To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek prawny - Legitymacja osoby niepełnosprawnej

efcia - 2013-08-29, 09:37

Zaniosłam wniosek i pani powiedziała. że za tydzień do odbioru. Super, ze tak szybko.
Irenka - 2013-08-29, 09:49

U nas legitymację dostaje się zaraz z orzeczeniem. Wniosek składałam razem z wnioskiem o wydanie orzeczenia :-) .
kasia551210 - 2013-08-29, 15:12

W niektórych rejonach polski nawet u prywatnych przewożników są ulgi chyba mają jakieś dofinansowania czy umowy z Urzędem - ale niestety nie unas -- kasa. ;/ :tak:
W woj. lubelskim tam sa busy i przewożą ze zniżkami, jak byłam w sanatorium to poprostu się putałam czy są żnizki, bo po Bartoszu widać :-) i były zniżki.

renia33 - 2013-08-29, 16:38

Irenka napisał/a:
U nas legitymację dostaje się zaraz z orzeczeniem. Wniosek składałam razem z wnioskiem o wydanie orzeczenia :-) .

A to ciekawe. Bo ja wczoraj się dowiadywałam u nas i dopiero 2 tyg. po wydaniu orzeczenia można złożyć wniosek, tak więc najwcześniej 03. września. Do odbioru po tygodniu.

grażyna - 2013-08-29, 18:44

Aneta legitymację ma od 2005 roku i jeszcze ani razu mi się do niczego nie przydała :roll: .
Marzenia - 2013-08-29, 19:12

Grażynko a to dlatego zapewne, że wszędzie jeździsz z Anetą swoim samochodem i nie korzystasz z PKS-u, autobusu, PKP, metra, tramwaju. Legitymacja nam bardzo się przydaje np. wtedy, gdy wybieram się sama autobusem do Gdańska, do Warszawy,...do zniżkowego wstępu do ZOO, na basen. W muzeach też są zniżki dla osoby niepełnosprawnej i jej opiekuna, gdy ma się legitymację osby nieniepełnosprawnej lub Orzeczenie o niepełnosprawności. Legitymacja jest mniejsza i wygodniejsza dlatego warto ją mnieć. :tak:

PKP oprócz legitymacji osoby niepełnosprawnej wymaga jeszcze (spotkałam się z tym) dowodu osobistego dziecka lub legitymacji szkolnej.

Tin - 2013-08-30, 17:20

Czy ten Miejski Zespół ds. Orzekania to jest to samo co Powiatowy Zespół ds. Orzekania - czyli tam, gdzie otrzymaliśmy orzeczenie o niepełnosprawności?
mimi3 - 2013-08-31, 23:07

Tak Tin :-)
aagatuss - 2015-08-10, 21:37

Mam pytanko. Właśnie wypełniam wniosek o legitymację i pytanie czy mogę wpisać dwie osoby, tzn. Siebie i męża czy może być tylko jedna osoba wpisana jako opiekun prawny?
emilka - 2015-08-11, 18:34

Ja nic nie wpisałam bo jeżdżę ja, mąż a czasami babcia i pani w orzecznictwie nie potrafiła mi wytłumaczyć co mam zrobić. Więc postanowiłam nic nie wpisywać i jak na razie nikt nawet nie zwracał na to uwagi.
Marzenia - 2017-08-18, 18:37
Temat postu: Legitymacje o niepełnosprawności
od 1 września2017 r. będą wydawane nowe legitymacje osoby niepełnosprawnej

Legitymacja osoby niepełnosprawnej będzie wykonana z takiego materiału (poliwęglan) i w takim rozmiarze, jak dowód osobisty.

Na awersie legitymacji znajdą się: nazwa dokumentu w językach polskim, francuskim i angielskim, piktogramy oznaczające rodzaje niepełnosprawności, a także miejsca na: zdjęcie (o wymiarach 2,5 x 3 cm), imię, nazwisko, PESEL i termin ważności legitymacji.

Rewers legitymacji będzie z kolei zawierać: nazwę powiatowego zespołu, który wystawił dokument, numer legitymacji, skrót LON w brajlu, piktogramy oznaczające rodzaje niepełnosprawności oraz element wykonany farbą optycznie zmienną w postaci mapy Polski z tekstem „LON”.

Będzie też miejsce na PESEL, numer legitymacji oraz symbol i (w przypadku osób po 16. roku życia) stopień niepełnosprawności – wszystko to wpisane za pomocą fotokodu (kodu QR) i jedynie na wniosek osoby z niepełnosprawnością lub przedstawiciela ustawowego.

groszek - 2017-08-18, 19:54

Dzięki Marzeniu.
Pewnie znowu trzeba stanąć w kolejce po wyrobienie dokumentu ;/

groszek - 2018-01-22, 19:51
Temat postu: Nowa, plastikowa legitymacja ON
Od września 2017 roku obowiązuje nowa legitymacja osoby niepełnosprawnej

renia33 - 2018-01-22, 19:56

Właśnie chcę Weronice nową wyrobić. :-) I mam pytanie~ jest na niej umieszczone zdjęcie?
groszek - 2018-01-22, 20:00

Tak, to jest tylna strona.
Na przedniej, podobnie jak w dowodzie osobistym, jest zdjęcie. imię nazwisko, pesel i termin ważności ( taki jak w orzeczeniu o niepełnosprawności)
Ja dałam zdjęcie legitymacyjne. Miałam też zdjęcie przodu legitymacji, ale z uwagi na Maksa zdjęcie i dane osobowe wykasowałam to zdjęcie z Fb



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group