FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Wydłużanie etapu edukacyjnego
Autor Wiadomość
vagabunda8 
złotousty


Pomogła: 35 razy
Dołączyła: 09 Mar 2011
Posty: 8813
Wysłany: 2012-03-28, 09:31   

Masz racje, mnie chodziło o upośledzenie umiarkowane i znaczne, ale zaznaczam, że każda szkołą rządzi się swoimi prawami. W klasach nauczania początkowego 1-3 na Karolkowej nie ma parcia na podręczniki. Musze zapytać jak jest w klasach starszych.
_________________
BaHa mama Antka
__________________________________________
"Najgorszą wadą człowieka bez wad jest to, że nie ma wad, więc się nie przejmuj, gdy ktoś powie, że jesteś okropny"
 
 
Maciejka 
nawijacz


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 1260
Skąd: Poznań okolice
Wysłany: 2012-03-28, 12:31   

Szkolnictwo specjalne
PODRĘCZNIKI BEZPŁATNE
Podręczniki dla szkół specjalnych przygotowywane przez WSiP pozostają w dyspozycji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele otrzymują je bezpłatnie. WSiP wysyła książki do odbiorców na podstawie zamówień opatrzonych pieczątką szkoły i podpisem jej dyrektora oraz potwierdzonych przez właściwe kuratorium.

Podręczniki obowiązujące do roku 2008/2009, przeznaczone do nauczania w klasach pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjów, mogą być wykorzystywane przez nauczycieli i uczniów jedynie jako materiały pomocnicze.
„Obowiązujące regulacje prawne stanowią, iż w przedszkolach, klasach pierwszych szkół podstawowych oraz gimnazjów, od roku szkolnego 2009/2010 obowiązuje nowa podstawa programowa określona w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2009 r. Nr 4, poz. 17). W związku z tym, w ww. klasach począwszy od roku szkolnego 2009/2010 mogą być stosowane wyłącznie podręczniki opracowane zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego. Podręczniki obowiązujące do roku szkolnego 2008/2009, opracowane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. Nr 51, poz. 458, z późn. zm.), mogą być stosowane wyłącznie w klasach starszych. Podręczniki, które z dniem 1 września 2009 r. stracą aktualność mogą być przekazywane bezpłatnie do szkół i wykorzystywane przez nauczycieli i uczniów jako materiały pomocnicze.
Jednocześnie należy podkreślić, że uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz niesłyszący realizują podstawę programową kształcenia ogólnego tę samą co ich pełnosprawni rówieśnicy. W związku z tym, podręczniki dostępne na rynku mogą być stosowane również w procesie kształcenia tych uczniów. Decyzję w tej sprawie podejmuje nauczyciel przedmiotu, który na podstawie art. 22a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) ma prawo wyboru podręcznika spośród podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego”.
źródło

Czyli, że do czerwca 2008 były podręczniki dla dzieci ze szkół specjalnych, w tym dla klas młodszych?
_________________
Beata, mama Natalki oraz Jasia z ZD
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2012-03-28, 20:51   

Na stronach WSiP są dostępne podręczniki do szkół specjalnych na różnych poziomach nauczania. :tak:
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2012-03-28, 22:00   

stokrota napisał/a:
Na stronach WSiP są dostępne podręczniki do szkół specjalnych na różnych poziomach nauczania. :tak:


Podałam link na poprzedniej stronie. :tak:
 
 
mimi3 
trajkotek

Wiek: 47
Dołączyła: 10 Lut 2009
Posty: 1723
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-03-28, 22:44   

I co z tego że podręczniki są dostępne na stronach wsipu skoro nie wysyłają tych zamówionych podręczników do szkół bo nie mają ich na stanie. Szkoła w której uczy się Rafał wielokrotnie składała zamówienia i czasami tylko dostali kilka sztuk i to tylko dla lekkich,a resztę mieli sobie kserować ... Zresztą wracając do podręcznika dla umiarkowanych ,kilka lat temu widziałam taki wynalazek i zdecydowanie umiarkiem był ten co ten podręcznik stworzył , lepsze w tym są zwykłe kserówki z innych materiałów i często mimo że ksero to lepszej jakości.

