To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Szkoła - Wybór szkoły - czym się kierować

Maciejka - 2014-03-17, 14:24

No właśnie socjalizacji nie da się osiągnąć w pracy 1:1,
a jak będzie potrzebna taka praca to sobie można znaleźć dodatkowo i prywatnie takie zajęcia.

kasia551210 - 2014-03-17, 14:34

Beato u nas jest hipo i dogo - w ramach zajęć dodatkowych/specjalistycznych- choć Bartosz niechodzi ani na hipo - bo nie za bardzo przepada za konmi, a psa mamy w domu. Napewno należy sie dzieciom w szkole jeśli szkoła ma w ofercie i rodzic decyduje - (przede wszystkim) z czego dziecko ma skorzystać - podpisuje sie zgodę na udział dziecka w zajeciach rewalidacyjno-wychowawczych.
Basia z Antkiem - macie dobrze i zajęc macie sporo. Czytałam we wcześniejszych postach. Jeśli jest taka wieksza grupa - dzieci uczą sie funkcjonowania w grupie - coś robią współnego, to jest dla naszych dzieci niezmiernie ważne. Mogą mieć inne zajecia indywidualne- np. logopeda, SI, korekcyją itp. A ja u Bartosza to o wszystko muszę ,,wydrzeć p...'' - a teraz ma dodatkową godzinę na basenie i z tego korzysta bo lubi i ma logopedię dodatkową - karcianą (2 osoby) ale tak średnio jestem z tego zadowolona bo ... mają te zajęcia na korytarzu i pani nie przykłada sie do nich, poprostu są, pani robi co do niej należy a czy dziecko dobrze z tego skorzysta to juz inna sprawa. :]


Beato Bartosz chodzi do kasy 6 - i ma sporo zajeć w szkole jest codziennie po 6-7 godz ja nigdy nie korzystałąm i nie korzystam z zajeć prywatnych sama w domu na ilę mogę mu pomagam, ćwiczymy, musi też odpocząć, i mieć czas dla siebie, zdaję sobie powoli sprawę ze genjusza z niego niezrobię :nie: :]

Maciejka - 2014-03-17, 15:21

U nas oferują 10 godzin zajęć dodatkowych na grupę. Więc jak jest dużo dzieci w grupie to tej pracy indywidualnej wypada mniej na dziecko.

Kasiu, a za basen płacicie?
Dziecko może jeździć na naukę pływania jak rodzicowi będzie pasować, żeby na ten basen pojechać, a ja pracuję. Rodzic wchodzi z dzieckiem do wody. Szkoła nie jest w stanie zapewnić takiej osobistej opieki dla dzieci.

Zajęcia u nas mają się kończyć o 12. Od 12,10 do 12,40 obiad. Potem świetlica.

vagabunda8 - 2014-03-17, 16:43

W naszej szkole basen jest obowiązkowy w klasach I-III. Dzieci jeżdżą szkolnym busem, jest z nimi pani, asystentka, pan od korektywy, ratownik.... jeździłam w pierwszej klasie. Teraz dzieci jeżdżą same bez rodziców. Robią super postępy i są bezpieczne. Koszty basenu pokrywa szkoła.
Alicja - 2014-03-17, 17:13

Maciejka napisał/a:
U nas oferują 10 godzin zajęć dodatkowych na grupę. Więc jak jest dużo dzieci w grupie to tej pracy indywidualnej wypada mniej na dziecko.



Beata, te 10 godz oferują w każdej szkole, bo są to godziny zagwarantowane ustawowo.
I rzeczywiście masz rację- im mniej dzieci w danej klasie tym więcej indywidualnych zajęc rewalid.

Jeśli nie znasz tej strony Wszystko Jasne to polecam :tak:
Służą poradą, odbierają telefony, odpisują na maile.

Zajęcia rewalidacyjne

Zgodnie z nowym Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 roku w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych uczniowie niepełnosprawni uczęszczający do klasy ogólnodostępnej lub integracyjnej powinni mieć zapewnione 2 godziny obowiązkowych zajęć rewalidacyjnych.
W przypadku oddziałów specjalnych przewidziano 1150 godzin rewalidacyjnych na oddział na cały etap edukacyjny, co w praktyce odpowiada 10 godzinom zajęć w tygodniu.

