnie, trzeba czekac az Oli bedzie mial 2-3 miesiace, ale dla mnie to za dlugo na czekanie, ja bym chciala juz cos robic.

:arrow: z tego wątku>>>

Bea - myślę,że właśnie nadszedł czas, aby porozglądać się za rehabilitacją dla synka.

Jagoda miała 2 tyg jak rozpoczęłyśmy chodzenie na rehabilitację,masaże,na zejęcia do logopedy i psychologa.W późniejszym czasie doszły zajęcia u terapeuty zajęciowego.
W Tychach działa punkt wczesnej interwencji i ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych.
Przed wejściem"kas chorych" (teraz NFZ) było znacznie lepiej (mam na mysli nieograniczone limity czasowe),ale teraz też nie narzekam.
Jeszcze są zajęcia w przedszkolu integracyjnym, ale o tym może napisze Megi, bo ja "nie w temacie" ;-)
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
  
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-23, 23:13   

Bea, wg metody Bobath jak najbardziej możesz malucha pielęgnować już teraz. Najlepiej, gdyby pokazał Ci jakiś instruktor, jak to zrobić.
Poniżej zamieszczam link do poradnika, w którym masz pokazane na zdjęciach, jak nosić, jak przewijać itd.
:arrow: poradnik w formacie *.pdf.
Możesz też masować maluszkowi buziaka :arrow: tu jest opisane, jak masować>>> - choć to też najlepiej, aby pokazał na początku logopeda.
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2007-01-23, 23:19   

A to juz teraz moze zaczac masowac? nie za maly? bo jak tak to ja moge pokazac masaz twarzy,buzki i szczotkowanie ciala.
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-23, 23:23   

Chyba nic się w tej kwestii nie zmieniło... Mnie uczono, że logopeda powinien być na oddziale położniczym (takie marzenie mają logopedzi w Polsce :lol: ), aby kiedy tylko zdarzy się, że jakieś dziecko wymaga tego typu opieki, aby mama dostała instruktaż zaraz na oddziale. Na takiej samej zasadzie jak jest pielęgniarka laktacyjna od piersi i karmienia, tak i logopeda powinien być... Oczywiście do takiej sytuacji daleko, ale to pokazuje, ze masować można od pierwszych dób życia, a nawet wg mnie trzeba. szybciej się zacznie, szybciej mały się przyzwyczai, szybciej odwrażliwi, będzie ładniej trzymał języczek w buzi itd.
 
 
Megi 
nawijacz

Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 910
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-01-24, 00:06   

Nam też tłumaczono,że na początku może nie tyle ważna jest sama rehabilitacja, co sposób noszenia ,przewijania i ogólnej opieki nad niemowlakiem.Do tego masaże ciałka , języczka i buzi.Właśnie metoda Bobath chyba jest we wczesnym okresie najlepsza, potem kiedy dziecko jest silniejsze można przejść na Vojtę.To jest moje zdanie, poparte osobistym doświadczeniem,bo kiedy Jarek miał ćwiczenia metodą Vojty, bardzo płakał i po 45min. był strasznie zmęczony,oprócz wysiłku jaki musiał włożyć w ćwiczenie to jeszcze się męczył płaczem.Ja też na początku szukałam wszystkiego, ale rzeczywiście nie można też przesadzić w drugą stronę.Za dużo ćwiczeń może zaszkodzić.Taki mały dzidziuś nie jest w stanie "pracować" długo, może być to dla niego przykre i może w pózniejszym okresie zniechęcić się do współpracy.Kieruj się raczej zdrowym rozsądkiem.Oczywiście dobrze by było,żeby ktoś pokazał ci ćwiczenia, ale przytulanie, huśtanie na rękach czy w kocyku, masaże ciałka różnymi fakturami można robić samemu.U Jarka w przedszkolu na zajęcia z wczesnego wspomagania przyjmowane są dzieci od ok. 6 miesiąca( tak mi się zdaje,ale dopytam jeszcze).W tym jest rehabilitacja, logopeda, psycholog i pedagog. 1x w miesiącu po 1godz. x jeden specjalista czyli na miesiąc wypada 4 godz. Nie jest to dużo, ale na tych zajęciach dostajemy tylko wytyczne na kolejny miesiąc, co robić w domu.
 
