To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek edukacyjny - Słabo wykształcona lateralizacja

margo - 2012-03-13, 23:37

Moja starsza córka Weronika ma właśnie lateralizacją skrzyżowaną, problem zaczął się w zerówce; pierwsze szlaczki, literki, cyferki ...pisanie trwało godzinami ;/ , wolne tempo pracy zawsze ostatnia, koncentracja na bakier, trudności w czytaniu- wcześniej nie miałam pojęcia o problemie , była leworęczna ale to nie był powód do niepokoju.lateralizacja skrzyżowana
nefre - 2012-03-15, 22:14

No, fakt, chyba mu łyżkę kiedyś podawałam do prawej rączki.... być może mu narzuciłam tą rękę??
Jak ma po lewej stronie łyżkę, czy kredkę, to przekłada, ale telefon nadal przy lewym uchu ;-)
Ja też trzymam w lewej ręce, bo zawsze muszę coś bazgrolić jak rozmawiam (całkiem potężne rysunki wychodzą :okular: ).

Obserwuję go codziennie z tymi rękami i nogami i zaczyma mi się to mieszać ;)
Mój tato jest oburęczny, pisze i prawą i lewą ręką, potrafi wszystko obiema robić z taką samą precyzją i dokładnością. Ja jednak jestem praworęczna.
no, zobaczymy. Co ma być, to będzie :spoko:

A co do niedosłuchu, to my chyba nigdy nie będziemy tego wiedzieć. Raz badanie wychodzi dobrze, na kontroli później wychodzi źle.. wiecznie jakieś płyny w uszach, katar itp.. tak więc, nie wiem :-?

mammamika - 2012-04-01, 12:03

Na wykładzie prof. Cieszyńskiej zdziwiło mnie to, że wymaga ona od dzieci określenia stronności do 3 roku ( a nawet 2 - jak pisała hoobs).

W psychologii mówi się, że lateralizacja wykształca się do 6-7 roku życia, wcześniej mówimy o preferencji którejś ze stron, więc może trochę za szybko diagnozować lateralizację skrzyżowaną u młodszych dzieci? Może to po prostu oburęczność wpisana w rozwój?

Bardzo ważne jest przejęcie dominacji przez jedną ze stron (jak pisała Iga: nieważne lewa czy prawa) - wpływa to na całość rozwoju (od orientacji przestrzennej po umiejętność wodzenia wzrokiem od lewej do prawej - niezbędną do czytania), ale na to dziecko potrzebuje czasu.
Można wspomagać je ćwiczeniami (pani prof. zwracała uwagę, że nieumiejętna SI może wzmacniać obustronność), ale to chyba my rodzice możemy najwięcej zdziałać, bo znamy dzieci najlepiej (Kajtek odruchowo jest praworęczny, ale że dupoślizgiem stymulował sobie lewą rękę, bo na niej opierał cały ciężar ciała, często włącza się ona do wykonania precyzyjnych czynności i czy znaczy to, że jest lewo?)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group