To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek prawny - Ulgi dla osób niepełnosprawnych na przejazdy PKS i PKP

ikarus78 - 2011-01-16, 00:25

Grażyna O. napisał/a:
ikarus 78 temat scaliłam z już istniejącym, :tak: poczytaj.
Zniżkę na przejazd siostra i opiekun (czyli mama) dostaną jeżeli będzie to przejazd na leczenie, rehabilitację itp.
Jeżeli ma to być wycieczka, to niestety zniżka nie obowiązuje.


no coz policyjne panstwo zaplaci 37%
dzieki Grazyna

aga.d - 2011-02-04, 23:14

Czy dobrze rozumiem ,ze wybierając się do np.Zakopanego w ferie z Mają nie mam zniżki na bilet mój i dziecka(bo nie jedziemy na zajęcia lub do lekarza lub turnus?) :oops:
Wiem że do mojej koleżanki przyjeżdza teściowa zawsze z córką z ZD bo ma zniżkę na bilet jak jedzie z nią. :shock:
Chyba czegoś tu nie rozumiem?

Joanna - 2011-02-05, 19:43

Aga jak to zwykle bywa, teoria sobie praktyka sobie.
przylepka - 2011-09-25, 12:03

Witam
Proszę o pomoc, ponieważ już się pogubiłam.
Mam brata z ZD, który w tym roku kończy 25 lat. Rozumiem, że w związku z tym nie zalicza się już do zniżek 78 procent dla niego i 78 procent dla opiekuna, prawda?
Znalazłam jednak na tutaj: http://pomocspoleczna.ngo.pl/x/10784
informację, że:
"Wszystkie ulgi obowiązują tylko w 2 klasie pociągów, tylko w określonych kategoriach pociągów oraz na podstawie określonych rodzajów biletów (szczegóły te zawarte są poniżej, w opisach uprawnień wyróżnionych grup). Ulgi nie dotyczą przejazdów pociągami EuroCity i InterCity w komunikacji międzynarodowej oraz przejazdów w komunikacji autobusowej ekspresowej. Pod koniec 2009 r. pociągi pospieszne przemianowane zostały na pociągi TLK (Tanie Linie Kolejowe). Należy rozumieć, że jeśli przepisy mówią o uldze w pociągu pospiesznym, dotyczy to również pociągu oznaczonego jako TLK. "

oraz:
"Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (niezdolne do samodzielnej egzystencji, inwalidzi I grupy) mają prawo do:
- 49% ulgi w pociągach osobowych i autobusach PKS w komunikacji zwykłej, na podstawie biletów jednorazowych,
- 37% ulgi w pozostałych pociągach PKP i autobusach PKS, również na podstawie biletów jednorazowych.

Do ulgi uprawnia jeden z dokumentów:
(...)
- legitymacja osoby niepełnosprawnej, stwierdzająca znaczny stopień niepełnosprawności, wystawiona przez uprawniony organ."

oraz:
"Opiekun lub przewodnik towarzyszący w podróży:
- osobie o znacznym stopniu niepełnosprawności (niezdolnej do samodzielnej egzystencji, inwalidzie I grupy), lub
- osobie niewidomej,

na podstawie jednego z dokumentów podopiecznego oraz biletów jednorazowych, ma prawo do 95% ulgi w pociągach PKP i autobusach PKS. Opiekun lub przewodnik, wg ustawy, musi być osobą pełnoletnią. Przewodnikiem osoby niewidomej może być też osoba, która ukończyła 13 lat, albo pies - przewodnik (wtedy również za psa ponosimy ulgową opłatę).
"