Maciejka - 2014-03-17, 19:19

Alicja, dzięki. Bardzo fajna strona.
kasia551210 - 2014-03-17, 19:47

Beato za basen płacimy 6,30 za godzinę . Bartosz chodzi na godzinie karcianej, ale tyle inni płacą jeśli chodzą na godzinie W-F Tak jak piszę Ala jest 10 godzin tygodniowo na klasę, ale to i tak wiele zalezy od dyrekcji szkoły.

Basia a jak jest to z basenem - bo my zawsze płaciliśmy za baesen. ;/ Czy to szkoła powinna płacić za basen? tak jak w przypadku zajęć z hipo czy dogoterapi?
Nawet jak Bartosz chodził w klasach 1-3 - to płacilismy ;/

A i u nas niema żadnych zniżek dla opiekuna z dzieckiem niepełnosprawnym z wejściem na basen ;/ - dziecko jako osoba niepełnosprawna wchodzi ze zniżką 50%. Ja juz batalię przeszłam z tą zniżką dla opiekuna, własciwe to ja z Bartoszem juz chodzimy ponad 6 lat. Iczęsto kupowaliśmy karnet, ale nieraz jest tak że idę sama albo sam mąż - i wtedy by było sporo taniej jakby była znizka dla opiekuna. A poprostu, nieraz poprostu mam dość, ale jeśli się poddam to tylko syn straci na tym wszystkim.
Obecnie nie chodziny z przyczyn zdrowotnych, a chodzi ze szkoły :]

boszka59 - 2014-03-17, 20:01

Basia jak to jest 11 dzieci w tym dwoje ze sprzężeniami. Powinno być maksymalnie 6.
Na czym to polega. Bo ja w tej chwili załatwiam Adamowi sprzęzenie żeby mogła byc ich szóstka a tu czytam takie rzeczy. Jak to się ma do przepisów.
Mój Adam w szkole nie ma właściwie nic. Bo niby ma SI ale z innym dzieckiem , korekcyjna całej klasy liczona jest jako zajecia dodatkowe. Ma jeszcze kółko teatralne . Weszłam kiedyś niespodziewanie to dzieciaki rysowały. Niestety nie mamy szczescia do edukacji, płakać mi sie chce, nie ja właściwie rycze chwilami jak bóbr.

Alicja - 2014-03-17, 20:20

Boszko :

W oddziale specjalnym prawodawca przewidział bardziej zróżnicowane liczebności, zależnie od rodzaju niepełnosprawności: od 6 do 8 w oddziale dla dzieci niesłyszących i słabosłyszących, od 6 do 10 w oddziale dla dzieci niewidomych i słabowidzących, od 10 do 16 w oddziale dla dzieci z chorobami przewlekłymi, od 6 do 8 w oddziale dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi, od 8 do 12 w oddziale dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową, od 6 do 10 w oddziale dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, od 2 do 4 w oddziale dla dzieci z autyzmem i z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

W uzasadnionych przypadkach liczba dzieci w oddziale specjalnym może być jeszcze niższa, o ile zgodzi się na to organ prowadzący.

Podstawa prawna: par. 5 Załącznika nr 1 Ramowy statut przedszkola do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. 2001 nr 61 poz. 624)


źródło

~~~~~~~~~~

U Jagody w klasie jest 7 dzieciaków w tym 2 z niepeł sprzęzoną

vagabunda8 - 2014-03-17, 20:32

boszka59 napisał/a:
Basia jak to jest 11 dzieci w tym dwoje ze sprzężeniami. Powinno być maksymalnie 6.
Na czym to polega. Bo ja w tej chwili załatwiam Adamowi sprzęzenie żeby mogła byc ich szóstka a tu czytam takie rzeczy. Jak to się ma do przepisów.
Mój Adam w szkole nie ma właściwie nic. Bo niby ma SI ale z innym dzieckiem , korekcyjna całej klasy liczona jest jako zajecia dodatkowe. Ma jeszcze kółko teatralne . Weszłam kiedyś niespodziewanie to dzieciaki rysowały. Niestety nie mamy szczescia do edukacji, płakać mi sie chce, nie ja właściwie rycze chwilami jak bóbr.


Na czym dokładnie to polega, mogę napisać Ci jutro dowiem się u źródła.
Natomiast co do zajęć to Antek ma:

rytmikę
SI
Korektywę
Logopedę
Komunikację alternatywną
Terapię ręki
Tomatisa
zajęcia indywidualne z psychologiem
Basen od września do połowy grudnia i od marca do czerwca. Kasia, nie wiem, kto powinien płacić za basen. Nasz dyrcio jest instruktorem pływania i kiedyś Tuśka mi o nim opowiadała-zanim Antek trafił do tej szkoły. Generalnie dyr staje na głowie, żeby dać dzieciom jak najwięcej. W szkole działa kółko teatralne, fotograficzne, modelarskie, sekcja ping-ponga. I te kółka i sekcje funkcjonują tematycznie. Jest otwarty na wiele propozycji. Oczywiście pewno są i mankamenty, ale gdzie ich nie ma?
Wiele z tych zajęć "wychodziłam" ale wiele ma z zaleceń z PPP.
Przez cały ten tydzień ma zblokowane zajęcia Tomatisa 3 godziny dziennie. Potem tydzień przerwy i ponownie ale po godzinie.
Szkołą jest ogólnie ok.

boszka59 - 2014-03-17, 20:52

No właśnie ze sprzężeniami. Upośledzenie plus coś powinno być chyba max 6 uczniów. U Antka jest 11. Bo może jak Adam do stanie sprzężenie to liczebności to nie zmniejszy.
aniak - 2014-03-17, 21:16

Basia, a gdzie ta wasza szkoła ?
Maciejka - 2014-03-18, 06:32

boszka59 napisał/a:
No właśnie ze sprzężeniami. Upośledzenie plus coś powinno być chyba max 6 uczniów. U Antka jest 11. Bo może jak Adam do stanie sprzężenie to liczebności to nie zmniejszy.

W przypadku gdy u co najmniej jednego ucznia w oddziale występują niepełnosprawności sprzężone liczbę uczniów, tę o której wyżej pisała Alicja, można zmniejszyć o 2.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.
Można sprawdzić jeszcze zapisy w statutach szkół.

magda - 2014-03-18, 07:58

Tylko musicie sprawdzić ile oddziałów jest w danej klasie. W klasie często chodzą dzieci z różnych roczników i jest np. klas II i III, a to znaczy że są dwa oddziały.
Przerabiałam to w pierwszej klasie z Kubą kiedy trafił do klasy z jedną panią gdzie były trzy oddziały jednocześnie I, II i III klasa.

iryss - 2014-09-10, 14:29

anuszkaa napisał/a:
Nauczona złym doświadczeniem - brakiem akceptacji mojego dziecka przez rówieśników
w przedszkolu miejskim - długo wybierałam szkołę.
Kryterium akceptacji było najważniejsze.
Chciałam , żeby moja mała była lubiana (również przez nauczycieli), miała koleżanki, chętnie chodziła na zajęcia.

Reszta była dla mnie mniej ważna.
Wiem, że doktoratu z żadnej dziedziny nie zrobi.

Zapisałam ją do klasy integracyjnej za namową pań w PPP.
Na próbę.
I tak zostało.
To już drugi rok w szkole i Ala jest zadowolona.

Zobaczymy jak długo. ;-)



A moje dziecko uczęszcza do szkoły Akademia Bystrzak.. to placówka , w której dzieci i młodzież rozwijają swoje umiejetności i wyobraźnie, nie tylko matematyczna i polonistyczną, ale rownież antystyczną, są warsztaty teatralne, lekcje tańca, rysunku ,w zależności od grupy wiekowej.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group