FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Światowy Dzień Zespołu Downa w Jeleniej Górze
Autor Wiadomość
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2331
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2007-03-26, 11:27   Światowy Dzień Zespołu Downa w Jeleniej Górze

Emocje minęły, czas bieganiny i przygotowań już za nami.
Ale chyba warto było...

W dniu 21 marca 2007 r. z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa w Jeleniej Górze miały miejsce dwa wydarzenia artystyczne, inspirowane i zorganizowane przez Jeleniogórskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa.

O godzinie 17:00 w cieplickim klubie ORLIK nastąpiło otwarcie wystawy fotograficznej „Odmienne, ale takie same”, której głównymi bohaterami są dzieci z naszego Stowarzyszenia. Wystawa powstała dzięki olbrzymiej pomocy ludzi związanych na co dzień z Miejskim Domem Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze - Sobieszowie. Przez trzy kolejne tygodnie młody jeleniogórski fotograf Krzysztof Kowalski odwiedzał nas podczas zajęć muzycznych, wykonując każdorazowo olbrzymią ilość zdjęć - w sumie około 600.
Z tej olbrzymiej ilości wybrał 20 czarno-białych fotografii, z których ostatecznie 12 znalazło się na wystawie. Drugą część galerii stanowią zdjęcia barwne, wykonane przez rodziców naszych dzieci w różnych okolicznościach: na piknikach, na turnusie, podczas zajęć w świetlicy. Tych z kolei zdjęć do wystawy zakwalifikowaliśmy 18.
Na otwarcie przybyli członkowie Stowarzyszenia z dziećmi, mieszkańcy osiedla Orle, radna Rady Miejskiej, a jednocześnie przedstawicielka dużego zakładu produkcyjnego z Jeleniej Góry, osoby z zespołu szkół specjalnych i inni.
Przyjechali nawet artyści, którzy o godz. 19:00 mieli dla nas zagrać koncert w ramach tych obchodów, jednak postanowili, że przed próbą odwiedzą naszą wystawę.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Prezes Stowarzyszenia przestawiając krótko okazję, jaką jest Drugi Światowy Dzień Zespołu Downa, genezę wystawy oraz podziękował osobom, dzięki której doszła ona do skutku.
Był skromny poczęstunek, spokojna muzyka w tle.
Wystawa zrobiła wrażenie na oglądających, czego odzwierciedleniem są wpisy w księdze pamiątkowej. Do ustawionej skarbonki można było wrzucać datki na dofinansowanie turnusu dla dzieci, z czego większość obecnych skwapliwie skorzystała, za co także im bardzo dziękujemy.


Drugie wydarzenie artystyczne tego wieczoru związane z obchodami 2 Św. Dnia ZD (WDSD) miało miejsce w Sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury, gdzie o godzinie 19:00 wystąpił Marcin Styczeń z zespołem, prezentując program z płyty „Pieśń o Bogu ukrytym”, na który składają się piosenki do tekstów wczesnych wierszy Karola Wojtyły.

Poprzedzony refleksją Roberta Graczyńskiego o istocie zespołu Downa oraz krótkim wprowadzeniem koncert stał się wydarzeniem niezwykłym. Piękna muzyka, niepowtarzalny głos artysty, nasze dzieci tańczące w mroku w swoich rzędach, łzy wzruszenia w oczach słuchaczy - wszystko to stworzyło atmosferę magiczną, piękną i mistyczną. Marcin w pięknych słowach opowiedział o przygotowaniu koncertu i o swoim spojrzeniu na dzieci z zespołem Downa. Publiczność włączyła się, klaszcząc w rytm śpiewanych piosenek i powtarzając za artystą słowa jednej z pieśni.
A kiedy po zakończeniu koncertu na scenę weszła trójka naszych dzieci z kwiatami dla artystów wzruszenie sięgnęło zenitu.
Zachwyceni słuchacze nie pozwolili za szybko zejść ze sceny artystom, możliwe było to dopiero po trzech bisach.

Po koncercie można było kupić płytę „Pieśń o Bogu ukrytym”, którą Marcin Styczeń na miejscu podpisywał.
Po tym wspaniałym koncercie zostało nam motto wieczoru - jakże znamienny tytuł jednej z pieśni:
„Miłość mi wszystko wyjaśniła”.

Podczas wspólnej kolacji po koncercie Marcin Styczeń stwierdził, że nawet grając dla liczniejszej publiczności nigdy nie spotkał się z tak cudownym odbiorem swojej muzyki i z tak naturalną reakcją publiczności.


Popatrzcie na kilka zdjęć naszej wystawy.
Przepraszam, ale zdjęcia robiłem na drugi dzień aparatem z telefonu i refleksy z okien nie pozwoliły na uzyskanie dobrej jakości, ale chociaż częściowo przybliżą wygląd wystawy.
Obydwa wydarzenia były filmowane, więc może ze stopklatek coś nam wyjdzie.

(powiększ, klikając na zdjęcie)








A tutaj stolik z księgą pamiątkową i skarbonką:







Nie mam, niestety, zdjęć z koncertu, ale też postaramy się zrobić coś z filmu.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
  
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2007-03-26, 11:30   

Janusz, pięknie to przygotowaliście !
:prosze:
_________________
mija - mama Bianeczki ur. 11.04.2005 r
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-03-26, 11:36   

A ja się wzruszyłam,bo po raz pierwszy moje fotki (zupełnie przez przypadek ;-) ) były na wystawie...

