To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Usprawnianie mowy - Problem jąkania

parsi - 2009-10-18, 22:37
Temat postu: Problem jąkania
Zapewne nie raz spotkaliście się z osobą która ma problemy z jąkaniem,
czy wiecie jak pomóc takiej osobie lub nie zranić nieświadomie?
W imieniu osób jąkających się i swoim przedstawiam kilka porad:

1
NIGDY NIE ŚMIEJ SIĘ I NIE DOGADUJ OSOBIE KTÓRA SIĘ JĄKA
(ona już teraz czuje się gorsza od Ciebie)

2
ZAWSZE WYSŁUCHAJ DO KOŃCA Z PEŁNĄ UWAGĄ
(nie poganiaj, już teraz mówi o wiele za szybko)

3
NIE MÓW JEJ ŻE MA MÓWIĆ WOLNIEJ
(spróbuj wzamian zwolnić trochę tempo własnej mowy)

4
ZACZNIJ Z NIĄ ROZMAWIAĆ JEŚLI MILCZY
(ona sama nie rozpoczyna nie dlatego, że nie ma nic do powiedzenia, ale z obawy że się zająknie)

5
JEŚLI JESTEŚ PRZYJACIELEM TAKIEJ OSOBY - NIE UDAWAJ ŻE NIC SIĘ NIE DZIEJE
(porozmawiaj szczerze na ten temat, powiedz że rozumiesz jej problem i spróbój wypytać jak możesz pomóc)


Dziękuję za uwagę, pozdrawiam serdecznie

Złamanie punktu 18 regulaminu Zakątkowego:
18. Nie zamieszczaj reklam - zapytaj najpierw o zgodę na ich umieszczenie (admin@zakatek21.pl)

Alicja

Margola - 2012-09-23, 08:48

Broszura "Jąkanie a zespół Downa"
mammamika - 2012-09-26, 09:24

Dzieki Margola:) To jest tez zdanie naszej logopedki - glowa ma juz poziom intelektualny gotowy do tworzenia calych zdan - a buzia jeszcze nie nadaza i stad jakanie. U Kajtka jakos samo sie to "branie rozbiegu" wycofalo.
Malaga - 2012-09-26, 09:29

U Kingi niepłynność pojawia się i znika ;/ W wakacje prawie niezauważalne nasiliło się jak poszła do szkoły. Po etapie wdrażania się do nauki znowu ustępuje.
Magda2 - 2014-06-30, 22:05

Od kilku dni u Weronisi występuje zaburzenie płynności mowy, zaczynam się tym martwić, boje się że jej to zostanie. Tak ładnie mówiła, układała krótkie zdania a teraz jej to wszystko sprawia problem i się denerwuje czasem nie kończy już słowa.
Dziś dostałam zalecenie od neurologopedy o codziennym śpiewaniu ale czy to pomoże -śpiewać lubi. Ja jej cały czas powtarzałam żeby mówiła wolno, wyraźnie i głośno a teraz to jąkanie. Skąd to się wzięło. Jak mówię żeby nie powtarzała pierwszych sylab w wyrazie to jej to nie wychodzi. Nie chcę jej też zwracać często uwagi bo może przynieść to skutek odwrotny.

szałwia - 2014-11-11, 21:11

Magda2 - czy problem minął???
U nas niestety pojawił się we wrześniu i nadal trwa...
Igorowi wzbogaciło się słownictwo, zaczął składać pierwsze zdania - i klops - jąkanie... ;/
Mam ogromną nadzieję, że związane jest to z nienadążaniem aparatu mowy, do tego co w głowie siedzi i chce z niej wyjść... I sprawa sama się jakoś załagodzi - żyję tą nadzieją...
Logopeda zaleciła ćwiczenia oddechowe... :-?

Magda2 - 2014-11-11, 21:42

Teraz jąkanie pojawia się rzadko, w porównaniu z tamtym okresem jest o niebo lepiej mogę napisać że jąkanie zanika. To co piszesz na pewno jest wytłumaczeniem.
Może coś Wercia wtedy przeżywała, może w przedszkolu coś się wydarzyło co ją poruszyło, w domu jakaś sytuacja.
Osobiście wiem że nie mogę za bardzo na nią krzyczeć/ czasami to trudne bo ma takie zachowania dziwne / bo potem to przeżywa i jest lękliwa.
Mowa jest wtedy bardziej nie wyraźna i czasami jest jąkanie.

amid1 - 2016-12-16, 10:28
Temat postu: Re: Problem jąkania
parsi napisał/a:
Zapewne nie raz spotkaliście się z osobą która ma problemy z jąkaniem,
czy wiecie jak pomóc takiej osobie lub nie zranić nieświadomie?
W imieniu osób jąkających się i swoim przedstawiam kilka porad...


Na stronie Wrocławskiego Klubu Osób Jąkających się (grupa samopomocowa) podają trochę bardziej rozwiniętą listę porad dla nauczycieli osób jąkających się, a myślę, że przede wszystkim, również dla rodziców. Warto o tym wiedzieć, bo czasami nieświadomie pogarszamy stan maluchów :-(



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group