FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
świadczenie pielęgnacyjne a zasiłek macierzynski
Autor Wiadomość
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2016-11-25, 10:36   

Poszperałam w necie i znalazłam takie oto odwołanie jakie napisała matka w podobnej sytuacji. Podała je jako wzór do wykorzystania, więc myślę, że mogę Ci tu je wkeić w całości.

Osobiście wyrzuciła bym te fragmenty, że mówili w telewzji i zostawiła tylko merytoryczne argumenty. Po prostu świadczenia te dotyczą różnych dzieci, więc nie zachodzi kumulacja świadczeń.

Tylko pamiętaj, najpierw, jak najszybciej złóż wniosek o świadczenie rodzicielskie w mopsie.

Cytuję:
"MOJE UZASADNIENIE : (Może komuś się przyda na wzór)
Jestem matką dwójki dzieci. Starsza córka jest niepełnosprawna – wymaga mojej stałej opieki w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, konieczny jest mój stały współudział w procesie jej leczenia, rehabilitacji i edukacji. W związku z powyższym zrezygnowałam z pracy i pobieram świadczenie pielęgnacyjne.
W dniu 20 listopada 2015 r. urodziłam drugie dziecko, ale nie przysługuje mi zasiłek macierzyński – w związku z powyższym złożyłam wniosek o przyznanie świadczenia rodzicielskiego, do którego prawa mi odmówiono.
W telewizji mówili, że celem wprowadzenia świadczenia rodzicielskiego jest wsparcie rodziców takich jak: bezrobotne matki, studentki, rolnicy, osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych nieobjęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. W uzasadnieniu projektu ustawy znajduje się zapis: „Wprowadza ona [nowelizacja] regulację umożliwiającą skorzystanie z urlopów (zasiłków) macierzyńskich wszystkim rodzicom, którzy takiej możliwości do tej pory nie mieli. (…) Świadczenie to będzie przysługiwać osobom, które urodziły dziecko, a które nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego” (strona 2 uzasadnienia projektu). Co więcej, mając na uwadze konstytucyjną zasadę równości podmiotów wobec prawa świadczenie rodzicielskie przyznano także na dziecko urodzone przed dniem wejścia przepisów w życie, jeżeli dziecko nie ukończyło jeszcze 52 tygodni (strona 4 uzasadnienia projektu).
Przepisy mówią o tym, że w tym samym czasie przysługuje jedno świadczenie rodzicielskie bez względu na liczbę wychowywanych dzieci oraz jedno świadczenie rodzicielskie w związku z wychowywaniem tego samego dziecka (art. 17 c ust. 8 ustawy o świadczeniach rodzinnych). Świadczenie nie przysługuje jeżeli w związku z wychowywaniem tego samego dziecka lub w związku z opieką nad tym samym dzieckiem jest już ustalone prawo do świadczenia rodzicielskiego, dodatku do zasiłku rodzinnego, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna (art. 17c ust. 9 pkt 4 ustawy). Rozumiem, że równoległe pobieranie świadczenia rodzicielskiego i świadczenia pielęgnacyjnego na to samo dziecko jest niemożliwe i w takiej sytuacji strona powinna dokonać wyboru, z którego świadczenia chce skorzystać (art. 27 ust. 5). Ja jednak staram się o świadczenie rodzicielskie na inne dziecko, zatem art. 27 ust. 5 nie powinien mieć zastosowania, ponieważ stanowiłoby to naruszenie wspomnianej konstytucyjnej zasady równości podmiotów wobec prawa, a także dyskryminację ze względu na sprawowanie opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.
W telewizji mówili, że wszystkie matki i wszystkie dzieci będą traktować na równi.
Niestety z moich wniosków wychodzi na to, że matki, które sprawują opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym nie są traktowane jak matki mające zdrowe dzieci.
Świadczenie pielęgnacyjne jest przyznane w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem , a świadczenie rodzicielskie jest przyznane w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem do ukończenia przez nie pierwszego roku życia. Oba te świadczenia nie mają ze sobą powiązania i są przyznane na różne dzieci."
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2016-11-25, 10:46   

Wiem, piszę post pod postem. Ale na prawdę nie chcę żeby to uciekło.
Pytanie do adminów. Czy te ostatnie posty nie powinny być lepiej w temacie: świadczenia pielegnacyjne a świadczenie rodzicielskie?
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
Madzia86
milczek

Dołączył: 23 Lis 2016
Posty: 3
Wysłany: 2016-11-25, 12:26   

Dziękuję za pomoc. Niestety nie należy mi się ale nie dlatego że nie można pobierać zasiłku macierzyńskiego i świadczenia pielegnacyjnego jednocześnie tylko że ja 31 maja rozwiazalam umowę o pracę za porozumień stron a dopiero w połowie czerwca urodziłam córkę i to skutkowało że mi macierzyński nie przysługuje. W 2013 roku nie było jeszcze kosiniakowego, które zabezpiecza matki, które nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego i które nie wyklucza brania świadczenia pielegnacyjnego.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu