To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek medyczny - Opieka medyczna dr Ganowicz

Alicja - 2006-12-01, 09:43

Gdybym te 10 lat temu miała okazję spotkać się z dr Ganowicz, NA PEWNO bym to zrobiła.
Zazdroszę Wam dziewczyny, że teraz macie wiedzę podaną na tacy.

Norelka - 2006-12-01, 09:52

Chyba też się wybiorę do dr Ganowicz. Adaś właśnie zaczął jeść, więc przyda mi się ta wiedza.

A co do wit. D3 to Adaś dostaje 2 kropelki dziennie i jeszcze multiwitaminę ale czy takiemu małemu dziecku można odstawić witaminę D3?

kabatka - 2006-12-01, 10:05

Norelko, chyba dobrze napisała to IwonaK - akurat w jej przypadku chodziło o leki przeciwalergiczne, ale:

Cytat:
Odstawiła małemu leki przeciw alergiczne, dostosowałam się do tego z duszą na ramieniu i nic się nie stało.


To kwestia zaufania do lekarza. No i wszystko zależy od wyników. Póki nie trafiliśmy do Ganowicz Kuba miał normalną dawę wit. D3. Potem u dr Ganowicz były wyniki i zlecenie odstawienia D3, ale podczas następnych wyników znów ją dostawaliśmy.
Mnie właśnie przekonuje, że to nie jest ocena na oko: ma zD = nie podajemy wit. D3. Wszystko uzależnione jest od badań. A kto jak kto, ale chyba dr nauk med. od 7 lat zajmujący się zespołem zdecydownaie więcej wie od każdego innego pediatry w rejonie.
Chyba Pani dr powinna u nas zacząć pisać - bo robię jej tu taką reklamę :okular: Muszę jej podesłać link :lol:

Norelka - 2006-12-01, 10:10

To świetny pomysł :spoko:
dawid legnica - 2006-12-01, 10:58

Wczoraj dostałam wyniki badan od dr Ganowicz poniżej przedstawiam wam zalecenia w stosunku do diety:

Zalecenia:
1. Dieta na stałe: bezmleczna z wykluczeniem białek pochodzących od krowy, ubogotłuszczowa, z wykluczeniem konserwantów z ograniczeniem soli, bez cukru, słodzenie tylko glukozą, (codziennie w diecie szpinak, czosnek, jajka, buraki, śliwki, ciemne pieczywo z ziarnami), ze zwiększoną ilością mięsa, owoce raczej w przetworach (kompoty, przeciery), z ograniczeniem tłuszczów i węglowodanów złożonych (mąka, kasze, ryż); wskazana kasza gryczana.

Dodatkowo mam odstawioną wit. D3 i leki na tarczycę, ponieważ wszystko jest ok.

kabatka - 2006-12-01, 11:11

Cytat:
Dodatkowo mam odstawioną wit. D3 i leki na tarczycę, ponieważ wszystko jest ok.


:-D Dawidku i tak dalej trzymaj!

Wiecie, co - tak patrzę na te zalecenie, ci co byli, mają pewnie podobne i dochodzę do wniosku, że co w tym jest takiego nadzwyczajnego?... Wszyscy powinniśmy sie tak odżywiać: bez konserwantów, więcej pieczywa z ziarnami, zamiast słodkich napojów kompoty itp. W ciąży często właśnie tak jemy, a dlaczego potem nie :roll: Przecież to jest po prostu zdrowe :-)

Alicja - 2006-12-01, 11:22

A tak na dobra sprawę,co nie jest bez konserwantów?
A kompocików nie gotuję z lenistwa,ziarenka wchodzą między zęby ;-)
chipsy i cola i wszystko co bee -nie czarujmy się - też smakuje i chętnie się tym objadamy i zajadamy

GRADKA12 - 2006-12-01, 12:39

Mamusiu Dawidka:do kuchni ;-)
Wieczorem przyjdziemy z Michasiem na degustacje nowych potraw :lol:

A co do wt.D3 to Michaś od urodzenia nie chciał jej przyjmować :cry:
Inne lekarstwa (jeśli była potrzeba) połykał a D3 wypluwał. Lekarze w ICZMP byli zdziwieni, że podaje latem (Michaś leżał w sierpniu 2005) D3, więc przestałam jej "używać".

kabatka - 2006-12-01, 12:45

Alicja napisał/a:
[...]
chipsy i cola i wszystko co bee - nie czarujmy się - też smakuje i chętnie się tym objadamy i zajadamy


My tak i możemy to robić w zasadzie bezkarnie, bo nie mamy zaburzonego metabolizmu, więc jak nam te czipsy ujmą trochę z IQ to najwyżej nie będziemy w stanie sami obliczyć sobie PIT-u np.

Alicja - 2006-12-01, 12:52

:lol: :lol: :lol:
dobre Monia,dobre

boszka59 - 2006-12-05, 21:13

Alicjo z tego co wiem pani dr Ganowicz raczej zajmuje się maluszkami. Mówiła mi że w tym ma doświadczenie. Ale myślę że i o starszych wie więcej niż ktokolwiek inny.
Aśka - 2006-12-08, 17:36

W nawiązaniu do wykładu, który wygłosiła p. dr Ganowicz na konferencji organizowanej przez "Bardziej Kochani", pozwolę sobie napisać nazwy leków, o których mówiła pani doktor, iż są skuteczne u naszych dzieci.
Będę podawała nazwy leków odnośnie konkretnej dolegliwości, w takiej formie informowała nas o nich p. doktor.

GORĄCZKA, BÓl.
Paracetamol 10mg/kg/dawka
Ibuprofen (Ibufen) 5mg/kg/dawka - nie na pusty żołądek (co 6,8 lub 12 godz.) działa jak antybiotyk.
Pyralgin 10mg/kg/dawka

Każdy lek w odstępie 6 godzin.

KATAR
- oprócz oczyszczania solą fizjologiczną, leki przeciwobrzękowe do nasa, np. Nasivin 0,01%
- Przeciwzapalnie i przeciwwysiękowo: Buderhin (2xdz.), silne: Flixonase, Cromoheksal, Polcrom (6xdz.)
- rozrzedzające (nie podawać przed snem): Mistabron, Mucofluid
- przy żółtym i zielonkawym katarze niezbędny jest antybiotyk!
- mozna zastosować (nawet wskazane) inhalacje, np. 1 torebka mięty na 250ml. wrzątku, lub gotowe (z apteki, poniżej przy kaszlu podam)
podczas kataru może występować ropienie oczu.

KASZEL
- mięta, rumianek i sok z cebuli
- Diphergan, Sinecod, Neo-azarine - działaja wykrztuśnie i przeciwkaszlowo
- oprócz tego mozemy stosować inhalacje: Mucosolvan - max do 5 ml, Berodual, Pulmicort,
- Atrovent - nie u dzieci z zespołem Downa (nie działa), podobnie jak Clemastin, Zyrtec, Calcium - nie działają przeciwalergicznie w przypadku dzieci z zD, podobnie jak Eurespal
- możemy zastosować inhalacje domowe, np. 5g. soli na 500ml. wody, lub wywar z miety czy rumianku,
- p. doktor podała jeszcze taki przepis znaleziony w notatkach rodzinnych: 10g. sody spozywczej, 5g. pieprzu i wyciścięty sok z ząbka czosnku

Duszność może występować np. podczas zapalenia krtani (krtań jest obrzęknięta). Natychmiast wzywamy lekarza, podczas czekania na pogotowie zachowujemy spokój, bardzo ważne podmuch świeżego powietrza, można podać dziecku czopki uspokajające z hydrocortisonem.

ZMIANY SKÓRNE
- maści obojętne Alantan, Linomag,
- maść z dodatkiem cynku - Tormentiol, Sudocrem, maść cynkowa,
- kąpiele, np. z dodatkiem sody spożywczej (nawilża), z dodatkiem krochmalu, rivanolu

BIEGUNKA
- leki: Enterol, Smecta, Gastrolit, pałeczki kwasu mlekowego
- dieta zapierająca: nic surowego, bezmleczna, beztłuszczowa, ryż, marczewka gotowana (marchwianka), gotowane mięso, bez rosołów, wywar z jagód,
- alternatywnie: wywar z maku (1łyżeczka maku, zalać wodą wygotować), coca-cola

Mowa była również o lekach homeopatycznych, polecane.

Ogólne wskazówki:
- leczyć: objawowo, podawać leki, które działają, unikać syropów, co sie da podawać alternatywnie (inhalacje), rozsądnie
- pamiętajmy, że dziecko przy gorączce ma "potworny" ból głowy
- syrop otwarty ważny jest tylko 3 miesiące
- leki doustne podawać w ciągu 30 min po otwarciu
- nie mieszamy leków doustnych
- notujemy efekty leczenia

Oczywiście każdy z tych leków i ewentualne ich podawanie należy skonsultować z pediatrą!

P.S. Z góry przepraszam za chaotyczny (może) styl pisania, notatka pochodzi z konferencji :-)

kabatka - 2006-12-08, 18:11

To ja jeszcze dopiszę, co mam w swoich notatkach ;-)

Przeciwgorączkowe:
Ibuprofen - działa także przeciwzapalnie
Pyralgin - działa najsilniej przeciwbólowo

W przypadku gorączki wykorzystujemy także okłady:
- małe dzieci - na główce (małe to takie, które jeszcze mają niezarośnięte :arrow: ciemiączko
- starszym dzieciom przykładamy okłady na kark.

Jeśli dziecko bardzo wysoko gorączkuję, dzwoniliśmy już do lekarza, on jest w drodze, my w tym czasie możemy dziecko schładzać w wanience. Nalewamyu wody o temperaturze jak normalnie do kąpieli, a potem powolutku wlewamy OD STRONY NÓŻEK wodę chłodną, aż całość będzie letnia.

Wymioty
Zawsze dziecko powinien zobaczyć lekarz - w tym czasie nie powinno się podawać maluchowi żadnych pokarmów. Zwracać uwagę tylko na to, aby dziecko piło wodę (nie soki, nie słodkie napoje).

Oczka
Łzawienie oczek jest połączone często z zapchanym nosem.

_________________

Mam nadzieje, że dziewczyny mają jeszcze coś innego w swoich notatkach i dopiszą :lol:

Alicja - 2006-12-08, 21:17

w wolnej chwili sprawdzę swoje notatki ;-)
:lol:

Megi - 2006-12-09, 11:45

Cytat:
Berodual, Pulmicort, Atrovent - nie u dzieci z zespołem Downa (nie działa), podobnie jak Clemastin, Zyrtec, Calcium - nie działają przeciwalergicznie w przypadku dzieci z zD, podobnie jak Eurespal nie działa na dzieci z zD


O matko jedyna! Asiu czy na pewno Pulmicort i Berodual i Eurespal i Zyrtec i Clemastin nie działają na nasze dzieci!!! Ja mam wiecznie przepisywane te lekarstwa i to nie tylko przez jednego lekarza :cry:
Wydaje mi się ,że Eurespal pomaga,inhalacje z Pulmicortu w przypadku zap. krtani też robię i na zap. oskrzeli Berodual. Tylko zawsze się zastanawiam po co w nieskończonośc przepisują Zyrtec skoro żadna alergia nie wyszła Jarkowi do tej pory.Ale lekarze tłumaczą mi ,że działa przeciwhistaminowo i w ten sposób przy silnym przeziębieniu pomaga.
Sinekod też tylko przy uporczywym kaszlu na noc.
A czy Sinupret też można podawać przy przeziębieniu?Mówiła coś na ten temat p.doktor?
Działanie:
Lek pochodzenia roślinnego o działaniu sekretolitycznym. Powoduje rozrzedzenie śluzu dając efekt zmniejszający obrzęk błon śluzowych górnych dróg oddechowych.

Wskazania:
Pomocniczo w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok, górnych i dolnych dróg oddechowych oraz jako lek uzupełniający w antybiotykoterapii.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group