A co kiblowania ,właśnie znajoma to przerabia ,Jej córka ma lekkie i nauczyciele się nie zgadzają na jedynkę w 5 klasie bo przecież ona powinna, ale nie musi opanować tego materiału.
_________________
marzenia
mama Rafała 11.1999 z zd i Eryka 7.1998 oraz Wiktora 1.2010
 
 
affelti 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Sie 2008
Posty: 1416
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2012-06-14, 17:39   

Czytam, czytam i nic nie rozumiem :nzastanawianie: Dzisiaj znajoma powiedziała mi że dzwonili do niej ze szkoły, podobno weszły jakieś przepisy że dziecko z orzeczeniem "musi", a nie" może" pozostać w szkole do 18 roku życia? Do tej pory myślałam że może za zgodą rodzica korzystać z nauki dłużej a teraz się dowiaduję że to jest mus. Dawid chodzi do 4 klasy, równo z rocznikiem, czuje się tam dobrze, jakoś sobie radzi. Licząc łącznie z gimnazjum szkołę ukończyłby w wieku 16 lat, i teraz co ja mam go na siłę zostawić po roku w każdej klasie żeby do 18-stki dotrwał? Jakieś to dziwne chyba. Może ktoś z was wie o co w tym wszystkim chodzi? Mamy starszaków pomóżcie :-(
_________________
Iza- mama Dawida lat 17
Sukcesy Dawida
Foteczki Dawida
 
 
Grażyna O. 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 04 Sie 2007
Posty: 6425
Skąd: tutaj
Wysłany: 2012-06-14, 18:06   

Affelti, w wydłużeniu edukacji chodzi przede wszystkim o to, aby przedłużyć pobyt dziecka w placówce. Jak skończy szkołę nie wiadomo co dalej, na wtz problem się dostać, z pracą dla niepełnosprawnych w naszym kraju ;/ sama wiesz jak jest.
Mój Tomek chodzi do OERW, każdą klasę robi 2 razy własnie po to, aby uczyć się do 25 roku życia, ośrodek ma u siebie wtz właśnie dla swoich byłych uczniów.
_________________
Zakątek Tomka (30.12.2003)
 
 
affelti 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Sie 2008
Posty: 1416
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2012-06-14, 18:25   

No tak, ale co jeśli dziecko skończy gimnazjum mając 16 lat? Czy może od razu pójść na te warsztaty czy dopiero jak skończy 18lat?
_________________
Iza- mama Dawida lat 17
Sukcesy Dawida
Foteczki Dawida
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2012-06-14, 20:32   

WTZ też nie są na stałe. Czyli pomijając fakt kiedy może zacząć(nie wiem tego) to im wcześniej zacznie tym wcześniej skończy. Czyli problem powraca: co dalej dorosła osobo z zD.
A czemu od razu po gimnazjum? Są jeszcze szkoły średnie(zawodowe).
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2012-06-14, 21:50   

affelti napisał/a:
Czytam, czytam i nic nie rozumiem :nzastanawianie: Dzisiaj znajoma powiedziała mi że dzwonili do niej ze szkoły, podobno weszły jakieś przepisy że dziecko z orzeczeniem "musi", a nie" może" pozostać w szkole do 18 roku życia? Do tej pory myślałam że może za zgodą rodzica korzystać z nauki dłużej a teraz się dowiaduję że to jest mus. Dawid chodzi do 4 klasy, równo z rocznikiem, czuje się tam dobrze, jakoś sobie radzi. Licząc łącznie z gimnazjum szkołę ukończyłby w wieku 16 lat, i teraz co ja mam go na siłę zostawić po roku w każdej klasie żeby do 18-stki dotrwał? Jakieś to dziwne chyba. Może ktoś z was wie o co w tym wszystkim chodzi? Mamy starszaków pomóżcie :-(


