FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Zasiłek opiekuńczy
Autor Wiadomość
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2007-04-05, 09:18   

Należy Ci się chyba 60 lub 30 dni ( nie pamiętam )
Dodatkowej opieki na dziecko chore w roku.
Pediatra wypisuje. Ja wzięłam całą.
_________________
mija - mama Bianeczki ur. 11.04.2005 r
 
 
gosia73 
trajkotek


Wiek: 50
Dołączyła: 13 Lis 2006
Posty: 1885
Skąd: okolice Radomska
Wysłany: 2007-04-05, 11:47   

ja też zamierzam wykorzystać opiekę - o ile lekarz mi wypisze.
_________________
Gosia-mama Weroniki (2001) i Ani z zd (01.02.2007)
Nasza historia
Moje foto
 
 
Iwona K 
nawijacz

Pomogła: 1 raz
Wiek: 62
Dołączyła: 03 Lis 2006
Posty: 1021
Skąd: Konin
Wysłany: 2007-04-05, 20:22   

Ja miałam takie zwolnienie,tylko nie wiem czy to była opieka, czy L-4.Mąż mi to załatwiał,a on oczywiście nie pamięta.
_________________
Mama Wojtka z zD ur.13 luty 2004
 
 
iza200 
nawijacz


Wiek: 47
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 645
Skąd: sz-n
Wysłany: 2007-04-05, 21:11   

Kasik ja w czasie wakacji byłam na zwolnieniu- byłam wtedy w ciąży , więc ten zaległy urlop wypoczynkowy to wakacje. Teraz jestem na zwolnieniu należy sie 60 dni..., mam zamier wykorzystać 45 dni a resztę zostawić jak pójdę do pracy.
_________________
mama Filipa ur. 13-09-2006 i Mai ur.15-01-2012
 
 
Kasik 
nawijacz
Mama Juleczki


Wiek: 42
Dołączyła: 29 Mar 2007
Posty: 777
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2007-04-07, 16:00   

Czyli te 60 dni opieki można podzielić? To dobra rzecz. Dzięki dziewczyny :-)
Ja się jeszcze nie zdecydowałam na 100%, ale po wakacjach chyba wrócę do pracy. Jak bym nie dawała rady, albo jeśli Juleczka by mnie więcej potrzebowała, to wezmę wychowawczy, ale spróbować można... Na razie mam jeszcze czas na podejmowanie decyzji ;-)
_________________
Mama Juleczki z zespołem Downa 11.01.07 i Zosi 23.02.2010
 
 
hanka 
gaduła

Dołączyła: 24 Mar 2007
Posty: 215
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2007-04-09, 12:46   

Ja też pracuję.Mam wyrzuty sumienia, ale nie mam wyjścia ze względów finansowych.Pracuję w przedszkolu specjalnym,mam 18 godzin tygodniowo ale dochodzi dojazd do pracy 30 km.Do pracy wróciłam jak ałgosia miała 9 miesięcy.Jakoś pogodziłam pracę z rehabilitacją metodą Vojty ,zakładaniem płytki stymulacyjnej.Mała w międzyczasie przeszła operację serca.Było trudno,dalej nie jest łatwo.
 
 
iza200 
nawijacz


Wiek: 47
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 645
Skąd: sz-n
Wysłany: 2007-04-10, 07:59   

Kasik tak te 60 dni można podzielić, ja własnie tak robie... i niestety od września też do pracy...
_________________
mama Filipa ur. 13-09-2006 i Mai ur.15-01-2012
 
 
Kasik 
nawijacz
Mama Juleczki


Wiek: 42
Dołączyła: 29 Mar 2007
Posty: 777
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2007-04-10, 09:52   

Bardzo dobrze Cię rozumiem :-(
Na szczęście to jeszcze daleko ;-)
_________________
Mama Juleczki z zespołem Downa 11.01.07 i Zosi 23.02.2010
 
 
bety 
nawijacz


Dołączyła: 29 Mar 2007
Posty: 570
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-04-11, 12:07   

Też jestem nauczycielką, ale na zwolnieniu lekarskim byłam od września, a w czasie ferii byłam już na macierzyńskim. Czy w związku z tym też należą mi się te dodatkowe dni opieki, o których pisała Mija? Mi zabraknie kilku dni do końca roku szkolnego, ale od września planuję wziąć na rok urlop zdrowotny.
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2007-04-11, 12:12   

Należą Ci się bez względu na nic. One są dla każdego kto ma chore dziecko.
Nie musisz brać wszystkich ale nie możesz wziąść więcej niż te 60 w roku kalendarzowym.
Ja niedługo idę po nowe zwolnienie na tydzień badań w CZD.
Nie chce brać urlopu bo mi szkoda a ta opieka zawsze mnie poratuje w tym względzie.
_________________
mija - mama Bianeczki ur. 11.04.2005 r
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-04-11, 12:20   

Dziewczyny, wydaje mi się, że piszecie tutaj o zasiłku opiekuńczym.
Niech zweryfikuje moje podejrzenia ktoś biegły w zasiłkach.

Ja także wykorzystałam po macierzyńskim 60 dni zwolnienia. Wystawił nam je lekarz w szpitalu, Kuba był wtedy po cewnikowaniu serduszka, starczyło akurat do dnia operacji.


______________________

Kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy

Celem zwolnienia od pracy, zwanego urlopem opiekuńczym, jest umożliwienie pracownikowi sprawowania opieki nad dzieckiem w przypadku jego choroby lub innych okoliczności uzasadniających konieczność stałej opieki niedającej się pogodzić z obowiązkami zawodowymi.

Urlop opiekuńczy ma charakter okazjonalny. Nie chodzi bowiem o sprawowanie zwykłej opieki nad małym dzieckiem, ale o sytuacje awaryjne, gdy osoba wychowująca dziecko i jednocześnie pracująca zmuszona jest do pozostania w domu. Nieobecność pracownicy lub pracownika w pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem jest okresem nieobecności usprawiedliwionej. W tym okresie osoba nieobecna w pracy jest chroniona przed wypowiedzeniem umowy o pracę (art. 41 k.p.) oraz przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia bez jej winy (art. 53 par. 2 k.p.). Ochrona stosunku pracy trwa przez okres pobierania zasiłku opiekuńczego.


Szczegółowe zasady korzystania z urlopu opiekuńczego oraz wypłaty zasiłku opiekuńczego reguluje ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.), do której odsyła art. 189 k.p. Zgodnie z ustawą, zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem krótkoterminowym z ubezpieczenia chorobowego, powiązanym do pewnego stopnia z macierzyństwem.


Zasiłek, zgodnie z powyższą ustawą (dalej ustawa zasiłkowa), przysługuje pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia lat ośmiu w przypadku:

- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza
- porodu lub choroby małżonka pracownika-ubezpieczonego stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki
- pobytu małżonka pracownika stale opiekującego się dzieckiem w zakładzie opieki zdrowotnej.


Zasiłek przysługuje ponadto w razie konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia lat czternastu oraz (w niższym wymiarze) w razie choroby starszego dziecka lub innego członka rodziny. Ustawa zakreśla krąg osób zaliczanych do rodziny ubezpieczonego; obowiązuje przy tym warunek, aby członek rodziny, na którego przysługuje zwolnienie, pozostawał we wspólnym gospodarstwie domowym z pracownikiem-ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia, jednak nie dłużej niż przez 60 dni w roku kalendarzowym w razie zwolnienia na dziecko zdrowe do lat ośmiu lub dziecko chore do lat czternastu. W przypadku zwolnienia na starsze dziecko lub innego członka rodziny przysługuje w wymiarze 14 dni w roku kalendarzowym.


Nie występuje w zasadzie konieczność sprawowania osobistej opieki przez pracownika, gdy poza nim są inni domownicy mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. W takiej sytuacji zasiłek opiekuńczy nie przysługuje. Niezależnie jednak od tego, czy inni domownicy są w stanie zapewnić opiekę, czy też nie, zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi korzystającemu ze zwolnienia od pracy w celu opieki nad chorym dzieckiem do lat dwóch.


Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia przyjmowanego do podstawy wymiaru, a więc tyle, ile zasiłek chorobowy. Ustawa przewiduje utratę prawa do zasiłku za okres, na który pracownik został zwolniony od pracy, jeżeli w okresie zwolnienia podejmuje pracę zarobkową albo wykorzystuje zwolnienie w sposób niezgodny z jego celem, a także w razie sfałszowania zaświadczenia lekarskiego.


Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca (P-45/06) zasiłek opiekuńczy powinien przysługiwać także osobom ubezpieczającym się dobrowolnie, np. prowadzącym działalność gospodarczą oraz zleceniobiorcom.

:arrow: źródełko
I jeszcze informacja na stronie ZUS.
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Basia 
gaduła

Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 396
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2007-04-11, 13:51   

A ja nic nie wiedziałam o tych 60 dniach wolnego na chore dziecko :shock:
Żaden lekarz nie był łaskawy :-? mnie o tym poinformować i wróciłam do pracy już po 5 miesiącach.
Ale szkoda, mogłam być dłużej w domu z Pawełkiem, ehhh życie...
_________________
mama Radka (11 l), Pawełka-Aniołka z zD (24.05.05-02.03.06) i Poli 02.07.07
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2007-04-11, 18:45   

Basiu, ja też nie wiedziałam :nie:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
Dorota Adamska 
milczek

Dołączyła: 14 Cze 2008
Posty: 1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-06-15, 16:38   Pracujący rodzice

Czy pracujący rodzice dziecka niepełnosprawnego mają w pracy jakieś specjalne uprawnienia, tak jak pracujący niepełnosporawni? Czy przysługują im dodatkowe dni urlopu np. na wyjazd na turnus rehabilitacyjny, wizyty u lekarza? Szukam wszędzie takich informacji, może ktoś się orientuje? Prosze o odpowiedź.
_________________
Mama Hani
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-06-15, 16:43   

Doroto, scaliłam Twój post z tematem dotyczącym podobnych zagadnień.
A na początek to przede wszystkim zapraszamy :arrow: do części Czas się przedstawić :-)
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu