To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Dofinansowania i zasiłki - Świadczenie pielęgnacyjne

szałwia - 2022-06-23, 15:32

Bo generalnie temat „rodzic pracujący + dziecko niepełnosprawne ” to jest w polskim prawie czarna dziura …. ;/
Maria74 - 2022-06-23, 15:34
Temat postu: Re: Orzeczenie sądu ws. zasiłku i urlopu
gr0szek napisał/a:
Uważam, że ważna informacja >>>

To bardzo ważny wyrok WSA, ciekawe tylko czy NSA go utrzyma.

groszek - 2023-11-08, 19:59
Temat postu: Świadczenie pielęgnacyjne po 1.01 24
zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym
Czytam i czytam i w końcu nie wiem, czy rodzic dziecka z orzeczeniem do 18 roku życia (w którym ma punkty uprawniające go do świadczenia pielęgnacyjnego),a który pracuje ,może złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne ?!
Właściwie nikt tego wyraźnie nie napisał.

szałwia - 2023-11-08, 20:46

No właśnie ja tez miałam ta niejasność , dlatego pytałam w Urzędzie Gminy.
Jednak pisałam w niewłaściwym wątku ;/

groszek - 2023-11-08, 22:05

Od 2024 roku świadczenie pielęgnacyjne ma przysługiwać wyłącznie opiekunom osób niepełnosprawnych do ukończenia przez nie 18. roku życia. Po tym czasie osoba z niepełnosprawnością będzie mogła pobierać świadczenie wspierające, którego wysokość będzie uzależniona od oceny poziomu wsparcia.
Ponadto opiekunów pobierających świadczenie pielęgnacyjne nie będą obowiązywały żadne ograniczenia w zakresie podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Pobieranie przez opiekuna własnych świadczeń emerytalno-rentowych nie będzie miało wpływu na prawo do uzyskania świadczenia. Świadczenie będą mogły dodatkowo pobierać wszystkie rodziny zastępcze, osoby, które prowadzą rodzinne domy dziecka oraz dyrektorzy placówek pieczy zastępczej.

:arrow: źródło

Iga - 2023-11-09, 16:59

Nie rozumiem. Co się dzieje z orzeczeniami wydanymi przed 2024 rokiem dla osób powyżej 18 roku zycia.
groszek - 2023-11-09, 22:48

Do końca tego roku możesz rzucić pracę i przejść na świadczenie pielęgnacyjne jak masz odpowiednie punkty na nowym orzeczeniu.
Inni tacy , którzy mieli to świadczenie i mają na stałe , zachowują je jako prawo nabyte.
Mogą jednak zamienić je na świadczenie wspierające dla ich potomka.
Rownież kiedy ON powie, że teraz ona chce świadczenie wspierające to rodzic musi się zrzec. Jest to ważne przy dużej różnicy wieku. Bo wraz ze śmiercią rodzica kończą się pieniądze i ON nie ma świadczenia wspierającego bo brał je rodzic...

Iga - 2023-11-12, 22:24

A co z koją mamą? Co ja mam w następnym roku robić?
groszek - 2023-11-13, 11:41

Jak jej się skończy ważnosc orzeczenia będzie musiała stanąć na komisji jak wszyscy co im się kończy ważność
aniak - 2024-02-21, 20:19

Jakie załączniki trzeba złożyć razem z wnioskiem ?
szałwia - 2024-02-21, 20:59

aniak napisał/a:
Jakie załączniki trzeba złożyć razem z wnioskiem ?

Orzeczenie o niepełnosprawności

aniak - 2024-02-21, 22:09

Dziękuję :)
Iga - 2024-02-26, 20:24

Od dzisiaj jestem MOPSiara :) miłe uczucie.
groszek - 2024-02-26, 20:53

Kupiłaś sobie mopsika 🐶. Czy dostałaś pieniądze na konto z MOPS u?
Iga - 2024-02-27, 06:16

Dostałam świadczenie prawie po 2 misiącach od złożenia wniosku.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group