To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek medyczny - Sprawdź, co oznaczają Twoje wyniki badań

joa - 2009-01-20, 19:17

Tak czekam od wczoraj, ale widzę, że nikt mi nie chce odpowiedzieć, ech, szkoda, bo ciekawa jestem, jak jest z tymi leukocytami u Waszych dzieci...

MaSo74-TSH macie super, bo najlepszy wynik to koło 2. Te anty chyba też dobrze, skoro ujemne. T3 i T4 mieszczą się chyba w normie - wg widełek, ale nie wiem, jak powinno być, by było dobrze. Bakterie...pewno furaginę dostaniecie. Fakt, że z woreczkami jest różnie...Ale nie rozumiem, co to znaczy "morfologia 12,6" Bo morfologia to wiele "badań"-składników krwi-chodzi o coś konkretnie?

dorota3 - 2009-01-20, 21:07

Julka miała do tej pory dwa razy robiona morfologię
-WBC pierwszej to 4,4
-drugiej 4,6

Zdaniem naszego pediatry wynik ten był w normie.

MaSo74 - 2009-01-20, 21:58

Cytat:

MaSo74-TSH macie super, bo najlepszy wynik to koło 2. Te anty chyba też dobrze, skoro ujemne. T3 i T4 mieszczą się chyba w normie - wg widełek, ale nie wiem, jak powinno być, by było dobrze. Bakterie...pewno furaginę dostaniecie. Fakt, że z woreczkami jest różnie...Ale nie rozumiem, co to znaczy "morfologia 12,6" Bo morfologia to wiele "badań"-składników krwi-chodzi o coś konkretnie?


wiesz co nie przepisywałam już wszystkich "składników" ale widzę że nie przekraczamy ani nie mamy niczego za mało. zobaczymy co jutro orzecze lekarz.

Iwona K - 2009-01-20, 22:21

Joa, 4,6 leukocytów to norma.
Wiola2006 - 2009-02-01, 19:40

Ostatnio Bartoszek miał robioną morfologię i leukocyty wyszły za niskie; erytrocyty, hemoglobina i hematokryt za wysokie lekarz pediatra powiedział że niby to nic wielkiego bo u dzieci to tak często bywa. Już sama nie wiem co mam o tym myśleć.
Iwka76 - 2009-03-29, 17:42

Ostatnio robiłam Adasiowi badanie TSH 3 gen. i wynik to 3,96. Wg pani doktor to świetny wynik, ale ostatnio rozmawiałam z jedną z mam, która powiedziała mi, że dla naszych dzieci najlepszy wynik to okolice 2 i jej dziecko dostało od innego lekarza leki na obniżenie tego poziomu. Czy nasz wynik rzeczywiście jest zły? :wow:
natan - 2009-03-29, 18:09

Iwka-moim zdanie to też zależy czy dziecko już bierze jakieś tabletki czy nie,ja miałam ostatnio podobną sytuację z TSH-moje dziecko troszkę przekraczało normę,ale pani doktor nic nam nie kazała brać (nie podaje mu jak dotąd żadnych tabletek).
Też się martwiłam,ale jak po trzech miesiącach poszłam do kontroli,okazało sie,że jest ok. Komuś trzeba zaufać ;-)

Grażyna O. - 2009-03-29, 18:12

Iwka76 poczytaj tutaj :arrow: Tarczyca
Iwka76 - 2009-03-30, 14:19

Bardzo wam dziękuję. Poczekam może do następnego badania i poczytam jeszcze na zakątku. Pozdrawiamy :papa:
kropka79 - 2009-03-30, 15:03

Ja byłam z Maciusiem w poradni endokrynologiczne, metaboliczno-endokrynologicznej i tam pomimo tego że wyniki tarczycowe mamy w normie kazano nam podawac eutyrox. Ale por.genetyczna , mój endokrynolog i pediatra twierdzą że nie ma takiej potrzeby. I bądz tu mądry.
Alicja - 2009-10-01, 17:55

Badanie moczu


artykuł lek. med. Agnieszki Zakrzewskiej

Badanie moczu może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych. Pozwala ocenić predyspozycje do tworzenia się kamieni, a także ułatwia diagnozę cukrzycy i żółtaczki.

Do badania laboratoryjnego powinno się oddać ok. 100-150 ml porannego moczu do dowolnej, dokładnie umytej i wyparzonej, najlepiej szklanej buteleczki. W aptekach są też do kupienia (ok. 1zł) gotowe do użycia jałowe plastikowe pojemniki, specjalnie przeznaczone na zebranie moczu. Buteleczkę czy pojemnik po napełnieniu należy podpisać imieniem i nazwiskiem. Przed badaniem nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie, chociaż aby uniknąć błędów laboratoryjnych i uczynić badanie jak najbardziej wiarygodnym, warto zapoznać się z niektórymi zasadami wynikającymi z zakresu badania.

o Badanie ogólne moczu jest często niedocenianym, ale niezwykle ważnym badaniem diagnostycznym. Jest proste do wykonania i stosunkowo tanie, a przynosi bardzo wiele informacji. Nie jest też związane z żadnym ryzykiem, jest całkowicie nieinwazyjne.

o Zwykle wykonuje się je w każdym rejonowym laboratorium analitycznym po uprzednim skierowaniu przez lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli jednak chcemy wykonać je odpłatnie i skontrolować funkcję naszych nerek, można je także przeprowadzić w każdym laboratorium prywatnej służby zdrowia, a kosztuje wtedy około 10 zł.

o Wyniki interpretuje lekarz zlecający badanie. Wszystkie informacje zawarte na wydruku dotyczą następujących właściwości i składników moczu.

Właściwości fizyczne moczu

* ciężar właściwy moczu

Wartość ta powinna wynosić od 1,016 do 1,022 kg/l. Ciężar właściwy moczu nie powinien nigdy zbliżać się do wartości ciężaru wody, czyli 1,000 kg/l, gdyż świadczyć to może o utracie bardzo ważnej funkcji nerki, jaką jest zagęszczanie moczu. Często jest to pierwszy objaw sugerujący rozpoczynającą się niewydolność nerek - ciężką chorobę tego narządu.

* barwa moczu

Barwnik zwany urochromem barwi prawidłowy mocz na kolor słomkowożółty. Intensywność tego koloru świadczyć może o stanie nawodnienia organizmu: po wypiciu dużej ilości płynów mocz staje się niemal bezbarwny, natomiast w stanach odwodnienia przybiera barwę intensywną, pomarańczowobrązową. Zabarwienie moczu zmienia się na skutek przedostania się do niego różnych barwników: np. po zjedzeniu buraków mocz staje się różowy, gdy zażywamy dużo witaminy B - mocz jest intensywnie żółty, gdy leczymy zakażenie dróg moczowych błękitem metylenowym, mocz przybiera barwę niebieskozielonkawą, w żółtaczce mocz jest zielonożółty, a czasem przybiera kolor ciemnej herbaty, wreszcie może stać się różowy lub purpurowoczerwony, jeżeli przedostanie się do niego krew, a ściśle rzecz biorąc, czerwony barwnik krwi, czyli hemoglobina. Już 0,5 ml krwi dodane do 1 litra moczu spowoduje zmianę barwy moczu zauważalną bez trudu dla oka. Pracownia analityczna, w której wykonywane jest badanie, wyszczególnia jedynie obecność dwóch barwników: urobilinogenu oraz bilirubiny.

* przejrzystość moczu

Prawidłowo świeżo oddany mocz jest zwykle przejrzysty i klarowny. W miarę stania mętnieje. Mocz od początku mętny występuje w ropnych zapaleniach dróg moczowych i niektórych postaciach kamicy nerkowej.

* odczyn moczu

Prawidłowy mocz wykazuje odczyn lekko kwaśny, czyli jego pH jest równe 5,5. W zakażeniach dróg moczowych i w niektórych typach kamicy nerkowej jego odczyn może być obojętny, a nawet zasadowy i wtedy jednym z elementów leczenia zaleconym przez lekarza będzie zakwaszenie moczu. Najprostszym sposobem jest podawanie kwasu askorbinowego, czyli witaminy C w małych dawkach.

* białko

W moczu ludzi zdrowych wydalane są niewielkie ilości białka. Zwykle nie przekraczają one 100 mg na dobę. U tego samego człowieka stężenie białka w moczu, czyli tzw. białkomocz, w różnych porach dnia może być bardzo różne. Dlatego też dla uzyskania dokładnych danych o wielkości białkomoczu powinno się określać ilość białka w moczu dobowym. Jest to parametr szczególnie istotny, gdyż najczęściej jest następstwem chorób nerek lub też schorzeń dróg moczowych. Znaczne ilości białka tracimy w chorobach kłębuszków nerkowych, nieco mniejszy białkomocz może towarzyszyć kamicy nerkowej, zapaleniom dróg moczowych. Obecność białkomoczu można stwierdzić także u niektórych pacjentów z niewydolnością krążenia czy w czasie wysokiej gorączki w przebiegu chorób ogólnoustrojowych. Obecność białka w moczu zawsze wymaga wyjaśnienia i konsultacji lekarza, ale nie zawsze przesądza o rozpoznaniu choroby. Czasem bowiem, szczególnie u ludzi młodych, białkomocz może pojawiać się w stanie pełnego zdrowia po dużym wysiłku fizycznym, pod wpływem zimna lub po energicznym badaniu okolicy lędźwiowej, gdzie znajdują się nerki.

* cukier

Gdy stężenie cukru w surowicy krwi przekracza 180 mg% przez dłuższy czas w ciągu doby, a tak dzieje się czasem u chorych z cukrzycą, można się spodziewać, że glukoza z krwi zacznie przedostawać się do moczu. Obecność więc cukromoczu informuje o tym, że cukrzyca jest nieprawidłowo leczona.

* ciała ketonowe (aceton i kwas acetooctowy)

Związki te mogą być obecne w moczu osób niedożywionych, pozostających na diecie bogatotłuszczowej, w stanach gorączkowych, przy ciężkiej niewydolności nerek. Najczęściej jednak ciał ketonowych poszukuje się u osób chorych na cukrzycę, gdyż ich obecność świadczy pośrednio o tym, że choroba ta jest nieprawdłowo leczona. Wykonywanie co najmniej raz w miesiącu badania ogólnego moczu na obecność ketonów i cukru czy też prostszego domowego testu paskowego Ketostix jest obowiązkiem każdego chorego na cukrzycę.

* bilirubina

Nie powinno się znajdować tego barwnika w moczu zdrowego człowieka. Stężenie całkowite bilirubiny w osoczu zdrowego człowieka wynosi 0,2-1,0 mg/100 ml. Podwyższony poziom tego barwnika w moczu świadczy o chorobie wątroby i dróg żółciowych, pomaga w różnicowaniu typów żółtaczek.

* urobilinogen

Wydalany jest przez nerki z moczem w ilości ok. 4 mg na dobę. Zmiany w ilości wydalanego urobilinogenu są brane pod uwagę w różnicowaniu żółtaczek. Z moczem wydalamy jednorazowo zwykle bardzo małe ilości tego barwnika - ok. 0,1 mg.

Badanie osadu moczu

* nabłonki

Są to złuszczone komórki nabłonka płaskiego lub komórki nabłonkowe pochodzące z nerek i dróg moczowych, których obecność nie ma istotnego znaczenia rozpoznawczego.

* krwinki białe, czyli leukocyty

Człowiek zdrowy wydala w moczu w ciągu doby od 1,5 do 4 milionów leukocytów, co przy rutynowym badaniu osadu moczu odpowiada obecności 1-5 leukocytów w polu widzenia pod mikroskopem. Stwierdzenie w polu widzenia 10 i więcej leukocytów przemawia za istnieniem leukocyturii, tj. zwiększonego wydalania krwinek białych. Jest ono wynikiem przenikania krwinek białych do moczu w jakimkolwiek odcinku układu moczowego. Najczęstszą przyczyną są ostre i przewlekłe bakteryjne zakażenia układu moczowego. Po stwierdzeniu znacznej ilości leukocytów dla potwierdzenia istnienia zakażenia konieczne jest wykonanie posiewu moczu i wyhodowanie w pracowni bakteriologicznej bakterii odpowiedzialnej za zapalenie.

* krwinki czerwone, czyli erytrocyty

Krwiomocz, podobnie jak białkomocz, jest bardzo częstym objawem chorób układu moczowego. W moczu ludzi zdrowych mogą być wydalane erytrocyty w liczbie nie przekraczającej 3 milionów na dobę, co odpowiada obecności 1-2 krwinek czerwonych w polu widzenia w badaniu ogólnym moczu. Źródłem krwinkomoczu (niewielka, niewidoczna dla oka utrata krwinek czerwonych) lub krwiomoczu może być uszkodzenie zarówno nerki, jak też każdego odcinka dróg moczowych. Najczęstszą, najbardziej popularną przyczyną jest kamica nerkowa, a szczególnie atak kolki nerkowej. Niekiedy jednak przyczyny krwiomoczu są bardziej skomplikowane. Nierzadko, aby dojść do rozpoznania, należy przeprowadzić szereg badań laboratoryjnych, radiologicznych, urologicznych, a nawet w szczególnych przypadkach wykonać biopsję nerki.