W związku z powyższym, chciałabym potwierdzić (a może ktoś sam korzysta i wie), że na przejazdy (nie do szkoły/szpitala, ale takie np w celach podróżniczych) przysługuje mojemu bratu zniżka (37/49procent) oraz opiekunowi - 95 procent, tak?
i wystarczy do tego legitymacja osoby niepełnosprawnej?
Mój brat ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jednak kiedy chcemy kupić gdzieś bilet, chcą od nas stwierdzenia grupy inwalidzkiej, której on nie ma orzeczonej i której już się NIE ORZEKA. Proszę potwierdzić czy się nie mylę? Brak grupy ma tu jakieś znaczenie?
Bardzo dziękuję i pozdrawiam
Ewa

mariola - 2011-09-25, 12:17

Ja w tym roku na wakacjach jeździłam pociągami z Dawidem i nie było żadnego problemu, pokazywałam tylko legitymację osoby niepełnosprawnej. Można jeździć nie tylko do lekarza, byliśmy prywatnie na wakacjach, zniżki obowiązują tylko w 2 klasie, ale to i tak dużo. Jak konduktor sprawdzał bilety nigdy się nie "czepiał".
Alicja - 2013-04-03, 20:24

Uprzejmie informujemy, że od 25 marca 2013 roku przy przejazdach w komunikacji krajowej pociągami EuroCity (EC) obowiązują ulgi ustawowe, w związku z powyższym:

1) żołnierze odbywający niezawodową służbę wojskową, z wyjątkiem służby okresowej i nadterminowej, oraz osoby spełniające obowiązek tej służby w formach równorzędnych,
2) dzieci w wieku powyżej 4 lat, do rozpoczęcia odbywania obowiązkowego rocznego przygotowania przygotowania przedszkolnego,
3) dzieci i młodzież w okresie od rozpoczęcia odbywania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego do ukończenia gimnazjum, szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej - publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej nie dłużej niż do ukończenia 24.roku życia,
4) studenci (w tym studenci - obywatele polscy studiujący za granicą), słuchacze kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych oraz słuchacze kolegium pracowników służb społecznych - do ukończenia 26. roku życia,
5) doktoranci - uczestnicy studiów doktoranckich - do ukończenia 35 roku życia,
6) posiadacze ważnej Karty Polaka,
7) emeryci i renciści oraz ich współmałżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne,

są uprawnieni do ulgowych przejazdów w pociągach EC z zastosowaniem ulgi ustawowej w takim samym wymiarze jaki przysługuje im przy przejazdach w pociągach Ex i EIC.

anuszkaa - 2014-06-15, 23:18

Może ktoś mi będzie umiał pomóc i powie, czy jadąc na turnus rehabilitacyjny z Alą mam zniżkę na PKP na podstawie zaświadczenia o turnusie tylko w dniu jego rozpoczęcia i zakończenia ?
Muszę pojechać dwa dni przed rozpoczęciem i wrócic dwa dni po zakończeniu, ze względu na kiepskie połączenie. Czy będzie jeszcze obowiązywała zniżka?

renia33 - 2014-06-16, 07:49

A lekarz rodzinny nie może wystawić ci zaświadczenia o terminie trwania turnusu właśnie z tymi konkretnymi datami ?
Mi konduktor powiedział, że zaświadczenie o turnusie może wystawić lekarz- ale w naszym przypadku chodziło tylko o to ze, miałam samą legitymacje bez żadnych konkretów.

anuszkaa - 2014-06-16, 07:52

Dzięki, tak zrobię, czyli pójdę do lekarza. :tak: :*
renia33 - 2014-06-16, 08:10

Spróbować warto, chyba ze ktoś ma jeszcze inne doświadczenia, bo napisałam o swoim przypadku. Ale to tez było u konkretnego przewoźnika. W drugą stronę nikt nic nie mówił.
ula oo - 2014-06-16, 08:28

Ja z Michaśkiem jak jeździłam do Kołobrzegu i do koszalina miałam wystawiane zaświadczenie na miesiąc na ulgowe przejazdy ponieważ terminy były ustalane telefonicznie i telefonicznie przekładane i niestety ale w tym momencie nie mogłabym dotrzeć do rodzinnego z dnia na dzień więc to było jakieś rozwiązanie.
Alicja - 2014-06-16, 11:41

anuszkaa napisał/a:
Dzięki, tak zrobię, czyli pójdę do lekarza. :tak: :*


Praktykuję tak od lat :tak:

groszek - 2014-08-30, 18:35
Temat postu: Dyskusja z s-boxa, na temat zniżek w podrózy
Żeby nam nie zniknęło

[Wczoraj 17:51] Magda03: Kochani rodzice, jestem tu nowa i nie wiem gdzie umieścic swoja wiadomosc. Moja córka Magda , ma 17 la i zespół Downa. Szukałam informacji w róznych miejscach, licze na Was :) Osatnio wracałysmy z Madzia z wakacji autobusem pośpiesznym , Madzia mimo znizek i waznej legitymacji niepełnosprawnosci dostała mandat w wysokosci 200 zl. Rodzice pomózcie, walczyc o prawa dzieci niepełnosprawnych i czy orientujecie do jakich instytucji mam sie zgłaszac? Pozdrawiam
[Wczoraj 17:54] Alicja: a jaki był powód wystawienia mandatu?
[Wczoraj 17:56] Alicja: jeśli wystawiony jest niezgodnie z prawem to może warto napisać odwołanie do przewoźnika
[Wczoraj 17:59] Alicja: podt
[Wczoraj 17:59] Alicja: podrzucam wątek w ktorym możesz opisać problem https://www.zakatek21.pl/...opic.php?t=2760
[Wczoraj 18:10] Magda03: kupiłam bilet dla osoby niepełnosprawnej, mialam ze soba orzeczenie , jednak rewizor rządał zaświadczenia od lekarza , gdzie jadę i po co , czy to zgodne z prawem????
[Wczoraj 18:54] Alicja: poniewaz córka skonczyła 16 lat, jaki ma stopień niepełnosprawności?
[Wczoraj 20:21] Alicja: jesli nie jest to niepelnosprawnosc znaczna to rewizor niestety ma racje.Przejazd ze znizka nalezy sie minn jak jedzie sie na turnus, do lekarza itp
[Dzisiaj 2:17] Magda03: stopien znaczny
[Dzisiaj 9:19] Alicja: jesli nie byl to prywatny przewoznik to rewizor nie mial racji. Ja podrozuje z corka ktora ma rowniez niepel znaczna na przyslugujace znizki
[Dzisiaj 9:21] Alicja: byc moze potraktowal ja jak dziecko a nie jak wg komisji osobe dorosla
[Dzisiaj 9:45] Alicja: http://www.pfron.org.pl/e...giwPKPiPKS.html
[Dzisiaj 9:47] Alicja: ja np jadąc na turnus czy na wizyte lek i majac zaswiadczenie korzystam ze znizki dla mlodziezy niepelnosprawnej i opiekuna , bo jest wieksza
[Dzisiaj 9:48] Alicja: podpowiedziala mi to mila pani w kasie pkp
[Dzisiaj 17:43] ptaszynka44: jeżli jedzie się prywatnie i ma skierowania na turnus to ulga na osobę niepelnosprawną wynosi bodajże 47 %,,możliwe ,że Magda zakupiłła bilet z wiekszą zniżką
[Dzisiaj 17:44] ptaszynka44: nie ma skierowania :)
[Dzisiaj 17:49] Alicja: a mozesz podac link do strony z taka znizką
[Dzisiaj 18:17] ptaszynka44: http://intercity.pl/pl/do...2005%202014.pdf
[Dzisiaj 18:18] ptaszynka44: nawet jest 37 zniżki i taką miał Dominik jak jechaliśmy w tym roku nad morze prywatnie ja 95 :) punk 15 w tym linku

Niestety dwa ostatnie linki- nie istnieją :nie:

Mama Ewy - 2014-08-30, 18:59

Z tego,co ja się z Ewą najeździłam ,to na ulgę zawsze musi być zaświadczenie dotyczące wyjazdu w celach rehabilitacyjnych,do lekarza,na szkolenie.
Tylko wtedy ulga obowiązuje.

ptaszynka44 - 2014-08-30, 19:02

ulgi przewozowe punkt 15. Dominik korzysta z tej ulgi jak wyjazd jest prywatny i jest to 37 %.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group