To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek prawny - Prawo osób niepełnosprawnych

Alicja - 2007-01-07, 20:24
Temat postu: Prawo osób niepełnosprawnych
Prawo osób niepełnosprawnych
Aśka - 2007-01-07, 22:46

Wszystko jak w pigułce :spoko: Dzięki Ala :prosze:
dawid legnica - 2007-01-08, 14:21

dzięki Ala juz się przydaje :)
kabatka - 2007-09-04, 10:07

RPO powołał Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych
PAP

Rzecznik Praw Obywatelskich powołał w piątek Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych, który zajmie się opracowaniem propozycji kompleksowych rozwiązań przeciwko dyskryminacji niepełnosprawnych w Polsce - poinformowało biuro RPO.



Jak napisano w komunikacie RPO przesłanym PAP, w Polsce często nie są przestrzegane podstawowe prawa obywatelskie osób niepełnosprawnych. Powołany przez rzecznika zespół ma podejmować działania prowadzące do likwidowania przeszkód, które muszą pokonać osoby niepełnosprawne w codziennym życiu: choćby w dostępie do edukacji czy służby zdrowia.

W skład zespołu weszli prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski, szefowa Przedstawicielstwa UNDP w Polsce Anna Darska, dyrektor Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych Małgorzata Pacholec, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego Ireneusz Białek, przewodniczący Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Osób Niepełnosprawnych Andrzej Szałek, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego Izabella Czarnecka, prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Krystyna Mrugalska, Andrzej Kopeć z Polskiego Związku Głuchych, oraz Izabella Kikolska i Lesław Nawacki z Biura RPO.

W Polsce jest ok. 5,5 mln osób niepełnosprawnych. W tym roku do biura RPO wpłynęły już 53 skargi indywidualne poruszające kwestie związane z niepełnosprawnością. Dotyczyły m.in. leczenia uzdrowiskowego, orzekania o niepełnosprawności, spraw związanych z PFRON-em, rent socjalnych i zasiłków pieniężnych, zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz edukacji i ochrony praw ucznia.

Tylko w 2007 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował 9 wystąpień w sprawach związanych z niepełnosprawnością, m.in. do Marszałka Sejmu RP w kwestii potrzeby wprowadzenia przepisów umożliwiających osobom niepełnosprawnym realizację czynnego prawa wyborczego oraz możliwości głosowania przez pełnomocników.

Do RPO zwróciła się też z prośbą o interwencję grupa niepełnosprawnych olimpijczyków. W wyniku szczegółowej analizy ustawy o kulturze fizycznej rzecznik stwierdził, że zawiera ona regulacje naruszające konstytucyjną zasadę równego traktowania uczestników paraolimpiad przed rokiem 1992. Na ten temat RPO rozmawiał już z minister sportu Elżbietą Jakubiak.
Rzecznik poruszał także m.in. kwestie wysokich kosztów uzyskania przez osoby niepełnosprawne uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym oraz możliwość przebywania w budynkach użyteczności publicznej z psem towarzyszącym.(PAP)

:arrow: źródełko

kabatka - 2007-12-04, 21:11

:arrow: Nowy Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
groszek - 2019-01-20, 11:19
Temat postu: RPO o ubezwłasnowolnieniu
Czy osoba Niepełnosprawna może decydować o sobie?
UBEZWŁANOWOLNIONA -NIE.

Każdy rodzic dorosłego dziecko staje przed dylemetem : ubezwłasnowolnić czy nie?
Komitet ONZ postulował do rządu RP o zniesienie ubezwłasnowolnienia

„Ubezwłasnowolnienie całkowite jest niezgodne z konstytucyjnymi zasadami godności i wolności człowieka oraz poszanowania życia prywatnego i rodzinnego” – takie stanowisko przedstawił Trybunałowi Konstytucyjnemu (TK) Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar.

:arrow: Stanowisko RPO wobec ubezwłasnowolnienia

Zaczyna się dyskusja warto więc się w nią właczyć...

groszek - 2019-05-05, 18:54

Dziś na Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną byłam na wykładzie o ubezwłasnowolnieniu, który wygłosiła dr Monika Zima -Parjaszewska.
Preseska Zarządu głównego PSONI jest przeciwna ubezwłasnowolnieniu, które zamyka osobie niepełnosprawnej korzystanie z praw które ma zagwarantowane w KOnstytucji RP.
Jednocześnie zachęcam do zapoznania się z jej publikacją dostępną w necie w pdf-ieOsoba z Niepełnosprawnością Intelektualną w postępowaniu sądowym i przed innymi organami

boszka59 - 2020-01-02, 17:49

https://www.youtube.com/w...DbHlBP7-JSBFicE Coś takiego znalazłam o ubezwłasnowolnieniu
Katarzyna Wełna - 2020-01-02, 19:40

Jeszcze parę lat mam przed sobą w tym temacie ale wiele mi się wyjaśniło po obejrzeniu.
boszka59 - 2020-01-02, 20:40

Pamiętajcie tylko że ubezwłasnowalniać można już od 13=ego roku życia
Iwona K - 2020-01-03, 12:16

Moja znajoma, ma dziecko z MPD, przeżyła ostatnio szok. Po raz kolejny podchodziła z córką do operacji skoliozy, wiele problemów wcześniej musiały pokonać, nazajutrz już miała się odbyć operacja i zonk! anestezjolog zażyczył sobie zgody pacjenta, który pół roku wcześniej skończył 16 lat i operacja, naprawdę konieczna na wczoraj, znowu przełożona. Koleżanka stara się szybko przejść przez procedurę ubezwłasnowolnienia. A ja, nauczona jej doświadczeniem, zacznę to załatwiać, jak tylko Wojtek skończy 16 lat, czyli za miesiąc.
boszka59 - 2020-01-03, 12:40

Iwona możesz to już zaczynać.Ubozwłasnowalniać można od trzynastego roku życia bo wtedy ziecko zyskuje prawo do częściowego decydowania o sobie.Procedury to conajmniej rok
Iwona K - 2020-01-04, 17:57

Bożenko, uporam się z jednymi papierami, zabiore się za kolejne.
Katarzyna Wełna - 2020-01-05, 18:50

U koleżanki była podobna sytuacja na szczeście udało się im namówić córkę na podpisanie zgody na operację, a po odrazu częściowe ubezwlasnowolnienie źeby nie mieć następnym razem problemów.
Iwona K - 2020-01-06, 13:18

Tamta dziewczyna, jak i mój Wojtek, nie są w stanie się podpisać, nie rozumieją sytuacji.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group