* wałeczki

Tą dziwną nazwą określa się białkowe odlewy mikrofragmentów nerki. Są one niekorzystnymi elementami badania moczu, gdyż najczęściej świadczą o poważnej patologii nerek. W prawidłowym moczu może występować niewielka liczba wałeczków szklistych, zwłaszcza po wysiłku fizycznym. Podkreślić należy, że w moczu stojącym długo w naczyniu, gdy zmienia się jego odczyn z kwaśnego na zasadowy, dochodzi do rozpuszczania się wałeczków. Dlatego też należy poszukiwać ich w osadzie świeżo oddanego moczu.

* składniki mineralne

W prawidłowym moczu kwaśnym mogą występować niewielkie ilości kryształów kwasu moczowego, moczanów wapnia i szczawianów wapnia. Zwiększona ich ilość w pojedynczej próbce moczu wymaga powtórnego badania i dalszej diagnostyki pod kontrolą lekarza.

Vademecum badania moczu

* Nawet przy braku jakichkolwiek objawów ze strony układu moczowego i nerek, bez przewlekłych chorób, badanie ogólne moczu powinno się wykonywać co rok.
* Aby badanie moczu było miarodajne i obiektywne, koniecznie trzeba wykonać je po całonocnej (co najmniej 5-godzinnej) przerwie w oddawaniu moczu.
* Przed oddaniem moczu do badania warto unikać spożywania pokarmów, które zawierają barwniki, oraz leków zmieniających zabarwienie moczu.
* Jeżeli chcemy uniknąć pomyłek w wyniku, nie czekajmy kilku godzin po oddaniu moczu z dostarczeniem go do laboratorium, zróbmy to możliwie szybko.
* W dniu poprzedzającym badanie nie należy wykonywać ciężkich wysiłków fizycznych. Warto także unikać wysokobiałkowej diety.
* Nie powinno się lekceważyć nagle pojawiających się nawet krótkotrwałych epizodów bezbólowego krwiomoczu i bezwzględnie skonsultować się w takich przypadkach z lekarzem.
* Krwinki czerwone obecne w badaniu osadu moczu kobiet nie muszą pochodzić z dróg moczowych, ale z dróg rodnych, dlatego należy unikać wykonywania badania ogólnego moczu 2-3 dni przed spodziewaną miesiączką, jak też tuż po zakończeniu krwawienia miesięcznego.

~~~~~~~~~~~~~~~~

Lekarz miał nosa,wyjaśniła się tygodniowa,wysoka temperatura u Jagi.
Wynik badania moczu tragiczny :
500 leukocytów (norma 0-5)
25 erytrocyty (norma 0-3)
i białko

Dostała pierwszą dawkę antybiotyku,kolejna za 6 godz i kolejna nad ranem.
Rano powtórne badanie moczu.

Tuśka - 2009-10-01, 21:35

Ala, to znaczy jakiś stan zapalny Jagoda ma? wiadomo tak precyzyjnie co jej jest?
Alicja - 2009-10-02, 11:55

Tak precyzyjnie to nie wiadomo ;/
ale z lekarzem stawiamy na nerki,tym bardziej że czasami mówi,że boli ja biodro.
Dostaje antybiotyk,za tydzień usg nerek.

Janusz - 2009-10-02, 12:30

Alu, jak lekarz przepisał antybiotyk, to chyba zdiagnozował przypadłość Jagódki?
Trzymam kciuki, żeby szybko wyzdrowiała :spoko:

Olam - 2009-10-02, 13:20

Z tego co pamiętam jak było u mojej Majki to wynik moczu jak u Jagódki tzn leukocyty ,erytrocyty i białko w moczu -badanie ogólne . Maja narzekała tylko czasami tj od kilku dni na ból brzuszka (miała 4 lata ) żadnych innych objawów dostała Bactrim i miała też usg nerek i układu moczowego . Tam doktór mnie oświecał ,że taki wynik moczu wskazuje na przewlekłe zapalenie dróg moczowych bo te erytrocyty są z uszkadzanych miedniczek nerkowych :wow: ( czyli zapalenie wchodziło w głąb układu moczowego)
Bactrim pomógł rewelacyjnie z dnia na dzień były spadki a po tygodniu czysty mocz

Ps. Alicja może zrób Jade badanie siuśków czy antybiotyk trafiony :-?
Jagodzianko :*

A jeszcze Majka miała leukocytów około 500 ,a erytrocytów prawie 300 :shock:



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group