To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Usprawnianie mowy - Metoda krakowska p. Jagody Cieszyńskiej

boszka59 - 2009-12-01, 20:44

Tak tylko po wielu pokazywaniach. Polega to na tym że jeśli zna samogłoskę to po poznaniu jednej spółgłoski ma opanowane kilka sylab. Na początku sylabami się bawił jak memo. Dopasowywał jak obrazki w pary.
Iga - 2009-12-02, 07:11

To w tym pudełku jest po kilka takich samych sylab?
boszka59 - 2009-12-02, 10:20

Ja kupiłam dwa pudełka. Niestety jest po jednej sylabie.
BeataS - 2009-12-02, 11:00

Iga a ile miesięcy właściwie miała Maja jak zaczęłyście pracować tą metodą?
Iga - 2009-12-02, 11:32

Dokładnie z tymi książeczkami to niedawno. A nauką przez sylaby w czerwcu tego roku. Po miesiącu mówiła pierwsze wyrazy. Więc ja jestem pozytywnie nastawiona na tą metodę bo widzę efekty.
Wcześniej rok chodziliśmy do logopedy, no i jakoś to nie szło i nie idze do tej pory, bo dalej chodzimy. I tak jak na początku, od roku Majka ogląda misia Pluma i powtarza: ko ko, cyck cyk, puk puk. Od czerwca u nowego logopedy Majka jest uczona wypowiadać słowa, sylaby, litery.

Więc teraz patrząc na to wszystko i mając porównanie, uważam, że na większość naszych dzieci trzeba znaleźć sposób i wyczuć moment. A przede wszystkim nauczyciel musi wierzyć, że jest prze... i mieć chęci. A nie lecieć schematem i mieć mniemanie o swojej widzy i umiejętnościach.

Bataga - 2009-12-02, 13:20

Iga, ten nowy logopeda do którego chodzicie od czerwca to gdzieś u Was w Dębicy?
Iga - 2009-12-02, 13:24

Za Tarnowem.
boszka59 - 2009-12-02, 13:25

Ja też odkąd pracuję tą metodą widzę znaczne postępy. Nie wiem, czy to zbieg okoliczności czy pozytywne działanie tych małych kroczków. Mówi zdecydowanie coraz więcej.
boszka59 - 2009-12-02, 13:26

Iga czy to pani Basia?Przepraszm , powinnam edytować. :prosze:
Iga - 2009-12-02, 13:29

:lol: :lol: :lol: Tak Boszko, wiem że się znacie :lol:
boszka59 - 2009-12-02, 13:32

Ona jest rewelacyjna. Wiem że gdybym miała mozliwość pracy z nia to Adaś już by gadał. U niej nie ma zmiłuj się. Niestety daleko jak diabli.
Bataga - 2009-12-02, 14:39

Szkoda, że my mamy też za daleko-przy obecnyhc korkach i remontach na A4- 2 godz jazdy.
kruffka - 2009-12-02, 15:02

Wczoraj wydusiłam z Martyny, jak miała dobry humor, samogłoski. Niestety jest tak jak zauważyłam już przedtem: nadal nie mówi "i". Jak nauczyć wymawiania głoski "i"?

W zeszłym roku mieliśmy bardzo dobrego logopedę, w Acentrum, ale raz, że zmieniła miesce pracy, dwa - nie mogę tyle jeździć na każde zajęcia, bo wykańcza to i mnie i Martynę (najmniej godzinę w jedną stronę, a przecież już jeżdżę dziennie z dziećmi 2,5 godziny w jedną stronę do przedszkoli).
W tym roku mamy blisko logopedkę, nie wiem jeszcze co powiedzieć, bo dopiero miesiąc Martucha chdozi,a le nie uczy jej ani sylab, ani głosek, tylko wyrazów. Nie wiem, czy to zda egzamin...

dorotka8s - 2009-12-02, 15:57

kruffka napisał/a:
Wczoraj wydusiłam z Martyny, jak miała dobry humor, samogłoski. Niestety jest tak jak zauważyłam już przedtem: nadal nie mówi "i". Jak nauczyć wymawiania głoski "i"?


Na śwince. Świnka mówi "iiiiiii", z jednoczesnym ułożeniem palca wskazującego między wargami (poziomo), zęby pozostają blisko siebie. Tak uczyła się Ania, powiedziała "i" już na drugich zajęciach. Oczywiście praca z lustrem, żeby widziała jak ty układasz usta, zęby.

Malaga - 2009-12-02, 16:22

boszka59 napisał/a:
Ja też odkąd pracuję tą metodą widzę znaczne postępy. Nie wiem, czy to zbieg okoliczności czy pozytywne działanie tych małych kroczków. Mówi zdecydowanie coraz więcej.

Moja Kinga przez rok też uczyła się tą metodą.Jak coś jest nowością to Kinga idzie jak burza, do przodu. Też zauważyłam, że jej słownictwo się wzbogaciło. Przerobiłyśmy z 10 zeszytów. Po pewnym czasie jednak nie chciała już czytać . Pani od wczesnego wspomagania uczy ją głoskować i te dwie metody są od siebie różne. Tak więc logopeda zaniechała tych ćwiczeń, ale i tak mamy pełne ręce roboty ;-)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group