 
dorotka8s 
nawijacz
mama Aneczki


Wiek: 57
Dołączyła: 24 Lut 2007
Posty: 718
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2007-02-27, 16:51   rehabilitacja

Masaże całego ciała, różnymi fakturami, szczotkowanie...
Czy możecie napisać na ten temat coś więcej?
Czy takie masaże nie zaszkodzą dziecku z wadą serca?
 
 
karolina1 
trajkotek


Wiek: 42
Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 1755
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2007-02-27, 22:57   

Nie sądzę żeby masaże miały jakiś negatywny wpływ na dzieci z wadą serduszka,przynajmniej ja się nie spotkałam z takim stwierdzeniem nigdy.
_________________
Karolina, mama Nicolki (7l.)
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4837
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-18, 15:39   

piotrek060805 napisał/a:
Napiszcie od kiedy wasze dzieciaczki zaczęły rehabilitację, może wydrukuję wtedy te odpowiedzi i pokażę teściowej.Może to ją przekona, że rehabilitacja jest dla jego dobra.

:arrow: z tego wątku>>>

Wiesz Gosiu, maluszki z zD są rehabilitowane najwcześniej jak się da z powodu obniżonego napięcia mięśni. Oczywiście jeśli są problemy z serduszkiem, to lekarz orzeka czy można ćwiczyć, czy nie. Szymcio ma obecnie 5 lat i 8 miesięcy. Zaczął rehabilitację mając 2 miesięce i skończył jak miał 2 lata i 3 miesiące. Dwa razy w tygodniu, a ja w domu 3-4 razy dziennie. I ten temat jest bardzo poważny, bo niezależnie czy mały płacze czy nie, potrzebuje wsparcia i wzmocnienia mięśni. Jego możliwości poznawcze są ograniczone, gdy nie może się przemieszczać, więc rozwój intelektualny też się opóźnia.
Sama jeżdżę na Pilicką od 5 lat i korzystam z czego się da i przynosi to efekty. Nie stawiam sobie pytań co mi się podoba, a co nie, tylko czego potrzebuje Szymon. Zresztą jeśli mamie Tomka nie odpowiada to miejsce, jest jest ich więcej w W-wie. Dziecko musi być rehabilitowane. Napisz, czy mama Tomusia jeździ chociaż na konsultacje na Pilicką. Tam co kilka miesięcy ocenia się postępy dziecka i na podstawie tego ustala terapię.
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-05-18, 17:21   

Jagoda ma 10 lat i nadal jeździmy na rehabilitację.
..bo wyobraźcie sobie ,że ona nie umie skakać na lewej nodze! ;-)

Najważniejsza jest nieustanna stymulacja rozwoju naszych dzieci.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Nadziejka 
złotousty

Dołączyła: 19 Sty 2007
Posty: 2590
Wysłany: 2007-05-18, 18:04   

Piotrek, mój Michał trafił na rehabilitację ruchową jak miał 3 miesiące, a zwolniono nas z niej gdy zaczął chodzić, czyli po skończeniu 17 miesięcy, wtedy zlecono nam zajęcia według Weroniki Sherborne, na które jeżdżę do dziś. Pod względem fizycznym prawie nie odbiega od rówieśników. Zabawy w grupie jednak są też bardzo ważne. Michał dziś właściwie niczego się nie boi, nie posiada żadnej nadwrażliwości, dzielnie znosi najokropniejsze hałasy, rozwój emocjonalny ma w normie- jak stwierdziła ostatnio rehabilitantka. Jednak na pewno nie byłby taki, gdyby nie wcześnie rozpoczęta rehabilitacja.
O drgawkach nie wiem nic.
 
 
dawid legnica 
nawijacz


Wiek: 41
Dołączyła: 07 Paź 2006
Posty: 870
Skąd: legnica
Wysłany: 2007-05-18, 19:19   

