To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Wady serca - Kardiochirurgia dziecięca w Polsce

Maciejka - 2008-12-15, 20:36

Światowej sławy kardiochirurg Afksendiyos Kalangos przyjechał do Poznania, by razem z poznańskimi kardiochirurgami uszczelniać niedomykające się zastawki serca rozpuszczalnymi pierścieniami.
Takie operacje robi właśnie zespół poznańskich kardiochirurgów, któremu towarzyszy prof. Kalangos, wynalazca rozpuszczalnych pierścieni.

Lekarze na blok operacyjny poszli wczoraj z samego rana. - Do wieczora udało im się zoperować dwoje dzieci. Na dziś zaplanowane są kolejne dwa zabiegi - tłumaczy prof. Michał Wojtalik, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w szpitalu dziecięcym przy ul. Szpitalnej.

Cała czwórka ma nieszczelne zastawki serca. A to oznacza, że krew płynąca z przedsionka do komory cofa się, zamiast płynąć do krwioobiegu. Taka wada oznacza, że dziecko jest niedotlenione, słabe i zwykle wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej. - Wtedy trzeba wymienić zastawkę na sztuczną lub założyć pierścień zmniejszający jej średnicę - wyjaśnia prof. Wojtalik. - Metoda opracowana przez prof. Kalangosa polega na wszczepianiu do tkanki serca polimerowych pierścieni. Pierścienie rozpuszczają się w ciągu sześciu miesięcy, tworząc bliznę. I to właśnie ta blizna w naturalny sposób wzmacnia zastawkę.

Jak tłumaczy prof. Wojtalik, konwencjonalne metody naprawiania zastawek nie mogą być stosowane u dzieci, bo ich serce rośnie, a sztuczny pierścień czy zastawka nie. - Operacje trzeba więc odkładać do czasu, gdy dziecko przestanie rosnąć. Jeśli czekać nie można, robi się zabieg, ale tym samym skazuje dziecko na kolejne operacje. A w przypadku pierścieni rozpuszczających się praktycznie nie ma ograniczeń wiekowych.

Dodatkowy kłopot stanowi wielkość tradycyjnych pierścieni. - Nie produkuje się ich w tak małych rozmiarach. Konwencjonalne metody niosą ponadto większe ryzyko powikłań - dodaje prof. Wojtalik.

Profesor Kalangos ma już na swoim koncie kilkaset takich nowatorskich operacji. Poznańscy specjaliści - zaledwie dwadzieścia kilka. - Dlatego ten znany na całym świecie kardiochirurg dwa razy w roku przyjeżdża do nas i wspólnie operujemy najtrudniejsze przypadki - wyjaśnia szef poznańskiej Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej.

Afksendiyos Kalangos jest Grekiem urodzonym w Istambule. Teraz mieszka i pracuje w szwajcarskiej Genewie. Ale jeździ po całym świecie i operuje chore serca. Za darmo - jego przejazdy finansuje fundacja, którą sam założył. - Dla mnie działalność charytatywna to część medycyny. Na świecie jest ok. 5 mln dzieci, które wymagają operacji kardiochirurgicznych. Te, które mieszkają np. w Afryce, nie mają na nie praktycznie żadnych szans - opowiadał nam wczoraj prof. Kalangos w trakcie przygotowań do pierwszej operacji. - Najpierw starałem się ściągać najbardziej potrzebujące dzieci do kliniki w Genewie i tam je operować. Ale w ten sposób nie można było pomóc wielu dzieciom. Postanowiłem więc, że lepiej będzie nawiązać współpracę z innymi ośrodkami i tam szkolić kadrę, która będzie mogła operować dzieci. Na tej zasadzie współpracujemy m.in. z ośmioma placówkami w Afryce m.in. na Mauritiusie, w Erytrei czy w Mozambiku. W ten sposób udało się nam pomóc 8 tys. 600 dzieciom.

Profesor Kalangos współpracuje też z ośrodkiem w Poznaniu. To jedyny w Polsce szpital, który stosuje opracowaną przez niego metodę. Tę współpracę wspiera poznańskie Stowarzyszenie Nasze Serce.

Zuzia Broniszewska operowana była wczoraj jako pierwsza. Dziewczynka ma prawie dwa latka, pochodzi z Torunia. Kłopoty z serduszkiem zaczęły się u niej, gdy dziecko miało miesiąc. - Po urodzeniu Zuzia zachorowała na zapalenie płuc. Potem okazało się, że ma wadę serca. Była operowana w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Niestety po operacji niewydolność zastawek pozostała - opowiada mama Agata.

Pani Agata trafiła z Zuzią do poznańskiej kliniki, bo przeczytała na forum "Serce Dziecka" o nowej metodzie stosowanej przez prof. Wojtalika. - W Warszawie oferowano nam sztuczną zastawkę. Napisałam więc do profesora, czy mógłby zakwalifikować do zabiegu również Zuzię. I udało się. Niestety, pierwsza operacja nie przyniosła efektu, bo zastawka się rozszczelniła. No i znów jesteśmy w szpitalu na "poprawce".

Operacja Zuzi trwała prawie osiem godzin i niespodziewanie się skomplikowała, bo jednej z zastawek nie udało się naprawić i jednak trzeba ją było zastąpić sztuczną. Drugą zastawkę kardiochirurdzy wzmocnili pierścieniem prof. Kalangosa.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań
źródło

Na ten sam temat jeszcze tutaj

mm - 2009-11-30, 11:45

Obiecana lista kontaktów i nr tel. Jeżeli coś pomieszałam to proszę o skorygowanie.
Izab.napisała:
POZNAŃ
1)Nr telefonu p. dr Godynickiej z Poznania0501421429 to jej prywatny numer ,przyjmuje w przychodni przy Szpitalnej, ale cieszy sie wielkim
2)Henschke - to nazwisko zastępcy Wojtalika(dostałam od Gosmis)
3)Namiar na szpital w Poznaniu 61 849 12 00‎
i na Cordis 61 853 77 60‎, gdzie profesor Wojtalik przyjmuje prywatnie
ZABRZE Beticz napisała:
1)Zabrze-sekretariat na piętrze u kardiologów dziecięcych-pracuje tam bardzo miła babka, Kierownik - prof. Białkowski032/ 37 33 669; 032/ 271 34 01Personel wyższy :Kierownik Kliniki : Prof. dr hab. n. med. Jacek Białkowski (specjalista pediatra, kardiolog, kardiologii dziecięcej)
2) Z-ca Kierownika; Kierownik Poradni Przyklinicznej Dziecięcej : Dr n. med. Maria Żyła-Frycz (specjalista pediatra, kardiolog) Kierownik Zespołu Hemodynamiki Dziecięcej : Dr hab. n. med. Małgorzata Szkutnik (specjalista pediatra, kardiolog, kardiologii dziecięcej)- tu jest telefon bezpośredni do pokoju kardiologów dziecięcych, odbiera kto popadnie32/373-37-03bezpośredniej komórki nie mam do żadnego lekarza zawsze dzwonie do pokoju i próbuje łapać
KATOWICE Malina 87 napisała:
1)Więc tak: Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach ul . Medyków 16 tel. 207 18 70 lub 207 18 71 (kier 032)tutaj ordynatorem jest Dr Pająk Katedra i Klinika Kardiologii Dziecięcej w Katowicach tel : 207 - 18- 00 lub 207 - 18- 76 (kier 032)Tutaj ordynatorem jest Lesław Szydłowski.
WROCŁAW Stokrota napisała:
1)Niestety naszej pani doktor na kardiologii dziecięcej już nie ma, ale zawsze korzystaliśmy ze szpitala klinicznego we Wrocławiu na Wrońskiego Oni nie maja kardiochirurgii, tylko kardiologię, ale kardiologów całkiem do rzeczy, szczególnie na oddziale niemowlęcym. Tel. 71 73 316 00/03
Beticz napisała:
1)Szydłowki-ordynator w Ligociehttp://www.kardiodent.pl/nasi_lekarze.php- strona gabinetu w którym przyjmuje w Krakowie, wizyta 140zł.
2)Profesor Edward Malec -kardiochirurg-przyjmuje raz w miesiącu, w Krakowie w przychodni SCANMED,z reguły ma to być ostatnia sobota miesiąca, ale dokładne daty należy sprawdzić w rejestracji. tego co wiem wizyta 300zl telefon do rejestracji: 0 12 629 88 00 w godzinach:
7:00 - 21:00 (pon. - pt.) 7:00 - 15:00 (sob.) Armii Krajowej 5 30-150 Kraków
www.scanmed.pl
3)Prof. Janusz Skalski Kraków, Tel. 012 657-30-47

