To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek prawny - Subkonto

vairatka - 2011-08-26, 09:09

Gdzieś widziałam ostatnio artykuł, z którego wynikało, ze ustawa czeka jeszcze na senat bądź prezydenta ostatnie słowo, więc może jeszcze nie wszystko stracone (nie pamiętam tylko gdzie o tym czytałam :oops: ). Co roku jest nerwówka z 1%, bo ktoś koniecznie chce namieszać i podnieść rodzicom poziom adrenaliny, bo za spokojne życie mają ;/ Potem jakoś się wszystko wyjaśnia...
dorota3 - 2011-08-26, 09:14

Ja co prawda zbieram dopiero pierwszy rok i jeszcze nie mam wpływów ale bardzo liczę na te pieniążki .
Faktur od lekarzy i za lekarstwa troszkę się uzbierało..
Co te państwo z nami robi :?:
Żadnej pomocy socjalnej i jeszcze to?
Porażka :-(

okruszkowa - 2011-08-26, 09:52

vairatka napisał/a:
Myślę, że do wyczerpania zapasów... przecież subkonta zostają, znika tylko rubryczka w PITach o celu szczegółowym 1% ;/


Ja się martwię, że jak kasa trafia na ogólne konto fundacji, to rozdział takich kwot przestaje być czytelny i może stanowić łatwe pole do manipulacji i nadużyć. No bo jaki ma być klucz do rozdziału pieniędzy? Kto ma decydować o tym?
Przymierzaliśmy się do założenia subkonta, teraz sama nie wiem, co robić.

Irenka - 2011-08-26, 10:14

A ja myślę, też mniej osób będzie przekazywac 1%.
Wiele osób dokonywało tego odpisu na konkretne dziecko, wiedziało komu w ten sposób pomaga a już ogólnie na jakąś tam fundację to niekoniecznie.

I to jest całe nasze państwo :-x
Wiele się mówi o pomocy niepełnosprawnym bo to tak fajnie, pokazać się pozytywnie, jak to wszystcy są tolerancyjni, kochają niepełnosprawnych, dbają o nich i ich dobro ale działania sa zupełnie odwrotne.
Ach, szkoda słów....

vairatka - 2011-08-26, 12:14

Tam wyżej chodziło mi o to, że 1% za 2010 rok, czyli ten, na który czekamy, powinien trafić na konkretne subkonta, bo tak był jeszcze rozliczany. A że subkonta w fundacjach zostają - to środki na nich powinny byc do dyspozycji bez ograniczeń czasowych. Inaczej będzie z 1% za obecny rok - w PITach, które pojawią się na początku 2012 roku nie będzie rubryczki "cel szczegółowy", więc w przyszłym roku - teoretycznie, jak sie nic nie zmieni - 1% pójdzie na ogólne konto fundacji, a nie na poszczególne dzieci. I fundacja będzie dzielić "sprawiedliwie" po swojemu ;/ I o ile w przyszłym roku siłą rozpędu tych pieniędzy może być jeszcze sporo do podziału, to przyszłośc widze raczej ciemnawo, bo jak napisała Irenka - mniej osób bedzie przekazywać 1% wogóle ... Już słyszałam głosy, ze lepiej będzie dać na schronisko dla zwierząt, niż utrzymywać stołki prezesów w fundacjach... ;/ Ludzie nie mają złudzeń, wiedzą że jak dla wszystkich, to dla nikogo ;/ Ciężko będzie uzyskac coś od fundacji, choć prezes Kowalski obiecuje, ze żadnego potrzebującego dziecka nie zostawi bez pomocy... Tylko kwestia określenia "potrzeb"... Wiadomo - leczenie i rehabilitacja na pierwszym miejscu, ale juz paliwo na dojazd do rehabilitanta - niekoniecznie :nie: A my tak naprawdę funkcjonujemy dzięki 1%...
Eh, na razie nie chcę się nakręcać negatywnie, pożyjemy - zobaczymy...

kropka1 - 2011-08-26, 13:39

po tym co przeczytałam jestem załamana i dosłownie ręce mi opadły ... brakuje mi słów załamka
vagabunda8 - 2011-08-26, 14:06

Na forum jest bardzo dużo aktywnych i ciekawych osób, może ktoś wie jak zainteresować sprawą subkont media? Dowiedzieliśmy się o tym od Grażyny, a ile jest ucinane po cichutku, tak żeby jak najmniej szumu było? Skoro dziennikarze potrafią rozdmuchać wiele spraw, to może uda się załatwić i nasze subkonta?
okruszkowa - 2011-08-26, 20:32

vagabunda8 popieram, jak sami nie zawalczymy, to nici z pomocy naszym dzieciom!!

Słuchajcie, jest tu przecież sporo osób ze Stowarzyszeń, kilka "bywa" w mediach, jak czasem podczytuję. Toż to temat na pierwsze strony gazet, dużo lepszy zamiast okołowyborczych tematów zastępczych.

Napisałam właśnie w tej sprawie do Polityki.

Znalazł ktoś z Was podstawę prawną tej likwidacji? Bo szukam i szukam...

gosiulkat - 2011-08-26, 20:41

Ja kiedyś napisałam bezpośrednio maila do stacji tvn w sprawie dnia dziecka utraconego, wkurzało mnie, że są nagłasniane dni kota, psa czy różnych dziwnych rzeczy, a o tym ważnym dla mnie dniu nie było. I po moim liście zrobili w dzień dobry tvn o tym program i nawet przeczytali kawałek mojego listu. Zaprosili mnie do programu, ale ja mam daleko do w-wy pozatym byłam już z Jasiem w ciąży.
Także może by napisać do nich.

okruszkowa - 2011-08-26, 21:08

Podrzucam jeszcze jeden materiał do
przeczytania

Właściwie pokazuje źródło tych niekorzystnych dla naszych dzieci zmian...

Zdumiewa mnie ta pazerność fundacji na pieniądze z subkont. Nikt w powyższym liście nie zająknął się, że te enigmatycznie nazywane "osoby indywidualne" są przecież ludzmi niepełnosprawnymi, którym akurat Państwo pomaga w stopniu praktycznie żadnym.

Do tej pory wpłacałam 1% na różne fundacje, ponieważ wśród znajomych nikt nie prowadził zbiórki na indywidualne subkonto. Teraz, jeśli subkonta zostaną zlikwidowane, na pewno sobie daruję.

vairatka - 2011-08-26, 21:18

Tutaj są najważniejsze zmiany po nowelizacji ustawy o OPP. Nic tu nie ma na temat 1% podatku, ale do końca nie wiem, czy to właściwe miejsce ;/
aniak - 2011-08-26, 21:21

A może te fundacje nie potrafią zadbać o własne fundusze, mało mają wpłat. I co ? Pies ogrodnika ?
Jak zlikwidują subkonta, to Piotrek nie pojedzie na ŻADEN turnus, bo nas najnormalniej w świecie nie stać. Boję się myśleć, co będzie.

okruszkowa - 2011-08-26, 21:22

No właśnie, variatka tu nie ma konkretów, może szukać trzeba w ustawie o PIT?

AniaK, ja najpierw się załamywałam, że wszyscy tu jeżdżą na turnusy za 4-5 tysięcy, na które nas nie stać, dopiero ostatnio doczytałam, że macie subkonta. I to pewnie dla większości jedyna możliwość wyjazdu. Choć przecież nie o same wydatki na turnusy chodzi.

aniak - 2011-08-26, 21:35

Tak, ale 150 zł na wizytę łatwiej zorganizować niż 4 tys. na turnus. A na odkładanie nie mam co liczyć, bo w naszej sytuacji zawsze jest na co wydać i wiele jest potrzeb.

ciborka - jest wpis w poczcie, że przyszedł rachunek do rozliczenia. Czyli jednak Jadowniki nie zapomniały :spoko:

vairatka - 2011-08-26, 21:59

Okruszkowa, póki co to jedyna rzecz jaką znalazłam ;/
W ustawie o podatku dochodowym (najnowsza aktualizacja jaką znalazłam z marca 2011r.) art. 45c odnośnie 1% jest bez zmian - czyli z celem szczegółowym (tu jest pełny tekst ustawy, art. 45c jest na str. mniej więcej 150).
Ale jeżeli prawdą jest, że jest nowsza wersja, która czeka jeszcze na podpis prezydenta - może jej po prostu nie być jeszcze w necie... Nie jestem zbyt oblatana w tych sprawach prawnych, nie wiem jak to się odbywa...



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group