Janusz,wielkie :brawo: za to co robisz..
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2331
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2007-03-26, 11:47   

Alicjo, fotek Twojego autorstwa jest na wystawie 6, za co Ci serdecznie dziękuję.
Powiem Ci tylko, że zyskały one wysoką ocenę komisji kwalifikacyjnej, a był w niej m.in. fotograf i artysta grafik.

Wybieraliśmy spośród około 35 fotek robionych przez rodziców - wybraliśmy 18.
Miało początkowo pójść tylko 14 z nich, ale komisji szkoda było którąkolwiek z tych wybranych odrzucić.
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
  
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4837
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-26, 11:55   

Marcin Styczeń był kiedyś w naszej parafii na Ursynowie. Sama nie byłam na koncercie, ale była moja mama i kupiła nam płytę. Piosenki z tekstami Karola Wojtyły śpiewał swego czasu zespół Trio Pro Deo i przyzwyczaiłam się do ich interpretacji, ale Marcin Styczeń niewątpliwie ma talent. Napisz w skrócie co mówił na temat zD. TO mnie ciekawi.
I oprócz tego znów gratulacje za zaangażowanie. Wiele razy brałam udział w organizowaniu konferencji, czy wykładów (nie związane z zD) i wiem ile jest wtedy roboty, a jeszcze na taką skalę... :brawo:
Dobrze tam mają w Jeleniej Górze (oczywiście nie narzekam na Warszawkę)
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-03-26, 11:56   

Na pewno 6?
widzę trochę więcej ;-)

ale oczywiście nie liczy się ilość,ale jakość ( nauczyłam się tego od Siostry :-) )
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Dagmara 
nawijacz

Wiek: 47
Dołączyła: 12 Lis 2006
Posty: 968
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2007-03-26, 12:56   

Januszu, moje ogromne gratulacje :spoko:
Wystawa jest wyjątkowa. Miło popatrzeć, że " Dzień Uśmiechu" nie pozostał bez echa!!!
Jeszcze raz gratuluję, przede wszystkim pomysłu i zaangażowania :prosze:
_________________
Dagmara = mama Aniołka Mikołajka i Lenki( 23.09. 2008 r.)
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2007-03-26, 15:54   

:brawo: Janusz!
Wszystko było super :spoko:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-26, 16:27   

Cieszę się, że się wszystko udało :-)

Dla zainteresowanych :arrow: Tutaj można posłuchać piosenek w wykonaniu Marcina Stycznia.
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
mama_Ani 
gaduła


Dołączyła: 03 Lut 2007
Posty: 235
Skąd: Chojnów
Wysłany: 2007-03-26, 18:24   

Janusz w swojej relacji z obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa napisał;"A kiedy po zakończeniu koncertu na scenę weszła trójka naszych dzieci z kwiatami dla artystów wzruszenie sięgnęło zenitu". Wyobrażam sobie tę atmosferę. I chciałabym w tym miejscu móc wręczyc taki bukiet kwiatów również dla Prezesa Janusza od mojej Ani i od wszystkich naszych dzieci za serce, pamięc, troskę, za wszystko.
 
 
Aga S. 
gaduła


Wiek: 48
Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 290
Skąd: Legnica
Wysłany: 2007-03-26, 22:14   

Janusz, dziękujemy, że nasz Kajtuś też znalazł się na tej wystawie. :-D
_________________
Aga, Maks i Kajtuś ZD (30.04.2006)
 
 
karolina1 
trajkotek


Wiek: 42
Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 1755
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2007-03-26, 22:16   

Wielkie gratulacje to cos nie samowitego jak pięknie to zorganizowaliście. Wielkie uznanie.
_________________
Karolina, mama Nicolki (7l.)
 
 
Jołaśka 
mruczek

Dołączyła: 02 Lis 2006
Posty: 97
Wysłany: 2007-03-26, 22:27   

Dziękuję Janusz... za pracę jaką w to wszystko włożyłeś...
_________________
Kasia zD 30.06.2000r. i Ola 06.02.2002r.
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2331
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2007-03-27, 20:59   

W swoim "Styczniowym blogu" Marcin Styczeń przekazał
swoje refleksje z koncertu w Jeleniej Górze.

Wprawdzie nieco zmienił treść mojej wypowiedzi, którą słyszał podczas otwarcia wystawy, a była ona cytatem - fragmentem mojego wpisu do księgi pamiątkowej i dosłownie brzmiała następująco:
Cytat:
...Popatrz na mnie!
Spójrz mi prosto w oczy!
Czy nadal uważasz, że odmienne, znaczy gorsze?!

Myślę jednak, że sens tej wypowiedzi został zachowany.

Zapraszam do zapoznania się z tymi refleksjami i do ewentualnych komentarzy.
Ja już skomentowałem :-)
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
 
 
dawid legnica 
nawijacz


Wiek: 41
Dołączyła: 07 Paź 2006
Posty: 870
Skąd: legnica
Wysłany: 2007-03-27, 21:06   

musiało być pięknie brawa olbrzymie i pokłony dla ciebie janusz :prosze:
_________________
Basia mama Dawidka z ZD ur 02.12.2005 i Natalki ur 16.04.2008
"Nawet w najciemniejszym miejscu zawsze jest nadzieja na światło"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu