To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek prawny - Orzeczenie o niepełnosprawności

groszek - 2023-01-27, 12:44

renia33 napisał/a:
Dziękuję.
Ale czemu mają nie dać 🤔 Przepraszam za szczerość, ale Weronika odrobinę lepiej funkcjonuje. :. Swoją drogą, wiecie że na wniosku dziecko też musi się podpisać?

Też tak uważam, że powinni dawać tym od urodzenia niepełnosprawnym intelektualnie do końca. Neurodegeneracyjna jest rzeczywistością smutną i nieodwracalną i nie znam osoby z zespołem która jako dziecko była umiarkowanie upośledzona, a w dorosłym życiu norma na pograniczu lekkiego, bo poszła do pracy, a wiadomo praca czyni cuda.

groszek - 2023-04-25, 11:04

Poszłam zanieść papiery na komisję. Przede mną przed 9.00 było 9 osób. Nadeszła moja kolej , podeszłam i podałam papiery. Pani wypełniała coś na komputerze zaczęła zakładać kopertę sprawy i nagle..

-on w czerwcu kończy 18 lat- powiedziała
-tak 17 czerwca- ja na to
- my dajemy orzeczenia do 18 roku , komisja będzie za półtora miesiąca to pani nie może złożyć wnioseku za niego, chyba że jest ubezwłasnowolniony...
Potem zaczęła się nad czymś zastanawiac

Kobieta wzięła mój wniosek i poszła się poradzić
Po czym wróciła i dokończyła wprowadzać dane i skoñczyla wypisywać kopertę wpisując numer sprawy.
- to tyle
... Mam zamiar zadać pytanie miastu na jakiej podstawie prawnej nasz WCPR wydaje orzeczenia do 18 roku życia i jak wygląda dostępność w usłudze osób upośledzonych umysłowo.

Wracam do domu a na autobusie reklama nowego serialu
KRUCJATA ;-)

baronek - 2023-04-25, 13:59

Ta puenta to raczej nie do śmiechu, choć uśmiechnęłam się. Trzymam kciuki za sprawę :spoko:
szałwia - 2023-04-25, 16:45

No jeszcze raz musiałam przeczytać... I nadal nie kumam... że z góry zakładają, że każdy do 18r.ż ;/
groszek - 2023-04-26, 11:19

No właśnie ciekawostka co?
A ja tu przychodzę, za dziecko podpisuję, a przecież oni dają dzieciom do 18 roku życia to jak Maks przyjdzie na komisję to w najlepszym razie dostanie orzeczenie na ..2 tygodnie? A potem sam ma przyjść i ogarnąć wniosek i wszystko inne.

Maria74 - 2023-04-26, 19:40

Też nie ogarniam ...
groszek - 2023-05-01, 21:58

:arrow: zaraz kończy się ważność orzeczeń, które wydlużano z automatu z uwagi na pandemię
Sejm uchylił przepis, który wydłużał z automatu ważność orzeczeń o niepełnosprawności w czasie epidemii. Zrobił to w nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, którą Senat proponował odrzucić. Klamka zapadła, bo prezydent 27 kwietnia podpisał ją. Na początku w kolejce powinny ustawić się osoby, którym termin ważności orzeczenia upływał w pierwszym roku pandemii. Ich dokumenty są ważne tylko do końca tego roku.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że najprawdopodobniej stan zagrożenia epidemicznego zostanie odwołany w końcu czerwca br. Wprowadzono go 16 maja 2022 roku i zastąpił on, trwający od 20 marca 2020 roku, stan epidemii.

Od dawna podnoszony jest argument, że w wielu przypadkach określanie terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności jest zbędne a nawet krzywdzące dla osoby niepełnosprawnej i jej opiekunów. Pewne rodzaje niepełnosprawności mają charakter nieprzemijający – są stałe. Praktyka określania terminu, do którego osoba uznawana jest za niepełnosprawną – w domyśle po tym terminie już taka nie jest – jest niezrozumiała dla zwykłych ludzi. Konieczność wielokrotnego zbierania dokumentów i stawiennictwa przed zespołem orzekającym stanowi zbędne obciążenie i świadczy o niepotrzebnej biurokratyzacji pomocy – wyjaśnia ekspert.

baronek - 2023-05-02, 07:16

groszek napisał/a:
(...)
Od dawna podnoszony jest argument, że w wielu przypadkach określanie terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności jest zbędne a nawet krzywdzące dla osoby niepełnosprawnej i jej opiekunów. Pewne rodzaje niepełnosprawności mają charakter nieprzemijający – są stałe. Praktyka określania terminu, do którego osoba uznawana jest za niepełnosprawną – w domyśle po tym terminie już taka nie jest – jest niezrozumiała dla zwykłych ludzi. Konieczność wielokrotnego zbierania dokumentów i stawiennictwa przed zespołem orzekającym stanowi zbędne obciążenie i świadczy o niepotrzebnej biurokratyzacji pomocy – wyjaśnia ekspert.


My to wiemy, eksperci to wiedzą, rządzący jakoś nie. :nie:

groszek - 2023-05-02, 10:07

Myślę że nikomu z rzadzących nie chce tego ruszać bo to ogrom pracy, wolą rzucić 500 tu 300 tam i udawać że pomagają :okular:
Iga - 2023-05-02, 19:03

10.05 komisja. Andzela przypomniez mi?
szałwia - 2023-05-10, 21:42

Iga napisał/a:
10.05 komisja. Andzela przypomniez mi?

O, to dzisiaj. Byłaś?

Iga - 2023-05-10, 21:45

Byłaś. Było zacnie. Przyszłam 30 min przed moją godziną (tak na wszelki wypadek wcześniej, jakbym musiała miejsca parkingowego szukać), wyszłam 15 min przed moją wyznaczoną godziną. Pierwsza taka komisja ever. Ale wyniki będą za jakiś czas, więc zobaczymy.
baronek - 2023-05-11, 08:38

Czyli sprawnie. :spoko: To się liczy. Trzymam kciuki za zadawalające Cię wyniki.
Iga - 2023-05-15, 22:02

Mamy: znaczny, niezdolna do pracy, na stałe. Pkt 6 i 7 - wymaga.
groszek - 2023-05-15, 22:08

Szybko się uwinęli...no i dobre bo na stałe a nie do 18 roku życia.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group