To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Usprawnianie mowy - Metoda krakowska p. Jagody Cieszyńskiej

Iga - 2009-11-26, 11:57

Majka korzysta u logopedy z -->> Słucham i uczę się mówić trochę w zabgrejtowanej formie.

Osobiście grafika mi się nie podoba w zeszytach.

groszek - 2009-11-26, 12:03

Boszka też z Adasiem korzysta z tych płyt, tylko na konferencji dokupiła duże sylaby, całe pudełko, bo tamte są dla Adasie za małe.
Iga - 2009-11-26, 12:59

Ja Majce wydrukowałam obrazki zciągnięte z internetu na połowie kartki A4 podpisałam tak jak w zeszytach. I to ogląda i powtarza.
groszek - 2009-11-27, 12:48

tzn. drukowanymi literami, czy pisanymi (jak w zesztyach)?
Iga - 2009-11-27, 12:55

np. zdjęcie banana, a pod spodem, drukowanym dużym pismem
BANAN

Na początek mamy takie wyrazy: BANAN, BERET, BOBAS, BARAN, BILET, BUTY, BOCIAN, BUDA

Do tego na oddzielnych mniejszych kwadratach: BO, BI, BA, BE, BU na czerwono, żeby dobierać do wyrazu.

groszek - 2009-11-27, 12:57

Super my coś może tez zmałpujemy :spoko: :prosze:
kabatka - 2009-11-27, 20:49

Iga i inni zainteresowani metodą prof. Cieszyńskiej - na konferencji wstała jedna z mam po wykładzie pani Marty Wiśniewskiej i bardzo polecała tutaj opisywaną metodę :tak: Jej dziecko jest jeszcze małe - chyba dwa lata, trzy (dziewczyny dobrze pamiętam?), a zaczyna czytać.
Pani Marta Wiśniewska wspominała także, że prof. Cieszyńska jeśli dziecko uczestniczy u niej w terapii, przygotowuje całą rozpiskę umiejętności dziecka, co z nim robić, co jest do nadrobienia itd. Skojarzyło mi się to z tym, co niektórzy z Was zamawiają prywatnie w Mrzeżynie u pani Jurczyszyn. Ciekawi mnie jakby wyszło porównanie takiego IPET-u mrzeżyńskiego z takim opisem indywidualnym dziecka prof. Cieszyńskiej.

BeataS - 2009-11-30, 12:33

Iga a z jakiej stronki ściągałaś te obrazki np banana?
Iga - 2009-11-30, 13:28

Wpisuję w google: banan i daję, żeby szukał grafikę



Wybieram obrazek w miarę normalnej rozdzielczości i kopiuję na dysk :-)

motylek11 - 2009-12-01, 12:23

IGA my już mamy wszystkie obrazki :jupi: wyszło nam tak :roll: np.
:papa:

kruffka - 2009-12-01, 15:41

Martynka na pierwsze próby pracy zareagowała donośnym wrzaskiem ;-) ale jeszcze nie wie, że nie odpuszczę. I znowu to babcia będzie kochana, a nie mama ;/
Iga - 2009-12-01, 18:47

Pierwsza sprawa to jest taka, żeby dziecko wiedziało co jest co na obrazku. Czyli np. beret powinno rozpoznawać z pośród 4 innych obrazków.

Jeszcze zwrócono mi uwagę na literkę "r" maluch ma mówić wibrując jezykiem a nie gardłem. Jeżeli mówi gardłowo to nie kazać mu powtarzać. Nie wiem czy dobrze, ale Majka jest uczona mówić "beLet" zamiast "beRet". Na "R" podobno przyjdzie pora później.

Zanim przeszliśmy do wyrazów i do składania sylab. Majka uczyła się mówić pojedyńcze literki, lub sylaby nie wszystkie ale np.

A, M, U, TO

małpka mówi - UUU
miś - MI
śpiąca Majka to - AAA
śpiewa się - LALALA
lala - LALA
piłka-BACH BACH
Babcia - BA
Jeść - AM

Póżniej można było złożyć wyraz np: A-U-TO lub DO-M lub BU-T

Nie wiem czy to jest nauka wg pani Cieszyńskiej, raczej zbliżona. Jednak wydaje mi się, że trzeba albo kupić albo skserować te zeszyty i ćwiczyć systematycznie. Bo po wyrazach na "B" jest "C" itd.

Aha, ja przede wszystkim nie jestem żadnym ekspertem w dziedzinie logopedii. Więc to, co piszę proszę nie traktować tak znów serio.

romaya - 2009-12-01, 19:55

Wiem z pewnego źródła, że metodą Cieszyńskiej uczy się z powodzeniem mowy nie tylko dzieci autystyczne, ale też te z afazjami różnego rodzaju. W takim razie nasze maluchy tym bardziej dadzą radę :spoko: . Jeśli nic lepszego nie wymyślą, planuję tak pracować z Filipem.
boszka59 - 2009-12-01, 20:08

My od września pracujemy tą metodą. Łatwo nie jest, ale młody zna wszystkie samogłoski i kilka spółgłosek. Przeczytał wyraz BABO z samodzielnie złożonych sylab.
W tej nauce miksuję
1.Kocham Czytać Jagody Cieszyńskiej
2.sylaby http://www.arson.pl/index...duct&prod_id=55
3.Słucham i uczę się mówić Elżbiety Wianeckiej

Iga - 2009-12-01, 20:36

Boszko, a sylaby to Adam ma czytać? Pokazujesz mu sylabę i on mówi co widzi?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group