To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek edukacyjny - List otwarty do MEN-u

anmar - 2010-03-05, 22:15
Temat postu: List otwarty do MEN-u
W imieniu organizatora protestu pozwalam sobie wkleić ten list, prosząc jednocześnie o podpisy. Szczegóły niżej

Ania



Szanowni Państwo!

Coraz częściej słyszy się w naszym środowisku o tym, że Ministerstwo Edukacji Narodowej ma w planach likwidację zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną i ponowne "przekazanie zadań" (tak jak to było do 1997 roku) do resortu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Z różnych źródeł płyną potwierdzenia faktycznego istnienia takich planów MENu.

W związku z powyższym zwracamy się z gorącą prośbą o podpisanie poniższego "listu otwartego" i tym samym wyrażenie swojego protestu w tej kwestii.

Z powodów formalnych prosimy osoby uważające podpisanie tego listu za zasadne, by zechciały wysłać mail'a o treści "podpisuję" (i podpisały się w nim imieniem, nazwiskiem, ewentualnym tytułem naukowym lub służbowym oraz adresem zameldowania) na adres mail'owy: klausch@wp.pl.

Jest oczywiste, że pod listem będą umieszczone tylko imiona, nazwiska i ewentualny tytuł oraz miejscowość - bez podania adresu.

Prosimy o podpisywanie tego listu do dnia 10.03.2010.

Pozdrawiam!

Krzysztof Lausch

dyrektor ZSS 103 w Poznaniu

- - - - - - - - - -

Szanowna Pani Minister!

Zaniepokojeni powtarzającymi się informacjami dotyczącymi planów MEN związanych z przekazaniem zadań realizowanych w stosunku do dzieci i młodzieży z głęboką niepełnosprawnością intelektualną z obszaru działań MEN do MPiPS, zwracamy się do Pani Minister z prośbą o zdementowanie tych informacji lub - jeżeli są one zgodne z prawdą - o ponowne rozważenie zasadności planowanych działań.

Już sam fakt brania ich pod uwagę budzi nasze zdziwienie. Zarówno obowiązujące w Polsce akty prawne, jak i ratyfikowane przez Polskę dokumenty gwarantują bowiem wszystkim, także osobom głęboko upośledzonym umysłowo, prawo do równego traktowania, nauki i stosownego do ich potrzeb oddziaływania rewalidacyjnego.

Prawo do nauki (także osób niepełnosprawnych, w tym głęboko niepełnosprawnych intelektualnie) jest zapisane w Konstytucji RP, a uszczegółowione w Ustawie o Systemie Oświaty. Zgodnie z zapisami zawartymi w tych dokumentach system oświaty powinien zapewniać każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej realizację prawa. do kształcenia się a dzieciom i młodzieży prawa do wychowania i opieki odpowiednich do wieku i osiągniętego poziomu rozwoju.

Powyższe prawa wynikają także m.in. z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Deklaracji Podstawowych Praw i Wolności, Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych, Konwencji Praw Dziecka, Światowej Deklaracji Edukacji dla Wszystkich, Standardowych Zasad Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych czy Deklaracji z Salamanki - Wytycznych dla Działań w zakresie Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych. Są to dokumenty ratyfikowane i podpisane przez Polskę.

My dorośli, nie jesteśmy w stanie - chociaż często uzurpujemy sobie takie prawo - nadawać dzieciom jakichkolwiek praw, czy obdarować je nimi. Dzieci po prostu te prawa mają, a naszą rolą i obowiązkiem jest ich nazwanie, uznanie, a także ochrona.

Właśnie w imię tego obowiązku kierujemy niniejszy list do Pani Minister i prosimy o udzielenie odpowiedzi zaniepokojonym profesjonalistom i rodzicom.

My, niżej podpisani jesteśmy głęboko przekonani, że wprowadzone po wielu latach i z dużym wysiłkiem wielu środowisk rozwiązania, lokujące pracę z dziećmi i młodzieżą z głęboką niepełnosprawnością intelektualną w obszarze resortu edukacji, są właściwe, słuszne i odpowiadające potrzebom tych ludzi.

Osoby te nigdy nie będą pomnażały naszego dochodu narodowego, zawsze będą z niego tylko czerpały. To jest fakt. Jesteśmy jednak krajem cywilizowanym, a miarą rozwoju cywilizacji jest stosunek do osób niepełnosprawnych.


5.03.2010

laptop - 2010-03-06, 00:45

podpisuje sie
anmar - 2010-03-06, 00:54

Wyślij maila na wskazany adres
klausch@wp.pl.

groszek - 2010-03-06, 22:16

Wysłałam maila. :spoko:
Bardzo podziwiam Pana Lauscha, którego znam z Konferencji BK

anmar - 2010-03-06, 22:25

Tak, Krzysztof to wspaniały i bardzo zaangażowany w to co robi człowiek. Zresztą Jego małżonka również.
groszek - 2010-03-08, 21:15

Dzisiaj dostałam newsletter od BK, z napisem - ważne i list Pana Lauscha. W OREw-ie wszyscy czytają i przecierają oczy, potem patrzymy na kalendarz i nie wierzymy,że to 2010! :nie:
anmar - 2010-03-08, 21:17

W chwili obecnej mamy 409 podpisów...
Zbieranie kończymy w środę...

Informacja od. K. Lauscha

groszek - 2010-03-08, 21:21

Na pewno dyrekcja OREW-u też się podpisze!
anmar - 2010-03-08, 21:29

Wrzuciłam to na wielu stronach, również nauczycielskich. Może to coś da
kabatka - 2010-03-09, 15:07

Zamieściliśmy też informację :arrow: na naszym portalu :tak:
anmar - 2010-03-09, 19:45

Dziękuję, bede informowała jak przebiega akcja- wczoraj było 500 podpisów
anmar - 2010-03-09, 19:47

Jest 700 podpisów !!!
Z całej Polski.
Wiele sławnych nazwisk :)))

09-03-2010 18:40:43

magdowka - 2010-03-09, 20:43

Ja podpisałam i wysłałam na podany adres :spoko:
anmar - 2010-03-09, 20:46

<buźki>
aniak - 2010-03-09, 20:49

Wysłałam.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group