Gosiu, mój dawid zaczął rehabilitację jak miał 2 miesiące teraz ma 17m-cy i powoli zaczyna chodzić (wczoraj zrobił pierwszy kroczek samodzielnie), rehabilitacja jest podstawową jak nie najważniejszą sprawą u naszych dzieci i tak naprawdę towarzyszy im przez całe życe tylko w różnych formach, dawid też nienawidził rehabilitacji zwłaszcza w początkowych miesiącach, płakał a ja płakałam razem z nim i ćwiczyłam dalej.... dla jego dobra - efekty widać goły okiem, rahabilitacja nie bolli!!! jest niekomfortowa dla dziecka poniewaz jest sztucznie zmuszane do wysiłku i reakcji odpowiednich partii mięśni ale właśnie te prawidłowe wzorce ruchowe przekazują impulsy do mózgu dzięki którym on się rozwija, porozmawiaj z teściową! a może da się ona zaprosić na nasze formum niech poczyta napewno znajdzie tu sens rehabilitacji i podejmowania starań dla Tomka czasem nawet przez łzy swoje i jego!!!
_________________
Basia mama Dawidka z ZD ur 02.12.2005 i Natalki ur 16.04.2008
"Nawet w najciemniejszym miejscu zawsze jest nadzieja na światło"
 
 
Norelka 
nawijacz


Wiek: 54
Dołączyła: 06 Paź 2006
Posty: 1399
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-05-18, 21:25   

Mój Adaś też zaczął rehabilitację w wieku 2 miesięcy (mimo bardzo poważnej wady serca - wspólny kanał p.-k.) i gdyby nie rehabilitacje to nie wiem jak to by z nim było, bo jak wiadomo z wadą serca rozwój jest jeszcze wolniejszy. W tej chwili Adaś ma 11 miesięcy, sam jeszcze nie usiądzie, ale podtrzymywany pod boczki - siedzi, katurla się po całej podłodze z brzuszka na plecki i odwrotnie, w ten sposób dotrze do każdej zabawki (i nie tylko).
Dlatego dołączam się do powyższych postów, że Tomuś jak najbardziej powinien być rehabilitowany.
Napisz może coś więcej o nim, czy miał wadę serca?
_________________
Maja - mama Michała 18 l. i Adasia ur. 04.06.06 z zD www.adas.tomanik.eu
 
 
piotrek060805
milczek

Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 7
Wysłany: 2007-05-19, 10:20   

Witam
Bardzo wszystkim dziękuję za odpowiedzi.Wydrukuję je(teściowie nie maja internetu) i pokażę mamie Tomeczka.Może przekona się że warto jeździć z nim na rehabilitację.

Marta Witecka-wiem że na początku byli z nim na Pilickiej kilka razy (może 2 albo 3) a teraz już nie jeżdżą.Jedyna ich wizyta to raz w miesiącu w poradni dfla dzieci mających problemy ze wzrokiem(miał zaćmę i przez rok czasu nie widział) ,gdzieś na Nowolipkach.

Czy oprócz Pilickiej, są jeszcze inne ośrodki w Warszawie?
_________________
Gosia-bratowa Tomeczka-( ur. 09.01.2005r)
 
 
piotrek060805
milczek

Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 7
Wysłany: 2007-05-19, 11:11   

Dodaję jeszcze że wady serca nie miał,serduszko jest u niego ok.

A czy nikt nie wie nic o drgawkach?
U niego zaczęły się około roku po jakimś czasie,znikły(nie miał przez około 2 miesiące) a teraz znowu czasem, tylko mniej i najczęściej po spaniu albo przed?
_________________
Gosia-bratowa Tomeczka-( ur. 09.01.2005r)
 
 
agamama123 
gaduła


Pomogła: 1 raz
Wiek: 45
Dołączyła: 04 Sty 2007
Posty: 522
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-05-19, 12:12   

Nt drgawek nic nie wiem. Wiem za to, że nasze dzieciaki TRZEBA rehabilitować.
Mój Kacper był rehabilitowany późno - miał wadę serca, był bardzo bardzo słaby - dlatego z rozpoczęciem rehabilitacji czekalismy do korekcji (a właściwie do zrośniecia się mostka). mieliśmy to szczęście, że Kacper poszedł jak burza - przez rok nauczył sie wszystkiego co umiec powinien - od rotacji w pozycji leżącej do chodzenia, biegania, naprzemiennego wchodzenia po schodach:)
Już tu ktos napisał - opóxnienie rozwoju ruchowego to mniejsze możliwości poznawcze.
_________________
Aga, potrójnie szczęśliwa mama:)
http://kacperek.starzomski.net/
Potworki trzy, czyli Kacper (12), Bartosz (9) i Kubutto (7)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu