To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Wady serca - Słowniczek pojęć

mafra - 2008-10-29, 16:25

O właśnie - też chciałam dodać kolejny skrót, bo widzę, że nikt oprócz Antka tego nie ma: właśnie Pfo :-) U nas to przetłumaczyli jako drożny otwór owalny. Powinno do roku zarosnąć samo, ale u Antka nie zarosło, czekamy dalej. W niczym nie przeszkadza (wg naszej kardiolog), nawet w operacji, tylko nurkować nie wolno :okular:
Ilona Dahnke - 2008-10-29, 19:07

vinegro napisał/a:
Moim skromnym zdaniem FOP ( foramen oval permeable) oznacza to samo co PFO (ang. patent foramen ovale, PFO) czyli przetrwały otwór owalny.


Dziekuje toto Kuby

anna30 - 2009-07-10, 12:46
Temat postu: interpretacja usg
Witam,
Analizuje wyniki usg serduszka Madzi i mam problem :nzastanawianie: ...
Czy pomożecie mi rozszyfrować te skróty:
- RV 8,6 LV 17/11 IVS 4,3 LVPW 3,4 FS 33% EF 55%
- jedno wspólne ujście a-v z falą niedomykalności (2 jety) II/III st. i gr. 54 mmHg
- przepływ płucny 0,4 m/s pulm AT 40 ms
Madzia miała takie wyniki po pierwszym usg serduszka (miesiac temu), a po tygodniu było:
- przepływ płucny 1,2 m/s pulm AT 68 ms
A po kolejnym (przedwczoraj) było już inaczej:
- RV 8 LV 20,8/12,9 FS 38 EF 71
- przepływ płucny 1,2 m/s pulm AT 55mm
Conieco z tego rozumiem (choćby, że przepływ płucny najpierw się zwiększył, a teraz się utrzymuje - mniemam, że chodzi tu o poziom nadciśnienia płucnego, no i niedomykalność zastawek jest 2/3 st. przy 4-ero stopniowej skali) ale reszta to czarna magia :nniewiem: ... POMOCY!!!

kabatka - 2009-07-10, 13:09
Temat postu: Re: interpretacja usg
RV to prawa komora serca (RV – ang. Right Ventricle)
LV to lewa komora (Left Ventricle)
FS (fractional shortening) – frakcja skracania (czyli tzw. kurczliwość serca, upraszczając oznacza mniej więcej siłę skurczu serca)
IVS - przegroda międzykomorowa (jest też oczywiście IAS - przegroda międzyprzedsionkowa)
EF (enjection fraction) - frakcja wyrzutowa jest parametrem hemodynamicznym określającym jaki procent objętości krwi wypełniającej komorę serca jest wypompowywany w czasie skurczu

Tyle udało mi się znaleźć :-)

anna30 - 2009-07-10, 19:38

Dziekuję serdecznie :-)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group