To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Teoretycznie o zespole Downa - Czynniki wpływające na urodzenie dziecka z zespołem Downa.

iwi - 2012-11-08, 16:20

Siłą rzeczy, jeśli na Śląsku jest największe zagęszczenie ludności, to tutaj rodzić się będzie najwięcej dzieci i tych z zD też.
Faktem jest, że środowisko mamy tu zanieczyszczone bardziej niż w pozostałych regionach kraju naszego pięknego.

Anielka - 2012-11-08, 17:11

mamagugu napisał/a:
I raz wystarczyło. ;-)


Nooo ;-)

anna30 - 2012-11-08, 17:48

natka27 napisał/a:
Jestem z Dolnego Sląska i dlatego urodziłam zespołowca ? :?: Nie sąadzę.NIe znam nikogo z moich okolic kto urodził dziecko z zD a znam naprawdę dużo ludzi ...
Wiecie ile zespołowców byłoby naprawdę gdyby nie aborcje ,statystyki są miażdżące :cry:
.

Nata, ja też z DŚ, co więcej w ośrodku, w którym rehabilituję Paule zespołowców muuuuuultum :-( W samej mojej wsi (niespełna 200 mieszkańców) jest nas dwie matki zespolaków (obie tuż po 30-tce).
Niedawno czytałam jakiś raport medyczny, który mówił o tym, że w ostatnich miesiącech na niespotykaną skalę wzrosła w Pl ilosć zachorowań na nowotwory narządów rodnych u kobiet tuż przed i tuż po 30-tce :cry:

Alicja - 2012-11-08, 21:04

Ja mieszkam na górnym śląsku, ale jestem rodowitą wrocławianką :roll:
mama kubusia - 2012-11-08, 21:11

Zanieczyszczenie środowiska jest czynnikiem wpływającym na zespół Downa???
Moim zdaniem totalna bzdura.
Do tego, jest więcej dzieci z zD bo medycyna idzie do przodu. Dzieciaki z wadami serca, zarośniętymi dwunastnicami umierały bo nikt ich nie ratował. Przeżywały tylko te najsilniejsze.

iwi napisał/a:
Siłą rzeczy, jeśli na Śląsku jest największe zagęszczenie ludności, to tutaj rodzić się będzie najwięcej dzieci i tych z zD też

Popieram.

magdowka - 2012-11-08, 21:11

Ja też jestem z Dolnego Śląska, w naszej małej miejscowości zespołowców jest trzech, ale w najbliższej okolicy sporo skośnookich ;-) się znajdzie.
romaya - 2012-11-08, 21:59

mama kubusia napisał/a:
Zanieczyszczenie środowiska jest czynnikiem wpływającym na zespół Downa???
Moim zdaniem totalna bzdura.

Powiedz to naukowcom, którzy tu upatrują możliwych przyczyn aberracji chromosomalnych. I nikt nie pisał, że to jedyna przyczyna. To hipoteza, o czym świadczą np. słowa "może", "prawdopodobnie" w moim poście.
A skąd pewność, co do przyczyn zD, jeśli mogę Aniu zapytać? Bo skoro hipotezy są bzdurą, to pewnie masz sensowne wyjaśnienie :roll:

mama kubusia napisał/a:

Do tego, jest więcej dzieci z zD bo medycyna idzie do przodu. Dzieciaki z wadami serca, zarośniętymi dwunastnicami umierały bo nikt ich nie ratował. Przeżywały tylko te najsilniejsze.