Malina 87 napisała:
Dr. Agata - :Katowice ul. Opolska 11 032 203-73-63 rejestracja dopiero po godz. 11 GENOM Rudza Śl. ul. 1 Maja 339 032 244-46-63
szpital Ruda Śl. 032 344-07-41
prywatna komórka 603 799 356

aga77 - 2009-11-30, 12:34

uzupełniam o Łódź :-)

Prof. Jadwiga Moll

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
KLINIKA KARDIOLOGII
Łódź, ul. Rzgowska 281/289
tel. 042 271-21-84, 271-14 78

przyjmuje też prywatnie w

Prywatnej Przychodni Lekarzy Specjalistów MEDAX
ul. Zielona, Łódź
042 632-40- 94

razem ze swoim mężem Prof. Jackiem Mollem-kardiochirurgiem, tworzą mocny zespół. Zajmują się bardzo trudnymi przypadkami. Po odejściu Malca, to właśnie Łódź przejęła najtrudniejsze przypadki. Bardzo sympatyczni i oddani dzieciakom. :-)

martas - 2009-11-30, 16:22

Ja jeszcze do tej listy dodam Gdańsk ;-)

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika
Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej
Klinika Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży
ul. Nowe Ogrody 1-6 80-803 Gdańsk
Ordynator oddziału Dr n. med. Ireneusz Haponiuk
tel. centrala: 048 58 302 30 31
tel. oddział: 048 58 322 08 51

Nad nami opiekę sprawuje właśnie Dr Haponiuk nr tel.509 638 373 oraz
Dr Maciej Chojnicki nr tel. 601 610 618

damdziu - 2009-12-01, 12:26

Dziewczyny polecam naprawdę całą rodzinę Państwa Moll jako kardiologów i kardiochirurgów
barbara1 - 2009-12-01, 16:22

Ja też popieram Mollów. Są naprawdę Lekarzami.
Grażyna O. - 2009-12-02, 17:15

Kontakty którymi się z nami podzieliłyście zostały umieszczone na :arrow: portalu
Wielkie dzięki :prosze: .

Gosmis - 2009-12-03, 09:21

Przepraszam popełniłam błąd i pragnę go jak najszybciej poprawić podając nazwisko z-cy Wojtalika Pan doktor nazywa się Henschke a nie jak napisałam Henżke ale kiedy Pyza miała problem starałam się szybko reagować i napisałam ze słuchu. Wczoraj byłyśmy na wizycie w poradni kardiologicznej i musiałam wyjąć wypis ze szpitala od razu uświadomiłam sobie jaki błąd popełniłam.

Poprawiłam.
Grażyna O.

Edith - 2009-12-04, 23:13

A ja chylę czoło przed prof Wojtalikiem i jego zespołem lekarskim.
mammamika - 2009-12-05, 17:13

Ja również :prosze:
Alicja - 2010-03-24, 21:04

Po raz kolejny spotkałam się z apelem rodziców o darowizny,1% dla dziecka na operację serca.
Jaga tez jest po korekcji wady,po wycięciu migdałów,po usunięciu perlaka,za chwilę czeka ją kolejny zabieg i nikt jeszcze za te operacje,leki,opiekę nie wystawił nam rachunku.
To jak to jest? bezpłatna ta nasza służba zdrowia czy nie?
Może żyję w jakiejś nieświadomości? :roll:

Malina87 - 2010-03-24, 21:27

Alicjo u nas bezpłatna...ale pewnie rodzice zbierają kase na operacje poza granicami naszego kraju.. ;-)
kabatka - 2010-03-25, 16:25

Bardzo często rodzice zbierają pieniądza na operację w Monachium - tam teraz pracuję prof. Edward Malec. Rodzice, którzy operowali dziecko z HLHS pierwsze etapy u niego, chcą często kontynuować leczenie u tego samego specjalisty, bo mają do niego zaufanie.
Alicja - 2010-04-02, 16:22

:arrow: Za parę lat nie będzie miał kto leczyć dzieci z wadami serca
kuka22 - 2010-11-21, 15:41

A czy czyjegoś maluszka operował dr Girish Sharma we Wrocławiu?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group