To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Wczesne wspomaganie - Co to jest wczesne wspomaganie

Irenka - 2008-04-07, 09:16

Dokładnie tak samo jest u nas. Wczesne wspomaganie to tylko czysta teoria. Niby nie ma możliwości stworzenia specjalistycznego ośrodka a poradnia psychologiczno-pedagogiczna nie dysponuje ilościowo odpowiednią kadrą a ja myślę że to poprostu całkowity brak chęci ze strony osób odpowiedzialnych stworzenie i realizację tego przedsięwzięcia.
Nam też kazano złozyć wniosek o wczesne wspomaganie ale to tylko dlatego że Agatka pójdzie do przedszkola i tak właściwie to nie wiem co dalej z tego wyniknie czy będą jakieś zajęcia indywidualne.
W wielu miastach widzęże funkcjonuje to całkiem inaczej, jest to bardzo dobrze rozwinięta forma pomocy dziecku niepełnosprawnemu, niestety nie u nas, podobno nasze władze lokalne stwierdziły że nie ma odpowiedniej ilości dzieci wymagających wczesnego wspomagania i się nie opłaca czegos takiego stworzyć :-x

kabatka - 2008-04-07, 20:35

Tusiu Twój post wydzieliłam do osobnego wątku :arrow: Nauczanie indywidualne (w części forum: Szkoła).
Proponuję także zajrzeć do tematów (też w części Szkoła):
:arrow: Odraczać czy nie odraczać od szkoły
:arrow: Wybór szkoły - czym się kierować

stokrota - 2008-07-10, 19:04

Znalazłam to w necie, przeczytałam i uznałam za przydatne wszystkim mamom, które mają mają małe dzieci lub będą miały dziecko z zD, wklejam link do artykułu : :arrow: dla rodziców maluszków
MaSo74 - 2008-12-28, 17:51

A co z tak małym dzieckiem jak mój synek który jeszcze nie ma 2 miesięcy?? Jak rehabilitować samemu takie dziecko?? Wizytę w poradni mamy dopiero w lutym więc może mi coś podpowiecie.
Alicja - 2008-12-28, 18:48

MaSo wart uwagi jest cały wątek ----> Metody rehabilitacji
Tam też uzyskasz odpowiedź na pytanie.

Iga - 2008-12-28, 21:27

Marzena, ja za rechabilitację się sama nie brałam. Bo nie umiałam. A zaczełam Majkę rechabilitować dopiero od 4 miesiąca (wcześniej odwiedzałam ośrodek, gdzie mi ją przekładali z brzucha naplecy)

http://www.wczesniak.pl/poradnik-opieki.html

na tej stronie jest Poadnik Opieki i Pielęgnacji Małego dziecka, pokazane jest jak przewijać, nosić i karmić :-)

MaSo74 - 2008-12-28, 21:49

Dziękuję za wskazówki i zaraz poczytam.
agakomadowska - 2008-12-28, 23:23

Marzenko nie możesz sama rehabilitować,co do pielęgnacji i noszenia też musisz to odpowiednio robić.Ja po wyjściu ze szpitala zaraz obdzwaniałam wszystkie ośrodki.Oliwka miała 3 tygodnie jak rozpoczęliśmy terapię,mimo,że była wcześniakiem. i czekaliśmy na wyniki badań genetycznych.Powodzenia.
Alicja - 2008-12-29, 09:41

agakomadowska napisał/a:
Marzenko nie możesz sama rehabilitować,


Oczywiście,że może :tak:
Rehabilitacja to nie tylko ćwiczenia fizyczne.
Polecam wątek ----> Domowa rehabilitacja-porady

Marta Witecka - 2008-12-29, 10:19

Ja też robiłam to sama, choć Szymon trafił na regularną rehabilitację w wieku 3 m-cy.
Poznałam pewną logopedę, która pokazała mi masaż buźki, jak chwytać dziecko, aby napinało mięśnie, a nie rozluźniało i parę innych wskazówek. Na pewno warto warto wprowadzić coś takiego od początku.
Zresztą jak rehabilitacja już się zaczęła, to dostawaliśmy mnóstwo zadań do domu, ale oczywiście takie, aby nie zrobić dziecku krzywdy. :tak:

agakomadowska - 2008-12-29, 18:32

Alicjo,żle mnie zrozumiałaś.Nie myślałam o tym,że nic nie będzie mogła Marzenka robić w domu.Miałam po pierwsze wizytę u pediatry rehabilitantki,która zobaczyła w jakim stanie jest Oliwka,czy kardiolog zezwolił na rehabilitację metodą Vojty.Wtedy dopiero zaczęła się rehabilitacja na dobre.Uczono mnie jak Vojtą ćwiczyć,a logopeda uczyła mnie masażu nie tylko bużki,ale całego ciałka metodą Castillo-Moralesa.Czeka cię więcej pracy z dzieckiem w domu,niż w ośrodku,oni pokazują co robić i ile razy na dzień.
mataforgana - 2009-06-02, 17:21

witam! prowadzę badania na temat wspierania rodziców w ramach wczesnego wspomagania. Swój "apel" zamieściłam w innym dziale, ale chyba niewiele z Was tam zagląda. Już dwie mamy stąd odpowiedziały - za co bardzo dziękuję :), ale potrzebuję jeszcze wielu ankiet, dlatego jeszcze w tym miejscu chciałam poprosić o pomoc:

http://www.ankietka.pl/an...icow-we-wi.html

Bardzo liczę na Waszą pomoc i z góry dziękuję :)

Magda S.

kabatka - 2009-06-02, 19:34

Ci, którzy chcą wypełnić ankiety - trafią tam. Prośby zamieszczamy w tamtym wątku i tylko tam.
kabatka - 2009-07-17, 18:22

Prośba o wypełnienie ankiety :arrow: została przeniesiona tutaj.
szalotka - 2011-08-12, 12:34

Dużo informacji na temat wczesnego wspomagania znalazłem na stronie: [...] Mają też tam forum na ten temat, gdzie eksperci z różnych dziedzin co tydzień odpowiadają na zadane im pytania.

Proszę o zapoznanie się z regulaminem Zakątka przed zamieszczeniem linków polecających.
kabatka



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group