Umieralność noworodków nie ma się nijak do liczby dzieci, które się rodzą, a o tym przeca dyskusja :-)

julkakulka - 2012-11-09, 07:28

mama kubusia napisał/a:
Zanieczyszczenie środowiska jest czynnikiem wpływającym na zespół Downa???
Moim zdaniem totalna bzdura.
Do tego, jest więcej dzieci z zD bo medycyna idzie do przodu. Dzieciaki z wadami serca, zarośniętymi dwunastnicami umierały bo nikt ich nie ratował. Przeżywały tylko te najsilniejsze.

iwi napisał/a:
Siłą rzeczy, jeśli na Śląsku jest największe zagęszczenie ludności, to tutaj rodzić się będzie najwięcej dzieci i tych z zD też

Popieram.



nie tylko zd ale i inne wdy choroby genetyczne itd

mama kubusia - 2012-11-09, 11:50

romaya napisał/a:

A skąd pewność, co do przyczyn zD, jeśli mogę Aniu zapytać? Bo skoro hipotezy są bzdurą, to pewnie masz sensowne wyjaśnienie :roll:


Nie mam sensownego wyjaśnienia, bo takie nie istnieje.
Uświadomiła mnie kiedyś pani genetyk. Zadałam jej wtedy mnóstwo pytań dotyczących czynników, bo bardzo chciałam się dowiedzieć skad "to" się wzięło.
Powiedziała, że to poprostu czysty przypadek.
Mówię tu o sytuacji kiedy rodzice nie mają wad genetycznych, a ich wiek nie podnosi ryzyka urodzenia dziecka z zD.

romaya napisał/a:
Umieralność noworodków nie ma się nijak do liczby dzieci, które się rodzą, a o tym przeca dyskusja :-)


Napisałam tak, bo już nie raz słyszałam jak ktoś mówił, że kiedyś było mniej dzieci z zespołem Downa.

A ja nigdy nie byłam na Śląsku :roll: Wychowałam się w małej mieścinie pod zachodnią granicą Polski :]

gosik2 - 2012-11-09, 12:51

Może to nie na temat, ale czy są statystyki mówiące, czy rodzi się więcej chłopców czy dziewczynek? W Stowarzyszeniu SZANSA gdzie chodzę na "kluby malucha" sa same dziewczynki :-D
sobalinka - 2012-11-09, 13:12

mama kubusia napisał/a:



Napisałam tak, bo już nie raz słyszałam jak ktoś mówił, że kiedyś było mniej dzieci z zespołem Downa.



?? :nzastanawianie:

może i umieralność dzieci jest mniejsza, natomiast liczba aborcji większa..
natomiast to nadal nie zmienia faktu,że dzieci z ZD rodzi się coraz więcej

mama kubusia - 2012-11-09, 14:06

A od kiedy prowadzone są statystyki?
anna30 - 2012-11-09, 14:35

mama kubusia napisał/a:
A od kiedy prowadzone są statystyki?

A choćby odkąd powstały Stowarzyszenia :spoko: Wiadomo, nie każdy przynależy do jakiegoś Stowarzyszenia, ale chyba większość dzieci z zD gdzieś przynależy lub ma chociażby subkonto.
Jak urodziłam Madzię, to neonatolog wypełniała taki specjalny formularz - był później wysyłany do krajowego rejestru wad. Chyba każdy szpital takie formularze wypełnia (choć nie w każdym o tym mówią rodzicom). Mnie nawet przeczytano co tam nawypisywali,choć nie byłam jeszcze na to gotowa ;/

nefre - 2012-11-09, 14:59

Dawniej nie było także tak rozpowszechnionego podtrzymywania ciąż zagrożonych.. czysta eliminacja drogą naturalną. A teraz? Sama miała trzy (na cztery) ciąże podtrzymywane. Tylko jedna nie zdążyła być podtrzymana, bo trafiłam do szpitala już z martwą ciążą.
romaya - 2012-11-09, 15:23

mama kubusia napisał/a:
A ja nigdy nie byłam na Śląsku :roll: Wychowałam się w małej mieścinie pod zachodnią granicą Polski :]

Aniu, dyskusja wywiązała się od wypowiedzi, że na Śląsku rodzi się więcej dzieci z zD niż w innych regionach Polski. Co nie znaczy, że gdzieś indziej nie rodzą się wcale :roll:



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group