To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek prawny - Komunikacja miejska - nasze prawa

aqua - 2008-06-24, 17:10
Temat postu: Komunikacja miejska - nasze prawa
    Od 12 sierpnia osoby z:
  • biednych rodzin
  • rodzin zastepczych,
  • majacych kontrakt socjalny

    w Warszawie beda podrozowac za darmo... :brawo: :brawo: :brawo:

kabatka - 2008-06-24, 17:37

ufff, aqua ale się naszukałam, skąd Ty wzięłaś tę informację :roll:
Znalazłam wreszcie.

Darmowa komunikacja dla najbiedniejszych warszawiaków
źródło: wiadomości24.pl

Już niedługo najbiedniejsi mieszkańcy Warszawy będą mogli jeździć za darmo komunikacją miejską. To najnowszy pomysł radnych i Zarządu Transportu Miejskiego. Rada miasta już ustaliła stosowną w tej sprawie uchwałę.

Pomoc skierowana jest do mniej zamożnych osób, posiadających tzw. kontrakt socjalny z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, dzieci z rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych. Zwolnienie z opłat dotyczyć będzie przejazdów autobusem, tramwajem, metrem oraz Szybką Kolejką Miejską.

Każdy komu przysługuje bezpłatna komunikacja, musi zgłosić się z zaświadczeniem (wskazującym, że znajduje się w trudnej sytuacji społecznej) z Ośrodka Pomocy Społecznej i dowodem, po czym udać się do Punktu Obsługi Pasażera przy ulicy Senatorskiej. Tam wyrobiona zostanie specjalna karta miejska na okres 10 miesięcy. Po upływie tego czasu, o przedłużeniu kontraktu socjalnego zadecyduje OPS. Inicjatywa budzi jednak pewne kontrowersje.

Przepisy wejdą w życie po zatwierdzeniu ich przez Urząd Województwa Mazowieckiego. Jest na to czas do dnia 12 lipca.

:arrow: Życie Warszawy

aqua - 2008-06-24, 18:02

Z wiadomosci

Podali w teleepresie !!!

Sorrki ale szybko wbijalam aby niepokrecic...

Kasik - 2009-10-25, 17:36

Czy ktoś ze Śląska orientuje się jak wyglądają przejazdy na legitymacje osoby niepełnosprawnej w naszym GOP-ie?
Jula póki co i tak bez biletu jeździ, ale nie wiem czy odwożąc Ją do przedszkola nie potrzebuję kasować biletu dla siebie?

natan - 2009-10-25, 17:42

Nie musisz kasować biletu,występujesz jako opiekun osoby niepełnosprawnej(nie możesz jednak zapomnieć wozić ze sobą dokumentów w postaci;legitymacji bądź orzeczenie)
Kasik - 2009-10-25, 17:45

Dzięki :prosze: - zaoszczędzimy na biletach ;-)
martas - 2009-10-25, 18:13

Wiecie co, u na s na dobrą sprawę jest tak, że kiedy ja mam gdzieś jechać to zawsze mi inną kwotę wbijają ;/ raz płacę 60 gr. (Chyba się Pan kierowca pomylił :lol: ) a drugim razem 4-5 zł. Zależy od kierowcy :roll:
Alicja - 2009-10-25, 18:17

I nie zapytałaś dlaczego?
Szczególnie jak zapłaciłaś więcej :shock:

Jacek - 2009-10-25, 19:59

martas napisał/a:
Wiecie co, u na s na dobrą sprawę jest tak, że kiedy ja mam gdzieś jechać to zawsze mi inną kwotę wbijają ;/ raz płacę 60 gr. (Chyba się Pan kierowca pomylił :lol: ) a drugim razem 4-5 zł. Zależy od kierowcy :roll:


Mowa o komunikacji miejskiej, czy PKS - ie?

nefre - 2009-10-25, 21:18

ja się dowiedziałam, że u nas nie ma sprecyzowanych przepisów co do korzystania z komunikacji miejskiej przez niepełnopsrawne dzieci. Jest przepis dot. dzieci do 4 rż (za darmo) i osób niepełnosprawnych dorosłych (oraz dzieci korzystających z przejazdów do szkoły, przedszkola itp za okazananiem legitymacji). Za Natusia więc i tak nie płacę nic, ale za siebie całość - niestety.
Megi - 2009-10-25, 22:01

Znalazłam coś takiego BIP KZK GOP § 3 przejazdy bezpłatne
pkt.4
Dzieci i młodzież dotknięta inwalidztwem lub niepełnosprawna uczęszczająca do przedszkola, szkoły albo do ośrodka lub placówki o charakterze oświatowym na podstawie legitymacji przedszkolnej dla dzieci niepełnosprawnych (wzór MENiS-II/181/2) lub legitymacji szkolnej dla uczniów niepełnosprawnych (wzór MENiS-II/182 lub MEN II/182).

Takie legitymacje wydawane są przez daną placówkę ( przedszkole, szkołę), do której uczęszcza dziecko( u nas przynajmniej tak jest).

lub pkt.5
. Dzieci i młodzież dotknięta inwalidztwem lub niepełnosprawna (do 18 roku życia), przy przejazdach z miejsca zamieszkania (pobytu) do ośrodka rehabilitacji, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej i z powrotem na podstawie jednego z niżej wymienionych dokumentów:
a) legitymacji osoby niepełnosprawnej wydanej przez zespół ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności (powiatowy/wojewódzki) bez względu na grupę inwalidzką/stopień niepełnosprawności,
b) orzeczenie komisji lekarskiej ds. inwalidztwa i zatrudnienia, stwierdzający zaliczenie do jednej z grup inwalidów,
c) orzeczenie lekarza orzecznika ZUS/KRUS, stwierdzające częściową lub całkowitą niezdolność do pracy lub całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.

pkt.9
Opiekunowie osób, o których mowa w pkt. 4, 5, 7 i 8 - tylko w przypadku gdy towarzyszą tym osobom w podróży - na podstawie dokumentów poświadczających uprawnienia osób niepełnosprawnych.

Te wszystkie pkt. mają zastosowanie też w MZK.

martas - 2009-10-25, 22:45

Mówię o naszych PKS i PKP zresztą też ;/
nefre - 2009-10-25, 23:29

Megi napisał/a:
Znalazłam coś takiego BIP KZK GOP


Megi to dotyczy konkretnego miasta? czy całego śląskiego?

a jak sprawa się ma gdy odtransportujecie dziecko i wracacie autobusem do domu (lub prosto do pracy) - można jechać za darmo, czy samemu już trzeba płacić za bilet?

Manu - 2009-10-25, 23:50

Ja mam legitymację na Hankę za przejazdy komunikacją miejską i na pks nie płacę ani złotówki. Tyle dobrze :-) :-) Dana osoba widniejąca na legitymacji może tylko jechac z dzieckiem. Sama jak byś jechała po dziecko musisz płacić :-?
Jacek - 2009-10-26, 06:03

nefre napisał/a:
ja się dowiedziałam, że u nas nie ma sprecyzowanych przepisów co do korzystania z komunikacji miejskiej przez niepełnopsrawne dzieci. Jest przepis dot. dzieci do 4 rż (za darmo) i osób niepełnosprawnych dorosłych (oraz dzieci korzystających z przejazdów do szkoły, przedszkola itp za okazananiem legitymacji). Za Natusia więc i tak nie płacę nic, ale za siebie całość - niestety.


Zaoszczedzisz jednak na biletach , jak i my :-)

Znalazłem uchwałę rady miejskiej w Cieszynie. Zajrzyj § 3 :arrow: TUTAJ :cool2:

Ps. Wyrzuca czasem na strone główną. Pod herbem Cieszyna "opłaty i cenniki:, na dole strony Uchwała Nr XVIII/168/08 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 31 stycznia 2008 roku, załącznik "uchwała - bilety" :-)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group