Prawdopodobnie chodzi o obowiązek szkolny. Jak skończy gimnazjum ma nadal obowiązek się uczyć, oczywiście w odpowiedniej, wybranej placówce.
Nie słyszałam o przepisach zmuszających do nauki w określonej szkole i jeśli nie będziesz chciała affelti Dawid wcale nie musi mieć wydłużanego etapu nauki ani w podstawówce, ani w gimnazjum.
Po skończeniu gimnazjum, do 18 r. ż. musi się uczyć, a potem już tylko ma takie prawo, ale nie musi.
Do WTZ przyjmuje się najcześciej od 18 r. ż., ale niektóre przyjmują od 16 r. ż. Wszystko zależy od tego, co jest w regulaminie określonego WTZ.
Mają także rację obie Grażynki - plusem przedłużenia jest to, że masz miejsce, w którym Dawid może być wśród rówieśników. Tak, jak pisały potem najczęściej jest to już tylko dom. Chyba, że uda się Wam z pracą :-)
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
affelti 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Sie 2008
Posty: 1416
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2012-06-15, 21:54   

Dzięki kochane :* za klarowne wyjaśnienie sprawy :-)
_________________
Iza- mama Dawida lat 17
Sukcesy Dawida
Foteczki Dawida
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1088
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2014-01-29, 08:01   

Mam pytanie do Was czy ktoś pisał ostanio pismo do szkoły o wydłużenie etapu edukayjnego na poziomie szkoły podstawowej . Bartosz chodzi obecnie do 6 klasy- lat 15 i w przyszłym roku ,,powtarzał'' by ostatnia klasę szkoły podstawowej. Jeśli ktoś pisał to poprosze o pomoc,
lub gdzie można znależć przepisy, na ten temat
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2014-01-29, 08:22   

Jeśli zależy nam na przedłużeniu etapu edukacyjnego należy tego dokonać przed końcem lutego roku poprzedzającego rok zakończenia nauki w danej szkole. To znaczy że nie później niż przed końcem lutego w klasie II gimnazjum lub przed końcem lutego klasy V w sp. Wynika z tego, że w klasie VI sp i klasie III gimnazjum już nie można wydłużyć etapu edukacyjnego.


żródło
_________________
"Wieczność przed nami i wieczność za nami, a dla nas chwila między wiecznościami." Jan Izydor Sztaudynger
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1088
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2014-01-29, 12:34   

Tak. Ale u nas szkoła rządzi się ,,swoimi prawami'' i pisaliśmy o wydłużenie w trzeciej klasie szkoły podstawowej i tak zostaliśmy poinformowani również w tym roku w klasie VI a nie V. ;/ :evil:

I taką też odpwiedź uzyskałam w www.wszystkojasne pl

Kwestię wydłużania etapu edukacyjnego regulują przepisy rozporządzenia o
ramowych planach nauczania. W klasie 6 szkoły podstawowej obowiązuję jeszcze w
tym roku przepisy starego rozporządzenia i w związku z tym niestety w chwili
obecnej nie można już chłopcu wydłużyć etapu edukacyjnego, ponieważ zgodnie ze
starym rozporządzeniem o ramowych planach nauczania wniosek o wydłużenie etapu
edukacyjnego należało złożyć najpóźniej do końca lutego w klasie piątej, a
wydłużenie etapu edukacyjnego w klasie szóstej nie jest możliwe. Jedyna
możliwość wydłużenia edukacji w szkole podstawowej to niestety brak promocji, a
co za tym idzie powtarzanie klasy. Przykro mi, bo wiem, że nie są to dobre
wieści, ale niestety takie są przepisy prawa.

anuszkaa - chciałam napisać wydłużenie powołując się na ustawę ale jak powołam się to mi (bartoszowi) jeszcze nie przedłużą, bo u nas ze wszystkim jest problem, kto, gdzie, kiedy, do kogo złożyć, :evil:
a tak miałabym czarno na białym, :roll:
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
mimi3 
trajkotek

Wiek: 47
Dołączyła: 10 Lut 2009
Posty: 1723
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-01-29, 15:06   

Kasiu ja pisałam,ale to już 3 lata temu było.
Najlepszym argumentem tak czy siak jest stwierdzenie że dziecko nie opanowało materiału i bardzo nam zależy na utrwaleniu tego materiału, a to jest możliwe tylko wtedy gdy dziecko będzie miało wydłużony etap edukacyjny.
Ale nie wiem według przepisów w których klasach teraz można wydłużać. Bo kiedyś było można w każdej klasie,później wprowadzili zmiany,że tylko raz na dany etap nauczania,a teraz nie wiem jak jest.
_________________
marzenia
mama Rafała 11.1999 z zd i Eryka 7.1998 oraz Wiktora 1.2010
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu