To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek prawny - Legitymacja osoby niepełnosprawnej

Alicja - 2008-10-03, 16:53
Temat postu: Legitymacja osoby niepełnosprawnej
LEGITYMACJE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH wystawia
Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Aby otrzymać taką legitymację należy złożyć:

-wniosek o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej
-orzeczenie o niepełnosprawności
-jedno aktualne zdjęcie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm

W przypadku składania wniosku o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia, nie wymaga się składania zdjęcia.

Wzór legitymacji:



Legitymacja osoby niepełnosprawnej upoważnia między innymi do :arrow: ulgi na przejazdy PKP i PKS

mafra - 2008-10-03, 17:20

Chyba w Zakątku (a gdzieżby indziej :cool2: ) się dowiedziałam, że przy wypisywaniu wniosku o legitymację można zdecydować, czy symbole niepełnosprawności z orzeczenia mają być wypisane na legitymacji, czy nie. Nie pamiętam tylko, w jakich sytuacjach miało to być przydatne...
Alicja - 2008-10-03, 17:24

Ale na legitymacji nie ma miejsca na wypisywanie symboli.
Legitymację dostaje się na podstawie orzeczenia a nie symboli na podstawie których jest wydane orzeczenie.

mafra - 2008-10-03, 17:40

Na Antkowej legitymacji jest miejsce: z tyłu, miedzy jedną datą a drugą jest tekst:
Symbol przyczyny niepełnosprawności*........
(a na dole drobnym druczkiem: *Wpisuje się na wniosek przedstawiciela ustawowego dziecka)

Wiem, Alicja, że dostaje się legitymację na podstawie orzeczenia - te symbole miały być do czegoś potrzebne na legitymacji, ale nie pamiętam do czego...

Alicja - 2008-10-03, 17:45

hmm...
a to zadziwiające :roll:
Jaga na legitymacji nie ma takiego tekstu.
Może masz nowy (lub stary) druk legitymacji.?

mafra - 2008-10-03, 17:52

Chyba mam drukowany w Toruniu - nie mam żadnych kropek do wypełniania np. miasta, w którym jest zespół do spraw orzekania. Albo jest to samodzielnie przez nich zrobiona legitymacja na podstawie wzoru (i wydrukowana na drukarce w pokoiku :-) ).
izab - 2008-10-03, 19:07

Mam taki problem z tymi legitymacjami, czy mogę korzystać z ulgi jadąc sama, np do małej do szpitala?Może wiecie?
Alicja - 2008-10-03, 19:12

Tak,możesz.
Musisz mieć tylko zaświadczenie,że dziecko leży w szpitalu (upomnij się u lekarza).
Poczytaj o ulgach >>> tutaj

izab - 2008-10-03, 20:13

Dzięki :-)
aqua - 2008-10-03, 22:43

Ja mam legitke nowa..z tego roku i nic nie ma o symbolach..rowniez miejsca brak.......na ich wpisanie.

Mozna jechac bez dziecka posiadajac stosowne zaswiadczenie lekarskie, lub w dalsza podroz posiadaja zaswiadczenie rowniez.
A gdyni np. z dzieckiem z orzeczeniem mozna jezdzic wszedzie..bez na podstawie zaswiadczenia z przedszkola, szkoly, osrodka, lekarskiego.

Magdalenkaaa78 - 2008-10-13, 10:37

Ja też mam nową - z maja tego roku. I też mam miejsce na wpisanie symboli niepełnosprawności jest na drugiej stronie między Niepełnosprawność orzeczona do dnia.....
Legitymacja ważna do dnia........ jest rubryczka : Symbol przyczyny niepelnosprawności ( wpisuje się na wniosek przedsstawiciela ustawowego dziecka ).
Ja mam nie wpisane - nie chcę, żeby ktoś mial głupie skojarzenia z literką P - poza tym do niczego to nie jest potrzebne.

BeataS - 2008-12-20, 21:29

A w jakim wieku musi być dziecko bo chyba dla takich 4 miesiecznych maluchów to nie można tego załatwić?
Manu - 2008-12-20, 21:50

A czemu nie jak masz orzeczenie o niepełnosprawności to załatwiaj szkoda czasu ja z Hanka juz długo na takiej legitymacji jeżdzimy pozdrowionka
BeataS - 2008-12-21, 11:28

Dzięki Manu
esterapezda - 2008-12-21, 17:31

Beato, Oliwier mial 4 miesiace jak dostalismy taka legitymacje, koniecznie musisz ja zalatwic


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group